Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Frýdeckomístecký expres

Frýdeckomístecký expres

  • Zpravodajství z Frýdku-Místku od reportéra Jiřího Cilečka a kameramana Lukáše Durčáka
  • Očkovací centrum bude spíš v Národním domě než v Polárce
  • Zimní údržba už spotřebovala 800 tun posypu
  • Oblíbená jména roku 2020 jsou Eliška a Jan

Očkovací centrum bude spíš v Národním domě než v Polárce

Frýdek-Místek stále hledá prostory pro zřízení velkokapacitního očkovacího centra. Po prohlídce haly Polárka přišel na řadu Národní dům. Ten bude zřejmě pro očkovací centrum mnohem vhodnější než hokejová hala. Z hlediska nedostatku vakcín se ale zřízení centra pravděpodobně odsune až na duben.

Frýdek-Místek přehodnocuje možnosti, kde ve městě vybudovat očkovací centrum. Dalším vhodným místem jsou totiž prostory Národního domu.

Tomáš Stejskal, ředitel Nemocnice ve Frýdku-Místku: "Prohlédli jsme si ho tady, těch pozic jsme tady schopni udělat pět až šest, jsme na to kapacitně připraveni i jako nemocnice i ve spolupráci s praktickými lékaři tady z Frýdku-Místku. Ten prostor je tady vhodný, je to prostor, kde se vybudují všechny potřebné pracoviště, ať už čekárny, před očkováním, po očkování, očkovací sál, zázemí pro zdravotníky."

Národní dům se aktuálně jeví jako vhodnější místo, protože zde neprobíhají žádné kulturní akce oproti hale Polárka, kterou využívají hokejisté.

Michal Pobucký, primátor Frýdku-Místku: "Každé z těch dvou míst má své pro i proti. Pro Národní dům hovoří například lepší dostupnost, protože těch autobusových spojů je tady více, parkovací místa jsou na tom zhruba stejně. Výhoda je v tom, že v současné době žádná kultura neprobíhá, na rozdíl od hokeje, který by teoreticky mohl začít s nějakými testy asi za dva, za tři týdny, ale to je taky věc."

Pavel Machala, náměstek primátora Frýdku-Místku: "Tím pádem by nedošlo k tomu, kdyby případně povolili malým hokejistům, že můžou trénovat, aby to očkovací centrum bylo v hale Polárka a my bychom jim případně tak zabránili v tom tréninku, takže z tohoto pohledu se mi jeví umístění do Národního domu jako vhodnější s tím, že samozřejmě budeme hledat i cesty k tomu, aby když se tady bude přes den očkovat, aby případně, když to bude možné, se tady mohla odehrávat třeba ve večerních hodinách kultura."

Michal Pobucký, primátor Frýdku-Místku: "Když budeme v hale Polárka, tak tam asi nebudeme rozmrazovat led na to, abychom tam udělali očkovací centrum a druhý den, aby zas mohli hokejisté hrát, takže snažíme se uspokojit všechny, ať už co se týká kultury, co se týká sportu, ale chceme primárně zajistit očkovací centrum pro všechny občany města a našeho okolí, abychom se tady té pandemie zbavili co nejdříve."

Kapacita očkovacího centra bude záležet na možnostech zdravotníků. Zatím se počítá, že by se tady fungovalo na osmihodinové denní směny. Je ale možné, že by se pracovalo i ve dvanáctihodinových směnách, a dokonce i o víkendech.

Tomáš Stejskal, ředitel Nemocnice ve Frýdku-Místku: "My jsme v současné době schopni postavit určitě šest týmů, když by ten zájem byl a hlavně byly vakcíny, tak jsme schopni postavit těch týmů asi i více, ale těch šest týmů znamená, že bude naočkovaných šest set, až sedm set lidí denně. Všechno záleží, kdy budou vakcíny. V okamžiku, kdy budou vakcíny, tak my ty týmy jsme schopni do týdne zřídit a začít vakcinovat, předpokládám velmi optimisticky, že nejdřív to bude zahájeno v dubnu."

Do budoucna to zřejmě vypadá, že by se mohlo uvažovat o vzniku větších očkovacích center na úrovni okresních měst. Pokud by se ve Frýdku-Místku se spádovým dosahem na zhruba 130 tisíc lidí nechala naočkovat alespoň polovina. Očkovací centrum by kvůli dvojí aplikaci dávky fungovalo minimálně do podzimu.

