Expres Studénky

  • Zpravodajství ze Studénky od redaktorky Petry Dorazilové a kameramana Jana Plášila
  • Zastávka u supermarketu bude hotova v září
  • Tamburaši oslaví výročí mezinárodním festivalem
  • Na led bude stačit i cyklistická přilba a chrániče

Zastávka u supermarketu bude hotova v září

Ve Studénce vzniká nová autobusová zastávka. Městské spoje a později i ty příměstské budou nově zastavovat u supermarketu na okraji Butovic v ulici Průmyslová.

Loni v listopadu byl na okraji Studénky otevřen nový supermarket, teď v jeho blízkosti vzniká autobusová zastávka. Ta nejbližší je dosud u bývalé hlavní vrátnice Vagónky na ulici Butovická.

Libor Slavík (STUDEŇÁCI PRO STUDÉNKU), starosta Studénky: “Občané se často dotazovali, zdali tady autobusová zastávka bude. Takže jsme hledali vhodné místo, nakonec jsem ho našli tady. Nicméně původní záměr byl, že by autobusová zastávka vznikla na obou stranách komunikace. Bohužel ne všechny pozemky jsou naše a s některými vlastníky se nedalo rozumně dohodnout, takže nakonec vznikla pouze tady na ulici Průmyslová jedna zastávka. Autobusy tedy budou najíždět a točit se na těch dvou kruhových objezdech, které jsou v bezprostřední blízkosti.”

Stavba zastávky začala koncem července, hotova má být do 15. září. Stojí milion 650 tisíc korun včetně daně a hradí ji plně rozpočet města.

Milan Kyjovský, vedoucí odboru údržby majetku, MěÚ Studénka: “V konečné fázi pro samotné cestující tady bude připravena budka zastávky, která bude vypadat podobně, jako ta u transformátoru, takže skleněné budka. Místo bude osazeno dvěma světly.”

Součástí projektu je i kousek nového chodníku. V původním záměru bylo také vybudovat zde i přechod pro chodce směrem k ulici Butovická, plán zatím zhatila nemožnost domluvit se s vlastníky pozemků.

Záměr zřídit v této lokalitě autobusovou zastávku de facto vznikal současně se záměrem stavby supermarketu. Pozemek, na kterém zastávka stojí, je majetkem obchodní společnosti.

Libor Slavík (STUDEŇÁCI PRO STUDÉNKU), starosta Studénky: “Ta komunikace probíhala velmi intenzivně a tak, aby nám Lidl umožnil stavět na jejich pozemcích. Byla s nimi dohoda, že v momentě, kdy bude postaven supermarket, tak umožní městu stavět na jejich pozemcích autobusovou zastávku. Možná občané vnímají, že ta zastávka tu mohla vyrůst dříve, ale taková byla dohoda s Lidlem.”

Spoje městské hromadné dopravy zde začnou zastavovat po kolaudaci stavby a provedení nutných úprav v jízdním řádu.

Libor Slavík (STUDEŇÁCI PRO STUDÉNKU), starosta Studénky: “U těch meziměstských linek by mělo dojít ke změně jízdního řádu a k aktivování té zastávky od pravidelných změn jízdních řádů, které jsou vždy v polovině prosince.”

Stávající zastávku u bývalé hlavní brány Vagónky radnice výhledově zvažuje zrušit. 

Libor Slavík (STUDEŇÁCI PRO STUDÉNKU), starosta Studénky: “Protože ten provoz je minimální, ale budeme to vázat na to, zda se nám tu podaří zřídit přechod pro chodce a zároveň to bude souviset i s rekonstrukcí vozovky v rámci úprav, které budou souviset s budováním podjezdu a náhradní tras pro kamiony. Protože celá ta komunikace Butovická by se měla v rámci této velké stavby rekonstruovat.”

---

Tamburaši oslaví výročí mezinárodním festivalem

Mezinárodní festival tamburašských souborů připravují na konec září ve Studénce. Bude oslavou kulatého jubilea místního orchestru Brač, který slaví 110. výročí založení.

Tamburašský soubor Brač Studénka vstupuje do své 110. sezony a v České republice je již téměř ojedinělý. Jubileum oslaví velkolepě, s tamburaši z dalších evropských zemí

Radka Tomášková, : “Připravujeme velký tamburašský koncert, bude se jmenovat Zvuky Balkánu. Uskuteční se 27. září a přijedou zahraniční tamburašské soubory ze Srbska a Chorvatska a přivítáme Duku Buzuki band ze Slovenska. Samozřejmě nebude chybět vystoupení místního tamburašského souboru Brač.”

