Expres Studénky

  • Zpravodajství ze Studénky od redaktorky Petry Dorazilové a kameramana Jana Plášila
  • Bazén s nerezovou vanou se otevře na podzim
  • Tábor ve znamení bádání a pokusů
  • Je léto, nejvyšší čas připravit na sezonu zimní stadion

Bazén s nerezovou vanou se otevře na podzim

Nerezová vana a vířivka v nové přístavbě budou výsledkem rekonstrukce krytého bazénu. Tato stavba je ve Studénce největší investiční akcí letošního roku.

Ve vodách krytého bazénu ve Studénce si lidé naposledy mohli zaplavat zhruba před dvěma lety. Z důvodu havarijního stavu potrubí musel být uzavřen.

Libor Slavík (STUDEŇÁCI PRO STUDÉNKU), starosta Studénky: “Rekonstrukce bazénu byla vynucené investice. Po první covidové pauze se po napuštění bazénu zjistilo, že jsou velké úniky vody. Hledala se příčina, zjistilo se, že je to potrubím, které je umístěno pod bazénovou betonovou vanou. Takže se hledaly varianty, jakým způsobem provést rekonstrukci bazénu, protože jsme nechtěli v žádném případě zakonzervovat stavbu, jak se to dělali v minulosti u některých případů. Ze tří variant zvítězil návrh, zejména z důvodu životnosti a údržby, na pořízení nerezové vany.”

Projekt navíc zakomponoval do prostoru novou vířivku, která teď bude součástí bazénové haly, i odpočinkovou zónu a proto vznikla i tato přístavba. Realizace začala po vysoutěžení zhotovitele stavby letos na konci května. Termín dokončení byl stanoven na 31. srpna.

Radmila Nováková, vedoucí odboru SŘPÚaR: “My samozřejmě víme v této chvíli, že vícepráce, které souvisí s nedokonalostmi projektu a s některými věcmi, které se nedaly předpokládat dopředu, tak nám posunuly termín dokončení stavby. Předpoklad je, že se dostaneme někdy možná až do konce října včetně kolaudace.”

Kompletně nová bude i technologie bazénu.

Radmila Nováková, vedoucí odboru SŘPÚaR: “Nový bazén se musí osadit trošku konstrukčně výše, takže tam vznikne ne úplně bezbariérový přístup, bude to schodištěm, takže mobilní zvedáky budeme mít k dispozici jen pro ty potřeby, kdy to bude nutné.”

Náklady na stavbu dosahují výše 27 milionů korun. Jedná se tak o největší investiční akcí letošního roku ve Studénce.

Libor Slavík (STUDEŇÁCI PRO STUDÉNKU), starosta Studénky: “Bylo to složité, nepočítali jsme s tím. Měli jsme prostředky připravené na jiné investice, bohužel tahle situace nastala, takže jsme museli hledat zdroje, abychom mohli tuto akci zrealizovat. Povedlo se a věřím, že návštěvníci na podzim letošního roku se do bazénu opět vrátí.”

Nová vana bude mít délku 17 metrů, šířku zhruba 4 a půl metru. Hloubka bazénu bude jeden a půl metru. Relaxovat budou moci plavci ve vířivé vaně o rozměrech přibližně 3 a půl krát dva metry.

---

Tábor ve znamení bádání a pokusů

I když jsou prázdniny, neznamená to, že ve školách nejsou děti. Například Základní škola Butovická připravila příměstský tábor, který se konal pod záštitou organizace Veselá věda.

Dvaatřicet malých badatelů ze Studénky a okolí zkoušelo z cukru vytvořit lepidlo podle receptury ze 17. století, a to v rámci programu příměstského tábora, který pořádala Základní škola Butovická.

Aranka Horváthová, ředitelka ZŠ Butovická: “Naše škola se rozhodla, že potřebujeme děti zabavit i o prázdninách. Rodiče jsou v práci, takže se snažíme jim trošičku ulehčit. První týden jsme měli příměstský tábor družinkový a tento týden máme již tradičně tábor, který se jmenuje Veselá věda.”

Nezisková organizace Veselá věda funguje jedenáct let, napříč celou Českou republikou má proškolené lektory a v rámci svého programu nabízí kroužky pro děti a tábory. Posláním Veselé vědy je probouzet u dětí zájem o přírodní vědy a technické obory.

