Frýdeckomístecký expres

  • Zpravodajství z Frýdku-Místku od reportéra Jiřího Cilečka a kameramana Lukáše Durčáka
  • Ve městě jsou letos opět dvě osvěžovací mlžítka
  • Nové sídlo městské policie už má stavební povolení
  • Město finančně podpoří služby Slezské diakonie

Ve městě jsou letos opět dvě osvěžovací mlžítka

Park v Komenského sadech ve Frýdku a ulice Tržní u náměstí v Místku. To jsou dvě nová místa, kam letos nechalo město nainstalovat oblíbená mlžítka. Rozprašovače vody, které kolemjdoucí osvěží si město poprvé vyzkoušelo loni a jak se ukázalo, měly opravdu velký úspěch.

Stejně jako v loňském roce, tak i letos, jen co se mlžítka uvedla do provozu, hned přilákala pozornost. Největší radost z nich měly v horkých letních dnech hlavně děti a mládež.

Anketa: 1.) Jaká byla ta mlžítka? – "Dobré." 2.) "Je to dobré, můžeme se ochladit." 3.) "Pro děcka je to super, i pro dospělé, že se můžou ochladit, když je takové vedro a paráda."

Pilotní projekt si město vyzkoušelo loni, kdy byla mlžítka instalována na náměstí Svobody v Místku a na Zámeckém náměstí ve Frýdku. Letos došlo v umístění k menším změnám.

Jaromír Kohut, ředitel TS F-M: "Ten samotný vývoj a výroba byla taková trošku strastiplná, nicméně v letošním roce díky tomu, že už máme za sebou ty zkušenosti, tak to bylo jednodušší. Pouze výběr toho místa, letos došlo ke změnám. Jedno je vlastně u místeckého náměstí u Knihkupectví Bílek, druhé je tady v Komenského sadech. Víceméně ty technické záležitosti týkající se přívodu a vody byly docela jednoduché, takže nám stačilo několik málo dní a bylo nainstalováno."

Každý, kdo půjde kolem, tak stačí, aby stiskl nášlapné tlačítko a pak má zhruba asi 8 až 10 vteřin na osvěžení.

Anketa: 4.) "Je to dobré a je to ochlazení." 5.) "No, fajne, také." 6.) "Je to fajne a jsem ráda, že jsem se mohla ochladit." 7.) "Já myslím, že to dobrá věc. Je to dobrý nápad, protože mnoho lidí se nemá kde zchladit, tak aspoň to využijí, protože to hned uschne a nevadí to." 8.) "Každopádně je to dobrý pomysl, takže jsme spokojeni, že s takovými věcmi se zabýváte."

Jaromír Kohut, ředitel TS F-M: "Víceméně celá ta konstrukce toho samotného mlžítka je zakoupená a naši kluci na provozu technická správa realizovali ten podstavec. Ten je z nerezových profilů. Jsou tam dlaždice o rozměrech 50 na 50 centimetrů a v loňském roce jsme právě zvažovali, jestli zvolit spínač na ruční ovládání nebo na nožní. Nakonec jsme se kvůli pandemické situaci přiklonili k tomu nožnímu a podle těch skutečností a ohlasů z loňského roku od občanů, to byla myslím dobrá varianta."

Inspiraci původně město vzalo například v polské Bielsko-Biale, ale i v dalších městech, která podobné rozprašovače mají.

---

Nové sídlo městské policie už má stavební povolení

Přeměna budovy na Těšínské ulici na nové sídlo městské policie ve Frýdku-Místku už dostala zelenou. Město získalo stavební povolení a nyní se chystá vypsat výběrové řízení na zhotovitele stavby. Samotné práce by pak měly začít v říjnu. Tím se zároveň odstartuje revitalizace celého území od Těšínské ulice až po vlakové nádraží.

Budovu číslo popisné 1083 na ulici Těšínská získalo město Frýdek-Místek od společnosti Slezan Holding v roce 2017. Nyní se dávné plány města dají výrazně do pohybu.

Jiří Kajzar, náměstek primátora Frýdku-Místku: "Po třech letech přešlapování se nám podařilo už konečně získat stavební povolení a budova je připravená k celkové rekonstrukci. Jedná se o poměrně významný objekt, protože jeho rekonstrukcí začínáme revitalizovat průmyslovou zónu Slezanu, která dneska není funkční a představuje takovou nepěknou část města."

V budově vznikne nové sídlo městské policie i s kontaktním místem a zároveň se do ní přesune přestupkové oddělení magistrátu.

Jiří Kajzar, náměstek primátora Frýdku-Místku: "Slibujeme si od toho, že ti lidé budou tady mít určitý komfort, a i policie získá adekvátní prostředí pro svou práci. Dojde k celkové rekonstrukci, to znamená od střechy, po zateplení, výměny oken, po vnitřní rozvody, nový interiér. Takže to bude opravdu na úrovni."

