Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Expres Studénky

Expres Studénky

  • Zpravodajství ze Studénky od redaktorky Petry Dorazilové a kameramana Jana Plášila
  • Podjezd pod železnicí by měl být v roce 2026
  • Na nápady obyvatel čekají do konce listopadu
  • Spleť profesí pomáhá rozuzlit Živá knihovna povolání

Podjezd pod železnicí by měl být v roce 2026

Stavba podjezdu pod hlavním železničním koridorem ve Studénce dostává reálnější obrysy. Správa železnic se dohodla s firmou, která vlastní stěžejní pozemek, na jeho koupi. Přejezd by tak měl být zrušen v roce 2026.

O vybudování podjezdu, který by nahradil frekventovaný železniční přejezd na ulici Nádražní, se začalo ve Studénce hovořit před osmi lety, když tu došlo k tragické srážce kamionu a Pendolina. Nyní se Správě železnic podařilo posunout realizaci ke konkrétnímu termínu.

Jan Nevola, tiskový mluvčí Správy železnic: “V říjnu jsme požádali o vyvlastnění jednoho z pozemků ve Studénce, u kterého jsme vyčerpali veškeré možnosti dohody s jeho majitelem. Proces vyvlastnění se ale zastavil, protože nakonec došlo k dohodě s vlastníkem pozemku a 23. října jsme se společností uzavřeli kupní smlouvu.”

Správa železnic teď tedy může dokončit majetkové vypořádání i zbývajících nemovitostí a pokračovat v přípravě stavby.

Jan Nevola, tiskový mluvčí Správy železnic: “Po vykoupení stěžejních pozemků nyní zbývá uzavřít smlouvy ještě s osmi soukromými a dvěma právnickými osobami. Až na jednoho soukromého vlastníka, který odprodej svého pozemku podmínil právě uzavřenou transakcí se společností AK1234, byl prodej ostaních nemovitostí v rámci přípravy stavby již odsouhlasený a nyní je potřeba jej ještě stvrdit kupními smlouvami. Správa železnic již požádala o vydání stavebního, respektive společného povolení.”

Libor Slavík (STUDEŇÁCI PRO STUDÉNKU), starosta Studénky: “Správa železnic nás informovala, že se dohodla s vlastníkem. Jsme rádi, že vlastník areálu, který dosud blokoval tu dohodu se Správou železnic, tak že souhlasí s prodejem těch pozemků, protože pro nás dává podjezd smysl pouze v případě, že opravdu nebude určen nákladním automobilům, což podle dostupné dokumentace je, a zároveň bude objízdná trasa pro kamiony, která povede z dálničního přivaděče právě v okolí zmíněného areálu bývalé Vagonky tak, abychom pak na základě memoranda, které jsme uzavřeli se Správou železnic a Moravskoslezským krajem, abychom zamezili průjezdu kamionové dopravy směrem do Studénky obecně. Takže to je pro nás cíl, kdy nám to dává smysl.”

Radmila Nováková, vedoucí odboru stavebního řádu: “Součástí informace, kterou nám předala Správa železnic, byl i upravený harmonogram, ze kterého vyplývá, že stavební práce by měly být zahájeny právě tou objízdnou trasou tak, ať si v první chvíli pořešíme nákladní dopravu, která nás nejvíce trápí, a měly by být zahájeny v březnu 2025. Samozřejmě může ještě dojít k posunu harmonogramu, ale to není věcí naší, předpokládám, že nás investor o nějakém dalším posunu, kdyby k němu došlo, bude informovat.”

Jan Nevola, tiskový mluvčí Správy železnic: “Realizace stavby by podle současných předpokladů měla začít v roce 2025, a to výstavbou obslužných komunikací v Butovicích. K samotnému zrušení přejezdu dojde v roce následujícím po dokončení nového podjezdu.”

Jak dále mluvčí Správy železnic uvedl, předpokládaná hodnota stavebních prací v cenové úrovni roku 2022 činí 638 milionů korun. Před realizací stavby ještě proběhne přepočet podle aktuálních cen.




