Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Frýdeckomístecký expres

Frýdeckomístecký expres

  • Zpravodajství z Frýdku-Místku od reportéra Jiřího Cilečka a kameramana Lukáše Durčáka
  • Daruj F-M vybíral na lavice v kostele sv. Jana Křtitele
  • F-M se letos potřetí zapojil do plavecké soutěže měst
  • Prodává se pozemek na výstavbu alzheimer centra

Daruj F-M vybíral na lavice v kostele sv. Jana Křtitele

Program Daruj F-M má za sebou další úspěšnou veřejnou sbírku. Od dubna mohli lidé přispívat na pořízení nových lavic do kostela svatého Jana Křtitele ve Frýdku. Farnost díky tomu sjednotí lavice v kostele a zároveň tím i zvýší jeho kapacitu o dalších 45 míst.

30. září skončila ve Frýdku-Místku další veřejná sbírka Daruj F-M. Tradičně měla u dárců poměrně velký úspěch.

Jakub Míček (ANO), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Skončil další projekt Daruj F-M. Jednalo se o pořízení nových lavic do kostela svatého Jana Křtitele ve Frýdku u frýdeckého náměstí. S tím, že se dohromady podařilo vybrat i s příspěvkem města 414 tisíc korun, což je velmi pěkná částka."

V kostele byl původně sběr různých lavic, které se tam v průběhu historie nashromáždily.

Miroslav Přikryl, projektový manažer Římskokatolické farnosti Frýdek: "Nejsou to přímo lavice, které byly dělány pro tento kostel. Jsou tu lavice zapůjčené ze Zámecké kaple svaté Barbory. Jsou tu lavice z bývalého exercičního domu u mariánského kostela. A takové různé zbytky. Asi šest druhů různých lavic, které tady od rekonstrukce kostela v roce 1995 byly shromážděny. No a stylově to samozřejmě byl takový velký mišmaš, který se teď snažíme trochu stylově učesat."

Michal Bučko, asistent děkanátu Frýdek: "Samotné jádro kostela je gotické. Prošlo v průběhu staletími proměnami, přestavbami různými. Přes renesanční, až po barokní. A v současné době kostel využívá farnost velice intenzivně. Jsou zde 2x denně mše svaté. Jsou tady pohřby, je to pohřební kostel, často využívaný. A také ke svatbám ho farnost užívá."

Na místo směsi zbytků starších lavic jsou navrženy nové dřevěné lavice v jednoduché a osvědčené formě. Celková kapacita lavic v hlavní lodi kostela se díky nim zvýší ze současných 115 na 160 míst. Část lavic se navíc vrátila zpět do Zámecké kaple svaté Barbory.

Jakub Míček (ANO), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Pokud dobře víme, tak lavice už jsou na místě. Bylo to možné pro církev předfinancovat a umístit. Tak, aby sloužily lidem co nejdříve. Jsou vyrobeny v chráněné dílně, takže si myslím, že budou všem dělat velkou radost. V nejbližší době dojde k slavnostnímu předání šeku."

Miroslav Přikryl, projektový manažer Římskokatolické farnosti Frýdek: "Projekt se ladil asi dva roky na ty lavice. Byla o tom taková diskuze ve farnosti. I na té pastorační radě. I jak by ty lavice měly vypadat. Potom s jednou studentkou, která pochází tady z Frýdku a má vystudovaný průmyslový design, tak jsme na základě těch požadavků, které řeší, jaké chceme. Tak ona potom navrhovala ten styl těch lavic. A tu realizaci jsme zadali chráněné dílně, kterou provozuje Charita v Ostravě-Kunčičkách. Takže i tím chceme nějak podpořit to charitní dílo, že se na tom podílí ta chráněná dílna."

Farnost zaplatila na nové lavice 1,2 milionu korun. Třetinu tak pokryje právě sbírka Daruj F-M.

---

F-M se letos potřetí zapojil do plavecké soutěže měst

Děti, dospělí i senioři se letos opět stali na chvíli plaveckými reprezentanty Frýdku-Místku. Město se totiž už potřetí zapojilo do plavecké soutěže měst. Během jednoho dne se tak plavalo od rána až do večera na třech bazénech. K zápisu do tabulky stačilo libovolně uplavat 100 metrů.

Bazén na 11. Základní škole Jiřího z Poděbrad byl jedním ze tří, který se ve Frýdku-Místku zapojil do plavecké soutěže měst. Plavalo se i na Aquaparku a na Horničáku. Letos byl už 31. ročník soutěže, ale Frýdek-Místek se zapojil teprve potřetí.

