Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Frýdeckomístecký expres

Frýdeckomístecký expres

  • Zpravodajství z Frýdku-Místku od reportéra Jiřího Cilečka a kameramana Lukáše Durčáka
  • Petici za bezplatnou dálnici D56 podepsalo přes 8 000 lidí
  • Mimořádné opatření uzavřelo na 14 dní SVČ Klíč
  • Děti budou hledat poklad zbojníka Juráše

Petici za bezplatnou dálnici D56 podepsalo přes 8 000 lidí

8 000 lidí přišlo podepsat petici za zrušení poplatku na dálnici z Ostravy do Frýdku-Místku. Iniciátoři už ji poslali předsedovi vlády i na ministerstvo dopravy. Poukazují především na to, že řada řidičů odmítá poplatek platit, a proto volí jízdu přes okolní obce, které jsou tak denně enormně zatížené dopravou.

V pondělí 17. srpna rozjeli starostové a zástupci třinácti okolních obcí petici za zrušení dálničního poplatku. Postupně se k nim přidalo dalších dvanáct a v celkem pětadvaceti obcích podepsalo petici za měsíc přes 8 tisíc lidí, kteří nechtějí za dvanáctikilometrový nejkratší úsek dálnice v Česku platit.

Anketa: 1.) "Nechtějí, protože se tam jezdí furt 80 skoro, takže to je asi ten důvod." 2.) "To bych s tím souhlasila, protože opravdu je to kousek a často tam člověk nejezdí do té Ostravy. Já nevím, jednou za měsíc, tak já si myslím, že to není fér." 3.) "Já mám názor takový, že až se to opraví, tak ať se vybírá dálniční známka."

Karel Deutscher, náměstek primátora Frýdku-Místku: "Se sešlo přes 8 tisíc podpisů. My jsme tu petici doručili na ministerstvo dopravy, panu ministrovi dopravy a panu předsedovi vlády Andreji Babišovi a máme domluveno že zhruba 12. října dojde k videohovoru s ministerstvem dopravy a budeme řešit, jaké bude teda stanovisko ministerstva dopravy, protože součástí té petice byla výzva k jednání."

Obce podpořil i Moravskoslezský kraj, který poslal také svoji výzvu ke zrušení poplatku na dálnici, která v posledních letech dálnici ani zdaleka tak kvůli mnoha opravám a omezením nepřipomíná.

Karel Deutscher, náměstek primátora Frýdku-Místku: "To, co nás trápí, tak jsou souběžné silnice kolem dálnice D56. Velmi mnoho dopravy se přelévá, protože se lidé se vyhýbají dálničnímu poplatku a sjíždějí, jezdí nám přes Žabeň, Paskov, Sviadnov a ty obce v tom okolí velmi trpí."

David Hejneš, starosta obce Žabeň: "V Žabni i v dalších obcích došlo k absurdní situaci, kdy dálnice, dneska dálnice byla obchvatem, kde většina dopravy mohla projíždět, tak ta se přelévá na krajskou komunikaci, která protíná naši obec a opravdu až 7,5 tisíce aut denně je opravdu hodně, my jsme obec, kde je cirka 900 obyvatel, tak si to jenom spočítejte kolik lidí a aut tady zbytečně pendluje a mohla by jezdit po dálnici."

Obce doufají, že ministerstvo dopravy pochopí důvody, které k vytvoření petice vedly. Po zrušení poplatku volají už několik let.

David Hejneš, starosta obce Žabeň: "Vůbec nechápu tu situaci, která tady je, kdy nám několikrát napsali do dopisu, ať si ze státního fondu dopravní infrastruktury zažádáme a vytvoříme si obchvat vlastní, absurdní situace, my dá se říci jedním obchvatem je dálnice, druhým přivaděč k Biocelu, my tady ty obchvaty máme, ale přesto vidíte, že ten provoz je tady neúměrný."

Dálnice D56 nebude zatím zhruba dva roky napojena na další dálniční síť. Pokud by se poplatek přesto nezrušil, mohlo by být určitým řešením například zavedení regionální dálniční známky za rozumnou cenu. O těch se zatím jen několik let mluví a musel by se kvůli nim změnit i zákon.