Pavel Hanzelka, moderátor a organizátor festivalu: “Tamburašský soubor ve Studénce před 110 lety založil velký hudebník a muzikant Richard Gelnar, který už tehdy tíhnul k balkánské muzice, a jeho pokračovatelem se potom stal také rodák ze Studénky Milan Gelnar, který tento soubor vedl několik desítek let. A opravdu vynikajícím způsobem. Tento soubor u nás má obrovskou tradic a zůstal jako jeden z mála posledních tamburašských souborů v České republice.”

Orchestr už začal na svůj výroční koncert, který se bude konat 27. září v Dělnickém domě pilně trénovat. Schází se tu dvakrát týdně.

Pavel Hanzelka, moderátor a organizátor festivalu: “Náš tamburašský soubor je specifický tím, že kromě klasické hudby, jako jsou pochody a lidovky, hraje i modernější rytmy, například z muzikálů, z filmů, takže opravdu si přijdou na své milovníci všech hudebních žánrů. Takže program bude velmi pestrý.”

Radka Tomášková, vedoucí kultury SAK Studénka: “Vstupenky na tento koncert už jsou v prodeji, takže není problém si je koupit buď online nebo na prodejních místech, které jsou v kanceláři kultury v Dělnickém domě a nebo na informačním centru Studénka.”

Jak už v úvodu zaznělo, slavnostní koncert bude mít mezinárodní účast, a to v podobě orchestrů Tambura Batorek z Chorvatska a Gospon tamburaši ze Srbska.

Pavel Hanzelka, moderátor a organizátor festivalu: “Obě dvě jsou v zemích bývalé Jugoslávie velmi populární. Jako perličku na závěr jsme přidali speciální slovenskou skupinu Duki Buzuki band se zpěvákem Martinem Jakubcem a zpěvačkou Božankou, která zpívá srbsky i chorvatsky. A oni nám na závěr festivalu předvedou tu pravou jadranskou show.”

Hned na druhý den, 28. září, odehrají tamburaši s některými svými hosty jeden koncert. Ten se uskuteční v Klimkovicích.

---

Na led bude stačit i cyklistická přilba a chrániče

Nalákat do hokejové výstroje nové malé hráče se snaží ve Studénce. Na září připravili náborovou akci Pojď hrát hokej. Pozvánka na led je zacílena na děti už od 4 let.

Velkou náborovou akci Pojď hrát hokej připravuje hokejový klub ve Studénce na sobotu 17. září. Vyzkoušet si zahrát jeden z nejpopulárnějších sportů v Česku mohou od devíti hodin ráno přijít děti od čtyř let.

Mojmír Kotas, hlavní trenér mládeže, HC Studénka: “Budou tady ukázky hokejového tréninku, budou tady s nimi trénovat nejmenší hokejové kategorie. Mohou si vyzkoušet výstroj, poznat trenéry, jak to celé funguje, abychom připravili do hokejové přípravky deset patnáct nejmenších dětí.”

Na trénink děti potřebují sportovní oblečení, chrániče nohou a rukou, helmu a rukavice. Vše nemusí být od počátku profesionálně hokejové.

Mojmír Kotas, hlavní trenér mládeže, HC Studénka: “Využíváme při náboru dotačního titulu z Českého svazu ledního hokeje, kdy hráč po prvoregistraci po dovršení pěti let získává poukaz na vybavení v hodnotě tisíc pět set korun. Od nás si může v prvopočátcích zapůjčit hokejovou výstroj, ale nemáme neomezené kapacity, co se týká půjčování věcí. Budeme rádi, když ty děti přijdou a začnou tady bruslit. Mohou si to vyzkoušet s helmou na kolo, s chrániči na inline a nepotřebují k tomu žádné extrémní vybavení.”

Co se týče mládežnických oddílů, vedle přípravky tu dobře fungují mladší žáci, v této kategorii teď klub eviduje 25 hráčů. Starší žáky de facto vymazalo předchozí uzavření stadionu, které si vyžádala oprava střecha. Tuto kategorii budou hokejisté postupně vytvářet a doplňovat z mladších odchovanců.

Mládežnický hokej ve Studénce přitom zažil v minulých letech velmi úspěšné období i s atraktivními výjezdy na zahraniční turnaje.

Mojmír Kotas, hlavní trenér mládeže, HC Studénka: “Samozřejmě bychom chtěli využít Švédsko, kde jsem byli v minulosti s hráči, kdy tady byla silná základna a byli zde velice slušní trenéři, to máme v plánu. Budeme se snažit jet i na turnaje do Berlína, kam jsme v minulosti jezdili, a máme připraveny určité možnosti výjezdu do Itálie. Určitě se budeme chtít někde ukázat.”

Dnes už odrostlí hokejisté Studénky mohou také vzpomínat i na turnaje ve Francii a Švýcarsku nebo na úspěch v Hannoveru, kde tým ročníku narození 2003 vyhrál 1. místo.

---Mohlo by Vás také zajímat