Jan Damek, jednatel Sportplex F-M: "Jedná se o akci, kdy města soutěží proti sobě. Měří se čas na plavání 100 metrů a všichni účastníci, kteří přijdou v době veřejného plavání na tady 11. základní školu nebo Aquapark, tak mají dokonce slevu a ta je 50 procent na jednorázové vstupné."

Soutěž propaguje kondiční plavání jako vděčnou, celoročně i celoživotně využitelnou pohybovou aktivitu. Zúčastnit se jí mohou plavci všech věkových kategorií, stejně tak příležitostní návštěvníci přihlášeného bazénu.

Josef Halml, lektor plavecké školy: "Je to velice zajímavá věc a v každém případě prospěšná. Já osobně bych byl rád, aby všichni lidi se do toho zapojili. Zaplavat 100 metrů dneska není takový problém a zdravotně by to každému prospělo."

Během dopoledne se zapojují i děti, které navštěvují plaveckou školu.

Jan Damek, jednatel Sportplex F-M: "Je to běžná praxe, my zapojujeme i děti, které zvládnout uplavat těch 100 metrů na ten daný čas. To znamená děti, které už jsou třeba ve třetí, čtvrté třídě, které to zvládnou. A samozřejmě se snažíme zapojit širokou veřejnost. Tak, aby přišla, aby odplavala těch 100 metrů na čas. U toho máme své plavčíky, kteří ten čas změří, zapíšou do tabulky daný čas a podle toho máme počet bodů."

Soutěž je určena malý, velkým i nejstarším. Podle věku se pak rozdává bodové hodnocení. Podmínkou je pouze uplavat 100 metrů.

Josef Halml, lektor plavecké školy: Vy jste se zapojil. S jakým časem? – "1:40 v 62 letech. Takže překročil jsem kategorii, ale splnil jsem limit za nejvyšší body. Takže budu rád, když to zopakují i všichni mladší, nejenom já."

Jan Damek, jednatel Sportplex F-M: "My tu soutěž hodnotíme velmi kladně, protože je to zapojení veřejnosti. Je to něco, co lidé dělají pro své zdraví a pro pohyb. A ten bazén, ta voda, to je relativně nejpřirozenější, co může být. Dostává se to čím dál více do povědomí, zvyšuje se zájem o to plavání. I díky tomu, že máme tu slevu nastavenou na ten den a lidé si to mohou odplavat na Aquaparku, na 11. základní škole anebo na Horničáku. A ten zájem je rok od roku vyšší a určitě v tom budeme do budoucna pokračovat."

Z Moravskoslezského kraje se do soutěže zapojilo 5 měst ve třech kategoriích. Frýdek-Místek skončil v kategorii města nad 50 tisíc obyvatel na 6. místě. Kategorii do 50 tisíc obyvatel vyhrál už poněkolikáté Bohumín.

---

Prodává se pozemek na výstavbu alzheimer centra

Frýdek-Místek připravil prodej pozemku, na kterém má v budoucnu vzniknout nové alzheimer centrum. Prodej bude formou výběrového řízení a zájemci se mohou hlásit do konce října. V podmínkách je definováno, že kupující musí na místě vybudovat pobytovou sociální službu se zvláštním režimem.

Ve Frýdku-Místku postupně pokračují práce na přípravě vzniku nového alzheimer centra. Město už vybralo pozemek, kde by centrum mělo vzniknout. Jde o lokalitu Baranovice, která je západním směrem od Nové Osady. Pozemek je nyní nabídnut případným investorům k prodeji.

Radovan Hořínek (ANO), náměstek primátora Frýdku-Místku: "V současné době probíhá výběrové řízení. My samozřejmě nemůžeme omezit nabídky, takže čekáme, kolik nabídek bude podáno. Každopádně tam o ten pozemek o rozloze cca 7 000 metrů čtverečních už požádala jedna soukromá společnost právě za účelem výstavby domova se zvláštním režimem, což má charakter sociálního zařízení pro klienty s určitými formami demence."

Podmínkou prodeje je, že kupující má na místě zařídit vybudování zařízení pobytové služby se zvláštním režimem, konkrétně alzheimer centrum.

Radovan Hořínek (ANO), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Opravdu nechceme, aby tam vyrostlo cokoliv anebo nic, ale skutečně zařízení pro tu sociální službu. Jedná se o tu lokalitu Nová Osada, protože tam má město ucelený soubor pozemků o rozloze několika desítek tisíc metrů čtverečních. Tam se poměrně dobře takové zařízení umísťuje. Samozřejmě jsme pouze na začátku té cesty. Tam je třeba opravdu dořešit ještě ty komunikační trasy, příjezd, přístup a podobně, ale to je samozřejmě otázka studií, projektu. Všechno se musí zpracovat."

