Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Frýdeckomístecký expres

Frýdeckomístecký expres

  • Zpravodajství z Frýdku-Místku od reportéra Jiřího Cilečka a kameramana Lukáše Durčáka
  • Domov pro seniory vybuduje nové společenské místnosti
  • Technické služby v zimě vyrábí nové lavičky
  • Frýdek-Místek má 55 057 obyvatel, mírně jich ubylo

Domov pro seniory vybuduje nové společenské místnosti

Domov pro seniory ve Frýdku-Místku čeká letos velká rekonstrukce. Na každém patře bude vybudována nová společenská místnost. Úpravy mají za cíl zlepšit společenský život hlavně imobilním uživatelům, kteří se tak budou moci scházet nedaleko svých pokojů. Investice vyjde na 6,5 milionu korun.

Ve Frýdku-Místku se snaží klientům domovů pro seniory neustále zlepšovat životní podmínky. Aktuálně se proto připravuje rekonstrukce domova na ulici 28. října.

Petr Kuchta, ředitel Domova pro seniory Frýdek-Místek: "V letošním roce bude realizováno vybudování společenských prostor na samotných patrech jednotlivých domovů. Jedná se o to, že my v tuto chvíli využíváme společenskou místnost hlavně v přízemí."

Marcel Sikora, náměstek primátora Frýdku-Místku: "Jelikož věková hranice osob v pobytových zařízeních se neustále zvyšuje a také mobilita uživatelů se zhoršuje, je nutné neustále zvyšovat komfort pro naše uživatele. Dnes se v domově nachází jedna společná jídelna a místnost na denní aktivity, avšak pouze minimum uživatelů je schopno do společné jídelny, která se nachází v přízemí domova dojít."

Michal Pobucký, primátor Frýdku-Místku: "Jedna společenská místnost v přízemí objektu pro tolik klientů je z mnoha hledisek nedostatečná a nevyhovující. Proto budou ještě letos takové místnosti vybudovány v každém z obytných pater, vybaveny budou kuchyňkou, velkoplošnou televizí, instalovaná v nich bude vzduchotechnika pro odvětrávání i klimatizace, chybět nebude ani wi-fi, ani požární hlásiče."

Petr Kuchta, ředitel Domova pro seniory Frýdek-Místek: "Zanikne kuřárna, která v tuto chvíli je nevyužívaná, posune se vlastně celá příčka, se nějakým způsobem dispozičně posune o balkón, který je taky nevyužívaný, má tam bariéru. Takže se vlastně celková společenská místnost jakoby zvětší, nafoukne a opravdu by měla pojmout všechny návštěvy rodinných příslušníků a opravdu to bude takový nějaký středobod setkávání na každém patře."

Domov díky tomu bude moci všechny akce konat na jednotlivých patrech a pro imobilní klienty tak budou mnohem dostupnější, navíc se mohou scházet nedaleko svých pokojů. Místnosti budou moci využívat také ke stravování.

Petr Kuchta, ředitel Domova pro seniory Frýdek-Místek: " Můžeme tam dělat volnočasové aktivity, typu pečení a všechny takové nějaké věci, filmový klub."

Marcel Sikora, náměstek primátora Frýdku-Místku: "A zvlášť i v době karantény, kdy uživatelé mohli zůstat jen na svých patrech je toto velké plus pro zkvalitnění života seniorů v zařízení města."

Město o tomto projektu uvažuje už delší dobu, poměrně blízko realizace byl už minulý rok.

Petr Kuchta, ředitel Domova pro seniory Frýdek-Místek: "Do toho zasáhl potom i koronavir, takže opravdu nebylo možné ani jako realizovat. V tomto roce doufejme, že už jako provoz se nějakým způsobem ustálí a budou moci jako nastoupit."

Přestavba byla vyčíslena na 6,5 milionu korun.

---

Technické služby v zimě vyrábí nové lavičky

86 nových laviček se v těchto dnech vyrábí v dílnách technických služeb ve Frýdku-Místku. Jejich instalace se plánuje hlavně na sídlištích Kolaříkovo, Bezručovo a také do Centrálního parku. Dohromady je jich na území města přes 1 300 a ty staré se postupně obměňují.

Pracovníci dílen technických služeb ve Frýdku-Místku už několik let pravidelně v zimě vyrábějí nové lavičky. Na jeden z jejich typů tady mají dokonce patent. Vymyslel ho totiž zdejší zaměstnanec.

