Frýdeckomístecký expres

  • Zpravodajství z Frýdku-Místku od reportéra Jiřího Cilečka a kameramana Lukáše Durčáka
  • Hasiči rozvezli do velkých měst testy pro školy
  • Magistrát je opět plně přístupný veřejnosti
  • Jarní výsadba stromů už je v plném proudu

Hasiči rozvezli do velkých měst testy pro školy

Od pondělí 12. dubna se vrátí část dětí do škol a školek. Podmínkou ale bude jejich pravidelné testování na případný výskyt koronaviru. Do škol proto musely přijít testy, které rozvezli hasiči do velkých měst. Ve Frýdku-Místku si je pak všechny školy v rámci ORP vyzvedly na magistrátu.

Bezmála 443 tisíc antigenních testů. Takový je objem, který pro školy v Moravskoslezském kraji přivezli v úterý po poledni profesionální hasiči do Krajského distribučního centra v Ostravě-Hrabůvce ze skladu státních hmotných rezerv ve Štítině na Opavsku. Ve středu dopoledne je pak zvládli rozvést do 22 obcí s rozšířenou působností. Tady už přijíždí dodávka na magistrát ve Frýdku-Místku.

Jiří Šimečka, HZS Moravskoslezského kraje: "Tady do Frýdku jsme dovezli 17 krabic, je tam asi 38 tisíc testů a dále budeme pokrčovat ještě v jízdě a jedeme do Českého Těšína, do Třince a do Jablunkova."

Magistrát ve Frýdku-Místku tak informoval všechny základní a mateřské školy, které spadají pod tuto obec s rozšířenou působností, že si mají testy během čtvrtku vyzvednout. Jde o zařízení v 36 okolních obcích.

Zdeněk Martínek, odbor bezpečnostních rizik a prevence kriminality F-M: "Co se týče testů, tak je to zatím první jednorázová zavážka, ale co se týče ochranných prostředků, tak jsme již distribuovali pro školy a školská zařízení a taky pro obce respirátory a roušky."

Testy mají také specifické podmínky skladování, nesmí být kvůli speciálnímu roztoku v mrazu a také je potřeba, aby byly v suchu.

Zdeněk Martínek, odbor bezpečnostních rizik a prevence kriminality F-M: "Vzhledem k tomu, že jsme dostali informaci, že skladování a transport může probíhat pouze při teplotách převyšující 4 stupně celsia, tak jsme museli zajistit provizorní vytápění garáže."

První děti se do škol vrátí v pondělí 12. dubna, školy a školky musí do té doby vytvořit plány pro testování dětí, které by se měly testovat vždy dvakrát týdně. V pondělí a středu nebo v pondělí a čtvrtek.

Petr Korč, primátor Frýdku-Místku: "Návrat dětí do škol je absolutní prioritou. A i přes ten malý diskomfort je to dobrá zpráva. Já oceňuji, že například ty testy, které budou děti absolvovat jsou neinvazivní, oceňuji, že předškolní děti nebudou muset nosit respirátory."

Děti se navíc budou testovat samy pod dohledem zaměstnanců škol. Ministerstvo školství k tomu dokonce vydalo instruktážní video. V případě dětí v mateřinkách, u mladších dětí na základních školách nebo u dětí s handicapem mohou být u testování přítomni rodiče.

Petr Korč, primátor Frýdku-Místku: "Pokud chceme vrátit ten život do normálních kolejí, tak musíme počítat i s tím, že musíme udělat nějaké kompromisy a musíme si jako společnost jako celek pomoci. Ale věřím, že ta hodnota toho návratu dětí do škol a do toho sociálního kontaktu, je mnohem vyšší než ty nepříjemnosti, které jsou s tím spojené."

Vláda rozhodla zatím o návratu pouze dětí na prvním stupni a mateřské školy budou moci navštěvovat pouze děti, které plní povinné předškolní vzdělávání. Na prvním stupni bude navíc zavedena rotační výuka. To znamená, že děti se budou ve škole střídat po týdnu. Ve škole tak bude vždy jen polovina tříd. Na druhém stupni základních škol zůstane výuka na dálku.

---

Magistrát je opět plně přístupný veřejnosti

Nemocnost mezi úředníky ve Frýdku-Místku už je minimální. Po Velikonocích tak mohl být tamní magistrát plně zpřístupněn veřejnosti. Stále se ale doporučuje, aby lidé návštěvu pečlivě zvážili a pokud možno, raději se dopředu elektronicky nebo telefonicky objednali.

Magistrát ve Frýdku-Místku byl jeden z prvních, který začal své zaměstnance testovat na přítomnost koronaviru. Do testování se pustil už před více než pěti týdny, v době, kdy to ještě nebylo nařízeno mimořádným opatřením, které později vydala vláda. Testování zpočátku objevilo větší počet nakažených, což mělo za následek uzavření některých odborů i agend pro veřejnost.

