Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Frýdeckomístecký expres

Frýdeckomístecký expres

  • Zpravodajství z Frýdku-Místku od reportéra Jiřího Cilečka a kameramana Lukáše Durčáka
  • Sdílená kola Nextbike už jsou v ulicích
  • Zpřístupnění krypty v bazilice je na dobré cestě
  • Nemocnice otevřela centrum pro léčbu endometriózy

Sdílená kola Nextbike už jsou v ulicích

Sdílená kola letos ve Frýdku-Místku vstoupila do čtvrté sezóny. Ta zaznamenala ale velkou změnu, protože po růžových kolech už jsou po městě rozmístěna kola modrá. Výběrové řízení na provozovatele této služby totiž vyhrála společnost Nextbike, která bude ve městě jezdit minimálně dva roky.

Desítky stojanů napříč celým městem Frýdek-Místek už obsadila spousta modrých kol značky Nextbike. Jejich oficiální provoz začal 1. března.

Lukáš Luňák, jednatel společnosti Nextbike Czech Republic: "Bohužel jsme nakonec neuskutečnili slavnostní zahájení z důvodů opatření vlády České republiky, ale je dost pravděpodobné, že něco uspořádáme v průběhu května, června nebo respektive, až to ta situace umožní a ten první týden zatím proběhl bez problémů. Kola jsou rozhozená, lidé začali jezdit, všechno jde podle plánu."

Sezóna Bikesharingu bude probíhat až do konce listopadu a v ulicích města by mělo být vždy k dispozici minimálně 163 sdílených kol.

Jakub Míček, náměstek primátora Frýdku-Místku: "V rámci spolupráce s okolními obcemi, které na Bikesharing přispívají, bude možné kola parkovat opět ve Starém Městě, Bašce, Dobré, ale také ve Sviadnově nebo Žabni a od letoška nově i v Paskově, což jsou 3 obce ve směru na Ostravu, kde Nextbike jezdí také. Propojení těchto měst Bikesharingem by nemuselo být nemožné."

Lukáš Luňák, jednatel společnosti Nextbike Czech Republic: "Zatím to možné není, my na tom pracujeme v zásadě o tom komunikujeme jak s městem Frýdek, městem Ostrava, i zástupci města Havířova té myšlence jsou nakloněni, tyto města propojit Bikesharingem. Teď se to bude nějakým způsobem vyvíjet. Neumím říct přesné datum, ale určitě je to nějaký cíl, který bychom rádi v průběhu této jízdní sezóny zrealizovali."

Výpůjčka kola jednoduchá, stačí si do telefonu stáhnout aplikaci Nextbike, zaregistrovat se, nabít si první aktivační kredit a pak u každého kola pouze naskenovat jeho QR kód, zámek se pak automaticky otevře.

Jakub Míček, náměstek primátora Frýdku-Místku: "Vrátit kolo bude možné zcela jednoduše, a to pouhým stáhnutím páčky nad zadním kolem směrem dolů. Výpůjčka se tak automaticky ukončí, není k tomu nutný přístup do aplikace."

80 procent výpůjček bývá vždy do patnácti minut, proto bude první čtvrthodina jízdy na kolech Nextbike zdarma. Jízdu totiž dotuje město.

Lukáš Luňák, jednatel společnosti Nextbike Czech Republic: "První týden jsme se pohybovali kolem 150 výpůjček, je otázkou jak se to bude vyvíjet teď, protože tento týden má být trošičku chladnější a tak dále, ale ono to vždycky nějaký čas najíždí, než si ti lidé na to zvyknou a stáhnou si aplikaci."

Jakub Míček, náměstek primátora Frýdku-Místku: "Ti, kteří si kolo půjčují častěji na delší dobu, si mohou pořídit výhodné předplatné, a to měsíční, neboli celosezónní. V době covidové, ale i mimo ni servisní tým Nextbike kola průběžně dezinfikuje, a to konkrétně na třech místech. Rukojeti řídítek, sedle a páčce zámků. Kola bude možné parkovat do více jak 120 stojanů, přičemž většinu z nich vyrobila městská společnost TS a.s. Stojany i nadále umísťujeme do míst, kde jsou využívány a snažíme se co nejvíce síť rozšířit."

Přidanou hodnotou Bikesharingu s Nextbikem je podpora nadačního fondu Kapka naděje, z každé výpůjčky jde tomuto fondu jedna koruna.

