Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Frýdeckomístecký expres

Frýdeckomístecký expres

  • Zpravodajství z Frýdku-Místku od reportéra Jiřího Cilečka a kameramana Lukáše Durčáka
  • Připravuje se velká rekonstrukce jezu Riviéra
  • Sportovní kluby vítají úpravy v systému dotací
  • TIC F-M pořádá prohlídky města se zajímavými příběhy

Připravuje se velká rekonstrukce jezu Riviéra

Povodí Odry připravuje rozsáhlou rekonstrukci jezu Riviéra na řece Ostravici ve Frýdku-Místku. Současný jez bude zbourán a za ním bude vybudován úplně nový. Na březích pak vznikne odpočinková zóna. Začít stavět by se mohlo nejdříve za čtyři až pět let.

Jez Riviéra na řece Ostravici hned za soutokem s řekou Morávkou. Stojí tady už zhruba sto let. Má kamenitý přeliv prolitý betonem a už je na hranici životnosti. Proto se ho Povodí Odry rozhodlo kompletně přestavět.

Šárka Vlčková, mluvčí Povodí Odry: "Po úspěšné rekonstrukci Staroměstského stupně na řece Ostravici připravujeme další pro občany zajímavý projekt, který bude kromě stabilizace podélného profilu řeky Ostravice, omezení chodu splavenin, snížení rychlosti vody za povodní a zamezení významné eroze dna také sloužit ke krátkodobé rekreaci občanů Frýdku-Místku, Starého Města a dalších okolních obcí."

Proto byl při zpracování projektu kladen velký důraz na estetiku, vznikne zde totiž také odpočinková zóna.

Petr Korč, primátor Frýdku-Místku/NMFM/: "My vítáme každou investici, která zatraktivní prostředí kolem řeky Ostravice. Pro město je to jedno z nejcennějších území a my ho vnímáme jako oblast, která má velký potenciál, ale zároveň chceme zachovat klidový a rekreační charakter toho místa."

Jakub Míček, náměstek primátora Frýdku-Místku/ANO/: "Tyto opravy jezu vítáme. Jednání mezi Povodí Odry a městem Frýdkem-Místkem neustále probíhají. Jak zpřístupnit břehy Ostravice pro návštěvníky, zpříjemnit to prostředí, jsou stále projednávány. Zároveň plánujeme i další participativní procesy, tak aby se občané mohli zapojit do vzhledu města nejen v okolí a pobřeží Ostravice."

Šárka Vlčková, mluvčí Povodí Odry: "Nový stupeň je navržen bezprostředně pod stávajícím objektem, který zanikne. Jeho výška bude 2,8 m, délka 44,1 m včetně nového rybochodu s největší hloubkou ve vývaru 1,3 m. Při vodácké plavbě bude spádový stupeň překonáván přenesením lodi. Pro tento případ bude upraven pravý břeh nad stupněm a pod stupněm jako nástupní a výstupní místo."

Výsledkem bude ještě lepší protipovodňová ochrana, více záchranných prvků pro případ nutnosti zásahu členů integrovaného záchranného systému a celkově lepší a odpočinkové prostředí.

Šárka Vlčková, mluvčí Povodí Odry: "Součástí navrženého spádového stupně bude také nový rybochod, který významným způsobem pomůže k migrační prostupnosti řeky Ostravice a umocní celkový efekt s již zprůchodněným Staroměstským stupněm v ichtyologicky zajímavém území soutoku dvou velkých řek Ostravice a Morávky."

Stavět by se mohlo začít kolem roku 2025 až 2026 s předpokládanými náklady kolem osmdesáti milionů korun.

Petr Korč, primátor Frýdku-Místku/NMFM/: "A my na to budeme navazovat dalšími projekty, které právě formou spoluúčasti občanů, participací, chceme formovat, co vlastně u té řeky by pro ně bylo nejpřínosnější. Tak jako vznikl nápad slunících lavic, které se potkaly s velkou odezvou. Nějaké další slunící plochy, odpočinkové zóny, možnosti trávení volného času. Čili spíš takové lehké věci. Nechceme tam dělat žádné velké investice, které z toho udělají městskou betonovou zónu. Chceme zachovat přírodní charakter, aby se tam lidé mohli okoupat, projít, vyvětrat. Načerpat novou energii."

Řeka Ostravice byla přes Frýdek-Místek postupně upravena mezi první a druhou světovou válkou. Ochranné říční hráze byly vystavěny až v 60. letech minulého století. Proto je na místě uvažovat o dalších úpravách ku prospěchu řeky i obyvatel v okolí.