---

Zimní údržba už spotřebovala 800 tun posypu

Letošní zima bude oproti posledním letům nadprůměrná. Alespoň pro technické služby ve Frýdku-Místku, které mají na starosti zimní údržbu. Už tam totiž spotřebovali přes 800 tun posypových materiálů.

Ve Frýdku-Místku byli na zimu velmi dobře připravení. Nepřetržitou pohotovost v monitorování počasí drželi už od začátku listopadu.

Jaromír Kohut, ředitel TS F-M: "Pevně věřím, že nás nezaskočila, to všechno záleží na tom, jak se na to dívají občané. Nicméně musím říct, že ten letošní charakter hlavně po Novém roce, je takový docela pestrý z našeho pohledu. Jsme prakticky neustále v permanenci, v terénu, ty teploty i přeháňky kolísají, sněží, plusové hodnoty, mínusové hodnoty."

Karel Deutscher, náměstek primátora Frýdku-Místku: "Pro nás je samozřejmě nejhorší takové to nárazové sněžení, to znamená brzo ráno poměrně nasněží 15 až 20 centimetrů, pak se to musí odklidit, ať už teda potom rozsypat solí nebo inertním posypem a pak zase mezitím odtaje a pak zase znova nasype, takže ta zima je v tomhle trochu složitější. Už jsme to tady delší dobu nezažili a snažíme se s tím dělat co se dá."

Ještě před začátkem zimního období už mělo město v zásobě připraveno přes 1200 tun soli a k tomu další posypové materiály, vše se průběžně doplňuje. Do konce ledna už se spotřebovalo už na 800 tun.

Jaromír Kohut, ředitel TS F-M: "Což odpovídá určitě nadprůměrné zimě, uvidíme, jak se bude ještě vyvíjet počasí v únoru, ta dlouhodobá předpověď je, že by ten charakter počasí mohl být hodně podobný, takže si myslíme, že ta spotřeba bude určitě v letošním roce nadprůměrná."

Plnohodnotný úklid zatím zvládají pracovníci s dostupnou technikou v rámci možností. Obavy měli na technických službách pouze s počtem nasmlouvaných traktorů na plužení. Většina z těch, kteří v minulosti dlouhodobě pomáhali, totiž odřekla spolupráci kvůli mírnějším předchozím zimám a museli se tak nasmlouvat noví traktoristé.

Jaromír Kohut, ředitel TS F-M: "Měli jsme obavy tím, že než si to prostě dají do nějakého toho itineráře, než se naučí tu trasu, že budou problémy, nicméně těch stížností od občanů není moc, dokonce máme i nějaké pochvaly na ně, takže si myslím, že to celkem jakoby zvládáme."

Řeší se také každoroční problémy s parkováním, kdy kvůli špatně zaparkovaným autům nemůže zimní údržba projet nebo odklidit chodníky.

Jaromír Kohut, ředitel TS F-M: "My jsme i kontaktovali městskou policii někdy před Vánoci, musím poděkovat, protože jsme, i naši dispečeři zaznamenali, že v nočních hodinách v některých fakt místech, kde to auto stálo úplně v chodníku, tak se tam rozdávaly nějaké pokuty. Takže spolupráce s městskou jakoby výborná v této fázi, ale bohužel, bohužel těch problémů dá se říct je pořád stejně zhruba."

Karel Deutscher, náměstek primátora Frýdku-Místku: "Vždycky, hlavně v zimním období spolupracujeme s městskou policií na tom, aby opravdu dávala větší pozor na průjezdnost ulic a na to, aby bylo vidět potom z rozhledových trojúhelníků, takže se na to městská policie zaměřuje, právě na sídlištích, ať ta zimní údržba, která potom tam probíhá ve dvě, ve tři ráno má vlastně kudy projet."

Ve Frýdku-Místku a jeho místních částech musí v zimě udržovat celkem 415 kilometrů komunikací, z toho je zhruba 181 kilometrů vozovek a zbytek jsou chodníky.

