Expres Studénky

  • Zpravodajství ze Studénky od redaktorky Petry Dorazilové a kameramana Jana Plášila
  • Hasiči ze Studénky pomáhali v Českém Švýcarsku
  • Na Letním festivalu tvořily děti zahradní lucerny
  • Hokejisté Studénky už naskočili na led

Hasiči ze Studénky pomáhali v Českém Švýcarsku

Dobrovolní hasiči ze Studénky zhruba týden pomáhali s likvidací požáru v Národním parku České Švýcarsko, Doplnili tak desítky záchranářů z Moravskoslezského kraje, kteří na místo přírodní katastrofy vyrazili.

Město Studénka vyslalo na požádání Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje do Národního parku České Švýcarsko cisternu se čtyřčlennou posádkou. S dohašováním požárů a hledáním skrytých ložisek pomáhala zhruba týden.

Libor Slavík (STUDEŇÁCI PRO STUDÉNKU), starosta Studénky: “Bez váhání jsem tenhle souhlas udělil, vnímám, že jakákoliv katastrofa tohoto rozsahu je velmi nepředstavitelná. Takže hasiči dostali zelenou, aby vyjeli k tomuto požáru. V podstatě se během několika hodin připravilo vše potřebné k tomu, aby jednotka mohla vyjet.”

dobrovolný hasič města Studénka: “Tady jezdíme pro vodu. Jsme těsně nad Hřenskem, jedna cesta dolů je šest kilometrů.”

Petr Sič, velitel jednotky SDH, Studénka: “Po příjezdu na místo se hned zapojili do likvidace. Předpokládám, že byli velice prospěšní a zhostili se svého úkolu na jedničku.”

Dobrovolní hasiči města Studénky v lokalitě požáru například plnili samonosnou vodní nádrž, která je zdrojem pro vrtulníky s bambi vaky. Jednotka také pomocí termokamery vyhledávala skrytá ohniska u Pravčické brány.

Libor Slavík (STUDEŇÁCI PRO STUDÉNKU), starosta Studénky: “Samozřejmě, jsem hrdý na to, že tady máme tak skvělou jednotku, která působí ve všech oblastech hasičské práce, zasahují u dopravních nehod na dálnici a dalších komunikací, samozřejmě likvidují požáry, ale samozřejmě zasahují i u jakýchkoliv jiných přírodních katastrof, jako jsou povodně, které nezřídka v minulosti také naše město postihly.”

Petr Sič, velitel jednotky SDH, Studénka: “Určitě, ty povodně, a hlavně ty bleskové, které nás v posledních letech postihly, tak se v tom ti hasiči dost zocelili, upravili postupy a ty zásahy jsou dost kvalitní.”

---

Na Letním festivalu tvořily děti zahradní lucerny

Součástí Letního festivalu ve Studénce jsou i pravidelné programy pro děti. Obvykle jim patří středeční odpoledne. Na jednom z nich mohly popustit uzdu své fantazii a tvořily zahradní lucerny.

Jedno z dětských prázdninových setkání ve Studénce patřilo kouzelnické show, pak byla na programu i kovbojská pohádka. Další program, který se před sportovním centrem konal 27. července, nabídl dětem možnost kreativního tvoření.

Radka Tomášková, vedoucí kultury SAK Studénka: “Dnešní středa je taková výtvarná středa, máme dvě v rámci Letního festivalu, dvě tvořeníčka. Dneska jsme tvořili zahradní lucerny a příště budeme dělat zápichy do květináčů, motýlky. Děti si mohly vybrat, jakou technikou to budou dělat, buď na sklo malovaly štětcem nebo barvu nanášely houbičkami a za použití šablon vytvářely vzory.”

účastníci akce: 

“Je to parádní, děti se nenudí, my jsme přijeli z Příbora, je to super.”

“Já jsem si vymyslela srdíčka.”

“Já kytici a leoparda.”

“Kreslím tam srdíčka a lístky.”

“Zdobím to nějakými sladkostmi a výraznými barvami.”

“Barevné lístky a proužky”

“Jsme určitě rádi za tyto akce, malí mají vyžití a celkem se nám dařilo, na to, že něco takového dělal poprvé.”

Děti si mohly pro svou zahradní lucernu vybrat menší nebo větší sklenici, jejich zásoby připravili organizátoři dostatečně velké.

Radka Tomášková, vedoucí kultury SAK Studénka: “Máme šikovnou kolegyni v Rodinném centru, které na různých swapech, zajistila sklenice. takže máme jich dostatečné množství, asi osmdesát, takže některé děti si mohou vytvořit i dvě lucerničky. Určitě ozdobí každou zahradu nebo děti mohou dát krásný dárek rodičům, využití je různé.”

V závěru prázdnin se děti ještě mohou těšit ve středu 24. srpna na Klauny z balónkova.

---

Hokejisté Studénky už naskočili na led

Hokejisté Studénky zahájili v polovině srpna přípravu na novou sezonu. Začali týdenním soustředěním s kombinací suché přípravy a rozbruslením na ledu.

Na ledovou plochu naskočili hokejisté Studénky po čtyř a půl měsíční přestávce. Na rozjezd přípravy na novou sezonu pořádali od 15. srpna týdenní kemp.

Mojmír Kotas, hlavní trenér mládeže, HC Studénka: “Zahájili jsme novou hokejovou sezonu týdenním soustředěním, kdy máme dvoufázový trénink na ledě, mám i suchou přípravu. A v týdnu od 22. srpna už začínáme plně trénovat na ledě všechny věkové kategorie včetně přípravky. Takže zveme i ty, kteří u nás ještě netrénují.”

Na první trénink v rámci kempu nastoupili například i mladší žáci, kterým se věnovalo šest trenérů.

Mojmír Kotas, hlavní trenér mládeže, HC Studénka: “Zaměřujeme se hlavně na bruslení, dneska začínáme poprvé na ledě, takže zkoušíme i výstroj, jak máme nabroušené brusle. Následně budeme především pracovat na zdokonalení bruslení a u těch starších se budeme snažit už i trénovat nějaké herní individuální činnosti. Ale to bruslení bereme jako základ.”

Amálie Kubíková, HC Studénka: “Baví mě to, hokej hraju protože mě rodiče vzali na veřejné bruslení, bavilo mě to a tak jsem začala hrát hokej.”

Mojmír Kotas, hlavní trenér mládeže, HC Studénka: “Máme obsazen, co se týče mládeže, dorost, to je nejstarší kategorie v mládeži. Bohužel nemáme starší žáky, protože, bohužel, vlivem toho, že jsme neměli v provozu dva a půl roku zimní stadion, když se dělala rekonstrukce střechy. Takže jsme museli udělat znovu nábory a ty první děti z náborů jsou ročníky 2010, 2011, 2012. Ale už se nám to daří po jednotlivých kategoriích naplňovat.”

Každý rok se nyní klubu daří získat pro hokej 15 až 20 nových dětí v jednotlivých ročnících a jak Mojmír Kotas dále uvedl, slušně obsazen je i trenérský kádr, takže úroveň studeneckého hokeje jde nahoru. Co se týče hlavního mužského A-týmu Studénky, ten hraje krajskou ligu.

---Mohlo by Vás také zajímat