---

Na nápady obyvatel čekají do konce listopadu

Radnice dává opět šanci veřejnosti, aby předložila své vlastní nápady, jak vylepšit život ve městě. Projekty v rámci participativního rozpočtu očekává do konce listopadu. Vejít se musí do celkové částky, která je o deset procent vyšší než loni.

Studénka vyhlásila 5. ročník participativního rozpočtu, tedy výzvy pro obyvatele, aby sami navrhli, co si ve městě přejí vybudovat nebo zlepšit. V připravovaném rozpočtu na rok 2024 už jsou na jejich nápady rezervovány příslušné finance, opět o něco vyšší, než v letošním roce.

Jiří Švagera (STUDEŇÁCI PRO STUDÉNKU), místostarosta Studénky: “I pro rok 2024 je tato částka navýšena o 10 procent, takže v tuto chvíli je ta částka 292 600 korun a občané mohou posílat své návrhy. Ty návrhy nejsou limitovány tou částkou, co se týče té maximální, ale lze podat i návrhy v menší hodnotě.”

Richard Ocásek, odbor školství, kultury a soc. věcí, MěÚ Studénka: “Návrhy mohou podávat obyvatelé města Studénky starší 18 let, mají na to předepsaný formulář, který naleznou na stránkách města Studénky, kde jsou všechny podrobné informace. Zároveň musí dopadat podpisy dvaceti spoluobčanů, kteří podporují jejich projekt. Podávat návrhy mohou do konce listopadu.”

Následně se k sepsaným projektům vyjádří příslušné odbory města a poté zasedne pracovní skupina, které je posoudí z hlediska realizovatelnosti a posune je dále k hlasování veřejnosti. O vítězném návrhu tak bude rozhodnuto pravděpodobně na jaře. V reálné podobě by měl být na území města k vidění do konce roku 2024.

Jiří Švagera (STUDEŇÁCI PRO STUDÉNKU), místostarosta Studénky: “Určitě by neměly tyto nápady směřovat do oblasti běžné údržby města, třeba stavby chodníků, spíš by to měla být oblast zlepšení a zefektivnění životního stylu, to znamená nějaké lavičky, herní prvky, knihovničky.”

Z dosavadních čtyř ročníků participativního rozpočtu se dosud vždy podařilo jeden nápad uvést v život.

Richard Ocásek, odbor školství, kultury a soc. věcí, MěÚ Studénka: “Úplně první bylo hřiště v zámeckém parku, v následném roce to bylo workoutové hřiště za Základní školou Butovická, potom veřejné ohniště v roce 2022 a letos lanové hřiště, které vzniklo u koupaliště.”

Zájemci, kteří ještě s vlastní vizí na vylepšení života ve Studénce váhají, mohou svůj návrh zkonzultovat přímo na odboru školství.

---

Spleť profesí pomáhá rozuzlit Živá knihovna povolání

Živá knihovna povolání se opět otevřela žákům devátých ročníků. V Dělnickém domě představila více než třicet odborníků z různých profesí. Školákům vysvětlovali, co jejich povolání v praxi obnáší.

Kdo by měl nejlépe vysvětlit, co daná profese obnáší, jaké jsou její výhody i úskalí, než lidé, kteří ji sami vykonávají. To je i podstata Živé knihovny povolání. Základní škola Františka kardinála Tomáška pořádala teď v listopadu její další ročník v Dělnickém domě.

Milan Stiller, ředitel ZŠ Františka kardinála Tomáška: “Ten nápad vznikl asi v roce 2015, kdy jsme si řekli, že chceme pomoci zorientovat naše deváťáky v portfoliu povolání, a přišlo nám to jako fajn nápad. Tak jsme v roce 2015 zorganizovali první ročník a jsme rádi, že se tady po roce zase můžeme vidět.”

Na jednom místě se tedy prezentovalo 32 profesí, některé se zde objevily vůbec poprvé, například květinářka, automechanik a elektrikář. Byli tu ale také hasiči, policisté, vojáci, zástupci zdravotnických, učitelských a technických profesí, nechyběl třeba programátor, grafický designér nebo právník.