---

Zpřístupnění krypty v bazilice je na dobré cestě

Frýdek-Místek spolu s farností usilovně pracuje na plánu zpřístupnit veřejnosti kryptu pod bazilikou ve Frýdku. Na konci loňského roku byla dokončena prováděcí projektová dokumentace a nyní se už jen čeká na poslední závazná stanoviska úřadů. Brzy by se tak měla rozjet rekonstrukce krypty, která povede k jejímu zpřístupnění.

270 let už leží v kryptě pod bazilikou ve Frýdku ostatky utonulých poutníků. Stejně tak jsou zde pochováni kněží. Dokonce sem byly umístěny ostatky bývalých majitelů frýdeckého panství. Veřejnost obvykle taková místa velmi přitahují, město proto s farností už několik let usiluje o zpřístupnění krypty.

Michal Bučko, asistent děkanátu Frýdek: "V bazilice Navštívení Panny Marie ve Frýdku jsme započali v roce 2018 práce průzkumové. Ty spočívaly v tom, že vlastně firma Marpo Ostrava udělala takový podrobný průzkum hlavní krypty v bazilice. Provedla tam měření, technické zakreslení, zaměření toho prostoru a současně už architekt Marek Štěpán začal vytvářet architektonickou studii toho prostoru té krypty."

Architektonická studie byla dokončena v roce 2019, na konci loňského roku se pak dodělala prováděcí projektová dokumentace.

Marcel Sikora, náměstek primátora Frýdku-Místku: "Opět jsme blíže zpřístupnění krypty v bazilice ve Frýdku. Nyní je již hotová projektová dokumentace, kterou vypracoval známý architekt a frýdecký rodák Marek Štěpán a město Frýdek-Místek přispělo na zpracování tohoto dokumentu částku ve výši 115 tisíc korun."

Michal Bučko, asistent děkanátu Frýdek: "Zahrnuje veškeré ty dílčí záležitosti jako úprava povrchu, podlahy, nové umístění expozice mumifikovaných ostatků, kosterních ostatků, které tam jsou, ale také vlastně ty ostatky hraběcího rodu Pražmů, kteří byli hlavními donátory té výstavby při výstavbě té baziliky."

Marcel Sikora, náměstek primátora Frýdku-Místku: "V kryptě jsou uloženy ostatky Pražmů a také skupina poutníků z Tovačova, kteří se utopili v řece Ostravici právě na pouti k frýdecké madoně, a to právě v roce 1750. Tímto vznikne nový vstup, bude zde umístěn sarkofág Pražmů, dojde k sanaci poškozených částí zdí, stěn a kleneb a stávající dlažba bude nahrazena oblázkovou, která je typická právě pro náš kraj."

Otevření krypty pro veřejnost by tak přidalo na atraktivnosti celého města. V poslední době totiž roste velký zájem o církevní turistiku.

Marcel Sikora, náměstek primátora Frýdku-Místku: "Což dokazuje i velký zájem o projekt Otevřené chrámy, kdy jsou otevřeny kostely v Moravskoslezském kraji, a to v období od června do listopadu. Ve Frýdku-Místku byla otevřena právě bazilika ve Frýdku, ale v tuto chvíli ještě bez krypty. Dále kostel svatého Jakuba v Místku u místeckého náměstí a pak věž kostela svatého Jana Křtitele. Během tohoto období navštívilo tyto kostely tisíce návštěvníků."

V rámci krypty v bazilice se čeká už jen na závazné stanovisko úřadů k projektové dokumentaci, pak bude možné zadat výběrové řízení na samotné provedení rekonstrukce krypty a poté ji otevřít veřejnosti.

---

Nemocnice otevřela centrum pro léčbu endometriózy

Nemocnice ve Frýdku-Místku zahájila začátkem roku provoz nového Centra pro léčbu endometriózy. Zapojila se totiž do sítě specialistů, kteří se tímto chronickým onemocněním zabývají. To bohužel postihuje stále větší počet žen a znemožňuje jim otěhotnění.

Problémy s početím má dnes bohužel stále více mladých párů. Příčin může být mnoho, jednou z nich na straně žen například i onemocnění zvané endometrióza.

Martin Němec, primář gynekologicko-porodnického oddělení NemFM: "To onemocnění se udává v literatuře, že postihuje každou desátou ženu v reprodukčním věku, což znamená 10 procent žen."

Lékaři se s tímto onemocněním setkávají už téměř denně, má zatím ne úplně jasný původ a zdá se, že jde vždy o souběh více faktorů.

