Expres Studénky

  • Zpravodajství ze Studénky od redaktorky Petry Dorazilové a kameramana Jana Plášila
  • Vést Studénku chce pět politických subjektů
  • Lidé už vědí, kdy si mají přijít vychutnat burčák
  • Pidiškolka pohlídá děti už od dvou let

Vést Studénku chce pět politických subjektů

Za pár dní se budou konat volby, které rozhodnou o tom, kdo bude nově řídit města a obce. Ve Studénce se o hlasy voličů uchází pět politických stran a sdružení, a vybírat tu lidé budou i senátora.

Termín letošních voleb je 23. a 24. září. Lidé budou po čtyřech letech opět vybírat, kdo nově povede radnici ve Studénce. Příprava voleb je v plném proudu.

Dagmar Auxtová, vedoucí odboru vnitřních věcí, MěÚ Studénka: “Zapisovatelky nyní připravují obálky, které roznesou voličům. Ve Studénce je to asi sedm a půl tisíce voličů. V obálce mají hlasovací lístky pro volby do zastupitelstva obce a hlasovací lístky pro volby do Senátu, které u nás v letošním roce také proběhnou. Pak jsou tam také pokyny, jak se vlastně volí.”

Ve Studénce je 8 volebních okrsků, lidé budou mít na obálce také informaci, kde je jejich volební místnost. Místa, kam tu lidé chodí odevzdávat hlas, jsou mnoho let neměnná.

O vedení radnice se ve Studénce uchází pět politických subjektů. Zde je jejich seznam v pořadí, které jim bylo pro volby vylosováno: ODS + 21 pro Studénku, KSČM, Studeňáci pro Studénku, KDU-ČSL a Hnutí ANO. Lídři těchto politických stran představili své volební programy a vize v besedě, jejíž záznam je na Facebooku webu města Studénka.

Dagmar Auxtová, vedoucí odboru vnitřních věcí, MěÚ Studénka: “Pro volby do zastupitelstva obce je jeden hlasovací lístek, který obsahuje všechny kandidáty. Lístek je oboustranný. U těch komunálních voleb mohou voliči využít tři možnosti, buď zakřížkují stranu nebo mohou napříč těmi stranami zakřížkovat 21 osob. Jako třetí variantu může zakřížkovat stranu a potom z jiných kandidátních stran libovolný počet kandidátů do počtu 21.”

Každý volič má tolik hlasů, kolik je členů zastupitelstva. Ve Studénce tedy 21. Pokud zakřížkuje více jmen, hlasovací lístek propadá. Označit ale může méně kandidátů. Pokud volič přidělí křížek jedné straně a zároveň kandidátům z jiných politických subjektů, odečítá se počet hlasů zvolené straně, a to od konce kandidátky.

Hlasovací lístky ve schránkách mají mít lidé dle zákona nejpozději 3 dny před konáním voleb. K dispozici budou v každé volební místnosti.

Kromě nových zastupitelů budou ale lidé ve Studénce volit i senátora. Ve volebním okrsku 67 se o tento post uchází sedm lidí: současný senátor Petr Orel, dále Jaromír Radkovský, Ivana Váňová, Jan Mužík, Dana Váhalová, Pavel Liška a Leo Luzar.

Dagmar Auxtová, vedoucí odboru vnitřních věcí, MěÚ Studénka: “Ve volební místnosti dostane každý volič dvě obálky, šedou dostane pro volby do zastupitelstva obce a žlutou pro volby do Senátu. V případě, že to splete, tak je hlas neplatný.”

Pokud ani jeden z kandidátů na senátora nezíská v prvním kole více než 50 procent hlasů, bude se konat 2. kolo voleb o týden později, a to 30. září a 1. října, hlasovací lístky budou ve volebních místnostech.

---

Lidé už vědí, kdy si mají přijít vychutnat burčák

Ve Studénce se konaly Burčákové slavnosti. Kromě ochutnávek tohoto nápoje byla pro návštěvníky připravena přednáška o víně, jarmark a soutěže.

Cimbálová muzika Jiřího Dorosiňského, muzikantů z Opavy a Krnova, stylově doprovázela letošní Burčákové slavnosti, které se konaly na náměstí Republiky ve Studénce.

Radka Tomášková, vedoucí kultury SAK Studénka: “Burčákové slavnosti jsou ve Studénce třetím rokem. Inspirovali jsme se v okolních obcích, kde se také podobné slavnosti konají, kde byly oblíbené, tak jsme si řekli, proč to nezkusit i ve Studénce. A myslím si, že Burčákové slavnosti se stávají ve Studénce tradicí a lidé už vědí, že na začátku září sem mohou přijít a vychutnat burčák.”

