Stáhnout video

Frýdeckomístecký expres

  • Zpravodajství z Frýdku-Místku od reportéra Jiřího Cilečka a kameramana Lukáše Durčáka
  • Budova knihovny na Hlavní třídě projde velkou rekonstrukcí
  • Ve městě vzniknou další dětská hřiště
  • Nový povrch u garáží Nad Lipinou i chodníky na Lískovecké

Budova knihovny na Hlavní třídě projde velkou rekonstrukcí

60 tisíc dokumentů. Knihy, knižní záznamy i nábytek, to všechno budou teď muset přestěhovat pracovníci knihovny na Hlavní třídě ve Frýdku-Místku. Buda knihovny se totiž chystá na kompletní rekonstrukci za 37 milionů korun. Trvat by měla více než rok. O půjčovnu ale čtenáři nepřijdou.

Budova pobočky knihovny v Místku. Jak je stará se přesně neví, na svém místě ale stojí už přes sto let. Rekonstrukci už potřebuje jako sůl.

Alexandra Čaplová, knihovnice, oddělení beletrie: "Když se podíváte venku i zevnitř, tak si myslím, že už je na čase, že to knihovna jenom potřebuje a že budou všichni rádi, jak zaměstnanci, tak čtenáři knihovny."

Renata Kellerová, knihovnice, naučné oddělení: "Okna nedoléhají, jsou hrozně moc staré, nedají se některé vůbec otevřít, v zimě nám tady táhne na záda, takže je to dost nepříjemné, myslím si, že už je určitě pravý čas proto, aby se něco s tím udělalo."

Tomáš Benedikt Zbranek, ředitel Městské knihovny Frýdek-Místek: "V budově Hlavní třída 111 jsou v provozu tři oddělení pro čtenáře. Beletrie, naučné, dětské a také se tam nachází oddělení doplňování a zpracování fondů a oddělení regionálních funkcí."

O její rekonstrukci rozhodli radní, měla by začít v září a je naplánována na více než rok.

Michal Pobucký, primátor Frýdku-Místku: "Objekt knihovny projde celkovou přeměnou. Získá mimo jiné nový krov včetně půdní vestavby, dvoupodlažní nástavbu nad skladovou částí, plynovodní přípojku i nová okna a zateplenou fasádu. Rekonstrukcí projdou zpevněné plochy a schodiště před budovou, výtah, elektrotechnika i vytápění."

Irena Liberdová, vedoucí pobočky Místek: "Získáme větší prostory, knihovna se jednak zvedne o celé jedno patro, protože střecha, která tady je dneska se vymění za pultovou střechu, čili nám nahoře vznikne jedno celé samostatné oddělení a třeba letní čítárna."

Z budovy bude už brzy jedno velké staveniště, prostory se tak musí kompletně vystěhovat. O možnost půjčit si knihy ale čtenáři nepřijdou.

Irena Liberdová, vedoucí pobočky Místek: "Musíme vyklidit řádově asi 60 tisíc dokumentů a plus samozřejmě veškerý nábytek, veškerý mobiliář té knihovny. Oddělení Beletrie se přesune do národního domu, čemuž jsme rádi, protože to je prostor nedaleko knihovny, část té knihovny bude provozována ve vedlejší budově, v té 112."

Budova číslo 111 by se měla uzavřít ve druhé polovině srpna.

Irena Liberdová, vedoucí pobočky Místek: "Byli bychom rádi, kdyby si čtenáři přišli ještě vypůjčit knihy, do té doby než se ta pobočka uzavře. Protože samozřejmě, čím méně těch knih tady bude, tím méně jich budeme muset stěhovat a vrátit je potom mohou v těch náhradních prostorách, případně prostřednictvím biblioboxu."

Po rekonstrukci získá město reprezentativní budovu s novým vybavením i moderními technologiemi.

Tomáš Benedikt Zbranek, ředitel Městské knihovny Frýdek-Místek: "Kde vzniknou prostory pro výuku jak veřejnosti, tak našich zaměstnanců, kde vznikne oddělení pro děti odpovídající současným trendům a v neposlední řadě například letní čítárna s výhledem do parku. Výhodou bude také propojení obou budov v nejvyšším patře a tím bude zajištěn bezbariérový vstup do Modrého salonku."

Michal Pobucký, primátor Frýdku-Místku: "Předpokládaná hodnota zakázky byla vyčíslena na bezmála 45 milionů. Vysoutěžit se podařilo firmu, která práce zrealizuje za 37 milionů, což je o 7.5 milionu méně, než se předpokládalo. Navíc, na zateplení knihovny budeme žádat o evropské dotace z Operačního programu Životní prostředí."

Město by tak mohlo náklady na rekonstrukci snížit ještě o další 3 miliony korun.

---

Ve městě vzniknou další dětská hřiště

Frýdek-Místek bude mít další dětská hřiště. Novou podobu už dostává hřiště ve vnitrobloku Ostravská – Kolaříkova – Vrchlického. Do několika týdnů by se mohlo otevřít a zároveň začnou práce na vybudování dalších hřišť. A to v místní části Lískovec a na ulici Lískovecká ve Frýdku.

Dětských hřišť není nikdy dost. Rčení, které rozhodně není cizí radním ve Frýdku-Místku. Kde to jenom jde, tam se snaží dětem dělat radost výstavbou nových moderních hřišť plných zajímavých herních prvků.

