Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Frýdeckomístecký expres

Frýdeckomístecký expres

  • Zpravodajství z Frýdku-Místku od reportéra Jiřího Cilečka a kameramana Lukáše Durčáka
  • Oprava sjezdů a nájezdů u estakády potrvá 17 měsíců
  • Ve městě se chystá svoz velkoobjemového odpadu
  • Lysohorská nej... aneb co jste ještě nevideli

Oprava sjezdů a nájezdů u estakády potrvá 17 měsíců

Frýdek-Místek čekají od příštího týdne další dopravní komplikace. Má totiž začít dlouho plánovaná oprava sjezdů a nájezdů na estakádu, která potrvá 17 měsíců. Rozdělí se na dvě etapy a řidiči budou muset počítat s objížďkou.

Řidiči ve Frýdku-Místku budou muset od pondělí počítat s dalším omezením. Ředitelství silnic a dálnic začne s opravou nájezdových a sjezdových ramp na estakádu.

Anketa: 1.) "Asi dost, protože tady sjíždíme na Bašku, vlastně jakoby tam máme práci, takže to bude celkem problém." 2.) "Když je to zavřené, tak se to musí objet no, co se dá dělat." 3.) "Omezí, protože budu muset objíždět, ale není to zas tak velký problém." 4.) "Mě určitě ne, já tady moc nejezdím, víte. 5.) "Určitě bude nějaká objížďka, takže je to třeba spravit."

V první fázi se uzavře sjezd i nájezd u okresního soudu. Oprava této části by měla trvat zhruba 10 měsíců.

Karel Deutscher, náměstek primátora FM: "Do toho vychází přerušení stavební sezóny v zimě a druhá část, která začne v příštím roce, tak se bude opravovat 7 měsíců, takže by se to do další zimní přestávky mělo stihnout."

Nina Ledvinová, mluvčí ŘSD: "Letos oprava postihne jižní rampy a v příštím roce firma přikročí k severním rampám. Celkem bude provedena kompletní výměna mostního svršku, ložisek, mostních závěrů, dále proběhne sanace nosné konstrukce a spodní stavby. Odhadovaný termín dokončení je prosinec 2021. Cena opravy je 48 milionů 350 tisíc bez DPH."

Karel Deutscher, náměstek primátora FM: "Bude to úplná obnova těch sjezdů a nájezdů. Odkrytí a odkopání těch pilotů, které to drží, očištění celých konstrukcí, potom znovuobnovení nátěrů a zpátky dobetonování, takže je to opravdu generální oprava."

Oprava už byla potřeba, protože stavba je z 80. let a velmi trpí provozem, který je mnohem vyšší, než na jaký byla původně navržena.

Karel Deutscher, náměstek primátora FM: "Když se tam dneska projdete, tak už uvidíte, jak z toho čouhají rezavé části, popřípadě, kde už dochází i k propadům některých míst, takže je vidět, že se něco v té stavbě děje."

Nina Ledvinová, mluvčí ŘSD: "Řidiči mířící přes zavřené sjezdy budou značkami odkláněni ve směru objízdné trasy, která je vedena přes Rubikovu křižovatku, dále po třídě T. G. Masaryka a ulici Nádražní. Za možné zdržení se předem omlouváme."

Kvůli opravě se na začátku července zavedly i výlukové jízdní řády autobusů.

---

Ve městě se chystá svoz velkoobjemového odpadu

Bez obav a zdarma se budou moci lidé ve Frýdku-Místku opět zbavit starého nábytku či koberců. Magistrát nechá od pondělí 13. až do 23. července na téměř sedmdesáti místech postupně přistavit kontejnery na velkoobjemový odpad. Loni díky nim lidé zodpovědně vytřídili skoro 2700 tun odpadu.

Všech možných odpadů každoročně stále přibývá. Proto je nesmírně důležité jejich správné třídění. Ne všechno se navíc vejde do běžných popelnic, Frýdek-Místek proto připravil další svoz velkoobjemového odpadu.

Richard Blahut, předseda představenstva Frýdecké skládky: "To znamená pro představu jsou to skříně, matrace, koberce, různé druhy nábytků, které samozřejmě nevlezou do popelnic a kontejnerů ve městě."

Jana Matějíková, mluvčí Frýdku-Místku: "Od roku 2018 svážíme velkoobjemový odpad několikrát do roka. A to vždycky v březnu, květnu, červenci, září a pak v listopadu. V minulosti to bylo jen dvakrát do roka, vždycky na jaře a na podzim."

Co do kontejnerů nepatří?