---

Sportovní kluby vítají úpravy v systému dotací

Sportovní kluby ve Frýdku-Místku vítají změnu dotačního systému. Peníze od města nyní budou moci nově využívat po celý rok a vyúčtovávat až v novém roce. Zároveň město vyšlo klubům vstříc a nabídlo jim 80 procent peněz z nevyužitých dotací, které původně vrátily kvůli nečinnosti během covidu.

Frýdek-Místek dává ročně dvanácti největším sportovním klubům ve městě formou dotací zhruba 30 milionů korun. Tyto peníze jsou určeny pouze na podporu sportů dětí a mládeže. Donedávna je kluby nemohly využívat po celý rok, a to se nyní změnilo.

Petr Korč, primátor Frýdku-Místku/NMFM/: "My jsme se nyní pokusili napravit některé nepříjemné situace. Nastavili jsme nové, myslím přívětivější podmínky pro spolky. A to ty, že mohou dotace používat po dobu celého roku. Čili až do 31. 12. a zároveň jsme k tomu velkému množství dokladů, které předkládají a tak dále, posunuli i vyúčtování, které bude probíhat během celého ledna až do posledního dne. Tohle překvapivě nebyla standardní situace ve Frýdku-Místku, i když takovým způsobem se to řeší ve většině obcí v České republice."

Sportovní kluby tuto změnu rozhodně uvítaly.

Radim Mamula, předseda FK Frýdek-Místek: "Co se týká dotací a posunutí vyúčtování, tak je to mimořádně vstřícný a konstruktivní krok, protože jsme se dostávali do určitých kolizí, kdy jsme museli prosincové náklady hradit víceméně ze zdrojů, které jsme si museli obstarat sami. Takže v tomto ohledu je to velký posun."

Dalším důležitým krokem bylo srovnání podmínek v rámci čerpání dotací pro všechny sportovní kluby. Některé totiž v loňském roce fungovaly jen částečně, jiné vůbec.

Petr Korč, primátor Frýdku-Místku/NMFM/: "Víme, že dnešní doba je velmi složitá a v roce 2020 byla podpora různá, ale hlavně byla různá možnost čerpání těch prostředků, které jsme klubům poskytli. Ty smlouvy nebyly úplně precizní. Čili existoval rozdíl mezi tím, které kluby spotřebovaly dotace, opravdu celé a potom byly kluby, které se zachovaly zodpovědně a část dotací vracely a my jsme chtěli nějakým způsobem srovnat tu laťku. Takže jsme nabídli klubům, které vracely tu dotaci, možnost podat si individuální dotaci a navýšit ten příjem v roce 2021."

Nabídku dostaly čtyři kluby, všechny ji přivítaly a tři ji přijaly, pouze jeden ji nebyl schopen vyúčtovat.

Jiří Zaoral, starosta TJ Sokol Frýdek-Místek/ČSSD/: "Statutární město Frýdek-Místek učinilo vstřícný krok a vrácené dotace v hodnotě osmdesáti procent nám nabídlo na využití v roce 2021. Ale protože v roce 2021 i covid dál pokračoval a naše mládežnické extraligy nebyly na jaře a rozbíhají se až v srpnu letošního roku, tak proto jsme tento další příspěvek odmítli."

Radim Mamula, předseda FK Frýdek-Místek: "Co se týká nové nabídky ve věci poskytnutí zpětně vrácené dotace, tak to jsme samozřejmě uvítali, protože my jsme té úspory v tom loňském roce dosáhli bohužel díky covidu. Letošní rok je zase díky té obnově infrastruktury sportovní a tak dále. Větší frekvence tréninku, tak je to v podstatě na pokrytí těch souvisejících nákladů."

Všeobecně město podporuje formou různých dotačních programů zhruba čtyři desítky malých i velkých sportovních klubů.

---

TIC F-M pořádá prohlídky města se zajímavými příběhy

Turistické informační centrum si připravilo zajímavou sérii komentovaných prohlídek po městě. Zájemci se vydají například s prvorepublikovými četníky řešit záhadnou vraždu. Nebo zjistí, jaká byla tehdejší elegance hostinců a cukráren. V plánu jsou ale i další prohlídky.

Poklidné město Frýdek-Místek toho ve své historii pamatuje opravdu hodně. Kdo by chtěl nahlédnout alespoň trochu do minulosti, ať už té na odvrácené straně nebo i té příjemnější, určitě by si neměl nechat ujít sérii komentovaných prohlídek. Ta nejbližší dostala podtitul Babylon Frýdek.