Martin Němec, primář gynekologicko-porodnického oddělení NemFM: "Jako nejpravděpodobnější se zdá faktor retrográdní menstruace, což pro laiky znamená to, že vždycky část menstruační krve přes vejcovody odejde do dutiny břišní a pokud klientka nebo pacientka nemá dobrou imunitu, tak ty buňky, které pocházejí z dutiny děložní, nejsou v dutině děložní zničeny a dochází tak k jejich růstu."

To většinou způsobí chronický zánět, který vede následně k velké bolesti, což je také nejčastější důvod, proč ženy vyhledávají lékaře. Nemocnice ve Frýdku-Místku proto začátkem tohoto roku zprovoznila speciální Centrum pro léčbu endometriózy.

Jana Březinová, mluvčí Nemocnice ve Frýdku-Místku: "V naší nemocnici máme veškerou specializaci, která se věnuje tomuto onemocnění a léčbě endometriózy. Máme tady skvělou diagnostiku, současně s magnetickou rezonancí a ochotné skvělé lékaře."

Martin Němec, primář gynekologicko-porodnického oddělení NemFM: "Kromě toho, že nabízí služby naše jako operatérů, tak nabízí služby i pro klientky, které si neví rady stran otěhotnění, takže nabízíme tam centra IVF, jsou tam služby rehabilitace, služby alternativní medicíny, což znamená homeopatie nebo akupunktura a velice důležitá je i nabídka lékařů, kteří se starají o bolest."

Podrobnosti o novém centru najdou ženy na webových stránkách Nemocnice ve Frýdku-Místku.

Martin Němec, primář gynekologicko-porodnického oddělení NemFM: "Každý specialista, který se do našeho centra zapojil, tam má svůj kontakt a klientky ho můžou přímo kontaktovat. Další informace o tomto onemocnění mohou klientky najít na našem facebooku, který jsme založili loni. Jmenuje se Endometrióza Morava a je to vlastně lékařsky vedená skupina, která je schopná a ochotná velice reagovat na dotazy klientek a eventuálně umožnit jim objednání v našem centru."

V literatuře se udává, že průměrná doba od vzniku příznaků ke stanovení diagnózy trvá 5 až 11 let. Proto je v takových případech důležité obrátit se přímo na specialisty.

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Frýdeckomístecký expres
08. března 2021, 16:30

Sdílená kola Nextbike už jsou v ulicích

Sdílená kola letos ve Frýdku-Místku vstoupila do čtvrté sezóny. Ta zaznamenala ale velkou změnu, protože po růžových kolech už jsou po městě rozmístěna kola modrá. Výběrové řízení na provozovatele této služby totiž vyhrála společnost Nextbike, která bude ve městě jezdit minimálně dva roky.

Desítky stojanů napříč celým městem Frýdek-Místek už obsadila spousta modrých kol značky Nextbike. Jejich oficiální provoz začal 1. března.

Lukáš Luňák, jednatel společnosti Nextbike Czech Republic: "Bohužel jsme nakonec neuskutečnili slavnostní zahájení z důvodů opatření vlády České republiky, ale je dost pravděpodobné, že něco uspořádáme v průběhu května, června nebo respektive, až to ta situace umožní a ten první týden zatím proběhl bez problémů. Kola jsou rozhozená, lidé začali jezdit, všechno jde podle plánu."

Sezóna Bikesharingu bude probíhat až do konce listopadu a v ulicích města by mělo být vždy k dispozici minimálně 163 sdílených kol.

Jakub Míček, náměstek primátora Frýdku-Místku: "V rámci spolupráce s okolními obcemi, které na Bikesharing přispívají, bude možné kola parkovat opět ve Starém Městě, Bašce, Dobré, ale také ve Sviadnově nebo Žabni a od letoška nově i v Paskově, což jsou 3 obce ve směru na Ostravu, kde Nextbike jezdí také. Propojení těchto měst Bikesharingem by nemuselo být nemožné."

Lukáš Luňák, jednatel společnosti Nextbike Czech Republic: "Zatím to možné není, my na tom pracujeme v zásadě o tom komunikujeme jak s městem Frýdek, městem Ostrava, i zástupci města Havířova té myšlence jsou nakloněni, tyto města propojit Bikesharingem. Teď se to bude nějakým způsobem vyvíjet. Neumím říct přesné datum, ale určitě je to nějaký cíl, který bychom rádi v průběhu této jízdní sezóny zrealizovali."