Lenka Svobodová, lektorka Veselé vědy: “Měla jsem kroužek Veselé vědy a asi před třemi lety jsem se rozhodli, že zkusíme i prázdninový tábor, protože ty podmínky jsou tady skvělé. My jsme připravili za Veselou vědu rostliny, takže zkoumáme superschopnosti rostlin, to jsme dělali včera. Dneska jsem se přenesli jako alchymisté do 17. století, zkoušíme vyrobit lepidla. Ještě budeme zkoumat vlastnosti půdy a zkusíme na zahradě najít nějaké organismy, protože tady je krásná zahrada, tak toho využijeme.”

účastníci tábora: 

“Líbilo se mi, jak jsme včera dělali pokusy, dělali jsme sopku, dali jsme tam jedlou sodu a ocet. Dneska se mi líbilo, jak jsme dělali lepidlo.”

“Přihlásila jsem se na tábor Veselé vědy, protože minulý rok jsem tu byla taky, a hodně mě to bavilo.”

“Mně se na táboře líbilo, jak jsem třeba dělali sopku, lepidlo, všechno se mi líbilo.”

Kromě zábavných vědeckých pokusů trávily děti čas i klasickou táborovou zábavou, hrály společenské hry a bavily se pohybem na zahradě školy.

---

Je léto, nejvyšší čas připravit na sezonu zimní stadion

Hokejisté Studénky se se sezonou rozloučili na konci března. Teď, uprostřed léta, nastává nejvyšší čas připravit jejich domácí sportoviště na nový ročník.

Ledovou plochu zimního stadionu ve Studénce rozpustili po ukončení hokejové sezony počátkem dubna, po třech a půl měsících klidu začala na konci července příprava na její opětovné uvedení do provozu.

Ondřej Stanek, vedoucí technického úseku. SAK Studénka: “Začínat budeme už 15. srpna, kdy budou první komerční pronájmy ledu včetně veřejného bruslení. Znamená to ale několik týdnů příprav, musí se nachystat strojovna, jámy s vodou, celá plocha se musí vyčistit a připravit na to, abychom opravdu mohli začít mrazit.”

Konečným výsledkem přípravných prací bude vrstva ledu o tloušťce 4 a půl centimetru. Zhruba ve dvou centimetrech bude vytvořena bílá vrstva s hokejovými lajnami.

Ondřej Stanek, vedoucí technického úseku. SAK Studénka: “Co se té samotné přípravy týče, trvá to zhruba deset až dvanáct dní, podle toho, jaké je v létě venkovní počasí. Hala nemá vzduchotechniku, takže jsme podřízeni venkovnímu počasí. Když je hodně horko a do toho zaprší, tak ta vlhkost vyletí a ledová plocha se opravdu špatně tvoří. Ale teď se trochu ochladilo, tak doufejme, že nám to na začátku pomůže se dostat na tu vrstvu dvou centimetrů, ať můžeme co nejdříve začít bílit. Na přípravu najímáme i brigádníky, protože je potřeba stříkat vodu na ledovou plochu i v noci. Je nás vždy potřeba tak šest až osm, nejvíce lidí je potřeba na udělání těch lajn, protože to je proces, který se musí stihnout rychle.”

Než se hala znovuotevře prvním bruslařům a hokejistům, bude třeba zvládnout i pořádný úklid celého objektu.

Ondřej Stanek, vedoucí technického úseku. SAK Studénka: “Chodí se uklízet ochozy, beton se vysaje, vytře. Než se začne dělat led, musí se strojně vyčistit i betonová plocha, než se začne samotný led dělat, aby dobře přilnul. Dále se poutahují mantinely a nachystá se celé zázemí i hokejových šaten, aby bruslaři měli vše nachystané.”

Rozpis ledové plochy, včetně informace o časech veřejného bruslení, bude jako obvykle na webových stránkách.

Posledním velkým zásahem do objektu zimního stadionu bylo na podzim roku 2019 dokončení rekonstrukce, při které se měnila střešní krytina včetně izolací. Zároveň s tím proběhla i kompletní obnova technologie chlazení. Díky té se podařilo snížit spotřebu elektrické energie při provozu zhruba o dvacet procent.

---Mohlo by Vás také zajímat