---

Mimořádné opatření uzavřelo na 14 dní SVČ Klíč

Mimořádná vládní opatření zasáhla i Středisko volného času Klíč Frýdek-Místek. Coby školské zařízení totiž muselo od pondělí na 14 dní uzavřít všechny kroužky. Zatím s napětím čeká, co bude dál a obává se dalších ztrát, které by v případě nových omezení mohly nastat. Od jara totiž doposud vrací dobrovolně peníze za kroužky, které neproběhly.

Plánovali otevřít desítky kroužků, které jsou zvláště mezi dětmi velmi oblíbené. Dokázali fungovat i během letních prázdnin a za tu dobu neměli v zařízení s koronavirem žádný problém. Nová mimořádná opatření je ale podobně jako i ostatní v Česku zastavila.

Patrik Siegelstein, ředitel SVČ Klíč F-M: "Museli jsme uzavřít naši činnost, klienti na prezenční aktivity nesmí. Můžeme dělat maximálně tak jako školy nějaké aktivity online nebo dálkově, distančně, což v našem případě není úplně vždy aplikovatelné, ty kroužky jsou postaveny trošku jinak a ty naše aktivity, než klasická školní výuka."

Pavel Machala, náměstek primátora Frýdku-Místku: "V tuto chvíli jsou na základě vydaných opatření krajské hygienické stanice do 18.10. zastaveny veškeré kurzy a kroužky Střediska volného času Klíč. My samozřejmě z této situace nejsme nijak nadšení, nicméně nám nezbývá nic jiného, než tato opatření respektovat."

Předseda Sdružení pracovníků domů dětí a mládeže v České republice už napsal dopis ministru zdravotnictví, ředitel Střediska volného času Klíč, který je zároveň předsedou asociace středisek v našem kraji zase napsal na krajskou hygienu. Oba shodně chápou cíl opatření, ale považují za nelogické uzavření pouze jejich organizací.

Patrik Siegelstein, ředitel SVČ Klíč F-M: "Střediska volného času a Domy dětí a mládeže jsou příspěvkové organizace, které si velkou část svých financí musí vydělat vlastní činností, musíme prostě těm svým klientům ty kroužky, tábory, akce prodat. V momentě, kdy uzavřela Krajská hygienická stanice Moravskoslezského kraje pouze střediska volného času, zájmové umělecké školy jenom na základě toho, že jsme školská zařízení, nikoliv na základě činností a nechává běžet všechny ostatní volnočasové aktivity, soukromé nestátní, neziskových spolků jako sportovní kluby, skauty, kulturní centra a další, tak samozřejmě se v tom konkurenčním prostředí nejsme schopni konkurovat."

Za uplynulý školní rok bylo z 310 000 účastníků kroužků středisek volného času v celé České republice pouze 74 pozitivních. 

Klíč organizuje během celého roku na 200 kroužků zhruba pro 2 tisíce účastníků. Při jarním uzavření se dobrovolně rozhodl všem vrátit zápisné. Tento proces administruje ještě do dnešních dní. U aktuálního uzavření zatím s vratkami nepočítá.

Patrik Siegelstein, ředitel SVČ Klíč F-M: "My vždycky ty kroužky začínáme poslední týden v září, první týden v říjnu a tím pádem jsme jenom ty kroužky posunuli o 14 dní ty začátky, takže do konce školního roku to protáhneme tak, aby všechny ty kroužky jsme absolvovali. Kdyby se to uzavření protáhlo, tak budeme muset stejně jako na jaře potom spočítat kolik těch kroužků jsme neodučili a těm lidem vrátit peníze."

Frýdek-Místek si zatím vede v boji s nákazou dobře, problémy už nemají ani školy, tak jako tomu bylo na začátku září.

Pavel Machala, náměstek primátora Frýdku-Místku: "Žáci se na mnoha školách vrátili z karantény, tím že v podstatě teď musí nosit roušky na celé škole, tak už nejsou ani posílány celé třídy do karantény. Jedná se opravdu o jednotlivce, ti se občas vyskytnou."

Situaci podle zástupců vedení města zřejmě napomohla opatření, která v okrese platila po celou dobu od vypuknutí nákazy. Nerozvolňovalo se ani v létě. Za uplynulý týden má okres nejnižší přírůstek ze všech, a to pouhých 79 případů, oproti Ostravě, která jich zaznamenala 716.

---

Děti budou hledat poklad zbojníka Juráše

Ještě před svým dopadením ukryl na tajném místě ve městě velkou část svého pokladu. To praví více než 300 let stará pověst o zbojníkovi Jurášovi. V úterý 13. října se mohou do hledání tohoto pokladu zapojit především děti z Frýdku-Místku. Akci si pro ně připravilo Turistické informační centrum.