Milan Stiller, ředitel ZŠ Františka kardinála Tomáška: “Začali jsme to tím, že jsme oslovovali rodiče našich žáků, nicméně se to rozrostlo, že už oslovujeme i odborníky odjinud.”

Bronislav Tomášek, projektant: “Je to takové individuální, myslím si, že moc ještě představu nemají, což se jim ani nedivím. Většinou se ptají na školy, na kterou školu se dát, aby se to dalo dělat jako profese.”

Kateřina Macháčková, ošetřovatelka zvířat: “Zajímají se o biologii a chemii a momentálně padla zajímavá otázka, jak je například nebezpečná práce s hady, zdali tomu ošetřovateli hrozí nějaké nebezpečí.”

Petr Pešat, advokát: “Třeba první skupina se ptala hodně, ptala se kolik mám případů, z jaké oblasti. Případně se ptají také na to, co je potřeba pro to, aby mohli dělat právníka.”

žáci devátých tříd:

“Teď jsem byl na právníkovi a bylo to dobré. Chtěl bych pokračovat cestou gymplu a na právníka, hodně mě to zaujalo.”

“Já jsem byla jako první na lékaři, celkem mě to zaujalo, chtěla bych studovat zdravotnické lyceum nejspíše a potom dále na dentální hygienistku.”

“Asi mě nejvíce zaujal psycholog, asi by mě to bavilo.”

Milan Stiller, ředitel ZŠ Františka kardinála Tomáška: ”V tuto chvíli už se ta akce rozrostla na osm škol z blízkého okolí, takže kromě tří studeneckých škol, dvou bíloveckých, Jistebníku jsou tu nově Bartošovice a loni poprvé i letos je tu škola svaté Zdislava Kopřivnice, takže celkem asi 230 žáků na dnešní akci.”

Kam se nakonec letošní deváťáci po základní škole vydají, v tom musí mít jasno nejpozději do konce února 2024, to vyprší termín pro podání přihlášek.

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Expres Studénky
17. listopadu 2023, 18:13

Podjezd pod železnicí by měl být v roce 2026

Stavba podjezdu pod hlavním železničním koridorem ve Studénce dostává reálnější obrysy. Správa železnic se dohodla s firmou, která vlastní stěžejní pozemek, na jeho koupi. Přejezd by tak měl být zrušen v roce 2026.

O vybudování podjezdu, který by nahradil frekventovaný železniční přejezd na ulici Nádražní, se začalo ve Studénce hovořit před osmi lety, když tu došlo k tragické srážce kamionu a Pendolina. Nyní se Správě železnic podařilo posunout realizaci ke konkrétnímu termínu.

Jan Nevola, tiskový mluvčí Správy železnic: “V říjnu jsme požádali o vyvlastnění jednoho z pozemků ve Studénce, u kterého jsme vyčerpali veškeré možnosti dohody s jeho majitelem. Proces vyvlastnění se ale zastavil, protože nakonec došlo k dohodě s vlastníkem pozemku a 23. října jsme se společností uzavřeli kupní smlouvu.”

Správa železnic teď tedy může dokončit majetkové vypořádání i zbývajících nemovitostí a pokračovat v přípravě stavby.

Jan Nevola, tiskový mluvčí Správy železnic: “Po vykoupení stěžejních pozemků nyní zbývá uzavřít smlouvy ještě s osmi soukromými a dvěma právnickými osobami. Až na jednoho soukromého vlastníka, který odprodej svého pozemku podmínil právě uzavřenou transakcí se společností AK1234, byl prodej ostaních nemovitostí v rámci přípravy stavby již odsouhlasený a nyní je potřeba jej ještě stvrdit kupními smlouvami. Správa železnic již požádala o vydání stavebního, respektive společného povolení.”