Kontejnery se začnou přistavovat od pondělí 13. do čtvrtka 23. července vždy dopoledne nejpozději do 14 hodin a odváženy budou následující den mezi 6 až 12 hodinou. Seznam přesných míst najdete na webu města. Lidé by si měli dát hlavně pozor na to, co do kontejnerů nepatří.

Richard Blahut, předseda představenstva Frýdecké skládky: "Nepatří tam hlavně nebezpečné odpady, které patří na sběrný dvůr. Nepatří tam žádné stavební odpady. Když jsou občané ukáznění a je tam dostatek odpadů, které obsahují dřevo, tak je dopravíme tady na Frýdeckou skládku do areálu provozu recyklace, kde se dají tyto odpady dále dotřídit. Dřevo se dá následně využít, kdy se pak přepraví a za pomoci techniky, válcového drtiče se převeze ke zpracování a mohou z toho být zase nové dřevotřískové desky například."

Pokud bude kontejner znečištěný jinými odpady, které kvůli tomu nepůjdou ve sběrně vytřídit, tak bude muset bohužel všechno na skládku. Lidé tak bohužel často komplikují práci zaměstnanců Frýdecké skládky.

Richard Blahut, předseda představenstva Frýdecké skládky: "Samozřejmě, když se tam objeví nějaké elektroodpady, které tam taky nepatří, to znamená televize, lednice a takové věci, ty taky patří jenom na sběrný dvůr, tak potom je z toho musíme pracně vytřiďovat."

Za černou skládku pokuta až 50 tisíc korun

Poctivého velkoobjemového dopadu se loni svezlo na 2688 tun.

Jana Matějíková, mluvčí Frýdku-Místku: "V porovnání s rokem 2018 to je o 452 tun více a to jen dokazuje to, že je o tuto službu mezi občany zájem. Odpad do kontejnerů mohou totiž odevzdat zdarma a taky bez obav z případného postihu, protože odkládat starý nábytek vedle popelnic se nesmí. Podle zákona o odpadech je to považováno za založení černé skládky a za to hrozí pokuta až 50 tisíc korun."

Během svozů bude městská policie pravidelně kontrolovat všechna stanoviště a rovnou pokutovat každého, u koho se zjistí, že odložil odpad mimo kontejner.

Richard Blahut, předseda představenstva Frýdecké skládky: "Samozřejmě to nás mrzí, že přibývá neukázněných občanů. Že dávají ten velkoobjemový odpad vedle kontejneru na směsný komunální odpad nebo vedle kontejnerů na separovaný sběr. Pak je to dvojí práce, protože musí přijet naši zaměstnanci, musí to naložit, tady zase vyložit. Je to tak opravdu zakládání černých skládek."

Boj s takovými černými skládkami vedou města už dlouhá léta, jejich zakládání by měly zabránit právě častější svozy velkoobjemových odpadů. Další budou ve Frýdku-Místku v září a v listopadu.

---

Lysohorská nej... aneb co jste ještě nevideli

Nejstarší hospůdka v Beskydech, zbojník Ondráš nebo třeba krása Satinských vodopádů. To je jen malý výčet toho, co můžete poznat během výstupu na Lysou horu. Povypráví vám o tom totiž průvodkyně v rámci výšlapů, které připravilo Turistické informační centrum Frýdek-Místek.

Královna Moravskoslezských Beskyd. Lysá hora přitáhne ročně už na půl milionu návštěvníků. I na letošní turistickou sezónu si připravilo Turistické informační centrum Frýdek-Místek pravidelné komentované výstupy v doprovodu průvodce.

Markéta Kovářová, průvodkyně: "Výstup je zhruba 8 kilometrů dlouhý. Aby byl turisticky přístupný i pro méně zdatné, tak je rozčleněný asi sedmi zastávkami v průběhu cesty, kde je vždycky nějaký výklad."

Lucie Talavašková, TIC Frýdek-Místek: "Jejich sezóna potom potrvá až do poloviny října. Celkem máme připraveno 8 výstupů, plus 2 speciální. V jednom případě nás doprovodí samotný Lašský král a jednou se vydáme za západem slunce. Veškeré termíny potom najdou zájemci na našem webu ticfm.cz."

Lysohorská nej… aneb co jste ještě neviděli

Výpravy mají od loňského roku přesunutý start z Ostravice do Malenovic. Vychází se od Rajské boudy a výstup zabere pohodovým krokem zhruba 3 hodiny.

