Frýdeckomístecký expres

  • Zpravodajství z Frýdku-Místku od reportéra Jiřího Cilečka a kameramana Lukáše Durčáka
  • Město bude muset kvůli nárůstu cen výrazně šetřit
  • SVČ Klíč připravilo pro malé i velké na 180 kroužků
  • Výstava přibližuje historii telefonů i komunikace

Město bude muset kvůli nárůstu cen výrazně šetřit

Frýdek-Místek pracuje na sestavení rozpočtu na příští rok. Už teď je ale jasné, že bude muset výrazně šetřit. Aktuálně se hledají další úsporná opatření. Pomoci mohou nová svítidla, šetření s energiemi nebo také například omezení některých zbytných služeb.

Frýdek-Místek má za sebou ustavující zastupitelstvo a do dalšího, které bude v prosinci se musí připravit ke schválení rozpočet na příští rok. To bude velmi náročné.

Jiří Kajzar (NMFM), náměstek primátora Frýdku-Místku: "My se snažíme zachovat investice, protože je to důležitá složka hospodářského života a je to pro nás otázka budování strategické struktury investic. A je to i práce pro lidi, a to všechno chceme nějakým způsobem zachovat v co největším objemu. Na druhé straně musíme zajistit navýšení příjmu pro školy, pro sociální oblast, pro dopravu a další oblasti."

Zároveň se musí zavést největší možná úsporná opatření, která se budou hledat v provozu.

Jiří Kajzar (NMFM), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Začíná to od spotřeby energií. Je to otázka projít všechna místa, zda odpovídají počtu pracovních míst, jestli nejsou tady někde zbytná pracovní místa, protože mzdové náklady jsou nejvyšší a je tady obrovský tlak na růst mezd. Úspornější využití škol, střech škol, šetrnější využití vody, nové způsoby výroby tepla, a tak dále. To jsme všechno teď na začátku a do toho chceme také investovat."

Technické služby už nabídly například urychlení výměny veřejného osvětlení.

Vladimír Macura, předseda představenstva TS F-M: "My tady máme nějakých 8000 světel ve městě. Z toho je část ještě stará osvětlení, které jsme měnili v nějakém postupu 200 až 250 světel za rok, ale kvůli tomu, že ta cena elektřiny bude podstatně vyšší od 1. ledna, tak tu výměnu urychlíme podstatně. Začneme na hlavních tazích, kde ta úspora bude nejrychlejší, nejmarkantnější, projeví se to okamžitě, protože se tam svítí nejintenzivněji a nejvíce."

Na stole je také otázka omezení některých provozů městské společnosti Sportplex.

Jiří Kajzar (NMFM), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Teď přemýšlíme, jestli dejme tomu bude fungovat hala Polárka s provozováním bruslení a hokeje a bude zajištěna sezóna pro hokejisty anebo bude dejme tomu omezen, či úplně zavřen Aquapark se svým provozem vnitřního bazénu a saun, protože skutečně ta situace je vážná. A teď my si nemůžeme dovolit zaplatit tak velký nárůst energií."

Sportplex má zafixovány ceny energií do konce roku a na další rok žádá na provoz o zhruba 23 milionů korun více než letos.

---

SVČ Klíč připravilo pro malé i velké na 180 kroužků

Zvýšení nákladů na provoz se dotklo i Střediska volného času Klíč ve Frýdku-Místku. Přesto tady dokázali vytvořit nabídku téměř 180 kroužků pro malé i velké. Většina je obsazena a některé ještě přibývají.

Středisko volného času Klíč ve Frýdku-Místku připravilo na letošní školní rok opět velkou nabídku kroužků. Nebylo to ale vůbec jednoduché.

Patrik Siegelstein, ředitel SVČ Klíč FM: "Byl to jeden asi z nejtěžších roků po covidu. Protože to zdražování kolem je evidentní a samozřejmě ani nám se to nevyhýbá tady tyto věci. Takže i když naše organizace je známá tím, že jsme na to zdražování velmi opatrní a snažíme se opravdu zachovat tu dostupnost kroužků a kurzů všem, tak nás to neminulo. Museli jsme se s tím nějakým způsobem porvat, nastavit ceny, nastavit nějaký nový způsob placení. Tak, aby ty kroužky byly dostupné."

Zdražily především kroužky, ke kterým si musí středisko pronajímat prostory pro pořádání. Rodiče to naštěstí pochopili a na kroužky nezanevřeli.

Patrik Siegelstein, ředitel SVČ Klíč FM: "Ke dnešnímu dni máme nabídnuto asi 180 kroužků, aktuálně je do nich přihlášeno necelých 1 700 účastníků a zase jsme obsáhli kompletní činnost. To znamená výtvarná výchova, tanec, technika, sport, pohyb, je toho hodně."

