Frýdeckomístecký expres

  • Zpravodajství z Frýdku-Místku od reportéra Jiřího Cilečka a kameramana Lukáše Durčáka
  • Ve F-M platí nová pravidla pro parkování
  • S řadou projektů mají městu pomoci dotace
  • Putovní výstava ADRA 30 let v České republice

Ve F-M platí nová pravidla pro parkování

Od října funguje ve Frýdku-Místku nový systém parkování. Město je rozděleno do tří zón s různým ceníkem na krátkodobé stání. Systém aktuálně funguje v testovacím režimu a magistrát sbírá do konce roku připomínky občanů. Pak se vše bude případně ještě vylaďovat.

Kde zaparkovat? Každodenní otázka nejednoho řidiče nejen ve Frýdku-Místku. Během tohoto roku se tady právě pro řešení této situace uvedl v život nový parkovací systém. Připravoval se od jara a začal platit nyní od října. Do parkování ve městě má vnést řád.

Leonard Varga (Piráti), náměstek primátora Frýdku-Místku: "8. pěší pluk, bylo místo, kde parkování bylo, ať už úplně zdarma nebo prakticky zdarma tak, že si občané, co tři hodiny, měnili parkovací lístek. Nám tady to ten 8. pěší pluk ucpalo. A každý to zná na poliklinice. Kdo jede na polikliniku, místo nenajde, protože zde auta parkují celý den."

Město bylo nově rozděleno na tři parkovací zóny. A, B a C, na kterých se upravil i parkovací ceník. Největší změnou prošel právě 8. pěší pluk. Dále lokality U Staré pošty a Zámecké náměstí. Co je nově nejlukrativnější zóna C.

Leonard Varga (Piráti), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Lukrativní parkovací místa, kde potřebujeme tu obměnu co největší. Nechceme, aby nám tady auta parkovala celý den. A zde stojí první hodina 10 korun a každá další hodina 30 korun. V zóně C neplatí žádný celoroční parkovací lístek, ani předplatné, nic takového."

Prostor kolem bývalého autobusového stanoviště spadá pod zónu A.

Leonard Varga (Piráti), náměstek primátora Frýdku-Místku: "To znamená místo, které by mělo primárně obsloužit tu městskou památkovou zónu Místek. A zde bude parkování nejlevnější. První hodina 10 korun a každá další hodina taky deset korun."

Zóna B jsou pak všechna ostatní parkovací místa.

Leonard Varga (Piráti), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Těšínská, Sadová a tak dále. Zde se platí také za první hodinu 10 korun a každá další hodina 20 korun. Celodenní lístek v zóně B pak vyjde na 100 korun."

Změnily se také podmínky parkovacích karet. Zóna C má být bez pakovacích karet a zóny A a B za 3 000 korun na rok. Do úpravy vydané parkovací karty zůstávají ještě v platnosti a pro obyvatele památkových zón se také nic nemění.

Leonard Varga (Piráti), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Ti jsou zvyklí na parkovací kartu za 1 200 korun ročně. A musí mít trvalé bydliště nebo být vlastníci nemovitostí. Nic se ani nemění pro právnické osoby podnikající v městské památkové zóně Frýdek nebo Místek. Pro ty je parkovací karta za 6 000 korun na rok."

Postupně se v zónách objeví také nové chytré parkovací automaty, které zajistí úpravu parkovného i na dálku.

Leonard Varga (Piráti), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Nové moderní parkovací automaty, ve kterých půjde platit kartou. Půjde platit přes mobilní aplikaci. Bude se zde zadávat registrační značka vozidla a dostaneme se do pozice moderního města. Tam, kde už jsme dávno měli být. Úplnou novinkou je, že elektromobily budou nově parkovat zdarma. To znamená auta začínající poznávací značkou EL."

Nový systém parkování je zatím spuštěn v testovacím režimu a město k němu přijímá podněty od parkujících řidičů. Psát mohou do konce roku na mail . Město už teď ví, že spousta záležitostí potřebuje doladit. Jako například vyzvedávání dětí u škol a školek nebo právě parkování u polikliniky. Na jaře by pak měl systém začít fungovat naostro podle upravených pravidel.

---

S řadou projektů mají městu pomoci dotace

Frýdek-Místek chystá řadu dalších malých i velkých stavebních projektů. Výstavbu parkovišť, regenerace veřejného prostranství, výstavbu cyklostezky a mnoho dalšího. Na řadu těchto akcí je možné získat různé dotace, o které se magistrát nyní snaží. Někde už byly žádosti podány, v dalších případech se připravují.

Frýdek-Místek letos výrazně zvýšil investice. Klesá zadlužení města a vytvořily se i finanční rezervy. Přesto to v dalším období nebude finančně snadné. Proto je při realizaci různých projektů důležitá i podpora z dotací.