Markéta Kovářová, průvodkyně: "První zastávka je U Korýtka, což je vlastně místo, které je kousíček nad vodopády na Satině, tím pádem v případě hezkého počasí, tak sestupujeme k vodopádům. Pak vystupujeme nahoru kolem hospody U Veličků. U Veličků si vyprávíme o té hospodě, jak je stará, jak dlouho funguje, k čemu byla původně určená a tak dál."

Lucie Talavašková, TIC Frýdek-Místek: "Na výstupy je nutná rezervace. Ty přijímá informační centrum ve Frýdlantu nad Ostravicí, cena je 80 korun za dospělou osobu a majitelé návštěvnické karty Beskydy card mají potom výhodu 20 procent."

Kromě nejstarší hospůdky v Beskydech se seznámíte také se zbojníkem Ondrášem.

Markéta Kovářová, průvodkyně: "O tom, jak Ondráš olupoval pocestné a tak dál. Vystupujeme dál po žluté značce až vlastně na rozcestí s modrou, přičemž vlastně míjíme jeskyně. U největší z těch jeskyní u Ondrášovy, je další zastávka s výkladem. Doslova pár desítek metrů výš je další zastávka u Altánu, kde si vyprávíme o velkých šelmách, jaké můžeme v Beskydech vidět, o medvědovi, rysovi, vlkovi, o vlčích hlídkách a ochraně přírody."

Překvapení pro turisty

Na hřebeni Lukšinec pak potěší první krásné výhledy. Od průvodkyně se dozvíte i pověsti o Lysé hoře a také pár informací o jejích obětech. Výstup skončí na vrcholu výkladem o chatách i výhledech.

Markéta Kovářová, průvodkyně: "Co každého turistu vždycky zaujme nejvíce, to jsou ty výhledy. O tom, co je z Lysé hory vidět, na kterou stranu, jaké jsou teda ty chaty a jejich historie."

Lucie Talavašková, TIC Frýdek-Místek: "Pokud se turisté rozhodnou vydat na Lysou horu bez doprovodu průvodce, mohou si v našich informačních centrech v Místku, ve Frýdku a ve Frýdlantu nad Ostravicí vyzvednout mapu Lysé hory, která obsahuje 19 tras. Já se jenom tak pochlubím, že tato mapa získala v uplynulých dnech 3. místo v prestižní soutěži Touristpropag.

Účastníky komentovaného výstupu ale čeká překvapení. Ve spolupráci s Českým hydrometeorologickým ústavem se podívají pod pokličku předpovědí počasí na druhé nejvýše položené meteorologické stanici v České republice.

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Frýdeckomístecký expres
09. července 2020, 16:40

Oprava sjezdů a nájezdů u estakády potrvá 17 měsíců

Frýdek-Místek čekají od příštího týdne další dopravní komplikace. Má totiž začít dlouho plánovaná oprava sjezdů a nájezdů na estakádu, která potrvá 17 měsíců. Rozdělí se na dvě etapy a řidiči budou muset počítat s objížďkou.

Řidiči ve Frýdku-Místku budou muset od pondělí počítat s dalším omezením. Ředitelství silnic a dálnic začne s opravou nájezdových a sjezdových ramp na estakádu.

Anketa: 1.) "Asi dost, protože tady sjíždíme na Bašku, vlastně jakoby tam máme práci, takže to bude celkem problém." 2.) "Když je to zavřené, tak se to musí objet no, co se dá dělat." 3.) "Omezí, protože budu muset objíždět, ale není to zas tak velký problém." 4.) "Mě určitě ne, já tady moc nejezdím, víte. 5.) "Určitě bude nějaká objížďka, takže je to třeba spravit."

V první fázi se uzavře sjezd i nájezd u okresního soudu. Oprava této části by měla trvat zhruba 10 měsíců.

Karel Deutscher, náměstek primátora FM: "Do toho vychází přerušení stavební sezóny v zimě a druhá část, která začne v příštím roce, tak se bude opravovat 7 měsíců, takže by se to do další zimní přestávky mělo stihnout."

Nina Ledvinová, mluvčí ŘSD: "Letos oprava postihne jižní rampy a v příštím roce firma přikročí k severním rampám. Celkem bude provedena kompletní výměna mostního svršku, ložisek, mostních závěrů, dále proběhne sanace nosné konstrukce a spodní stavby. Odhadovaný termín dokončení je prosinec 2021. Cena opravy je 48 milionů 350 tisíc bez DPH."

Karel Deutscher, náměstek primátora FM: "Bude to úplná obnova těch sjezdů a nájezdů. Odkrytí a odkopání těch pilotů, které to drží, očištění celých konstrukcí, potom znovuobnovení nátěrů a zpátky dobetonování, takže je to opravdu generální oprava."