Lucie Talavašková, mluvčí TIC Frýdek-Místek: "Například v sobotu 11. září se přesuneme do 30. let minulého století a nahlédneme do černé kroniky Frýdku, kdy místnímu udatnému četnictvu nedaly spát nejen krádeže, či podvody, ale možná také ohavná vražda. Další téma otevřeme 2. října, kdy načerpáme prvorepublikovou eleganci na procházce věnované místním hostincům, kavárnám i cukrárnám a řekneme si třeba, jak vznikl větrník anebo proč je indiánek indiánkem."

Tato prohlídka bude mít název Ubrousku, prostři se. Ve středu 20. října odpoledne pak čeká zájemce další poměrně netradiční, ale přitom velmi oblíbená komentovaná prohlídka s názvem Tajemství frýdeckého hřbitova.

Lucie Talavašková, mluvčí TIC Frýdek-Místek: "Kdy nám průvodkyně řekne, na kolik peněz vyšel pohřeb nebo proč se dávaly u hrobů nad zem zvonečky. S dětmi se pak vydáme 25. listopadu po stopách nikým dosud neobjeveného pokladu zbojníka Juráše a společně se zaposloucháme do tajemných příběhů a pověstí ze zbojnického života v Pobeskydí."

Záhada Jurášova pokladu se také setkává pravidelně s velkým zájmem hlavně rodičů s dětmi.

Lucie Talavašková, mluvčí TIC Frýdek-Místek: "Přehled všech prohlídek najdou zájemci na našem webu ticfm.cz pod záložkou Průvodci. Všechny prohlídky je pak nutné si rezervovat předem, a to buď online na webu rezervace.ticfm.cz nebo osobně na pobočkách turistického informačního centra ve Frýdku na Zámeckém náměstí nebo v Místku na náměstí Svobody."

Mimo tyto prohlídky po městě máte ještě možnost využít také dvou komentovaných výstupů s průvodcem na Lysou horu. Ty jsou v plánu vždy na neděli, a to 19. září, kdy se vychází z lanového centra v Ostravici a 3. října, kdy bude začátek u hotelu Rajská bouda v Malenovicích. Na všechny prohlídky je nutná rezervace dopředu.

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Frýdeckomístecký expres
06. září 2021, 16:30

Připravuje se velká rekonstrukce jezu Riviéra

Povodí Odry připravuje rozsáhlou rekonstrukci jezu Riviéra na řece Ostravici ve Frýdku-Místku. Současný jez bude zbourán a za ním bude vybudován úplně nový. Na březích pak vznikne odpočinková zóna. Začít stavět by se mohlo nejdříve za čtyři až pět let.

Jez Riviéra na řece Ostravici hned za soutokem s řekou Morávkou. Stojí tady už zhruba sto let. Má kamenitý přeliv prolitý betonem a už je na hranici životnosti. Proto se ho Povodí Odry rozhodlo kompletně přestavět.

Šárka Vlčková, mluvčí Povodí Odry: "Po úspěšné rekonstrukci Staroměstského stupně na řece Ostravici připravujeme další pro občany zajímavý projekt, který bude kromě stabilizace podélného profilu řeky Ostravice, omezení chodu splavenin, snížení rychlosti vody za povodní a zamezení významné eroze dna také sloužit ke krátkodobé rekreaci občanů Frýdku-Místku, Starého Města a dalších okolních obcí."

Proto byl při zpracování projektu kladen velký důraz na estetiku, vznikne zde totiž také odpočinková zóna.

Petr Korč, primátor Frýdku-Místku/NMFM/: "My vítáme každou investici, která zatraktivní prostředí kolem řeky Ostravice. Pro město je to jedno z nejcennějších území a my ho vnímáme jako oblast, která má velký potenciál, ale zároveň chceme zachovat klidový a rekreační charakter toho místa."

Jakub Míček, náměstek primátora Frýdku-Místku/ANO/: "Tyto opravy jezu vítáme. Jednání mezi Povodí Odry a městem Frýdkem-Místkem neustále probíhají. Jak zpřístupnit břehy Ostravice pro návštěvníky, zpříjemnit to prostředí, jsou stále projednávány. Zároveň plánujeme i další participativní procesy, tak aby se občané mohli zapojit do vzhledu města nejen v okolí a pobřeží Ostravice."