Ivo Kališ, ředitel Městské policie Frýdek—Místek: "Současné prostory městské policie jsou již nevyhovující. Počet strážníků nemůžeme zvyšovat na schválený počet, protože prostory v šatnách, sociálních místností a společných prostor jsou malé pro tolik lidí. My jsme tady v této budově od roku 1992. Velký problém je tady, že budova není bezbariérová, takže lidé, kteří tady přijdou něco vyřizovat nebo se na něco zeptat, musí šlapat, případně i s berlemi do prvního poschodí. To bude v nové budově odbouráno, protože tam bude nějaká vrátnice, kde bude sedět strážník a tyto věci vyřeší. Prakticky se na to těšíme už a doufejme, že to příští rok bude."

Během následujících dní by mělo být vyhlášeno výběrové řízení na zhotovitele stavby.

Jiří Kajzar, náměstek primátora Frýdku-Místku: "Já doufám, že se firmy přihlásí, i přes složitou situaci, kdy dneska dramaticky roste cena stavebního materiálu a někdy to může samozřejmě způsobit velké problémy. Hlavně v tom rozpočtu. My teďka počítáme, že to bude stát zhruba 63 milionů korun včetně DPH a doufáme, že se to stihne během patnácti měsíců realizovat."

Město tímto krokem začne naplňovat memorandum o spolupráci se společností Slezan Holding z roku 2016.

Jiří Kajzar, náměstek primátora Frýdku-Místku: "Já z toho mám velkou radost, protože to je jeden z konkrétních počinů. Kromě toho, že se podařilo samozřejmě naplnit memorandum dalšími kroky, jako je třeba revitalizace některých fasád. Tady můžeme kousek vidět na ulici Těšínské, bývalá tkalcovna a celkově se dá říct, že ta situace začíná spět kupředu a postupně se tady z toho stane nová čtvrť města."

Rekonstrukce na novou budovu městské policie by mohla začít v říjnu. Ještě se totiž mají demolovat některé objekty, které s budou souvisí.

---

Město finančně podpoří služby Slezské diakonie

Azylový dům pro matky s dětmi a terénní pomoc přímo v rodinách. To jsou jedny z mnoha důležitých služeb, které už léta poskytuje ve Frýdku-Místku Slezská diakonie. Příští rok ale vypadly z evropského financování. Proto se město zavázalo, že na jejich provoz dá peníze společně s krajem.

Maminky s dětmi bez domova nebo i rodiny, které se dostaly do tíživé životní situace. Pomocnou ruku jim nabízí běžně řada organizací. Jednnou z nich je i Slezská diakonie, která dlouhodobě působí i ve Frýdku-Místku. Město se teď rozhodlo, že diakonii pomůže s financováním těchto důležitých služeb na příští rok.

Igor Juriček, náměstek primátora Frýdku-Místku: "Město se na zastupitelstvu zavázalo k finanční podpoře služeb sociální prevence. Jmenovitě jde třeba o azylový dům pro matky s dětmi, který provozuje Slezská diakonie. Je to kvůli tomu, že na příští rok došlo k výpadku financování z evropských fondů."

Magdalena Lacková, Slezská diakonie, oblast Frýdek-Místek a Třinec: "Ráda bych poděkovala městu Frýdek-Místek za Slezskou diakonii, za oblast Frýdek-Místek, Třinec, za více než dvoumilionovou dotaci pro podporu služeb Azylový dům a sociální aktivizační služby pro rodiny s dětmi, protože tyto dvě služby nebudou již v roce 2022 podporovány z individuálních projektů, a proto bylo nutné na provoz těchto služeb získat peníze jinak. Tak, aby ten provoz byl zachován a služby nebyly ohroženy."

Frýdek-Místek pomůže ale jen částečně. Město totiž vyjednalo společně s diakonií také důležitou podporu u Moravskoslezského kraje.

Igor Juriček, náměstek primátora Frýdku-Místku: "Tomu všemu předcházelo jednání s náměstkem hejtmana Moravskoslezského kraje panem Navrátilem, se kterým jsme se domluvili na výši finanční spoluúčasti města. Zbytek na tyto služby na příští rok uhradí kraj. Město se bude podílet částkou 2,5 milionu korun, kraj uhradí zhruba 13 milionů korun."

Magdalena Lacková, Slezská diakonie, oblast Frýdek-Místek a Třinec: "Azylový dům Sára Frýdek-Místek slouží pro matky s dětmi, slouží pro ženy a slouží také jako noclehárna pro ženy. Dále je tam služba sociální rehabilitace. A sociálně aktivizační služba pro rodiny s dětmi Frýdek-Místek, Frýdlant nad Ostravicí, to je terénní služba, která se zabývá podporou rodin přímo v terénu, v jejich domácnostech. Jsou to rodiny, které z nějakých důvodů se ocitly v tíživé sociální situaci, a tak aby ta rodina zvládala péči o děti, aby mohla nadále fungovat."

Obecně platí, že tyto služby, poskytované nejen Slezskou diakonií, nejsou určeny pro rodiny, které se nechtějí aktivně podílet na řešení své sociální situace.

---Mohlo by Vás také zajímat