Vinaři měli pro letošní rok připraveno tisíc litrů tohoto částečně zkvašeného moštu z plodů vinné révy.

Michaela Kašparovská, zástupkyně vinařství: “Burčák by si měli dát hlavně proto, že je zdravý a protože je z přírodních produktů. Teď máme odrůdu muškátu.”

Slavnosti burčáku ve Studénce s postupně přibývajícími ročníky rozšiřují i svůj další program. Akci doprovázel jarmark, atrakce pro děti, které ale částečně přibrzdil déšť. Na náměstí byl například i stánek s ekologickými hrami na téma třídění kuchyňských olejů. Na své si ale samozřejmě přišli především dospělí a také ti, kteří se o víně chtěli dozvědět něco více.

Radka Tomášková, vedoucí kultury SAK Studénka: “Zapojili jsme nové soutěže i pro dospěláky, ochutnávky přednášky o víně, nesmí chybět cimbálová muzika a prodejci s různými dekoracemi, kořením či různými pochoutkami.”

Miroslav Bureš, včelař, Studénka: “Stejně jako burčák, tak i včelí produkty, med, mateří kašička, propolis jsou čistě z přírody, takže ta souvislost je jasná, přírodní produkty. Letos byla snůška medu velmi dobrá, první i druhá.”

Užít si Burčákové slavnosti mohli lidé ve Studénce v neděli 11. září, od 10 do 17 hodin. Další akcí, kterou pro veřejnost organizace Sport a kultura ve Studénce připravuje, bude 23. září od osmi hodin večer letní kino, na hřišti Základní školy Františka kardinála Tomáška uvede film Zátopek, a 24. září se na stejném místě bude konat Atletický den. Obě akce připomínají výročí manželů Zátopkových, oba se narodili 19. září před 100 lety.

---

Pidiškolka pohlídá děti už od dvou let

Rodinné centrum otevírá Pidiškolku pro děti od dvou let. Využít ji mohou třeba ženy na mateřské dovolené, které si potřebují zajít na úřad, k lékaři nebo ke kadeřníkovi. A nebo chtějí adaptovat své dítě na nástup do klasické mateřinky.

Pidiškolka pro děti ve věku od dvou let zahajuje v Rodinném centru ve Studénce svůj třetí školní rok. Návštěva této miniškolky není pravidelná, otevřeno má vždy dopoledne ve středy, čtvrtky a pátky.

Lucie Zajícová, vedoucí Rodinného centra: “Cílem té Pidiškolky je ulevit rodičů, nebo spíše hlavně maminky, které si potřebují něco vyřídit, ať je to něco na městském úřadě nebo chtějí mít jen dopoledne samy pro sebe a nebo některé maminky začínají podnikat a potřebují mít trošičku toho prostoru, takže nabízíme čtyřhodinové hlídání.”

Vedle tohoto záměru má Pidiškola ještě jeden cíl - může dobře sloužit k adaptaci malého dítěte na nástup do klasické mateřské školy.

Lucie Zajícová, vedoucí Rodinného centra: “Je to hlídání i s řízeným programem, vedou to zkušené lektorky. U nás jsou děti vítané i s plenkami, přijímáme děti od dvou do čtyř let. Rodiče také vítají Pidiškolku, protože když přijdou ty pochybnosti, jestli dítě zvládne odloučení od rodičů při nástupu do mateřské školy, tak tohle je skvělá příprava. Maminky tu vidí pokrok toho dítěte, ale také jeho adaptabilitu na to cizí prostředí.”

Kapacita Pidškolky je na jednu lekci 12 dětí, kterým se při tomto počtu věnují dvě lektorky.

Lucie Zajícová, vedoucí Rodinného centra: “Dopoledne probíhá od osmi do dvanácti hodin, je v něm zahrnuta svačinka, program venku nebo u nás v tělocvičně. Obsahuje rozvoj hrubé i jemné motoriky, je v něm zahrnuta tvůrčí činnost, třeba výtvarná.”

Rodiče přihlašují své děti vždy den předem, mohou Pidiškolku využít jednorázově a nebo se registrovat pravidelně, k čemuž mohou využít permanentku.

Podrobnosti k provozu jsou uvedeny na webu Rodinného centra, které je součástí městské organizace Sport a kultura ve Studénce.---Mohlo by Vás také zajímat