Šárka Vlčková, mluvčí Povodí Odry: "Nový stupeň je navržen bezprostředně pod stávajícím objektem, který zanikne. Jeho výška bude 2,8 m, délka 44,1 m včetně nového rybochodu s největší hloubkou ve vývaru 1,3 m. Při vodácké plavbě bude spádový stupeň překonáván přenesením lodi. Pro tento případ bude upraven pravý břeh nad stupněm a pod stupněm jako nástupní a výstupní místo."

Výsledkem bude ještě lepší protipovodňová ochrana, více záchranných prvků pro případ nutnosti zásahu členů integrovaného záchranného systému a celkově lepší a odpočinkové prostředí.

Šárka Vlčková, mluvčí Povodí Odry: "Součástí navrženého spádového stupně bude také nový rybochod, který významným způsobem pomůže k migrační prostupnosti řeky Ostravice a umocní celkový efekt s již zprůchodněným Staroměstským stupněm v ichtyologicky zajímavém území soutoku dvou velkých řek Ostravice a Morávky."

Stavět by se mohlo začít kolem roku 2025 až 2026 s předpokládanými náklady kolem osmdesáti milionů korun.

Petr Korč, primátor Frýdku-Místku/NMFM/: "A my na to budeme navazovat dalšími projekty, které právě formou spoluúčasti občanů, participací, chceme formovat, co vlastně u té řeky by pro ně bylo nejpřínosnější. Tak jako vznikl nápad slunících lavic, které se potkaly s velkou odezvou. Nějaké další slunící plochy, odpočinkové zóny, možnosti trávení volného času. Čili spíš takové lehké věci. Nechceme tam dělat žádné velké investice, které z toho udělají městskou betonovou zónu. Chceme zachovat přírodní charakter, aby se tam lidé mohli okoupat, projít, vyvětrat. Načerpat novou energii."

Řeka Ostravice byla přes Frýdek-Místek postupně upravena mezi první a druhou světovou válkou. Ochranné říční hráze byly vystavěny až v 60. letech minulého století. Proto je na místě uvažovat o dalších úpravách ku prospěchu řeky i obyvatel v okolí.

---

Sportovní kluby vítají úpravy v systému dotací

Sportovní kluby ve Frýdku-Místku vítají změnu dotačního systému. Peníze od města nyní budou moci nově využívat po celý rok a vyúčtovávat až v novém roce. Zároveň město vyšlo klubům vstříc a nabídlo jim 80 procent peněz z nevyužitých dotací, které původně vrátily kvůli nečinnosti během covidu.

Frýdek-Místek dává ročně dvanácti největším sportovním klubům ve městě formou dotací zhruba 30 milionů korun. Tyto peníze jsou určeny pouze na podporu sportů dětí a mládeže. Donedávna je kluby nemohly využívat po celý rok, a to se nyní změnilo.

Petr Korč, primátor Frýdku-Místku/NMFM/: "My jsme se nyní pokusili napravit některé nepříjemné situace. Nastavili jsme nové, myslím přívětivější podmínky pro spolky. A to ty, že mohou dotace používat po dobu celého roku. Čili až do 31. 12. a zároveň jsme k tomu velkému množství dokladů, které předkládají a tak dále, posunuli i vyúčtování, které bude probíhat během celého ledna až do posledního dne. Tohle překvapivě nebyla standardní situace ve Frýdku-Místku, i když takovým způsobem se to řeší ve většině obcí v České republice."

Sportovní kluby tuto změnu rozhodně uvítaly.

Radim Mamula, předseda FK Frýdek-Místek: "Co se týká dotací a posunutí vyúčtování, tak je to mimořádně vstřícný a konstruktivní krok, protože jsme se dostávali do určitých kolizí, kdy jsme museli prosincové náklady hradit víceméně ze zdrojů, které jsme si museli obstarat sami. Takže v tomto ohledu je to velký posun."

Dalším důležitým krokem bylo srovnání podmínek v rámci čerpání dotací pro všechny sportovní kluby. Některé totiž v loňském roce fungovaly jen částečně, jiné vůbec.

Petr Korč, primátor Frýdku-Místku/NMFM/: "Víme, že dnešní doba je velmi složitá a v roce 2020 byla podpora různá, ale hlavně byla různá možnost čerpání těch prostředků, které jsme klubům poskytli. Ty smlouvy nebyly úplně precizní. Čili existoval rozdíl mezi tím, které kluby spotřebovaly dotace, opravdu celé a potom byly kluby, které se zachovaly zodpovědně a část dotací vracely a my jsme chtěli nějakým způsobem srovnat tu laťku. Takže jsme nabídli klubům, které vracely tu dotaci, možnost podat si individuální dotaci a navýšit ten příjem v roce 2021."

