Frýdeckomístecký expres

  • Zpravodajství z Frýdku-Místku od reportéra Jiřího Cilečka a kameramana Lukáše Durčáka
  • Lidé mohou navrhovat další veřejné místo k proměně
  • Knihovna F-M slaví 100 let, čeká ji rok plný akcí
  • Technické služby jsou na letošní zimu připraveny

Lidé mohou navrhovat další veřejné místo k proměně

Frýdek-Místek hledá další vhodné místo k proměně v rámci participativního projektu Zapoj F-M. Jde o aktivitu, kdy se do rozhodování o budoucí podobě místa zapojují sami občané. V minulosti se projekt osvědčil při výběru pro úpravu Zátiší.

Lidé ve Frýdku-Místku už na začátku roku vybrali v rámci veřejné ankety lokalitu, která by měla projít úpravou. Oblíbené odpočinkové a výletní místo k lesu – Zátiší. Konkrétní úpravy pak mohla veřejnost navrhovat přímo na plánovacím dni.

Anketa: 1.) "Co bych tady uvítala já za sebe, tak určitě nějaké šikany zpomalující auta a cyklisty a koloběžkáře a třeba nějaké workoutové hřiště, které by se využívalo během dne." 2.) "Já představu mám sice nějakou, ale v každém případě něco, aby tady byl klid. Aby tady prostě opravdu to bylo pro odpočinek." 3.) "Já tady chodím denně na procházku, tak já to tady vidím, ty koše, to je věčně rozházené, na zemi. Možná, že míň těch laviček, aby já nevím, ale kde ty dětičky tu chcete. Ale ta skluzavka, tobogán klidně, to jako jo. Chodí školky, maminky, je to tu dost takové pro ně, nevím. Určitě jo, ale aby to tu někdo pak chodil hlídat."

Tomáš Čech, odborný poradce pro participaci: "Určitě si lidé váží toho přírodního charakteru a myslím, že valná většina z nich by na tom nechtěla nic měnit. Jsme v lese nebo přinejmenším na jeho okraji. Lidé sem chodí za přírodou, za klidem. To znamená, určitě by se tady nemělo vybudovat něco, co tuto atmosféru naruší."

Následně vznikla studie přeměny a nyní se už připravuje vše proto, aby mohly práce začít. Město dá na přeměnu lokality jeden milion korun. Zároveň se město rozhodlo v podobné participační myšlence pokračovat.

Jiří Kajzar (NMFM), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Participace zůstala jako metoda komunikace s občany při projednávání různých záměrů, které směřují k tomu, že se zkultivuje určitá část města. A občané samozřejmě k tomu řeknou svůj názor, své představy a nám to velmi pomůže potom v té konečné realizaci potom. Protože děláme to koneckonců pro nás pro všechny, kteří tady v tom městě žijeme. A chceme to dělat tak, ať to má smysl."

Jana Musálková Jeckelová, mluvčí Frýdku-Místku: "Pokračujeme s projektem Zapoj FM. Opět vyzýváme občany Frýdku-Místku, aby s námi spolupracovali. Tentokrát nemusejí vybírat lokalitu z předem vybraného seznamu míst, vybraného komisí odbornou. Ale mohou zasílat své tipy libovolně dle svého uvážení. A to do 15. prosince na email ."

Jiří Kajzar (NMFM), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Teď jsme takto projednali Zátiší, předchůdce, bývalý náměstek, si na tom odpracoval svůj čas a celá ta agenda teď zůstala hlavní architektce, která bude působit v rámci investičního odboru. A budeme koordinovat veškeré investiční záměry, které teďka potom budou přetvořeny do projektové dokumentace. A nakonec samostatnou investiční akci."

Aktuálně už město ve spolupráci s návrhy občanů připravuje také vznik volnočasového areálu na ulici 28. října.

---

Knihovna F-M slaví 100 let, čeká ji rok plný akcí

Knihova Frýdek-Místek oficiálně zahájila oslavy 100 let svého provozu. Slavnostní večer se nesl v duchu vzpomínek na počátky fungování, až po současnost. Knihovna navíc naplánovala řadu akcí souvisejících s oslavami až do podzimu příštího roku.

Už 100 let navštěvují čtenáři pobočku knihovny na Jiráskově ulici ve Frýdku-Místku. Nyní tam byl oficiálně zahájen rok plánovaných oslav. Zaměstnanci knihovny i hosté přišli prvorepublikově oděni a večer se nesl ve znamení představení celé historie knihovny.

Tomáš Benedikt Zbranek, ředitel Knihovny F-M: "Stejně jako Frýdek a Místek byla až do roku 1943 dvě samostatná města, také knihovny se rozvíjely samostatně. Knihovna ve Frýdku oficiálně vznikla 28. října 1922 a historie knihovny v Místku započala přesně rok poté. K jejich sloučení došlo v roce 1944 a v roce 1952 jí byl udělen status okresní knihovny."

