Frýdeckomístecký expres

  • Zpravodajství z Frýdku-Místku od reportéra Jiřího Cilečka a kameramana Lukáše Durčáka
  • Domovy pro seniory zakázaly návštěvy
  • Nemocnice přesunula testovací místo a omezí operace
  • Město vybere nejchutnější svatomartinskou husu

Domovy pro seniory zakázaly návštěvy

Zhoršená epidemická situace opět nutí sociální zařízení k mimořádným opatřením. Ubytovací zařízení pro seniory ve Frýdku-Místku zakázaly návštěvy. Příbuzní mohou s klienty komunikovat přes webkamery a v Domově pro seniory mohou využít speciálně upravenou setkávací místnost.

Poté co byl vydán zákaz návštěv ve všech krajských nemocnicích, se nyní postupně v některých městech z preventivních důvodů přidávají i pobytová zařízení pro seniory. Ve Frýdku-Místku se k tomuto kroku rozhodli s příchodem měsíce listopadu.

Petr Kuchta, ředitel Domova pro seniory Frýdek-Místek: "My jsme tu situaci kontrolovali, na základě toho jsme uzpůsobovali ten režim chodu domova. To znamená, minulý týden už jsme omezili návštěvy na 30 minut na pokoj na jednoho uživatele. Nutno podotknout, že než se tady toto dělo, než se ta situace v kraji zhoršila, tak jsme celou dobu měli nastavena platná opatřená, která jsme dodržovali. To znamená, pouštěli jsme opravdu návštěvníky, kteří měli očkování nebo měli negativní antigenní nebo PCR test. Dále jsme měřili teplotu na vstupu, ale ta situace ve Frýdku-Místku se nadále zhoršovala, že jsme šli do toho kroku, že od 1. listopadu, od pondělí máme zavřeno úplně."

Igor Juriček, náměstek primátora Frýdku-Místku/Piráti/: "Vhledem k tomu, že počty nakažených covidem-19 a hospitalizovaných opět stoupají, jsme po diskuzi s řediteli našich pobytových zařízení přistoupili k omezení návštěv v našich pobytových zařízeních. Uvidíme, jak se situace bude vyvíjet a hned, jak to bude možné, tak ta omezení zase stáhneme."

Například domov seniorů navíc bojoval v posledních týdnech s nárůstem nemocných klasickou chřipkou.

Petr Kuchta, ředitel Domova pro seniory Frýdek-Místek: "Není to jenom o covidu. My každoročně zavíráme domov už jenom kvůli tomu, že jsou respirační onemocnění. Klasická chřipka. Jsme v tuto chvíli měli několik uživatelů, kteří prodělali toto onemocnění. Nutno podotknout, že opravdu 80 procent imobilních uživatelů je v domově právě proto, že už se nemůže o sebe starat v domácím prostředí. Potřebují nepřetržitou péči. Proto jakékoliv onemocnění, nemusí to být covid, je pro ně opravdu nebezpečné."

Domov pro seniory, Penzion pro seniory i odlehčovací a sociální služby Hospice, tak mají omezené návštěvy.

Jan Jursa, ředitel Hospice Frýdek-Místek: "U pacientů hospicových služeb se ten zákaz netýká. Nicméně ty návštěvy jsou omezeny tím způsobem, že ta návštěva musí mít nasazený respirátor. Musí si vydezinfikovat ruce a splnit ještě další podmínky, aby mohla být vpuštěna na návštěvu."

Klienti všech zařízení mohou ale využít náhradní možnosti kontaktu se svými blízkými.

Petr Kuchta, ředitel Domova pro seniory Frýdek-Místek: "Když máme zavřeno, tak návštěvníci mohou použít tablety, to znamená videotelefon, přes Skype nebo WhatssApp. Dále tady máme v provozu návštěvnickou místnost, kterou jsme zařídili v průběhu minulého roku. Návštěvníci, kteří chtějí navštívit svého uživatele se musí dopředu zaregistrovat. Dostanou termín na konkrétní návštěvu. Z praxe víme, že je to nějakých 20 až 30 minut, je to dostačující. Funguje to tak, že se jde z bočního vstupu do budovy. To znamená nezachází se vůbec do budovy domova."

Ze 196 uživatelů domova je 170 očkovaných a v současnosti už 130 z nich projevilo zájem o třetí očkovací dávku. Očkování probíhá v Domově pro seniory Frýdek-Místek v těchto dnech.

---

Nemocnice přesunula testovací místo a omezí operace

Na zhoršující se situaci reaguje i Nemocnice ve Frýdku-Místku. Příští týden postupně omezí plánované operace a začne připravovat další covidovou jednotku. Aktuálně zatím přestěhovala testovací místo do vnitřních prostor a také potvrzuje zvýšení zájmu o očkování.

Ani se zrušením proplácení testů pojišťovnami nedošlo k zastavení testování. Nemocnice ve Frýdku-Místku pouze přesunula testovací místo.

Tomáš Stejskal, ředitel Nemocnice ve Frýdku-Místku: "Předpokládám, že přes zimu budeme testovat klienty, pacienty nadále. Tak jsme hledali vhodný prostor pro to, aby naši zdravotníci mohli v zimě pracovat. Protože, když to bylo minulou zimu, tak jim mrzly i dezinfekce na rukou. Takže jsme našli prostor. Původně se testovalo v budově ředitelství. Tam vznikla nová lůžková stanice, takže tak už není možné, abychom přesunuli testovací místo, tak jsme našli místo bývalého bufetu, kde jsme upravili prostory pro testovací místo, kde se bude testovat, jak antigenní, tak PCR testování."

Testování probíhá od pondělí do pátku vždy od 7. do 13. hodin.