Jaromír Chovaneček, pracovník technických služeb: "Jsem brouzdal po internetu, díval jsem se různě po lokalitách, kde co je, i v jiných městech a stahoval jsem nebo ukládal jsem si fotky a pak jsem to nějakým způsobem překreslil do technické dokumentace a předložil jsem to."

Na území města je přes 1 300 laviček a ty zastaralé se postupně obměňují.

Radovan Hořínek, náměstek primátora Frýdku-Místku: "Město instaluje lavičky průběžně, v podstatě jsou instalovány dva typy, jeden takový zdobnější, který se nazývá „Schönbrunn“ a jeden takový střídmější."

Jaromír Kohut, ředitel TS F-M: "Ten jeden je typizovaný, nakupujeme ho od dodavatele a dodává se na exponovaná místa jako jsou obě náměstí, veřejná pohřebiště, případně park na jižních svazích. Dá se říct, že i v loňském roce ta obměna byla ukončena, takže tento typ asi v nějaké blízké budoucnosti objednávat nebudeme."

Výroba se teď soustředí právě na vlastní vzor, který mají technické služby zaevidovaný u Úřadu průmyslového vlastnictví. Jeho hlavní výhodou je jednoduchost a nižší výrobní náklady.

Jaromír Chovaneček, pracovník technických služeb: "Tenhle typ jsem viděl z litiny, tam to bude asi podstatně dražší než z těchto profilů, zkusili jsme to, konstrukčně to vychází na stejno, protože ta litina měla stejnou stavbu té lavičky, jak tvarem toho profilu, tak i výrobou."

Jaromír Kohut, ředitel TS F-M: "Od toho roku 2018 ty lavičky vyměňujeme, v návaznosti na nějaký systém, kdy provádíme v průběhu roku nějaké kontroly a pak někdy do konce měsíce srpna předkládáme odboru správy obecního majetku nějaký plán obnovy podle toho aktuálního stavu v těch daných lokalitách, tak na začátku roku ty lavičky vyrábíme tak, abychom je pak mohli během března, dubna, maximálně v květnu instalovat."

Radovan Hořínek, náměstek primátora Frýdku-Místku: "Lavičky jsou umísťovány jednak na základě individuálních podnětů občanů, těch bylo instalováno kolem třiceti v minulém roce, pak na základě požadavků osadních výborů, případně tam, kde nejde osadit lavičky na původní místa, tam může proběhnout i dotazníkové šetření, které také v minulém roce v jednom území proběhlo."

V loňském roce vyrobily a vyměnily technické služby 176 laviček obou typů.

Jaromír Kohut, ředitel TS F-M: "Největší část šla do parku Bedřicha Smetany, kde to bylo 92 kusů, nějakých 11 na novém sídlišti Kolaříkově s tím, že zhruba 40 kusů se pak rozmístilo na různá místa, ať už podle toho, jak ten havarijní stav byl, případně na základě požadavků občanů. V letošním roce máme objednávku na 86 kusů, defacto 3 lokality budou jakoby v té první fázi nahrazeny, největší část půjde na zbylou část sídliště Kolaříkovo, 31 kusů, 42 na Bezručově sídlišti a 13 do centrálního parku."

Ani letos nebudou na jednotlivých lavičkách chybět citáty vztahující se k předmětné lokalitě.

---

Frýdek-Místek má 55 057 obyvatel, mírně jich ubylo

Ve Frýdku-Místku během loňského roku opět mírně ubylo obyvatel. Je to dáno převážně tím, že lidé se stěhují do nově postavených domů v blízkém okolí. Přesto ale dál využívají většinu služeb ve Frýdku-Místku. Ze statistik také vyplývá, že ve městě žije více žen než mužů.

Přesně 55 057 obyvatel žije podle statistik k 1. 1. letošního roku ve Frýdku-Místku. Obyvatel opět ubylo, ale jen mírně, a to o 153, což je oproti předešlým letům rozhodně příznivé číslo.

Michal Pobucký, primátor Frýdku-Místku: "Ten trend je nejenom v Moravskoslezském kraji, ale obecně z těch velkých sídelních měst se občané vystěhovávají do jeho blízkého okolí. To znamená ty nejbližší obce mají pravidelný přírůstek nových občanů, když se podíváte po okolí, vidíte, že vzniklo spousta nových rodinných domů."