Jakub Míček (ANO), náměstek primátora Frýdku-Místku: "V současné době připravujeme další projekty, u kterých budeme moci žádat o dotace. Tak, aby byly dostupnější i co se týče jejich realizace. Samozřejmě budeme budovat i projekty z vlastních zdrojů, ale prioritou budou zřejmě ty, na které lze získat dotace, protože zdrojů není neomezeně. A i město čeká v nejbližší době hledání úspor."

Obecně může město na dotacích získat na různé projekty zhruba kolem 50 až 85 procent nákladů.

Jakub Míček (ANO), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Jedny z těch nejdůležitějších akcí jsou úspory energií v bytových domech na ulici Dlouhé, které dlouhodobě chátrají a chtěli bychom je opravit. Například regenerace veřejného prostranství na sídlišti Riviera. Dále pokračujeme i na budování cyklostezky Olešná – Palkovice. Takže tady ty projekty určitě budeme dále podporovat. A v neposlední řadě bych chtěl zmínit také výstavbu parkoviště naproti židovského hřbitova na ulici Slezská. S tím, že teď se jedná o neutěšené místo a plánujeme tam zelená parkovací místa."

Aktuálně začalo nové programové období a město je ve fázi, kdy žádá o dotace na projekty, které se teprve připravují.

Jakub Míček (ANO), náměstek primátora Frýdku-Místku: "V současné době se bude pracovat hlavně na přípravě projektových dokumentací. A to hlavně u těch projektů, které teď budeme moci financovat i z ITI, integrované teritoriální investice ostravské aglomerace, kde máme alokovaných až 400 milionů korun. Mezi ně patří například upravení terminálu před nádražím Českých drah, tak ať můžeme přesunout hlavní tok dopravy z autobusového nádraží právě tam a propojit bulvár s ulicí Těšínskou. Což by byl takový jeden velký projekt. Poté další z velkých projektů je výstavba Domovinky, rozšíření centra služeb."

V létě byl také podán projektový záměr v rámci ITI na Frýdek-Místek v 3D realitě, který má za cíl sjednotit IT vybavení škol, od kterého se očekává dotace přes 30 milionů korun.

---

Putovní výstava ADRA 30 let v České republice

Dobrovolnické centrum ADRA Frýdek-Místek přivezlo do města putovní výstavu k oslavě třiceti let ADRY v České republice. Dozvíte se na ní nejen, co dělá všeobecně ADRA v Česku, ale hlavně i ve světě, a dokonce i v samotném Frýdku-Místku. Pro návštěvníky je připravena i malá soutěž.

Frýdek-Místek je první město v Moravskoslezském kraji, kde se zastavila putovní výstava ADRA 30 let v České republice. Lidé se díky ní mohou seznámit se všemi oblastmi, ve kterých ADRA pomáhala a stále pomáhá.

Irena Blablová, hlavní koordinátorka dobrovolníků: "Já bych vás ráda všechny diváky pozvala na naši putovní výstavu k 30. výročí působení ADRA v České republice. Výstava ukazuje celou historii působení Adry tady v naší zemi. Putuje po jednotlivých městech naší republiky, kde působí dobrovolnická centra. Tak samozřejmě zavítá i v říjnu tady k nám ve Frýdku-Místku, kde vzniklo první dobrovolnické centrum. Výstava bude v obchodním centru Frýda, takže každý, kdo zavítá na nějaké nákupy, si může společně prohlédnout panely, které máme připraveny."

Stanislav Staněk, vedoucí dobrovolnického centra ADRA Frýdek-Místek: "ADRA ve Frýdku-Místku funguje už 18 let, ale ADRA v České republice 30 let. My jsme chtěli přiblížit občanům Frýdku-Místku nejenom to, co děláme my tady u nás. A to, co si mohou dohledat a sami vyzkoušet. Také to, co děláme v celé České republice, ale také to, co děláme v zahraničí. A to všechno se dozvíte právě na té výstavě ve Frýdě."

Irena Blablová, hlavní koordinátorka dobrovolníků: "No a aby to bylo pro ty návštěvníky zajímavé, tak máme pro ně připravený takový vědomostní kvíz k historii ADRA. Samozřejmě, že všechny odpovědi najdou na té výstavě. No a jako odměnu budeme mít připravený dárek pro vylosovaného."

Jedním z cílů výstavy také například zaujmout veřejnost k tomu, aby se rozhodla přidat právě mezi dobrovolníky ADRY.

Stanislav Staněk, vedoucí dobrovolnického centra ADRA Frýdek-Místek: "Cílem té výstavy je nejenom informovat o tom, co děláme. Ale také motivovat lidi k tomu, aby se rozhodli v životě pomáhat. Protože člověk potřebuje 3 impulsy k tomu, aby se rozhodl. A my to bereme jako jeden z impulsů, kdy chceme pomoci lidem, aby se rozhodli v tom svém životě udělat nějakou revizi a zkusit pomoci a udělat radost nejenom sobě, ale i těm druhým."

Výstava ADRA 30 let v České republice bude ve Frýdku-Místku k vidění do 31. října.

---Mohlo by Vás také zajímat