Tomáš Stejskal, ředitel Nemocnice ve Frýdku-Místku: "Klienti mohou přijít pouze po objednání. To znamená, že si musí rezervovat termín v Reservaticu. Je to z toho důvodu, že část klientů je posílána hygienou nebo praktickým lékařem, to znamená, že to jsou potenciálně nemocní lidé nebo ti, kteří se setkali s nějakým pozitivním pacientem. A část klientů chce preventivní nebo chce mít test, který potřebuje, protože nejsou očkovaní. Ti, kteří chtějí test a nejsou očkovaní, samozřejmě samoplátci, tak ti mají na to vyčleněnou dobu, kdy mají do nemocnice do testovacího místa přijít."

Bohužel se zhoršující se situací v oblasti nákazy covid-19 se v nemocnici zároveň rozhodli opět omezovat péči.

Tomáš Stejskal, ředitel Nemocnice ve Frýdku-Místku: "Ta situace je špatná, my jsme se dneska dohodli na poradě vedení, že budeme rušit elektivní operace. Od příštího týdne snižujeme počet operačních sálů, na kterých se bude operovat a další týden už jedeme pouze akutní provoz. Je to z toho důvodu, že máme v současné době 65 pozitivních pacientů a chystáme se na rozšíření dalších covidových stanic. Ale hlavně pět covidových pacientů je na ventilátoru na ARO, a to je náš limit, který jsme schopni standardně řešit. Takže se připravujeme na větší vlnu."

70 procent lidí, kteří leží v nemocnici není naočkováno. Ti očkovaní mají převážně lehký průběh nemoci.

Tomáš Stejskal, ředitel Nemocnice ve Frýdku-Místku: Mají covid, ale jsou tady většinou s jinou nemocí. To znamená, oni tady nepřicházejí primárně kvůli covidu a ti neočkovaní bohužel tady leží kvůli covidu a jsou na kyslíku nebo na ventilátoru."

Odborníci proto dál vyzývají veřejnost, aby se nechala naočkovat. Zároveň doporučují seniorům nad 60 let, aby podstoupili ještě posilující třetí dávku.

Tomáš Stejskal, ředitel Nemocnice ve Frýdku-Místku: Očkovací centrum funguje, teď je to přibližně 300 až 400 klientů za den, což je opravdu ten desetinásobek, oproti čtrnácti dnům zpět, takže to je dobře. A samozřejmě máme ještě pořád volná místa, takže se dá očkovat dále."

Anketa: "Já jsem tady už potřetí na tu posilňující dávku. Tedy poprvé první, druhou a teď tu posilňující dávky. A je to OK. Nedělá mi to žádné problémy."

Zrušení testování zdarma už přivedlo do očkovacích center větší množství lidí. Vláda navíc zkrátila platnost PCR testů na 3 dny a antigenních na 24 hodin a nařídila kontroly v restauracích. Nově se navíc bude vyžadovat u neočkovaných pouze PCR test při vstupu na akce, kde bude nad 1 000 lidí. Prokázat bezinfekčnost bude třeba také v lyžařských areálech.

---

Město vybere nejchutnější svatomartinskou husu

Sedm restaurací se přihlásilo do soutěže o nejchutnější svatomartinskou husu. Postupně je obejde a následně ohodnotí odborná porota. Výsledky se pak vyhlásí 15. listopadu. Zkrátka nepřijdou ani hosté. Pokud vhodí účtenku z restaurace do soutěžní schránky, mohou získat hodnotné ceny.

Ke svátku svatého Martina neodmyslitelně patří první letošní víno, a hlavně dobré jídlo v podobě svatomartinské husy. Tu nejlepší teď budou hledat i ve Frýdku-Místku.

Lucie Talavašková, mluvčí TIC Frýdek-Místek: "Loni, když jsme spolu s místními restauracemi uspořádali první akci s názvem Týden plný chutí, jsme se rozhodli pro další tematickou akci, tentokrát se zaměřením na svatomartinské hody. Díky těmto akcím se snažíme podporovat místní podnikatele, vzájemně spolupracovat, a hlavně přinášet návštěvníkům města a obyvatelům zážitkovou gastronomii."

Do loňského Týdne plného chutí se zapojilo třináct restaurací. Souboj o nejlepší svatomartinskou husu svede letos kvůli nelehké covidové době sotva polovina. O to větší drama to ale bude až do samotného konce.

Lucie Talavašková, mluvčí TIC Frýdek-Místek: "Do naší výzvy se zapojilo celkem 7 restaurací, které se utkají také v soutěži o nejchutnější svatomartinskou husu. O té rozhodne odborná porota, ve které zasednou zástupci místní střední školy gastronomie a také náměstek statutárního města Frýdku-Místku Jakub Míček. Hodnotit budou chuť, vzhled a vhodnost přílohy. Nejchutnější svatomartinskou husu, která získá nejvíce bodů, pak vyhlásíme v pondělí 15. listopadu."

Jedna restaurace už svatomartinské menu nabízí. Druhá se zapojí od 6. listopadu a zbylé pak 10. a 11. listopadu. Jejich seznam najdete na webu Turistického informačního centra nebo na facebookové události Svatomartinské hody ve Frýdku-Místku.

Lucie Talavašková, mluvčí TIC Frýdek-Místek: "Ochutnat soutěžní husy mohou také návštěvníci do 14. listopadu ve vybraných restauracích. Zároveň mohou svou účtenku spolu se svým kontaktem vhodit do soutěžní schránky. Ze všech účtenek poté vylosujeme sedm gurmánů, kteří obdrží poukázky na další gastronomické zážitky."

Soutěžní schránky najdete v každé ze zúčastněných restaurací.

---

Redakčně upraveno / zkráceno.Mohlo by Vás také zajímat