Jana Matějíková, mluvčí Frýdku-Místku: "V minulých letech byl úbytek obyvatel vyšší, okolo čtyř stovek ročně. Okolní větší města na tom byla podobně nebo ještě hůře. Lidé vyhledávali zejména klidnější místa a prostředí pro bydlení. Nacházeli je v sousedních a okolních obcích, které nabízely stavební parcely pro rodinnou či řadovou a bytovou zástavbu. Spolu s domy tam rostly také počty obyvatel."

Vypadá to ale, že odliv lidí z měst a jejich přesun do okolních obcí klesá. Městům už neubývá tolik obyvatel a obcím jich naopak skokově nepřibývá.

Jana Matějíková, mluvčí Frýdku-Místku: "Například v sousedním Sviadnově v předchozím roce přibylo „jen“ přes 30 obyvatel, což je oproti minulým letům až trojnásobný pokles. Baška, Frýdlant nad Ostravicí nebo Palkovice mají přírůstek jen o jednotky obyvatel, zatímco v minulosti to bylo několik desítek obyvatel. Pozitivním údajem je také to, že rozdíl mezi počtem zemřelých a nově narozených je ve Frýdku-Místku již několik let minimální, zatímco například v Karviné nebo Havířově již několik let výrazněji převažují počty zemřelých nad nově narozenými."

Nejvíce obyvatel ubylo loni ve Frýdku, a to 338. Naopak Místek zaznamenal nárůst 111 lidí. Odliv obyvatel z města má ale také určité dopady na jeho finance.

Michal Pobucký, primátor Frýdku-Místku: "Je třeba si uvědomit, že my jako město Frýdek-Místek přicházíme o příjmy z daní, to znamená náš rozpočet tímto odsunem klesá, ale na druhou stranu ti občané, kteří bydlí v těch okolních obcích využívají veškerou infrastrukturu našeho města, ať už se jedná o školský systém, sociální služby a další, takže defacto my jim platíme jejich život, ale přicházíme o jejich příjmy."

Nejlidnatější částí zůstává Frýdek, následuje Místek a podle statistiky žije ve městě stále více žen než mužů. Žen je přesně 28 200 a mužů 26 857. Z celkového počtu je pak 7 334 dětí.

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Frýdeckomístecký expres
04. února 2021, 16:45

Domov pro seniory vybuduje nové společenské místnosti

Domov pro seniory ve Frýdku-Místku čeká letos velká rekonstrukce. Na každém patře bude vybudována nová společenská místnost. Úpravy mají za cíl zlepšit společenský život hlavně imobilním uživatelům, kteří se tak budou moci scházet nedaleko svých pokojů. Investice vyjde na 6,5 milionu korun.

Ve Frýdku-Místku se snaží klientům domovů pro seniory neustále zlepšovat životní podmínky. Aktuálně se proto připravuje rekonstrukce domova na ulici 28. října.

Petr Kuchta, ředitel Domova pro seniory Frýdek-Místek: "V letošním roce bude realizováno vybudování společenských prostor na samotných patrech jednotlivých domovů. Jedná se o to, že my v tuto chvíli využíváme společenskou místnost hlavně v přízemí."

Marcel Sikora, náměstek primátora Frýdku-Místku: "Jelikož věková hranice osob v pobytových zařízeních se neustále zvyšuje a také mobilita uživatelů se zhoršuje, je nutné neustále zvyšovat komfort pro naše uživatele. Dnes se v domově nachází jedna společná jídelna a místnost na denní aktivity, avšak pouze minimum uživatelů je schopno do společné jídelny, která se nachází v přízemí domova dojít."

Michal Pobucký, primátor Frýdku-Místku: "Jedna společenská místnost v přízemí objektu pro tolik klientů je z mnoha hledisek nedostatečná a nevyhovující. Proto budou ještě letos takové místnosti vybudovány v každém z obytných pater, vybaveny budou kuchyňkou, velkoplošnou televizí, instalovaná v nich bude vzduchotechnika pro odvětrávání i klimatizace, chybět nebude ani wi-fi, ani požární hlásiče."