Michal Pobucký, primátor Frýdku-Místku: "Pravidelně investujeme do obnovy i do výstavby nových certifikovaných dětských hřišť. Teď jich máme ve městě třicet šest. V současné době už se rýsuje nové hřiště ve vnitrobloku Ostravská."

Michal Rylko, místopředseda představensta TS F-M: "Už jsou provedeny veškeré hrubé stavební práce vyjma ještě pár metrů chodníků, kdy ještě potřebujeme osadit obrubníky, co se týká vlastně dětských prvků, ty všechny byly provedené, zároveň byly osazené i sloupky plotové, s tím, že začínáme provádět hrubé terénní úpravy, dovoz ornice, rozprostření ornice."

Největším lákadlem tohoto hřiště budou právě herní prvky. Děti totiž čeká novinka, která na žádném jiném hřišti ve městě zatím není a tou je trampolína zabudovaná do země.

Michal Rylko, místopředseda představensta TS F-M: "Aktuálně se provádí i pokládka pryžového litého povrchu na dopadových plochách kolem hracích prvků. Kolem pískoviště a houpačky bude vlastně dopadová plocha tvořená zatravňovacími koberci."

Pokud vše půjde podle plánu a výstavbu nezpomalí počasí nebo nějaké další komplikace, hotovo může být během několika týdnů. Rada města navíc schválila vybudování dalších dětských hřišť i v jiných lokalitách. Jedno bude v Lískovci.

Michal Pobucký, primátor Frýdku-Místku: "Vznikne v blízkosti současného asfaltového sportovního hřiště. Budou tam herní prvky s tlumící dopadovou plochou pro děti od 3 do 12 let, například herní sestava ve tvaru lodě, houpačka i kolotoč. Hřiště bude oploceno a osazeno keři tak, aby byla vytvořena optická stěna od soukromého pozemku."

Na další hřiště se mohou těšit děti na ulici Lískovecká ve Frýdku.

Michal Pobucký, primátor Frýdku-Místku: "Vyroste kousek od sportovního hřiště s brankami a basketbalovými koši. V současné době je na místě jen pískoviště. To bude odstraněno, nahrazeno pískovištěm novým a doplněno o herní soustavu se skluzavkou, lanovou prolézačkou, kyvadlovou houpačkou, pružinovým houpadlem a lavičkami. I toto hřiště bude oploceno."

S pracemi se tady počítá už během srpna.

---

Nový povrch u garáží Nad Lipinou i chodníky na Lískovecké

Opravy cest a chodníků jsou dál v plném proudu. Město aktuálně dokončuje výstavbu nového povrchu u garáží v ulici Nad Lipinou. Podmínky zatím přejí i opravě Lískovecké ulice, která je sice ve gesci kraje, ale město při té příležitosti v ulici pokládá nové chodníky.

Ve Frýdku-Místku je stále co opravovat. Jen co dodělali pracovníci technických služeb opravu frekventované ulice T. G. Masaryka a položili nový asfaltový koberec na ulici Václava Talicha na sídlišti Riviera, přesunuli se na několik dalších stanovišť na ulici Třebíčského, Politických obětí a do lokality kolem ulice Lískovecká.

Jaromír Kohut, ředitel TS F-M: "Po pracích, které jsme realizovali v průběhu měsíce června, náš provoz Komunikace v průběhu těch prázdninových měsíců realizoval další takové významnější zakázky, ať už to byly v polovině měsíce července dvě celoplošné opravy v místní části Lískovec, tak souběžně začaly a probíhaly práce na zakázkách na ulici Nad Lipinou a respektive na ulici Lískovecká."

Tady se mohou radovat majitelé garáží za bytovým domem, protože město zde provedlo kompletní opravu příjezdové cesty ke garážím.

Jaromír Kohut, ředitel TS F-M: "Ten povrch už byl léty docela zdevastovaný, proběhla tam celková odkrývka toho stávajícího podloží. Vzniklo tam nové odvodnění, před těmi samotnými garážemi. Část původní plochy byla rekonstruována nově vydlážděným chodníkem, částečně se rozšířila zelená plocha, takže tam bude vysazena tráva a ta zbylá část bylo provedeno nové podloží a pokládka asfaltobetonového povrchu."

Už skoro dva měsíce probíhá také oprava Lískovecké ulice od Kauflandu až do Vratimova, ale pokládku nového asfaltového povrchu tady má na starosti Moravskoslezský kraj.

Karel Deutscher, náměstek primátora Frýdku-Místku: "My jsme na to navázali opravou některých částí chodníků nebo obrub, popřípadě autobusových zastávek, takže na tom spolupracujeme a jinak celá Lískovecká ulice je v gesci kraje."

Jaromír Kohut, ředitel TS F-M: "V určité části provádíme výměnu betonových silničních betonových obrubníků, to je zhruba něco přes 400 metrů. Na chodníkové části proběhla odkrývka stávajícího povrchu, bude tam položen nový asfaltobetonový povrch v tloušťce čtyř centimetrů, souběžně zhruba ve vzdálenosti 350 metrů se provádí pokládka žulových dlaždic a v místech autobusových zálivů budou bezbariérové obrubníky, zhruba něco málo přes 50 metrů. Ty práce pokud to dobře půjde, tak by měly být dokončeny zhruba v polovině měsíce srpna."

Z dalších prací lze například zmínit aktuálně probíhající výměnu další části zábradlí na Hlavní třídě v úseku mezi obvodním policejním oddělením a mostem přes řeku Ostravici.

---Mohlo by Vás také zajímat


Dnešní premiéry