Tomáš Václavík, vedoucí odboru bezpečnostních rizik a prevence kriminality: "Všichni zaměstnanci dostali možnost ve dvou termínech v týdnu se nechat otestovat antigenními testy, provádí nám to zdravotnické zařízení, konkrétně frýdecká nemocnice. V těch prvních týdnech jsme měli záchyt kolem osmi až deseti pozitivních osob, které byly na ten potvrzující PCR test posílány do nemocnice. Případně, když měly příznaky, tak byly odesílány domů do izolace."

Testování na budovách magistrátu probíhá každé úterý a čtvrtek. Velmi výrazně napomohlo ke snížení rizika dalšího přenosu viru.

Tomáš Václavík, vedoucí odboru bezpečnostních rizik a prevence kriminality: "Poslední dva týdny už jsme téměř bez záchytu, takže jsem přesvědčen, že o tom, že to má velký smysl. Otestujeme kolem 300 až 400 osob týdně, podle zájmu a myslím si, že to testování, tak jak se provádí obecně ve firmách, ve společnosti a tak dál, tak napomohlo k tomu, že ty záchyty jsou pořád menší a menší."

Od úterý 6. dubna se tak provoz magistrátu opět vrátil do běžného režimu. Vyřizování úředních i neúředních záležitostí, ale také například dokladů a agend spojených s přepisy a registrací vozidel jsou opět široké veřejnosti plně k dispozici.

Jana Matějíková, mluvčí Frýdku-Místku: "Nemocnost koronavirem mezi úředníky už je minimální, takže je možné úřad znovu plně otevřít veřejnosti. Nicméně vyzýváme občany, aby zvážili, zda je nutné úřad osobně navštívit. Stále je možné většinu záležitostí vyřídit telefonicky nebo elektronicky. Při návštěvě úřadu pak stále platí, že je nutné krýt si ústa a nos respirátorem, při vstupu do budovy se dezinfikovat ruce a dodržovat rozestupy."

Pracoviště magistrátu na ulici Politických obětí v Místku budou z důvodů stále platných přísných protiepidemických opatření přístupná pouze ze zadního vchodu od parkoviště, aby bylo možné počet osob v budově regulovat.

---

Jarní výsadba stromů už je v plném proudu

Téměř šest desítek stromů a přes patnáct set keřů. Takové množství bude aktuálně během jara vysazeno na různých místech Frýdku-Místku. Do výsadby nových dřevin investuje magistrát letos přes jeden milion korun. Další stromy a keře se pak budou vysazovat na podzim.

Parky, sídliště i okrajové části Frýdku-Místku budou opět bohatší o nové stromy a keře.

Jaromír Kohut, ředitel TS FM: "Na přelomovém týdnu března a dubna začali naši zaměstnanci provozu zeleň s výsadbou stromů. Celkem bude v jarních měsících vysazeno 57 stromů, především listnáče na území celého města. S tím, že 44 bude ve frýdecké části, 13 jich bude v místecké části. Budou to převážně jírovce, duby, javory, sakury, případně okrasné višně."

Například na ulici Tolstého budou vysazeny okrasné jabloně. Ulici Olbrachtovu projasní kultivar javoru mléče, který se na podzim zbarvuje do sytě žluta.

Jaromír Kohut, ředitel TS FM: "Dalších 7 stromů ještě bude vysazeno na veřejném pohřebišti ve Skalici, kde to je v rámci náhradní výsadby za pokácené stromy, které tam byly na základě povolení odboru životního prostředí vykáceny na podzim v rámci výstavby nového chodníku."

Jana Matějíková, mluvčí Frýdku-Místku: "Vhodná místa pro výsadbu vytipovávají referenti odboru životního prostředí. Pamatovat přitom musí také na to, že stromy nesmí být vysazeny v ochranných pásmech plynovodů, horkovodů a sítí všeobecně, což je velmi omezující. Pro výsadbu navrhují dřeviny vhodné do městských podmínek, které navíc poutají i esteticky, třeba květem anebo listem."

Po vysázení stromů přejdou v průběhu dubna zaměstnanci technických služeb plynule také na výsadbu zhruba 1550 keřů.

Jaromír Kohut, ředitel TS FM: "Zhruba 1100 jich bude ve frýdecké části, 450 v místecké části. Tam to budou převážně vajgélie, zlatice, tavolníky, hortenzie v různých barvách, takže si myslím, že v tom období léta to zase zkrášlí prostředí."

Jana Matějíková, mluvčí Frýdku-Místku: "Pro letošní rok je na výsadby dřevin vyčleněno více jak jeden milion korun. Další stromy a keře budou vysazeny na podzim, kdy je vhodnější doba pro jejich ujmutí."

Stromy a keře město vysazuje především na frekventovaných místech, kde plní nejen estetickou funkci, ale také ekologickou. Zachycují prach, eliminují hluk a v horkých letních dnech plní funkci přírodní klimatizace.

---Mohlo by Vás také zajímat