Děti ve Frýdku-Místku se mohou vydat po stopách dosud neobjeveného pokladu zbojníka Juráše. Turistické informační centrum ve spolupráci s Muzeem Beskyd si pro ně připravilo odpoledne plné tajemných příběhů a pověstí ze zbojnického života v Pobeskydí. Speciální komentovaná prohlídka pro rodiny s dětmi přiblíží také něco o životě samotného zbojníka Juráše.

Lucie Talavašková, TIC Frýdek-Místek: "Juraj Jurášek známý především jako Juráš byl nerozlučným druhem obávaného zbojníka Ondráše, jenž zahynul právě Jurášovou rukou ve Sviadnovském hostinci U matky roku 1715. Juráš svého druha zradil především kvůli žárlivosti, ale také kvůli bohaté odměně, jež byla vypsaná na Ondrášovu hlavu, nicméně ani sám zrádný Juráš, dalo by se říci téměř do roka a do dne, doplatil na svůj hanebný čin a kapitola jeho života se uzavřela na popravišti v Těšíně. Málokdo ovšem ví, že ještě před svým dopadením ukryl na neznámém místě ve Frýdku velkou část svého nakradeného bohatství, za kterým se v úterý 13. října vypravíme."

Děti se tak promění v malé detektivy, kteří budou možná s lehkou pomocí rodičů a průvodců rozplétat více než 300 let starou záhadu.

Lucie Talavašková, TIC Frýdek-Místek: "V 15:30 vyrazí děti spolu s naší průvodkyní ze zámeckého náměstí, projdou tajemným sklepením Frýdeckého zámku a dojdou až k jediné bazilice v Moravskoslezském kraji, během cesty budou plnit úkoly, které je dovedou k ukrytému pokladu. Na akci je nutná rezervace. Rezervace přijímají všechny naše pobočky Turistického informačního centra ve Frýdku, Místku a ve Frýdlantu nad Ostravicí. Vstupné činí 80 korun pro dospělou osobu, děti do 15 let zaplatí pak 60 korun."

Z dalších speciálních komentovaných prohlídek už v Turistickém informačním centru připravují na poslední říjnovou sobotu netradiční akci s názvem Tajemství frýdeckého hřbitova.

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Frýdeckomístecký expres
08. října 2020, 16:40

Petici za bezplatnou dálnici D56 podepsalo přes 8 000 lidí

8 000 lidí přišlo podepsat petici za zrušení poplatku na dálnici z Ostravy do Frýdku-Místku. Iniciátoři už ji poslali předsedovi vlády i na ministerstvo dopravy. Poukazují především na to, že řada řidičů odmítá poplatek platit, a proto volí jízdu přes okolní obce, které jsou tak denně enormně zatížené dopravou.

V pondělí 17. srpna rozjeli starostové a zástupci třinácti okolních obcí petici za zrušení dálničního poplatku. Postupně se k nim přidalo dalších dvanáct a v celkem pětadvaceti obcích podepsalo petici za měsíc přes 8 tisíc lidí, kteří nechtějí za dvanáctikilometrový nejkratší úsek dálnice v Česku platit.

Anketa: 1.) "Nechtějí, protože se tam jezdí furt 80 skoro, takže to je asi ten důvod." 2.) "To bych s tím souhlasila, protože opravdu je to kousek a často tam člověk nejezdí do té Ostravy. Já nevím, jednou za měsíc, tak já si myslím, že to není fér." 3.) "Já mám názor takový, že až se to opraví, tak ať se vybírá dálniční známka."

Karel Deutscher, náměstek primátora Frýdku-Místku: "Se sešlo přes 8 tisíc podpisů. My jsme tu petici doručili na ministerstvo dopravy, panu ministrovi dopravy a panu předsedovi vlády Andreji Babišovi a máme domluveno že zhruba 12. října dojde k videohovoru s ministerstvem dopravy a budeme řešit, jaké bude teda stanovisko ministerstva dopravy, protože součástí té petice byla výzva k jednání."

Obce podpořil i Moravskoslezský kraj, který poslal také svoji výzvu ke zrušení poplatku na dálnici, která v posledních letech dálnici ani zdaleka tak kvůli mnoha opravám a omezením nepřipomíná.