Nabídky ke koupi je možné zasílat do 31. října na adresu magistrátu v zalepené obálce označené textem „Výběrové řízení Nová Osada – Neotvírat.“

Radovan Hořínek (ANO), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Vycházíme také z toho, že na území města je po takových sociálních službách poptávka ve výši přesahující 310 míst. Čili ani výstavbou tohoto domova se zvláštním režimem nebude ta poptávka ve městě zcela uspokojena. Ale někde musíme začít, abychom postupně začali uspokojovat ty klienty, kteří na takové zařízení čekají."

Město počítá s tím, že prodejem pozemku získá do rozpočtu přibližně 20 milionů korun.

Radovan Hořínek (ANO), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Ta cena byla zjištěna na základě posudku znalce, takže tam vycházíme z posudku znalce, z obvyklé ceny. Neuvažujeme zatím o nějaké slevě."

Město zároveň usiluje, aby budoucí alzheimer centrum mělo vysoký komfort. Má mít kapacitu minimálně 80 osob a pokoje mají být jednolůžkové, případně dvoulůžkové. Součástí mají být i místnosti pro rehabilitaci, cvičení a volnočasové aktivity.

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Frýdeckomístecký expres
10. října 2022, 16:30

Daruj F-M vybíral na lavice v kostele sv. Jana Křtitele

Program Daruj F-M má za sebou další úspěšnou veřejnou sbírku. Od dubna mohli lidé přispívat na pořízení nových lavic do kostela svatého Jana Křtitele ve Frýdku. Farnost díky tomu sjednotí lavice v kostele a zároveň tím i zvýší jeho kapacitu o dalších 45 míst.

30. září skončila ve Frýdku-Místku další veřejná sbírka Daruj F-M. Tradičně měla u dárců poměrně velký úspěch.

Jakub Míček (ANO), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Skončil další projekt Daruj F-M. Jednalo se o pořízení nových lavic do kostela svatého Jana Křtitele ve Frýdku u frýdeckého náměstí. S tím, že se dohromady podařilo vybrat i s příspěvkem města 414 tisíc korun, což je velmi pěkná částka."

V kostele byl původně sběr různých lavic, které se tam v průběhu historie nashromáždily.

Miroslav Přikryl, projektový manažer Římskokatolické farnosti Frýdek: "Nejsou to přímo lavice, které byly dělány pro tento kostel. Jsou tu lavice zapůjčené ze Zámecké kaple svaté Barbory. Jsou tu lavice z bývalého exercičního domu u mariánského kostela. A takové různé zbytky. Asi šest druhů různých lavic, které tady od rekonstrukce kostela v roce 1995 byly shromážděny. No a stylově to samozřejmě byl takový velký mišmaš, který se teď snažíme trochu stylově učesat."

Michal Bučko, asistent děkanátu Frýdek: "Samotné jádro kostela je gotické. Prošlo v průběhu staletími proměnami, přestavbami různými. Přes renesanční, až po barokní. A v současné době kostel využívá farnost velice intenzivně. Jsou zde 2x denně mše svaté. Jsou tady pohřby, je to pohřební kostel, často využívaný. A také ke svatbám ho farnost užívá."

Na místo směsi zbytků starších lavic jsou navrženy nové dřevěné lavice v jednoduché a osvědčené formě. Celková kapacita lavic v hlavní lodi kostela se díky nim zvýší ze současných 115 na 160 míst. Část lavic se navíc vrátila zpět do Zámecké kaple svaté Barbory.

Jakub Míček (ANO), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Pokud dobře víme, tak lavice už jsou na místě. Bylo to možné pro církev předfinancovat a umístit. Tak, aby sloužily lidem co nejdříve. Jsou vyrobeny v chráněné dílně, takže si myslím, že budou všem dělat velkou radost. V nejbližší době dojde k slavnostnímu předání šeku."

Miroslav Přikryl, projektový manažer Římskokatolické farnosti Frýdek: "Projekt se ladil asi dva roky na ty lavice. Byla o tom taková diskuze ve farnosti. I na té pastorační radě. I jak by ty lavice měly vypadat. Potom s jednou studentkou, která pochází tady z Frýdku a má vystudovaný průmyslový design, tak jsme na základě těch požadavků, které řeší, jaké chceme. Tak ona potom navrhovala ten styl těch lavic. A tu realizaci jsme zadali chráněné dílně, kterou provozuje Charita v Ostravě-Kunčičkách. Takže i tím chceme nějak podpořit to charitní dílo, že se na tom podílí ta chráněná dílna."

Farnost zaplatila na nové lavice 1,2 milionu korun. Třetinu tak pokryje právě sbírka Daruj F-M.

---

F-M se letos potřetí zapojil do plavecké soutěže měst

Děti, dospělí i senioři se letos opět stali na chvíli plaveckými reprezentanty Frýdku-Místku. Město se totiž už potřetí zapojilo do plavecké soutěže měst. Během jednoho dne se tak plavalo od rána až do večera na třech bazénech. K zápisu do tabulky stačilo libovolně uplavat 100 metrů.