Oprava už byla potřeba, protože stavba je z 80. let a velmi trpí provozem, který je mnohem vyšší, než na jaký byla původně navržena.

Karel Deutscher, náměstek primátora FM: "Když se tam dneska projdete, tak už uvidíte, jak z toho čouhají rezavé části, popřípadě, kde už dochází i k propadům některých míst, takže je vidět, že se něco v té stavbě děje."

Nina Ledvinová, mluvčí ŘSD: "Řidiči mířící přes zavřené sjezdy budou značkami odkláněni ve směru objízdné trasy, která je vedena přes Rubikovu křižovatku, dále po třídě T. G. Masaryka a ulici Nádražní. Za možné zdržení se předem omlouváme."

Kvůli opravě se na začátku července zavedly i výlukové jízdní řády autobusů.

---

Ve městě se chystá svoz velkoobjemového odpadu

Bez obav a zdarma se budou moci lidé ve Frýdku-Místku opět zbavit starého nábytku či koberců. Magistrát nechá od pondělí 13. až do 23. července na téměř sedmdesáti místech postupně přistavit kontejnery na velkoobjemový odpad. Loni díky nim lidé zodpovědně vytřídili skoro 2700 tun odpadu.

Všech možných odpadů každoročně stále přibývá. Proto je nesmírně důležité jejich správné třídění. Ne všechno se navíc vejde do běžných popelnic, Frýdek-Místek proto připravil další svoz velkoobjemového odpadu.

Richard Blahut, předseda představenstva Frýdecké skládky: "To znamená pro představu jsou to skříně, matrace, koberce, různé druhy nábytků, které samozřejmě nevlezou do popelnic a kontejnerů ve městě."

Jana Matějíková, mluvčí Frýdku-Místku: "Od roku 2018 svážíme velkoobjemový odpad několikrát do roka. A to vždycky v březnu, květnu, červenci, září a pak v listopadu. V minulosti to bylo jen dvakrát do roka, vždycky na jaře a na podzim."

Co do kontejnerů nepatří?

Kontejnery se začnou přistavovat od pondělí 13. do čtvrtka 23. července vždy dopoledne nejpozději do 14 hodin a odváženy budou následující den mezi 6 až 12 hodinou. Seznam přesných míst najdete na webu města. Lidé by si měli dát hlavně pozor na to, co do kontejnerů nepatří.

Richard Blahut, předseda představenstva Frýdecké skládky: "Nepatří tam hlavně nebezpečné odpady, které patří na sběrný dvůr. Nepatří tam žádné stavební odpady. Když jsou občané ukáznění a je tam dostatek odpadů, které obsahují dřevo, tak je dopravíme tady na Frýdeckou skládku do areálu provozu recyklace, kde se dají tyto odpady dále dotřídit. Dřevo se dá následně využít, kdy se pak přepraví a za pomoci techniky, válcového drtiče se převeze ke zpracování a mohou z toho být zase nové dřevotřískové desky například."

Pokud bude kontejner znečištěný jinými odpady, které kvůli tomu nepůjdou ve sběrně vytřídit, tak bude muset bohužel všechno na skládku. Lidé tak bohužel často komplikují práci zaměstnanců Frýdecké skládky.

Richard Blahut, předseda představenstva Frýdecké skládky: "Samozřejmě, když se tam objeví nějaké elektroodpady, které tam taky nepatří, to znamená televize, lednice a takové věci, ty taky patří jenom na sběrný dvůr, tak potom je z toho musíme pracně vytřiďovat."

Za černou skládku pokuta až 50 tisíc korun

Poctivého velkoobjemového dopadu se loni svezlo na 2688 tun.

Jana Matějíková, mluvčí Frýdku-Místku: "V porovnání s rokem 2018 to je o 452 tun více a to jen dokazuje to, že je o tuto službu mezi občany zájem. Odpad do kontejnerů mohou totiž odevzdat zdarma a taky bez obav z případného postihu, protože odkládat starý nábytek vedle popelnic se nesmí. Podle zákona o odpadech je to považováno za založení černé skládky a za to hrozí pokuta až 50 tisíc korun."

Během svozů bude městská policie pravidelně kontrolovat všechna stanoviště a rovnou pokutovat každého, u koho se zjistí, že odložil odpad mimo kontejner.

Richard Blahut, předseda představenstva Frýdecké skládky: "Samozřejmě to nás mrzí, že přibývá neukázněných občanů. Že dávají ten velkoobjemový odpad vedle kontejneru na směsný komunální odpad nebo vedle kontejnerů na separovaný sběr. Pak je to dvojí práce, protože musí přijet naši zaměstnanci, musí to naložit, tady zase vyložit. Je to tak opravdu zakládání černých skládek."