Kamila Sikorová, pedagog volného času SVČ Klíč: "Nabízíme přes 30 sportovně zaměřených kroužků. Vedeme také taneční skupinu Dance 4 Fun, kde děti tancují styl disco dance a účastní se známých tanečních soutěží. Nově letos nabízíme třeba kroužek Volejbal pro radost, který je určený pro všechny volejbalové nadšence."

Podařilo se rozšířit i badmintonovou základnu, která vyjíždí na přátelská utkání po celém kraji. A dospělí mohou docházet například na různá zdravotní cvičení. Technické oddělení už má otevřeno 18 kroužků a připravují se ještě další.

David Plánička, pedagog volného času SVČ Klíč: "Tento rok jsme více podpořili programovací část toho technického oddělení. Vytvořili jsme nové kroužky s programovacím jazykem Scratch, to je pro ty nejmenší. Takže se snažíme zapojit i ty nejmenší. Samozřejmě letos, jako každý rok, táhla hodně Legorobotika, se kterou pořádáme tři kroužky v úterý a čtvrtek. Plus ještě letos se budeme účastnit soutěže First Lego League. Plus další věc, kterou jsme letos rozjeli, tak jsou Technické kluby, které jsou podporovány z Moravskoslezského kraje a ty probíhají na základních školách, konkrétně v Janovicích a na 5. ZŠ."

Petr Korč (NMFM), primátor Frýdku-Místku: "Všude tam, kde město může ovlivnit tento nárůst, děláme maximum proto, aby zůstaly ty ceny přijatelné. Nezvyšovali jsme ceny nájmů, udržíme ceny za svoz odpadů. Ba naopak chceme zvýšit tu hranici u dětí, které za odpad nebudou platit. Zachováme MHD zdarma a je tady celá další řada drobných opatření, které by měly rodinám pomoci. A samozřejmě také ve středisku volného času chceme, aby byly kroužky dostupné dětem. A proto ty ceny zůstaly přijatelné."

Město do budoucna chystá pomoc v podobě podpory členských příspěvků pro děti ve sportovních klubech a chce také přispívat dětem na obědy ve školách.

---

Výstava přibližuje historii telefonů i komunikace

Telegraf, telefony na pevné lince nebo nejstarší i nejnovější mobilní telefony. To vše můžete vidět na výstavě, kterou připravilo Muzeum Beskyd. Dozvíte se vše o tom, jak vznikaly první formy komunikace na dálku a můžete si prohléhnout telefony, které pamatujete třeba z dětství.

Možnost dorozumívání na dálku bereme dnes jako běžnou součást života. Mobilní telefon má u sebe téměř každý. Jak to ale bylo s počátky mobilní komunikace? To vám přiblíží výstava v Muzeu Beskyd.

Kateřina Peková, autorka výstavy: "Vzhledem k tomu, že dnešní děti už neznají telefony, jaké jsme znali jako děti my, neumí vytáčet kruhovým číselníkem a podobně. Tak jsem chtěla návštěvníky seznámit s tím, jak vypadaly telefony, jak vznikly, jaký byl vývoj, až do dnešních dnů. Takže opravdu od začátku nějakého dorozumívání na dálku, až po poslední iPhone."

V dávné minulosti používali místo telefonů poštovní holuby nebo signální ohně.

Kateřina Peková, autorka výstavy: "Jednak si můžeme na textových panelech přečíst něco o vývoji dorozumívání na dálku jako takovém. Takže optická telegrafie, různé dorozumívání přes stožáry, ohňové signály, až přes telegrafy elektrické. Takže morseovka, přes vynalézání, jak se dorozumívat hlasem. Takže Graham Bell, Elisha Gray, až po vynalezení mobilní sítě, mobilních telefonů a telefony dnešních dnů."

Malá část telefonů je ze sbírek Muzea Beskyd a nejvzácnější kousky zapůjčilo Národní technické muzeum v Praze a Technické muzeum v Brně.

Kateřina Peková, autorka výstavy: "Ten nejstarší exponát máme tady. Je to telegraf, který se používal v českých zemích na počátku 20. století. Zajímavostí je, že tento telegraf má klaviaturu, takže ten, kdo ho ovládal, psal tím, jako kdyby hrál na klavír."

Na výstavě se například dozvíte, že poslední telefonní budka v České republice byla odstraněna v červnu 2021.

Kateřina Peková, autorka výstavy: "Mobilní telefony se mi podařilo získat téměř celý průřez tím vývojem, až na ten úplně první z těch osmdesátek. Jsou tam ty devadesátkové, které nosili naši tatínkové za pasem v tom koženém pouzdře. Ty tam také máme na výstavě, až opravdu po současné telefony, které se jen tak do kapsy nevejdou."

Výstava nazvaná Haló?! bude v Muzeu Beskyd k vidění až do 20. listopadu.

---Mohlo by Vás také zajímat