Karel Deutscher, náměstek primátora Frýdku-Místku: "To, co nás trápí, tak jsou souběžné silnice kolem dálnice D56. Velmi mnoho dopravy se přelévá, protože se lidé se vyhýbají dálničnímu poplatku a sjíždějí, jezdí nám přes Žabeň, Paskov, Sviadnov a ty obce v tom okolí velmi trpí."

David Hejneš, starosta obce Žabeň: "V Žabni i v dalších obcích došlo k absurdní situaci, kdy dálnice, dneska dálnice byla obchvatem, kde většina dopravy mohla projíždět, tak ta se přelévá na krajskou komunikaci, která protíná naši obec a opravdu až 7,5 tisíce aut denně je opravdu hodně, my jsme obec, kde je cirka 900 obyvatel, tak si to jenom spočítejte kolik lidí a aut tady zbytečně pendluje a mohla by jezdit po dálnici."

Obce doufají, že ministerstvo dopravy pochopí důvody, které k vytvoření petice vedly. Po zrušení poplatku volají už několik let.

David Hejneš, starosta obce Žabeň: "Vůbec nechápu tu situaci, která tady je, kdy nám několikrát napsali do dopisu, ať si ze státního fondu dopravní infrastruktury zažádáme a vytvoříme si obchvat vlastní, absurdní situace, my dá se říci jedním obchvatem je dálnice, druhým přivaděč k Biocelu, my tady ty obchvaty máme, ale přesto vidíte, že ten provoz je tady neúměrný."

Dálnice D56 nebude zatím zhruba dva roky napojena na další dálniční síť. Pokud by se poplatek přesto nezrušil, mohlo by být určitým řešením například zavedení regionální dálniční známky za rozumnou cenu. O těch se zatím jen několik let mluví a musel by se kvůli nim změnit i zákon.

---

Mimořádné opatření uzavřelo na 14 dní SVČ Klíč

Mimořádná vládní opatření zasáhla i Středisko volného času Klíč Frýdek-Místek. Coby školské zařízení totiž muselo od pondělí na 14 dní uzavřít všechny kroužky. Zatím s napětím čeká, co bude dál a obává se dalších ztrát, které by v případě nových omezení mohly nastat. Od jara totiž doposud vrací dobrovolně peníze za kroužky, které neproběhly.

Plánovali otevřít desítky kroužků, které jsou zvláště mezi dětmi velmi oblíbené. Dokázali fungovat i během letních prázdnin a za tu dobu neměli v zařízení s koronavirem žádný problém. Nová mimořádná opatření je ale podobně jako i ostatní v Česku zastavila.

Patrik Siegelstein, ředitel SVČ Klíč F-M: "Museli jsme uzavřít naši činnost, klienti na prezenční aktivity nesmí. Můžeme dělat maximálně tak jako školy nějaké aktivity online nebo dálkově, distančně, což v našem případě není úplně vždy aplikovatelné, ty kroužky jsou postaveny trošku jinak a ty naše aktivity, než klasická školní výuka."

Pavel Machala, náměstek primátora Frýdku-Místku: "V tuto chvíli jsou na základě vydaných opatření krajské hygienické stanice do 18.10. zastaveny veškeré kurzy a kroužky Střediska volného času Klíč. My samozřejmě z této situace nejsme nijak nadšení, nicméně nám nezbývá nic jiného, než tato opatření respektovat."

Předseda Sdružení pracovníků domů dětí a mládeže v České republice už napsal dopis ministru zdravotnictví, ředitel Střediska volného času Klíč, který je zároveň předsedou asociace středisek v našem kraji zase napsal na krajskou hygienu. Oba shodně chápou cíl opatření, ale považují za nelogické uzavření pouze jejich organizací.

Patrik Siegelstein, ředitel SVČ Klíč F-M: "Střediska volného času a Domy dětí a mládeže jsou příspěvkové organizace, které si velkou část svých financí musí vydělat vlastní činností, musíme prostě těm svým klientům ty kroužky, tábory, akce prodat. V momentě, kdy uzavřela Krajská hygienická stanice Moravskoslezského kraje pouze střediska volného času, zájmové umělecké školy jenom na základě toho, že jsme školská zařízení, nikoliv na základě činností a nechává běžet všechny ostatní volnočasové aktivity, soukromé nestátní, neziskových spolků jako sportovní kluby, skauty, kulturní centra a další, tak samozřejmě se v tom konkurenčním prostředí nejsme schopni konkurovat."