Boj s takovými černými skládkami vedou města už dlouhá léta, jejich zakládání by měly zabránit právě častější svozy velkoobjemových odpadů. Další budou ve Frýdku-Místku v září a v listopadu.

---

Lysohorská nej... aneb co jste ještě nevideli

Nejstarší hospůdka v Beskydech, zbojník Ondráš nebo třeba krása Satinských vodopádů. To je jen malý výčet toho, co můžete poznat během výstupu na Lysou horu. Povypráví vám o tom totiž průvodkyně v rámci výšlapů, které připravilo Turistické informační centrum Frýdek-Místek.

Královna Moravskoslezských Beskyd. Lysá hora přitáhne ročně už na půl milionu návštěvníků. I na letošní turistickou sezónu si připravilo Turistické informační centrum Frýdek-Místek pravidelné komentované výstupy v doprovodu průvodce.

Markéta Kovářová, průvodkyně: "Výstup je zhruba 8 kilometrů dlouhý. Aby byl turisticky přístupný i pro méně zdatné, tak je rozčleněný asi sedmi zastávkami v průběhu cesty, kde je vždycky nějaký výklad."

Lucie Talavašková, TIC Frýdek-Místek: "Jejich sezóna potom potrvá až do poloviny října. Celkem máme připraveno 8 výstupů, plus 2 speciální. V jednom případě nás doprovodí samotný Lašský král a jednou se vydáme za západem slunce. Veškeré termíny potom najdou zájemci na našem webu ticfm.cz."

Lysohorská nej… aneb co jste ještě neviděli

Výpravy mají od loňského roku přesunutý start z Ostravice do Malenovic. Vychází se od Rajské boudy a výstup zabere pohodovým krokem zhruba 3 hodiny.

Markéta Kovářová, průvodkyně: "První zastávka je U Korýtka, což je vlastně místo, které je kousíček nad vodopády na Satině, tím pádem v případě hezkého počasí, tak sestupujeme k vodopádům. Pak vystupujeme nahoru kolem hospody U Veličků. U Veličků si vyprávíme o té hospodě, jak je stará, jak dlouho funguje, k čemu byla původně určená a tak dál."

Lucie Talavašková, TIC Frýdek-Místek: "Na výstupy je nutná rezervace. Ty přijímá informační centrum ve Frýdlantu nad Ostravicí, cena je 80 korun za dospělou osobu a majitelé návštěvnické karty Beskydy card mají potom výhodu 20 procent."

Kromě nejstarší hospůdky v Beskydech se seznámíte také se zbojníkem Ondrášem.

Markéta Kovářová, průvodkyně: "O tom, jak Ondráš olupoval pocestné a tak dál. Vystupujeme dál po žluté značce až vlastně na rozcestí s modrou, přičemž vlastně míjíme jeskyně. U největší z těch jeskyní u Ondrášovy, je další zastávka s výkladem. Doslova pár desítek metrů výš je další zastávka u Altánu, kde si vyprávíme o velkých šelmách, jaké můžeme v Beskydech vidět, o medvědovi, rysovi, vlkovi, o vlčích hlídkách a ochraně přírody."

Překvapení pro turisty

Na hřebeni Lukšinec pak potěší první krásné výhledy. Od průvodkyně se dozvíte i pověsti o Lysé hoře a také pár informací o jejích obětech. Výstup skončí na vrcholu výkladem o chatách i výhledech.

Markéta Kovářová, průvodkyně: "Co každého turistu vždycky zaujme nejvíce, to jsou ty výhledy. O tom, co je z Lysé hory vidět, na kterou stranu, jaké jsou teda ty chaty a jejich historie."

Lucie Talavašková, TIC Frýdek-Místek: "Pokud se turisté rozhodnou vydat na Lysou horu bez doprovodu průvodce, mohou si v našich informačních centrech v Místku, ve Frýdku a ve Frýdlantu nad Ostravicí vyzvednout mapu Lysé hory, která obsahuje 19 tras. Já se jenom tak pochlubím, že tato mapa získala v uplynulých dnech 3. místo v prestižní soutěži Touristpropag.

Účastníky komentovaného výstupu ale čeká překvapení. Ve spolupráci s Českým hydrometeorologickým ústavem se podívají pod pokličku předpovědí počasí na druhé nejvýše položené meteorologické stanici v České republice.

---

Zdroj: https://polar.cz/porady/frydeckomistecky-expres/frydeckomistecky-expres-09-07-2020-16-44