---

Oblíbená jména roku 2020 jsou Eliška a Jan

Ve Frýdku-Místku se loni narodilo přes jedenáct set dětí. Statistika také říká, že do popředí se v oblibě jmen opět dostává u chlapců Honza. Holčičky pak dostávaly nejčastěji jméno Eliška. Objevily se například i netradiční jména, jako Xavier nebo Zara.

V roce 2020 se ve Frýdku-Místku narodily každý den průměrně 3 děti. Podle statistiky přivedly maminky na svět přesně 1 132 dětí. Ve srovnání s rokem 2019 je to jen o 52 novorozenců méně. Již několik let se také potvrzuje, že se rodí více děvčat, těch bylo 578 a chlapců 554. Porodníci také loni v pěti případech pomáhali na svět dvojčatům. Zajímavá jsou také jména, které se těší velké oblibě.

Jana Matějíková, mluvčí Frýdku-Místku: "Mezi nejoblíbenější dívčí jména v roce 2020 patřila opět Eliška, která se na špici oblíbenosti drží již od roku 2017. Následovala Nela, Sofie, Natálie a Ema. Mezi chlapeckými jmény vedl Jan. Následoval Filip, Adam a taky Jakub, který je na předních pozicích od roku 2014, a Matyáš, což bylo nejoblíbenější chlapecké jméno v roce 2019."

Některé děti dostaly i neobvyklá jména. Mezi chlapci tak bude například Xavier, Salomon , Maverick, Melichar nebo Medard. A mezi děvčaty Zara, Lotta, Tiffany, Médea, Luna Renesmee, Elvíra nebo Malvína. Díky počtům narozených dětí je porodnice Nemocnice ve Frýdku-Místku čtvrtá největší v Moravskoslezském kraji a porody tady probíhají vždy v rodinné atmosféře, kterou se snaží udržet i v této nelehké době sužované pandemií koronaviru.

Jana Březinová, mluvčí Nemocnice ve Frýdku-Místku: "Nyní porodnice jede v neomezeném režimu. Můžou z porodům i tatínkové i duly, musí mít samozřejmě ochranné pomůcky a respirátor FFP2. Všechny rodičky musí projít nejprve testem na Covid-19. Návštěvy povolujeme tatínkům po dohodě s lékařem na třicet minut."

Možnost dát svým dětem dvě jména, využili loni rodiče u 38 dětí, což bylo o 6 více než v předchozích dvou letech.

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Frýdeckomístecký expres
01. února 2021, 16:30

Očkovací centrum bude spíš v Národním domě než v Polárce

Frýdek-Místek stále hledá prostory pro zřízení velkokapacitního očkovacího centra. Po prohlídce haly Polárka přišel na řadu Národní dům. Ten bude zřejmě pro očkovací centrum mnohem vhodnější než hokejová hala. Z hlediska nedostatku vakcín se ale zřízení centra pravděpodobně odsune až na duben.

Frýdek-Místek přehodnocuje možnosti, kde ve městě vybudovat očkovací centrum. Dalším vhodným místem jsou totiž prostory Národního domu.

Tomáš Stejskal, ředitel Nemocnice ve Frýdku-Místku: "Prohlédli jsme si ho tady, těch pozic jsme tady schopni udělat pět až šest, jsme na to kapacitně připraveni i jako nemocnice i ve spolupráci s praktickými lékaři tady z Frýdku-Místku. Ten prostor je tady vhodný, je to prostor, kde se vybudují všechny potřebné pracoviště, ať už čekárny, před očkováním, po očkování, očkovací sál, zázemí pro zdravotníky."

Národní dům se aktuálně jeví jako vhodnější místo, protože zde neprobíhají žádné kulturní akce oproti hale Polárka, kterou využívají hokejisté.

Michal Pobucký, primátor Frýdku-Místku: "Každé z těch dvou míst má své pro i proti. Pro Národní dům hovoří například lepší dostupnost, protože těch autobusových spojů je tady více, parkovací místa jsou na tom zhruba stejně. Výhoda je v tom, že v současné době žádná kultura neprobíhá, na rozdíl od hokeje, který by teoreticky mohl začít s nějakými testy asi za dva, za tři týdny, ale to je taky věc."