Petr Kuchta, ředitel Domova pro seniory Frýdek-Místek: "Zanikne kuřárna, která v tuto chvíli je nevyužívaná, posune se vlastně celá příčka, se nějakým způsobem dispozičně posune o balkón, který je taky nevyužívaný, má tam bariéru. Takže se vlastně celková společenská místnost jakoby zvětší, nafoukne a opravdu by měla pojmout všechny návštěvy rodinných příslušníků a opravdu to bude takový nějaký středobod setkávání na každém patře."

Domov díky tomu bude moci všechny akce konat na jednotlivých patrech a pro imobilní klienty tak budou mnohem dostupnější, navíc se mohou scházet nedaleko svých pokojů. Místnosti budou moci využívat také ke stravování.

Petr Kuchta, ředitel Domova pro seniory Frýdek-Místek: " Můžeme tam dělat volnočasové aktivity, typu pečení a všechny takové nějaké věci, filmový klub."

Marcel Sikora, náměstek primátora Frýdku-Místku: "A zvlášť i v době karantény, kdy uživatelé mohli zůstat jen na svých patrech je toto velké plus pro zkvalitnění života seniorů v zařízení města."

Město o tomto projektu uvažuje už delší dobu, poměrně blízko realizace byl už minulý rok.

Petr Kuchta, ředitel Domova pro seniory Frýdek-Místek: "Do toho zasáhl potom i koronavir, takže opravdu nebylo možné ani jako realizovat. V tomto roce doufejme, že už jako provoz se nějakým způsobem ustálí a budou moci jako nastoupit."

Přestavba byla vyčíslena na 6,5 milionu korun.

---

Technické služby v zimě vyrábí nové lavičky

86 nových laviček se v těchto dnech vyrábí v dílnách technických služeb ve Frýdku-Místku. Jejich instalace se plánuje hlavně na sídlištích Kolaříkovo, Bezručovo a také do Centrálního parku. Dohromady je jich na území města přes 1 300 a ty staré se postupně obměňují.

Pracovníci dílen technických služeb ve Frýdku-Místku už několik let pravidelně v zimě vyrábějí nové lavičky. Na jeden z jejich typů tady mají dokonce patent. Vymyslel ho totiž zdejší zaměstnanec.

Jaromír Chovaneček, pracovník technických služeb: "Jsem brouzdal po internetu, díval jsem se různě po lokalitách, kde co je, i v jiných městech a stahoval jsem nebo ukládal jsem si fotky a pak jsem to nějakým způsobem překreslil do technické dokumentace a předložil jsem to."

Na území města je přes 1 300 laviček a ty zastaralé se postupně obměňují.

Radovan Hořínek, náměstek primátora Frýdku-Místku: "Město instaluje lavičky průběžně, v podstatě jsou instalovány dva typy, jeden takový zdobnější, který se nazývá „Schönbrunn“ a jeden takový střídmější."

Jaromír Kohut, ředitel TS F-M: "Ten jeden je typizovaný, nakupujeme ho od dodavatele a dodává se na exponovaná místa jako jsou obě náměstí, veřejná pohřebiště, případně park na jižních svazích. Dá se říct, že i v loňském roce ta obměna byla ukončena, takže tento typ asi v nějaké blízké budoucnosti objednávat nebudeme."

Výroba se teď soustředí právě na vlastní vzor, který mají technické služby zaevidovaný u Úřadu průmyslového vlastnictví. Jeho hlavní výhodou je jednoduchost a nižší výrobní náklady.

Jaromír Chovaneček, pracovník technických služeb: "Tenhle typ jsem viděl z litiny, tam to bude asi podstatně dražší než z těchto profilů, zkusili jsme to, konstrukčně to vychází na stejno, protože ta litina měla stejnou stavbu té lavičky, jak tvarem toho profilu, tak i výrobou."

Jaromír Kohut, ředitel TS F-M: "Od toho roku 2018 ty lavičky vyměňujeme, v návaznosti na nějaký systém, kdy provádíme v průběhu roku nějaké kontroly a pak někdy do konce měsíce srpna předkládáme odboru správy obecního majetku nějaký plán obnovy podle toho aktuálního stavu v těch daných lokalitách, tak na začátku roku ty lavičky vyrábíme tak, abychom je pak mohli během března, dubna, maximálně v květnu instalovat."

Radovan Hořínek, náměstek primátora Frýdku-Místku: "Lavičky jsou umísťovány jednak na základě individuálních podnětů občanů, těch bylo instalováno kolem třiceti v minulém roce, pak na základě požadavků osadních výborů, případně tam, kde nejde osadit lavičky na původní místa, tam může proběhnout i dotazníkové šetření, které také v minulém roce v jednom území proběhlo."