Výpůjčka kola jednoduchá, stačí si do telefonu stáhnout aplikaci Nextbike, zaregistrovat se, nabít si první aktivační kredit a pak u každého kola pouze naskenovat jeho QR kód, zámek se pak automaticky otevře.

Jakub Míček, náměstek primátora Frýdku-Místku: "Vrátit kolo bude možné zcela jednoduše, a to pouhým stáhnutím páčky nad zadním kolem směrem dolů. Výpůjčka se tak automaticky ukončí, není k tomu nutný přístup do aplikace."

80 procent výpůjček bývá vždy do patnácti minut, proto bude první čtvrthodina jízdy na kolech Nextbike zdarma. Jízdu totiž dotuje město.

Lukáš Luňák, jednatel společnosti Nextbike Czech Republic: "První týden jsme se pohybovali kolem 150 výpůjček, je otázkou jak se to bude vyvíjet teď, protože tento týden má být trošičku chladnější a tak dále, ale ono to vždycky nějaký čas najíždí, než si ti lidé na to zvyknou a stáhnou si aplikaci."

Jakub Míček, náměstek primátora Frýdku-Místku: "Ti, kteří si kolo půjčují častěji na delší dobu, si mohou pořídit výhodné předplatné, a to měsíční, neboli celosezónní. V době covidové, ale i mimo ni servisní tým Nextbike kola průběžně dezinfikuje, a to konkrétně na třech místech. Rukojeti řídítek, sedle a páčce zámků. Kola bude možné parkovat do více jak 120 stojanů, přičemž většinu z nich vyrobila městská společnost TS a.s. Stojany i nadále umísťujeme do míst, kde jsou využívány a snažíme se co nejvíce síť rozšířit."

Přidanou hodnotou Bikesharingu s Nextbikem je podpora nadačního fondu Kapka naděje, z každé výpůjčky jde tomuto fondu jedna koruna.

---

Zpřístupnění krypty v bazilice je na dobré cestě

Frýdek-Místek spolu s farností usilovně pracuje na plánu zpřístupnit veřejnosti kryptu pod bazilikou ve Frýdku. Na konci loňského roku byla dokončena prováděcí projektová dokumentace a nyní se už jen čeká na poslední závazná stanoviska úřadů. Brzy by se tak měla rozjet rekonstrukce krypty, která povede k jejímu zpřístupnění.

270 let už leží v kryptě pod bazilikou ve Frýdku ostatky utonulých poutníků. Stejně tak jsou zde pochováni kněží. Dokonce sem byly umístěny ostatky bývalých majitelů frýdeckého panství. Veřejnost obvykle taková místa velmi přitahují, město proto s farností už několik let usiluje o zpřístupnění krypty.

Michal Bučko, asistent děkanátu Frýdek: "V bazilice Navštívení Panny Marie ve Frýdku jsme započali v roce 2018 práce průzkumové. Ty spočívaly v tom, že vlastně firma Marpo Ostrava udělala takový podrobný průzkum hlavní krypty v bazilice. Provedla tam měření, technické zakreslení, zaměření toho prostoru a současně už architekt Marek Štěpán začal vytvářet architektonickou studii toho prostoru té krypty."

Architektonická studie byla dokončena v roce 2019, na konci loňského roku se pak dodělala prováděcí projektová dokumentace.

Marcel Sikora, náměstek primátora Frýdku-Místku: "Opět jsme blíže zpřístupnění krypty v bazilice ve Frýdku. Nyní je již hotová projektová dokumentace, kterou vypracoval známý architekt a frýdecký rodák Marek Štěpán a město Frýdek-Místek přispělo na zpracování tohoto dokumentu částku ve výši 115 tisíc korun."

Michal Bučko, asistent děkanátu Frýdek: "Zahrnuje veškeré ty dílčí záležitosti jako úprava povrchu, podlahy, nové umístění expozice mumifikovaných ostatků, kosterních ostatků, které tam jsou, ale také vlastně ty ostatky hraběcího rodu Pražmů, kteří byli hlavními donátory té výstavby při výstavbě té baziliky."

Marcel Sikora, náměstek primátora Frýdku-Místku: "V kryptě jsou uloženy ostatky Pražmů a také skupina poutníků z Tovačova, kteří se utopili v řece Ostravici právě na pouti k frýdecké madoně, a to právě v roce 1750. Tímto vznikne nový vstup, bude zde umístěn sarkofág Pražmů, dojde k sanaci poškozených částí zdí, stěn a kleneb a stávající dlažba bude nahrazena oblázkovou, která je typická právě pro náš kraj."