Pavel Machala, náměstek primátora Frýdku-Místku: "Tím pádem by nedošlo k tomu, kdyby případně povolili malým hokejistům, že můžou trénovat, aby to očkovací centrum bylo v hale Polárka a my bychom jim případně tak zabránili v tom tréninku, takže z tohoto pohledu se mi jeví umístění do Národního domu jako vhodnější s tím, že samozřejmě budeme hledat i cesty k tomu, aby když se tady bude přes den očkovat, aby případně, když to bude možné, se tady mohla odehrávat třeba ve večerních hodinách kultura."

Michal Pobucký, primátor Frýdku-Místku: "Když budeme v hale Polárka, tak tam asi nebudeme rozmrazovat led na to, abychom tam udělali očkovací centrum a druhý den, aby zas mohli hokejisté hrát, takže snažíme se uspokojit všechny, ať už co se týká kultury, co se týká sportu, ale chceme primárně zajistit očkovací centrum pro všechny občany města a našeho okolí, abychom se tady té pandemie zbavili co nejdříve."

Kapacita očkovacího centra bude záležet na možnostech zdravotníků. Zatím se počítá, že by se tady fungovalo na osmihodinové denní směny. Je ale možné, že by se pracovalo i ve dvanáctihodinových směnách, a dokonce i o víkendech.

Tomáš Stejskal, ředitel Nemocnice ve Frýdku-Místku: "My jsme v současné době schopni postavit určitě šest týmů, když by ten zájem byl a hlavně byly vakcíny, tak jsme schopni postavit těch týmů asi i více, ale těch šest týmů znamená, že bude naočkovaných šest set, až sedm set lidí denně. Všechno záleží, kdy budou vakcíny. V okamžiku, kdy budou vakcíny, tak my ty týmy jsme schopni do týdne zřídit a začít vakcinovat, předpokládám velmi optimisticky, že nejdřív to bude zahájeno v dubnu."

Do budoucna to zřejmě vypadá, že by se mohlo uvažovat o vzniku větších očkovacích center na úrovni okresních měst. Pokud by se ve Frýdku-Místku se spádovým dosahem na zhruba 130 tisíc lidí nechala naočkovat alespoň polovina. Očkovací centrum by kvůli dvojí aplikaci dávky fungovalo minimálně do podzimu.

---

Zimní údržba už spotřebovala 800 tun posypu

Letošní zima bude oproti posledním letům nadprůměrná. Alespoň pro technické služby ve Frýdku-Místku, které mají na starosti zimní údržbu. Už tam totiž spotřebovali přes 800 tun posypových materiálů.

Ve Frýdku-Místku byli na zimu velmi dobře připravení. Nepřetržitou pohotovost v monitorování počasí drželi už od začátku listopadu.

Jaromír Kohut, ředitel TS F-M: "Pevně věřím, že nás nezaskočila, to všechno záleží na tom, jak se na to dívají občané. Nicméně musím říct, že ten letošní charakter hlavně po Novém roce, je takový docela pestrý z našeho pohledu. Jsme prakticky neustále v permanenci, v terénu, ty teploty i přeháňky kolísají, sněží, plusové hodnoty, mínusové hodnoty."

Karel Deutscher, náměstek primátora Frýdku-Místku: "Pro nás je samozřejmě nejhorší takové to nárazové sněžení, to znamená brzo ráno poměrně nasněží 15 až 20 centimetrů, pak se to musí odklidit, ať už teda potom rozsypat solí nebo inertním posypem a pak zase mezitím odtaje a pak zase znova nasype, takže ta zima je v tomhle trochu složitější. Už jsme to tady delší dobu nezažili a snažíme se s tím dělat co se dá."

Ještě před začátkem zimního období už mělo město v zásobě připraveno přes 1200 tun soli a k tomu další posypové materiály, vše se průběžně doplňuje. Do konce ledna už se spotřebovalo už na 800 tun.

Jaromír Kohut, ředitel TS F-M: "Což odpovídá určitě nadprůměrné zimě, uvidíme, jak se bude ještě vyvíjet počasí v únoru, ta dlouhodobá předpověď je, že by ten charakter počasí mohl být hodně podobný, takže si myslíme, že ta spotřeba bude určitě v letošním roce nadprůměrná."

Plnohodnotný úklid zatím zvládají pracovníci s dostupnou technikou v rámci možností. Obavy měli na technických službách pouze s počtem nasmlouvaných traktorů na plužení. Většina z těch, kteří v minulosti dlouhodobě pomáhali, totiž odřekla spolupráci kvůli mírnějším předchozím zimám a museli se tak nasmlouvat noví traktoristé.

