Frýdeckomístecký expres

  • Zpravodajství z Frýdku-Místku od reportéra Jiřího Cilečka a kameramana Lukáše Durčáka
  • Zátiší prochází proměnou podle představ veřejnosti
  • Hledají se nominanti na Cenu města za rok 2022
  • Zkuste štěstí v soutěži o nejlepší vánočku

Zátiší prochází proměnou podle představ veřejnosti

Technické služby ve Frýdku-Místku už intenzivně pracují na proměně oblíbeného odpočinkového místa Zátiší. Úpravu lokality si vybrala veřejnost na základě participace. Město na akci vyčlenilo jeden milion korun. Zároveň se stále sbírají nápady na další místa, která by mohla ve městě projít úpravou.

Oblíbené Zátiší ve Frýdku-Místku už prochází postupnou přeměnou v nové odpočinkové místo. Pracovníci technických služeb zlikvidovali staré lavičky, postupně instalují nové prvky a aktuálně se pracuje na stavbě nové pergoly.

Jiří Kajzar (NMFM), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Je to místo, o kterém rozhodli sami občané, co tady má být, v rámci participace. Je to nějaká forma diskuze s občany, kterou mí předchůdci tady nastartovali, která v podstatě teď vyústila do realizační fáze."

Anketa: 1.) "Co bych tady uvítala já za sebe, tak určitě nějaké šikany zpomalující auta a cyklisty a koloběžkáře a třeba nějaké workoutové hřiště, které by se využívalo během dne." 2.) "Já představu mám sice nějakou, ale v každém případě něco, aby tady byl klid. Aby tady prostě opravdu to bylo pro odpočinek." 3.) "Já tady chodím denně na procházku, tak já to tady vidím, ty koše, to je věčně rozházené, na zemi. Možná, že míň těch laviček, aby já nevím, ale kde ty dětičky tu chcete. Ale ta skluzavka, tobogán klidně, to jako jo. Chodí školky, maminky, je to tu dost takové pro ně, nevím. Určitě jo, ale aby to tu někdo pak chodil hlídat."

Město následně v rámci participace vyčlenilo na přeměnu místa jeden milion korun.

Jiří Kajzar (NMFM), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Za ten milion korun se tady zrealizuje pergola, nějaké posilovací prvky, venkovní posilovna. Potom tady budou piknikové stoly, lavičky a celkově se tady zvelebí zase kus veřejného prostoru. Takže všichni návštěvníci, kteří tady budou chodit do okolních lesů, tady to pro ně bude takový záchytný bod. A bude to pro ně takové příjemné relaxační místo a na jaře přibude ještě slunící lavička."

Město chce v podobných participačních projektech dál pokračovat.

Jiří Kajzar (NMFM), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Ta participace získala nějaké své místo. Ono to předtím probíhalo taky. Ta komunikace s občany byla ale trošku chaotická. Dneska už to má sjednocená pravidla pro komunikaci. My budeme pokračovat na dalších místech. Teď jsme vyzvali občany, aby nám dali další tipy na místa, kde by chtěli něco zvelebit. Například kolem svého domova nebo v nějakých částech, kde by viděli nějakou naši možnost realizovat nějakou úpravu."

Jana Musálková Jeckelová, mluvčí Frýdku-Místku: "Pokračujeme s projektem Zapoj FM. Opět vyzýváme občany Frýdku-Místku, aby s námi spolupracovali. Tentokrát nemusejí vybírat lokalitu z předem vybraného seznamu míst, vybraného komisí odbornou. Ale mohou zasílat své tipy libovolně dle svého uvážení. A to do 15. prosince na email ."

Jiří Kajzar (NMFM), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Myslím, že ty nápady jsou. Přišlo teďka několik tipů, budeme pokračovat na Rivieře volnočasovým areálem a následně na Rivieře, kde jsou ty vnitrobloky, kde je víceméně starý asfalt. Tam budeme také diskutovat s občany, jestli tam máme dát nějaké prvky pro děti anebo pro seniory a budeme takto řešit postupně celé město."

Lidé, kteří budou do 15. prosince ještě posílat tipy na místa k úpravě, mohou přidat odůvodnění a také fotografii, ale není to podmínka.

---

Hledají se nominanti na Cenu města za rok 2022

Kdo by si zasloužil Cenu statutárního města Frýdku-Místku? To je otázka, na kterou mohou dát odpověď sami občané. Město nyní přijímá návrhy na kandidáty na získání tohoto prestižního ocenění za rok 2022. Mezi nominovanými mohou být i významné historické osobnosti.

Cena statutárního města Frýdku-Místku už má za sebou patnáctiletou historii. V daném roce jsou ceny vždy udíleny za předchozí uplynulý rok. Nyní může mít na ocenění osobností výrazný podíl také veřejnost.