Knihovna byla navíc v různých budovách. Vše přibližují také panely rozmístěné v knihovně, které jsou součástí výstavy o její historii. Moderní historie jakožto Městské knihovny Frýdek-Místek se pak odvíjí od roku 1993, kdy byl zrušen centralizovaný systém a jejím zřizovatelem se stalo město.

Tomáš Benedikt Zbranek, ředitel Knihovny F-M: "Velmi si ceníme novátorské práce našich předchůdců ve frýdecké i místecké knihovně. Za těch 100 let obecně urazilo knihovnictví obrovský kus cesty a je dnes nadmíru dynamicky se rozvíjejícím oborem se stále širším záběrem aktivit. Přeji tedy městské knihovně do následujících let a desetiletí, ať i nadále drží krok s aktuálními trendy v oboru a mnoho spokojených čtenářů i návštěvníků rozličných akcí."

Petr Korč (NMFM), primátor Frýdku-Místku: "Frýdeckomístecká knihovna slaví 100 let a jsem moc rád, že tuto událost podpořily dvě další události, které věřím zaručí, že s knihovnou se budeme potkávat minimálně dalších 100 let. A to je za prvé titul Knihovna roku, který před pár týdny knihovna získala. A zároveň dárek nejkrásnější. A to je rekonstrukce její místecké pobočky, která opravdu odpovídá 21. století."

V průběhu celého roku bude pro čtenáře a návštěvníky připravena celá řada akcí tradičních i nových. Zakončení oslav proběhne v místecké pobočce během Festivalu čtení na podzim roku 2023.

---

Technické služby jsou na letošní zimu připraveny

Letošní zima by technické služby ve Frýdku-Místku rozhodně neměla zaskočit. Sůl letos sice nebylo jednoduché získat, ale nakonec se podařilo nakoupit do zásoby 1 500 tun a další posypový materiál. Každoročně se město v zimě stará o zhruba 435 kilometrů všech komunikací.

Technické služby ve Frýdku-Místku drží tradičně od listopadu nepřetržitou pohotovost pro případ nutnosti začít se zimní údržbou.

Vladimír Macura, předseda představenstva TS F-M: "My od 1. listopadu jedeme v takzvaném zimním režimu. Máme rozepsány služby dispečerů. Máme rozepsány služby obsluhy zařízení, takže čekáme, až teploty klesnou, bude hlášeno, že napadne sníh, tak zařízení, které normálně používáme na jiné silniční práce, tak relativně rychle přeměníme na zařízení k zimní údržbě."

Jako první se vždy provádí údržba komunikací, kde jezdí veřejná hromadná doprava a u příjezdových cest ke zdravotnickým zařízením. Podobné je to i s prioritou udržování chodníků. Od stupně důležitosti se pak odvíjí doba, za kterou by měla být sjízdnost komunikace zabezpečena. Ta je stanovena i zákonem.

Vladimír Macura, předseda představenstva TS F-M: "Pokud jde o posypové materiály, tak soli máme asi 1 500 tun, což by nám mělo stačit i na velkou zimu."

Kromě soli se používá také inertní posypový materiál. Ten je do částí, kde se nesolí nebo solit nesmí. Nákup soli byl navíc letos poměrně komplikovaný.

Vladimír Macura, předseda představenstva TS F-M: "Díky tomu konfliktu na Ukrajině, tak vozí se tady sůl z Běloruska. Bělorusko má zákaz vyvážet, takže trochu byl problém tu sůl nakoupit. Museli jsme výběrové řízení dvakrát opakovat, protože do toho prvního se nám nikdo nepřihlásil. Takže v tom druhém naštěstí jsme dostali dvě nabídky. Jednu velmi slušnou, tak sůl je sice draží než loni, ale pořád za velmi slušnou cenu."

Podle meteorologů se ale výrazné ochlazení, kdy by teploty klesly pod nulu, minimálně v první polovině listopadu, nechystá.

Roman Volný, meteorolog ČHMÚ Ostrava: "Zhruba někdy od té druhé poloviny listopadu by se nám ty denní teploty měly pohybovat možná mezi 6 až 10 stupni celsia. A s tím souvisí i ty ranní nižší teploty, které někdy kolem 15. a pozdějšího listopadu by už se mohly blížit i k té nule. Takže tam už by se dalo očekávat, že třeba někde v horských polohách by se mohly začít objevovat sněhové vločky."

Silničáři a řidiči proto doufají, že opravdová zima nepřijde dřív než v prosinci. Technické služby ve Frýdku-Místku udržují každoročně zhruba 435 kilometrů všech komunikací. Z toho je přibližně 180 kilometrů cest a zbytek jsou chodníky.

---Mohlo by Vás také zajímat