Nabídku dostaly čtyři kluby, všechny ji přivítaly a tři ji přijaly, pouze jeden ji nebyl schopen vyúčtovat.

Jiří Zaoral, starosta TJ Sokol Frýdek-Místek/ČSSD/: "Statutární město Frýdek-Místek učinilo vstřícný krok a vrácené dotace v hodnotě osmdesáti procent nám nabídlo na využití v roce 2021. Ale protože v roce 2021 i covid dál pokračoval a naše mládežnické extraligy nebyly na jaře a rozbíhají se až v srpnu letošního roku, tak proto jsme tento další příspěvek odmítli."

Radim Mamula, předseda FK Frýdek-Místek: "Co se týká nové nabídky ve věci poskytnutí zpětně vrácené dotace, tak to jsme samozřejmě uvítali, protože my jsme té úspory v tom loňském roce dosáhli bohužel díky covidu. Letošní rok je zase díky té obnově infrastruktury sportovní a tak dále. Větší frekvence tréninku, tak je to v podstatě na pokrytí těch souvisejících nákladů."

Všeobecně město podporuje formou různých dotačních programů zhruba čtyři desítky malých i velkých sportovních klubů.

---

TIC F-M pořádá prohlídky města se zajímavými příběhy

Turistické informační centrum si připravilo zajímavou sérii komentovaných prohlídek po městě. Zájemci se vydají například s prvorepublikovými četníky řešit záhadnou vraždu. Nebo zjistí, jaká byla tehdejší elegance hostinců a cukráren. V plánu jsou ale i další prohlídky.

Poklidné město Frýdek-Místek toho ve své historii pamatuje opravdu hodně. Kdo by chtěl nahlédnout alespoň trochu do minulosti, ať už té na odvrácené straně nebo i té příjemnější, určitě by si neměl nechat ujít sérii komentovaných prohlídek. Ta nejbližší dostala podtitul Babylon Frýdek.

Lucie Talavašková, mluvčí TIC Frýdek-Místek: "Například v sobotu 11. září se přesuneme do 30. let minulého století a nahlédneme do černé kroniky Frýdku, kdy místnímu udatnému četnictvu nedaly spát nejen krádeže, či podvody, ale možná také ohavná vražda. Další téma otevřeme 2. října, kdy načerpáme prvorepublikovou eleganci na procházce věnované místním hostincům, kavárnám i cukrárnám a řekneme si třeba, jak vznikl větrník anebo proč je indiánek indiánkem."

Tato prohlídka bude mít název Ubrousku, prostři se. Ve středu 20. října odpoledne pak čeká zájemce další poměrně netradiční, ale přitom velmi oblíbená komentovaná prohlídka s názvem Tajemství frýdeckého hřbitova.

Lucie Talavašková, mluvčí TIC Frýdek-Místek: "Kdy nám průvodkyně řekne, na kolik peněz vyšel pohřeb nebo proč se dávaly u hrobů nad zem zvonečky. S dětmi se pak vydáme 25. listopadu po stopách nikým dosud neobjeveného pokladu zbojníka Juráše a společně se zaposloucháme do tajemných příběhů a pověstí ze zbojnického života v Pobeskydí."

Záhada Jurášova pokladu se také setkává pravidelně s velkým zájmem hlavně rodičů s dětmi.

Lucie Talavašková, mluvčí TIC Frýdek-Místek: "Přehled všech prohlídek najdou zájemci na našem webu ticfm.cz pod záložkou Průvodci. Všechny prohlídky je pak nutné si rezervovat předem, a to buď online na webu rezervace.ticfm.cz nebo osobně na pobočkách turistického informačního centra ve Frýdku na Zámeckém náměstí nebo v Místku na náměstí Svobody."

Mimo tyto prohlídky po městě máte ještě možnost využít také dvou komentovaných výstupů s průvodcem na Lysou horu. Ty jsou v plánu vždy na neděli, a to 19. září, kdy se vychází z lanového centra v Ostravici a 3. října, kdy bude začátek u hotelu Rajská bouda v Malenovicích. Na všechny prohlídky je nutná rezervace dopředu.

---

Zdroj: https://polar.cz/porady/frydeckomistecky-expres/frydeckomistecky-expres-06-09-2021-16-34