Petr Korč (NMFM), primátor Frýdku-Místku: "Občané města mohou aktuálně zasílat své nominace osobností, které by mohly získat Cenu města v roce 2023."

Tipy mohou pouze občané Frýdku-Místku posílat do 31. prosince na email . Návrh musí obsahovat iniciály nominovaného – jméno, příjmení a bydliště. Navrhovatel by měl připojit své jméno, příjmení, adresu bydliště a také důvod nominace.

Petr Korč (NMFM), primátor Frýdku-Místku: "Mezi nominovanými občany mohou být nejenom osobnosti současného života, ale i významné osobnosti z historie města, které se zasloužily o jeho rozvoj."

Cenu mohou získat osobnosti významně činné v oblastech vědecká činnost, výtvarné umění a architektura, hudba, literární činnost, dramatické umění, sport, výchova a vzdělávání a záchrana lidských životů.

Petr Korč (NMFM), primátor Frýdku-Místku: "Myslím si, že můžeme ocenit nejenom aktuálně žijící osobnosti, ale i jedince, kteří přispěli k tomu, kde se město Frýdek-Místek nyní nachází. Případně přispěli k jeho dobrému jménu, pomohli k jeho rozvoji. A myslím si, že tímto krokem, kterým spojíme minulost a současnost, můžeme přispět k jeho rozvoji v budoucnosti."

Cenu města za rok 2021 převzaly Jana Stanovská z Oblastního spolku Českého červeného kříže. Dále dlouholetá kronikářka Skalice paní Věra Pánková. A na festivalu Sweetsen Fest byla cena in memoriam udělena zpěvákovi Davidu Stypkovi.

Marie Stypková, maminka Davida Stypky: "Chtěla bych aby tady David byl a mohl toho strašně moc udělat. Ta bolest je nesdělitelná a já jsem šťastná, že tolik lidí na něj myslí. A že dostává tolik ocenění za to, co dělal."

O udělení Ceny statutárního města Frýdku-Místku za rok 2022 rozhodne zastupitelstvo města na jednom ze zasedání v roce 2023. Cenu obdrží pravděpodobně nejvýše tři osobnosti z nominovaných. Slavnostní předání se uskuteční na frýdeckém zámku v roce 2023.

---

Zkuste štěstí v soutěži o nejlepší vánočku

Na frýdeckém magistrátě opět zavoní vánočky. Město pořádá druhý ročník kulinářské vánoční soutěže, v rámci které hledá právě tu nejlepší vánočku. Hodnocení bude mít na starosti 20. prosince odborná porota přímo během odpoledního programu Adventního městečka.

Tradiční vánočka patří už od středověku mezi neodmyslitelnou součást štedrovečerní večeře nebo samotného Štědrého dne a Vánoc. V mnohonárodnostním habsburském soustátí se pojila mimo nepřeberného množství pranostik také s obdarováním chudých koledou. Pokud ji pečete doma a myslíte si, že právě ta vaše je nejchutnější a nejvoňavější, zkuste štěstí v soutěži města Frýdku-Místku. Přihlásit se mohou amatéři i profesionálové. Pekaři, cukráři nebo školní jídelny, spolky či firmy.

Jakub Míček (ANO), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Porotce bude zajímat hlavně chuť, vůně a vzhled vánočky. Na každém autorovi přitom je, jaké ingredience kromě základních surovin použije. Jejich výtvory budete moci ochutnat i vy. A to u stánku Adventního městečka na náměstí svobody."

Vánočky bude hodnotit porota složená ze zástupců města a Střední školy gastronomie, oděvnictví a služeb F-M a hlasovat budou moct i návštěvníci Adventního městečka, kde pro ně bude v úterý 20. prosince od 15 hodin připravena ochutnávka vzorků vánoček.

Jakub Míček (ANO), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Výherci se mohou těšit na hodnotné ceny a drobnosti. Drobností oceníme také snahu všech účastníků. Zároveň bych rád všechny pozval také na slavnostní vyhlášení výsledků soutěže a předání cen ve středu 21. 12. před zahájením odpoledního programu v adventním městečku."

Podmínkou účasti v soutěži je přihlášení do pátku 16. prosince na e-mail nebo telefonicky na čísle 770 105 637. Přihlášení soutěžící dodají recept a minimálně 2 kusy vánoček upečených z 1 kg mouky v ochutnávkový den 20. prosince do 11 hodin na živnostenský úřad ve Frýdku. Vítězné recepty pak město zveřejní na internetu a v dalších komunikačních kanálech. Podrobnosti k soutěži najdete také na webových stránkách města.

---Mohlo by Vás také zajímat


Dnešní premiéry