Otevření krypty pro veřejnost by tak přidalo na atraktivnosti celého města. V poslední době totiž roste velký zájem o církevní turistiku.

Marcel Sikora, náměstek primátora Frýdku-Místku: "Což dokazuje i velký zájem o projekt Otevřené chrámy, kdy jsou otevřeny kostely v Moravskoslezském kraji, a to v období od června do listopadu. Ve Frýdku-Místku byla otevřena právě bazilika ve Frýdku, ale v tuto chvíli ještě bez krypty. Dále kostel svatého Jakuba v Místku u místeckého náměstí a pak věž kostela svatého Jana Křtitele. Během tohoto období navštívilo tyto kostely tisíce návštěvníků."

V rámci krypty v bazilice se čeká už jen na závazné stanovisko úřadů k projektové dokumentaci, pak bude možné zadat výběrové řízení na samotné provedení rekonstrukce krypty a poté ji otevřít veřejnosti.

---

Nemocnice otevřela centrum pro léčbu endometriózy

Nemocnice ve Frýdku-Místku zahájila začátkem roku provoz nového Centra pro léčbu endometriózy. Zapojila se totiž do sítě specialistů, kteří se tímto chronickým onemocněním zabývají. To bohužel postihuje stále větší počet žen a znemožňuje jim otěhotnění.

Problémy s početím má dnes bohužel stále více mladých párů. Příčin může být mnoho, jednou z nich na straně žen například i onemocnění zvané endometrióza.

Martin Němec, primář gynekologicko-porodnického oddělení NemFM: "To onemocnění se udává v literatuře, že postihuje každou desátou ženu v reprodukčním věku, což znamená 10 procent žen."

Lékaři se s tímto onemocněním setkávají už téměř denně, má zatím ne úplně jasný původ a zdá se, že jde vždy o souběh více faktorů.

Martin Němec, primář gynekologicko-porodnického oddělení NemFM: "Jako nejpravděpodobnější se zdá faktor retrográdní menstruace, což pro laiky znamená to, že vždycky část menstruační krve přes vejcovody odejde do dutiny břišní a pokud klientka nebo pacientka nemá dobrou imunitu, tak ty buňky, které pocházejí z dutiny děložní, nejsou v dutině děložní zničeny a dochází tak k jejich růstu."

To většinou způsobí chronický zánět, který vede následně k velké bolesti, což je také nejčastější důvod, proč ženy vyhledávají lékaře. Nemocnice ve Frýdku-Místku proto začátkem tohoto roku zprovoznila speciální Centrum pro léčbu endometriózy.

Jana Březinová, mluvčí Nemocnice ve Frýdku-Místku: "V naší nemocnici máme veškerou specializaci, která se věnuje tomuto onemocnění a léčbě endometriózy. Máme tady skvělou diagnostiku, současně s magnetickou rezonancí a ochotné skvělé lékaře."

Martin Němec, primář gynekologicko-porodnického oddělení NemFM: "Kromě toho, že nabízí služby naše jako operatérů, tak nabízí služby i pro klientky, které si neví rady stran otěhotnění, takže nabízíme tam centra IVF, jsou tam služby rehabilitace, služby alternativní medicíny, což znamená homeopatie nebo akupunktura a velice důležitá je i nabídka lékařů, kteří se starají o bolest."

Podrobnosti o novém centru najdou ženy na webových stránkách Nemocnice ve Frýdku-Místku.

Martin Němec, primář gynekologicko-porodnického oddělení NemFM: "Každý specialista, který se do našeho centra zapojil, tam má svůj kontakt a klientky ho můžou přímo kontaktovat. Další informace o tomto onemocnění mohou klientky najít na našem facebooku, který jsme založili loni. Jmenuje se Endometrióza Morava a je to vlastně lékařsky vedená skupina, která je schopná a ochotná velice reagovat na dotazy klientek a eventuálně umožnit jim objednání v našem centru."

V literatuře se udává, že průměrná doba od vzniku příznaků ke stanovení diagnózy trvá 5 až 11 let. Proto je v takových případech důležité obrátit se přímo na specialisty.

---

Zdroj: https://polar.cz/porady/frydeckomistecky-expres/frydeckomistecky-expres-08-03-2021-16-34