Libor Slavík (STUDEŇÁCI PRO STUDÉNKU), starosta Studénky: “Správa železnic nás informovala, že se dohodla s vlastníkem. Jsme rádi, že vlastník areálu, který dosud blokoval tu dohodu se Správou železnic, tak že souhlasí s prodejem těch pozemků, protože pro nás dává podjezd smysl pouze v případě, že opravdu nebude určen nákladním automobilům, což podle dostupné dokumentace je, a zároveň bude objízdná trasa pro kamiony, která povede z dálničního přivaděče právě v okolí zmíněného areálu bývalé Vagonky tak, abychom pak na základě memoranda, které jsme uzavřeli se Správou železnic a Moravskoslezským krajem, abychom zamezili průjezdu kamionové dopravy směrem do Studénky obecně. Takže to je pro nás cíl, kdy nám to dává smysl.”

Radmila Nováková, vedoucí odboru stavebního řádu: “Součástí informace, kterou nám předala Správa železnic, byl i upravený harmonogram, ze kterého vyplývá, že stavební práce by měly být zahájeny právě tou objízdnou trasou tak, ať si v první chvíli pořešíme nákladní dopravu, která nás nejvíce trápí, a měly by být zahájeny v březnu 2025. Samozřejmě může ještě dojít k posunu harmonogramu, ale to není věcí naší, předpokládám, že nás investor o nějakém dalším posunu, kdyby k němu došlo, bude informovat.”

Jan Nevola, tiskový mluvčí Správy železnic: “Realizace stavby by podle současných předpokladů měla začít v roce 2025, a to výstavbou obslužných komunikací v Butovicích. K samotnému zrušení přejezdu dojde v roce následujícím po dokončení nového podjezdu.”

Jak dále mluvčí Správy železnic uvedl, předpokládaná hodnota stavebních prací v cenové úrovni roku 2022 činí 638 milionů korun. Před realizací stavby ještě proběhne přepočet podle aktuálních cen.




---

Na nápady obyvatel čekají do konce listopadu

Radnice dává opět šanci veřejnosti, aby předložila své vlastní nápady, jak vylepšit život ve městě. Projekty v rámci participativního rozpočtu očekává do konce listopadu. Vejít se musí do celkové částky, která je o deset procent vyšší než loni.

Studénka vyhlásila 5. ročník participativního rozpočtu, tedy výzvy pro obyvatele, aby sami navrhli, co si ve městě přejí vybudovat nebo zlepšit. V připravovaném rozpočtu na rok 2024 už jsou na jejich nápady rezervovány příslušné finance, opět o něco vyšší, než v letošním roce.

Jiří Švagera (STUDEŇÁCI PRO STUDÉNKU), místostarosta Studénky: “I pro rok 2024 je tato částka navýšena o 10 procent, takže v tuto chvíli je ta částka 292 600 korun a občané mohou posílat své návrhy. Ty návrhy nejsou limitovány tou částkou, co se týče té maximální, ale lze podat i návrhy v menší hodnotě.”

Richard Ocásek, odbor školství, kultury a soc. věcí, MěÚ Studénka: “Návrhy mohou podávat obyvatelé města Studénky starší 18 let, mají na to předepsaný formulář, který naleznou na stránkách města Studénky, kde jsou všechny podrobné informace. Zároveň musí dopadat podpisy dvaceti spoluobčanů, kteří podporují jejich projekt. Podávat návrhy mohou do konce listopadu.”

Následně se k sepsaným projektům vyjádří příslušné odbory města a poté zasedne pracovní skupina, které je posoudí z hlediska realizovatelnosti a posune je dále k hlasování veřejnosti. O vítězném návrhu tak bude rozhodnuto pravděpodobně na jaře. V reálné podobě by měl být na území města k vidění do konce roku 2024.

Jiří Švagera (STUDEŇÁCI PRO STUDÉNKU), místostarosta Studénky: “Určitě by neměly tyto nápady směřovat do oblasti běžné údržby města, třeba stavby chodníků, spíš by to měla být oblast zlepšení a zefektivnění životního stylu, to znamená nějaké lavičky, herní prvky, knihovničky.”