Jaromír Kohut, ředitel TS F-M: "Měli jsme obavy tím, že než si to prostě dají do nějakého toho itineráře, než se naučí tu trasu, že budou problémy, nicméně těch stížností od občanů není moc, dokonce máme i nějaké pochvaly na ně, takže si myslím, že to celkem jakoby zvládáme."

Řeší se také každoroční problémy s parkováním, kdy kvůli špatně zaparkovaným autům nemůže zimní údržba projet nebo odklidit chodníky.

Jaromír Kohut, ředitel TS F-M: "My jsme i kontaktovali městskou policii někdy před Vánoci, musím poděkovat, protože jsme, i naši dispečeři zaznamenali, že v nočních hodinách v některých fakt místech, kde to auto stálo úplně v chodníku, tak se tam rozdávaly nějaké pokuty. Takže spolupráce s městskou jakoby výborná v této fázi, ale bohužel, bohužel těch problémů dá se říct je pořád stejně zhruba."

Karel Deutscher, náměstek primátora Frýdku-Místku: "Vždycky, hlavně v zimním období spolupracujeme s městskou policií na tom, aby opravdu dávala větší pozor na průjezdnost ulic a na to, aby bylo vidět potom z rozhledových trojúhelníků, takže se na to městská policie zaměřuje, právě na sídlištích, ať ta zimní údržba, která potom tam probíhá ve dvě, ve tři ráno má vlastně kudy projet."

Ve Frýdku-Místku a jeho místních částech musí v zimě udržovat celkem 415 kilometrů komunikací, z toho je zhruba 181 kilometrů vozovek a zbytek jsou chodníky.

---

Oblíbená jména roku 2020 jsou Eliška a Jan

Ve Frýdku-Místku se loni narodilo přes jedenáct set dětí. Statistika také říká, že do popředí se v oblibě jmen opět dostává u chlapců Honza. Holčičky pak dostávaly nejčastěji jméno Eliška. Objevily se například i netradiční jména, jako Xavier nebo Zara.

V roce 2020 se ve Frýdku-Místku narodily každý den průměrně 3 děti. Podle statistiky přivedly maminky na svět přesně 1 132 dětí. Ve srovnání s rokem 2019 je to jen o 52 novorozenců méně. Již několik let se také potvrzuje, že se rodí více děvčat, těch bylo 578 a chlapců 554. Porodníci také loni v pěti případech pomáhali na svět dvojčatům. Zajímavá jsou také jména, které se těší velké oblibě.

Jana Matějíková, mluvčí Frýdku-Místku: "Mezi nejoblíbenější dívčí jména v roce 2020 patřila opět Eliška, která se na špici oblíbenosti drží již od roku 2017. Následovala Nela, Sofie, Natálie a Ema. Mezi chlapeckými jmény vedl Jan. Následoval Filip, Adam a taky Jakub, který je na předních pozicích od roku 2014, a Matyáš, což bylo nejoblíbenější chlapecké jméno v roce 2019."

Některé děti dostaly i neobvyklá jména. Mezi chlapci tak bude například Xavier, Salomon , Maverick, Melichar nebo Medard. A mezi děvčaty Zara, Lotta, Tiffany, Médea, Luna Renesmee, Elvíra nebo Malvína. Díky počtům narozených dětí je porodnice Nemocnice ve Frýdku-Místku čtvrtá největší v Moravskoslezském kraji a porody tady probíhají vždy v rodinné atmosféře, kterou se snaží udržet i v této nelehké době sužované pandemií koronaviru.

Jana Březinová, mluvčí Nemocnice ve Frýdku-Místku: "Nyní porodnice jede v neomezeném režimu. Můžou z porodům i tatínkové i duly, musí mít samozřejmě ochranné pomůcky a respirátor FFP2. Všechny rodičky musí projít nejprve testem na Covid-19. Návštěvy povolujeme tatínkům po dohodě s lékařem na třicet minut."

Možnost dát svým dětem dvě jména, využili loni rodiče u 38 dětí, což bylo o 6 více než v předchozích dvou letech.

---

Zdroj: https://polar.cz/porady/frydeckomistecky-expres/frydeckomistecky-expres-01-02-2021-16-34