Frýdeckomístecký expres

  • Náměstek Radovan Hořínek zhodnotil rok 2022
  • Náměstek Jakub Míček zhodnotil rok 2022

Náměstek Radovan Hořínek zhodnotil rok 2022

Prodej hotelu Centrum a jeho budoucnost i výstavba Alzheimercentra. To jsou částečně úspěchy i velké plány ve Frýdku-Místku. Rozpovídal se o nich náměstek primátora Radovan Hořínek.

Radovan Hořínek (ANO), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Samozřejmě probíhá na správě obecního majetku i běžná činnost, kterou není možné přerušit. A jsou to záležitosti, které se neustále opakují. A to je oprava bytů, výměny bytů, starost o městský majetek. Možná, že by to bylo i trošku nezáživné pro diváky. A proto bych vypíchnul záležitosti, které považujeme za zásadní. A to je stále hotel Centrum a pak bych rád něco řekl i něco málo k připravované výstavbě Alzheimercentra. Já musím konstatovat, že mě trochu překvapuje, kam až došla určitá neinformovanost a zášť. Nebo zloba, i části opozičních zastupitelů ve věci hotelu Centrum. Je pro mě nepochopitelné, že přesto, že transakce a převod na městskou společnost Distep podpořilo 30 zastupitelů, že stále padají otázky, co je a co není s hotelem Centrum? A že se množí fámy a polopravdy a vysloveně lživé informace kolem této transakce. Z povahy věci není možné, aby docházelo k jakémukoliv korupčnímu jednání při transakci mezi městem a městskou společností. Ale to nebyl jediný nebo hlavní důvod této transakce. My jsme skutečně chtěli, aby ta budova v budoucnu sloužila veřejnosti jako multifunkční budova. Aby tam skutečně byly byty, případně služby, i sídlo společnosti Distep. Stále konstatuji, transakce není napadena, společnost Distep je vlastníkem hotelu Centrum a práce již započaly."

Po peripetiích s hotelem Centrum se chce město nyní zaměřit na výstavbu Alzheimercentra. 30 míst už získalo v novém zařízení ve Frýdlantu nad Ostravicí a nyní se řeší vznik dalšího ve Frýdku-Místku.

Radovan Hořínek (ANO), náměstek primátora Frýdku-Místku: " Kouzlo spočívá v tom, že to zařízení samotné by měla vystavět a provozovat společnost, která s tím má dlouholeté zkušenosti. Opravdu v tom oboru je špička a tím pádem i ty služby budou na velmi vysoké úrovni. A město se na tom podílí jako určitý spoluinvestor, chcete-li. Ale tím, že prodá pozemek. A mě mrzí takové hlasy, že nemůžeme stavět Alzheimercentrum, protože nemáme přístupovou komunikaci. Já si myslím, že úřad by měl být schopen přístupovou komunikaci naprojektovat, zaplatit, nechat zbudovat."

Náměstek dále ocenil, že hnutí ANO získalo po volbách do své gesce i sociální služby.

Radovan Hořínek (ANO), náměstek primátora Frýdku-Místku: "To, že hnutí ANO bylo schopno do té funkce delegovat osobu, která dlouhá léta v oboru pracuje, mě naplňuje optimismem, že ty služby budou zkvalitňovány, že udržíme ten rozsah i v této době. A že skutečně se jedná o člověka na svém místě."

Velmi významné je podle něj to, že se podařilo sestavit velmi dobře nastavený rozpočet na rok 2023.

Radovan Hořínek (ANO), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Opravdu v době energetické krize, v době doznívající řekněme covidové krize, v době nárůstu cen stavebních materiálů, služeb, v době všeobecné inflace, která tady roky nebyla, se nám podařilo sestavit rozpočet, který pokryje všechny základní potřeby spolků, neziskových organizací z oblasti kultury, sociálních služeb, sportu a dalších. Já si myslím, že ta role města v tomto je opravdu nenahraditelná a že by bylo chybou dělat restriktivní rozpočet. A takový rozpočet město Frýdek-Místek nemá."

---

Náměstek Jakub Míček zhodnotil rok 2022

Úspěšný program Daruj F-M, zisk stamilionů korun z dotací města i příprava nového územního plánu. To jsou jedny z hlavních bodů, které má v gesci náměstek Jakub Míček, který zhodnotil rok 2022.

Z pohledu náměstka byl rok 2022 spíše o zhodnocení volebního období jako celku. Proto se zaměřil na to, co se povedlo i co, se během dalších čtyř let plánuje.

Jakub Míček (ANO), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Podařilo se získat celkem významné částky z dotačních projektů, včetně integrované teritoriální investice ostravské aglomerace, kde jsme získaly dotace v řádech stamilionů korun. Takže toto hodnotím velice úspěšně. Určitě to není o tom, že bychom měli polevit, ale naopak zase zabrat. Je nové období, takže budeme dále žádat o dotace a pokusíme se získat co nejvíce zdrojů do našeho rozpočtu. Tak, ať můžeme realizovat co nejvíce projektů za co nejnižší náklady, které jsou pro město. Takže i dále budeme hledat. Myslím si, že byl velice úspěšný projekt Daruj F-M. Opět bude navazující projekt."

Významná je také úprava územního plánu. V roce 2022 se změny zařazovaly dvakrát.

Jakub Míček (ANO), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Podařilo se dokonce, myslím si, že lepšit plochy v centrech města. Takže jejich využití je daleko širší. Je jiné, než bychom si přáli v současné době. Takže do budoucna bychom spíš viděli pozemky spíš pro bydlení než pro lehký průmysl. V březnu bych chtěl na zastupitelstvu předložit návrh na pořízení této změny. S tím, že do roka bychom mohli poté nový územní plán, který by zase o kousek posunul to urbanizování Frýdku-Místku o stupeň výše."

Do roku 2022 měl náměstek v gesci obchvat, který už se podařilo zprůjezdnit.

Jakub Míček (ANO), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Už dneska víme, že zlepší stavu je blízko. Je to v příštím roce. Kdykoliv se to zlepší, tak budeme vděčni. A i navazujícími stavebními objekty v našem kraji by mohlo dojít doopravdy ke zklidnění dopravy v celém kraji a okrese Frýdek-Místek. Tak, ať občané mají co nejméně dopadu na jejich život a bydlení."

Velmi úspěšné jsou také Beskydské farmářské trhy, kterým se díky změnám zvýšila návštěvnost.

Jakub Míček (ANO), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Podařilo se nám prodloužit otevírací dobu, někteří prodejci ji využili. Snažili se co nejvíce těch místních produktů prodávat. Abychom nemuseli nakupovat zahraniční výrobky na trzích ve Frýdku-Místku, tak stále držíme to, že je pouze pro místní prodejce, pro malé farmáře nebo producenty těch dalších výrobků. Takže tohle chceme držet i dále. Díky tomu, že jsou to místní zemědělci, tak se dostáváme k produktům, které jsou kvalitní, výborné, lidé si je našli. Chodí pro ně na Beskydské farmářské trhy. A jako vždy jsme měli dvě zabijačky a v příštím roce je budeme mít taky."

---Mohlo by Vás také zajímat


Dnešní premiéry