Z dosavadních čtyř ročníků participativního rozpočtu se dosud vždy podařilo jeden nápad uvést v život.

Richard Ocásek, odbor školství, kultury a soc. věcí, MěÚ Studénka: “Úplně první bylo hřiště v zámeckém parku, v následném roce to bylo workoutové hřiště za Základní školou Butovická, potom veřejné ohniště v roce 2022 a letos lanové hřiště, které vzniklo u koupaliště.”

Zájemci, kteří ještě s vlastní vizí na vylepšení života ve Studénce váhají, mohou svůj návrh zkonzultovat přímo na odboru školství.

---

Spleť profesí pomáhá rozuzlit Živá knihovna povolání

Živá knihovna povolání se opět otevřela žákům devátých ročníků. V Dělnickém domě představila více než třicet odborníků z různých profesí. Školákům vysvětlovali, co jejich povolání v praxi obnáší.

Kdo by měl nejlépe vysvětlit, co daná profese obnáší, jaké jsou její výhody i úskalí, než lidé, kteří ji sami vykonávají. To je i podstata Živé knihovny povolání. Základní škola Františka kardinála Tomáška pořádala teď v listopadu její další ročník v Dělnickém domě.

Milan Stiller, ředitel ZŠ Františka kardinála Tomáška: “Ten nápad vznikl asi v roce 2015, kdy jsme si řekli, že chceme pomoci zorientovat naše deváťáky v portfoliu povolání, a přišlo nám to jako fajn nápad. Tak jsme v roce 2015 zorganizovali první ročník a jsme rádi, že se tady po roce zase můžeme vidět.”

Na jednom místě se tedy prezentovalo 32 profesí, některé se zde objevily vůbec poprvé, například květinářka, automechanik a elektrikář. Byli tu ale také hasiči, policisté, vojáci, zástupci zdravotnických, učitelských a technických profesí, nechyběl třeba programátor, grafický designér nebo právník.

Milan Stiller, ředitel ZŠ Františka kardinála Tomáška: “Začali jsme to tím, že jsme oslovovali rodiče našich žáků, nicméně se to rozrostlo, že už oslovujeme i odborníky odjinud.”

Bronislav Tomášek, projektant: “Je to takové individuální, myslím si, že moc ještě představu nemají, což se jim ani nedivím. Většinou se ptají na školy, na kterou školu se dát, aby se to dalo dělat jako profese.”

Kateřina Macháčková, ošetřovatelka zvířat: “Zajímají se o biologii a chemii a momentálně padla zajímavá otázka, jak je například nebezpečná práce s hady, zdali tomu ošetřovateli hrozí nějaké nebezpečí.”

Petr Pešat, advokát: “Třeba první skupina se ptala hodně, ptala se kolik mám případů, z jaké oblasti. Případně se ptají také na to, co je potřeba pro to, aby mohli dělat právníka.”

žáci devátých tříd:

“Teď jsem byl na právníkovi a bylo to dobré. Chtěl bych pokračovat cestou gymplu a na právníka, hodně mě to zaujalo.”

“Já jsem byla jako první na lékaři, celkem mě to zaujalo, chtěla bych studovat zdravotnické lyceum nejspíše a potom dále na dentální hygienistku.”

“Asi mě nejvíce zaujal psycholog, asi by mě to bavilo.”

Milan Stiller, ředitel ZŠ Františka kardinála Tomáška: ”V tuto chvíli už se ta akce rozrostla na osm škol z blízkého okolí, takže kromě tří studeneckých škol, dvou bíloveckých, Jistebníku jsou tu nově Bartošovice a loni poprvé i letos je tu škola svaté Zdislava Kopřivnice, takže celkem asi 230 žáků na dnešní akci.”

Kam se nakonec letošní deváťáci po základní škole vydají, v tom musí mít jasno nejpozději do konce února 2024, to vyprší termín pro podání přihlášek.

---

Zdroj: https://polar.cz/porady/expres_studenky/expres-studenky-17-11-2023-18-13