Za uplynulý školní rok bylo z 310 000 účastníků kroužků středisek volného času v celé České republice pouze 74 pozitivních. 

Klíč organizuje během celého roku na 200 kroužků zhruba pro 2 tisíce účastníků. Při jarním uzavření se dobrovolně rozhodl všem vrátit zápisné. Tento proces administruje ještě do dnešních dní. U aktuálního uzavření zatím s vratkami nepočítá.

Patrik Siegelstein, ředitel SVČ Klíč F-M: "My vždycky ty kroužky začínáme poslední týden v září, první týden v říjnu a tím pádem jsme jenom ty kroužky posunuli o 14 dní ty začátky, takže do konce školního roku to protáhneme tak, aby všechny ty kroužky jsme absolvovali. Kdyby se to uzavření protáhlo, tak budeme muset stejně jako na jaře potom spočítat kolik těch kroužků jsme neodučili a těm lidem vrátit peníze."

Frýdek-Místek si zatím vede v boji s nákazou dobře, problémy už nemají ani školy, tak jako tomu bylo na začátku září.

Pavel Machala, náměstek primátora Frýdku-Místku: "Žáci se na mnoha školách vrátili z karantény, tím že v podstatě teď musí nosit roušky na celé škole, tak už nejsou ani posílány celé třídy do karantény. Jedná se opravdu o jednotlivce, ti se občas vyskytnou."

Situaci podle zástupců vedení města zřejmě napomohla opatření, která v okrese platila po celou dobu od vypuknutí nákazy. Nerozvolňovalo se ani v létě. Za uplynulý týden má okres nejnižší přírůstek ze všech, a to pouhých 79 případů, oproti Ostravě, která jich zaznamenala 716.

---

Děti budou hledat poklad zbojníka Juráše

Ještě před svým dopadením ukryl na tajném místě ve městě velkou část svého pokladu. To praví více než 300 let stará pověst o zbojníkovi Jurášovi. V úterý 13. října se mohou do hledání tohoto pokladu zapojit především děti z Frýdku-Místku. Akci si pro ně připravilo Turistické informační centrum.

Děti ve Frýdku-Místku se mohou vydat po stopách dosud neobjeveného pokladu zbojníka Juráše. Turistické informační centrum ve spolupráci s Muzeem Beskyd si pro ně připravilo odpoledne plné tajemných příběhů a pověstí ze zbojnického života v Pobeskydí. Speciální komentovaná prohlídka pro rodiny s dětmi přiblíží také něco o životě samotného zbojníka Juráše.

Lucie Talavašková, TIC Frýdek-Místek: "Juraj Jurášek známý především jako Juráš byl nerozlučným druhem obávaného zbojníka Ondráše, jenž zahynul právě Jurášovou rukou ve Sviadnovském hostinci U matky roku 1715. Juráš svého druha zradil především kvůli žárlivosti, ale také kvůli bohaté odměně, jež byla vypsaná na Ondrášovu hlavu, nicméně ani sám zrádný Juráš, dalo by se říci téměř do roka a do dne, doplatil na svůj hanebný čin a kapitola jeho života se uzavřela na popravišti v Těšíně. Málokdo ovšem ví, že ještě před svým dopadením ukryl na neznámém místě ve Frýdku velkou část svého nakradeného bohatství, za kterým se v úterý 13. října vypravíme."

Děti se tak promění v malé detektivy, kteří budou možná s lehkou pomocí rodičů a průvodců rozplétat více než 300 let starou záhadu.

Lucie Talavašková, TIC Frýdek-Místek: "V 15:30 vyrazí děti spolu s naší průvodkyní ze zámeckého náměstí, projdou tajemným sklepením Frýdeckého zámku a dojdou až k jediné bazilice v Moravskoslezském kraji, během cesty budou plnit úkoly, které je dovedou k ukrytému pokladu. Na akci je nutná rezervace. Rezervace přijímají všechny naše pobočky Turistického informačního centra ve Frýdku, Místku a ve Frýdlantu nad Ostravicí. Vstupné činí 80 korun pro dospělou osobu, děti do 15 let zaplatí pak 60 korun."

Z dalších speciálních komentovaných prohlídek už v Turistickém informačním centru připravují na poslední říjnovou sobotu netradiční akci s názvem Tajemství frýdeckého hřbitova.

---

Zdroj: https://polar.cz/porady/frydeckomistecky-expres/frydeckomistecky-expres-08-10-2020-16-44