V loňském roce vyrobily a vyměnily technické služby 176 laviček obou typů.

Jaromír Kohut, ředitel TS F-M: "Největší část šla do parku Bedřicha Smetany, kde to bylo 92 kusů, nějakých 11 na novém sídlišti Kolaříkově s tím, že zhruba 40 kusů se pak rozmístilo na různá místa, ať už podle toho, jak ten havarijní stav byl, případně na základě požadavků občanů. V letošním roce máme objednávku na 86 kusů, defacto 3 lokality budou jakoby v té první fázi nahrazeny, největší část půjde na zbylou část sídliště Kolaříkovo, 31 kusů, 42 na Bezručově sídlišti a 13 do centrálního parku."

Ani letos nebudou na jednotlivých lavičkách chybět citáty vztahující se k předmětné lokalitě.

---

Frýdek-Místek má 55 057 obyvatel, mírně jich ubylo

Ve Frýdku-Místku během loňského roku opět mírně ubylo obyvatel. Je to dáno převážně tím, že lidé se stěhují do nově postavených domů v blízkém okolí. Přesto ale dál využívají většinu služeb ve Frýdku-Místku. Ze statistik také vyplývá, že ve městě žije více žen než mužů.

Přesně 55 057 obyvatel žije podle statistik k 1. 1. letošního roku ve Frýdku-Místku. Obyvatel opět ubylo, ale jen mírně, a to o 153, což je oproti předešlým letům rozhodně příznivé číslo.

Michal Pobucký, primátor Frýdku-Místku: "Ten trend je nejenom v Moravskoslezském kraji, ale obecně z těch velkých sídelních měst se občané vystěhovávají do jeho blízkého okolí. To znamená ty nejbližší obce mají pravidelný přírůstek nových občanů, když se podíváte po okolí, vidíte, že vzniklo spousta nových rodinných domů."

Jana Matějíková, mluvčí Frýdku-Místku: "V minulých letech byl úbytek obyvatel vyšší, okolo čtyř stovek ročně. Okolní větší města na tom byla podobně nebo ještě hůře. Lidé vyhledávali zejména klidnější místa a prostředí pro bydlení. Nacházeli je v sousedních a okolních obcích, které nabízely stavební parcely pro rodinnou či řadovou a bytovou zástavbu. Spolu s domy tam rostly také počty obyvatel."

Vypadá to ale, že odliv lidí z měst a jejich přesun do okolních obcí klesá. Městům už neubývá tolik obyvatel a obcím jich naopak skokově nepřibývá.

Jana Matějíková, mluvčí Frýdku-Místku: "Například v sousedním Sviadnově v předchozím roce přibylo „jen“ přes 30 obyvatel, což je oproti minulým letům až trojnásobný pokles. Baška, Frýdlant nad Ostravicí nebo Palkovice mají přírůstek jen o jednotky obyvatel, zatímco v minulosti to bylo několik desítek obyvatel. Pozitivním údajem je také to, že rozdíl mezi počtem zemřelých a nově narozených je ve Frýdku-Místku již několik let minimální, zatímco například v Karviné nebo Havířově již několik let výrazněji převažují počty zemřelých nad nově narozenými."

Nejvíce obyvatel ubylo loni ve Frýdku, a to 338. Naopak Místek zaznamenal nárůst 111 lidí. Odliv obyvatel z města má ale také určité dopady na jeho finance.

Michal Pobucký, primátor Frýdku-Místku: "Je třeba si uvědomit, že my jako město Frýdek-Místek přicházíme o příjmy z daní, to znamená náš rozpočet tímto odsunem klesá, ale na druhou stranu ti občané, kteří bydlí v těch okolních obcích využívají veškerou infrastrukturu našeho města, ať už se jedná o školský systém, sociální služby a další, takže defacto my jim platíme jejich život, ale přicházíme o jejich příjmy."

Nejlidnatější částí zůstává Frýdek, následuje Místek a podle statistiky žije ve městě stále více žen než mužů. Žen je přesně 28 200 a mužů 26 857. Z celkového počtu je pak 7 334 dětí.

---

Zdroj: https://polar.cz/porady/frydeckomistecky-expres/frydeckomistecky-expres-04-02-2021-16-46