Bazén na 11. Základní škole Jiřího z Poděbrad byl jedním ze tří, který se ve Frýdku-Místku zapojil do plavecké soutěže měst. Plavalo se i na Aquaparku a na Horničáku. Letos byl už 31. ročník soutěže, ale Frýdek-Místek se zapojil teprve potřetí.

Jan Damek, jednatel Sportplex F-M: "Jedná se o akci, kdy města soutěží proti sobě. Měří se čas na plavání 100 metrů a všichni účastníci, kteří přijdou v době veřejného plavání na tady 11. základní školu nebo Aquapark, tak mají dokonce slevu a ta je 50 procent na jednorázové vstupné."

Soutěž propaguje kondiční plavání jako vděčnou, celoročně i celoživotně využitelnou pohybovou aktivitu. Zúčastnit se jí mohou plavci všech věkových kategorií, stejně tak příležitostní návštěvníci přihlášeného bazénu.

Josef Halml, lektor plavecké školy: "Je to velice zajímavá věc a v každém případě prospěšná. Já osobně bych byl rád, aby všichni lidi se do toho zapojili. Zaplavat 100 metrů dneska není takový problém a zdravotně by to každému prospělo."

Během dopoledne se zapojují i děti, které navštěvují plaveckou školu.

Jan Damek, jednatel Sportplex F-M: "Je to běžná praxe, my zapojujeme i děti, které zvládnout uplavat těch 100 metrů na ten daný čas. To znamená děti, které už jsou třeba ve třetí, čtvrté třídě, které to zvládnou. A samozřejmě se snažíme zapojit širokou veřejnost. Tak, aby přišla, aby odplavala těch 100 metrů na čas. U toho máme své plavčíky, kteří ten čas změří, zapíšou do tabulky daný čas a podle toho máme počet bodů."

Soutěž je určena malý, velkým i nejstarším. Podle věku se pak rozdává bodové hodnocení. Podmínkou je pouze uplavat 100 metrů.

Josef Halml, lektor plavecké školy: Vy jste se zapojil. S jakým časem? – "1:40 v 62 letech. Takže překročil jsem kategorii, ale splnil jsem limit za nejvyšší body. Takže budu rád, když to zopakují i všichni mladší, nejenom já."

Jan Damek, jednatel Sportplex F-M: "My tu soutěž hodnotíme velmi kladně, protože je to zapojení veřejnosti. Je to něco, co lidé dělají pro své zdraví a pro pohyb. A ten bazén, ta voda, to je relativně nejpřirozenější, co může být. Dostává se to čím dál více do povědomí, zvyšuje se zájem o to plavání. I díky tomu, že máme tu slevu nastavenou na ten den a lidé si to mohou odplavat na Aquaparku, na 11. základní škole anebo na Horničáku. A ten zájem je rok od roku vyšší a určitě v tom budeme do budoucna pokračovat."

Z Moravskoslezského kraje se do soutěže zapojilo 5 měst ve třech kategoriích. Frýdek-Místek skončil v kategorii města nad 50 tisíc obyvatel na 6. místě. Kategorii do 50 tisíc obyvatel vyhrál už poněkolikáté Bohumín.

---

Prodává se pozemek na výstavbu alzheimer centra

Frýdek-Místek připravil prodej pozemku, na kterém má v budoucnu vzniknout nové alzheimer centrum. Prodej bude formou výběrového řízení a zájemci se mohou hlásit do konce října. V podmínkách je definováno, že kupující musí na místě vybudovat pobytovou sociální službu se zvláštním režimem.

Ve Frýdku-Místku postupně pokračují práce na přípravě vzniku nového alzheimer centra. Město už vybralo pozemek, kde by centrum mělo vzniknout. Jde o lokalitu Baranovice, která je západním směrem od Nové Osady. Pozemek je nyní nabídnut případným investorům k prodeji.

Radovan Hořínek (ANO), náměstek primátora Frýdku-Místku: "V současné době probíhá výběrové řízení. My samozřejmě nemůžeme omezit nabídky, takže čekáme, kolik nabídek bude podáno. Každopádně tam o ten pozemek o rozloze cca 7 000 metrů čtverečních už požádala jedna soukromá společnost právě za účelem výstavby domova se zvláštním režimem, což má charakter sociálního zařízení pro klienty s určitými formami demence."

Podmínkou prodeje je, že kupující má na místě zařídit vybudování zařízení pobytové služby se zvláštním režimem, konkrétně alzheimer centrum.

Radovan Hořínek (ANO), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Opravdu nechceme, aby tam vyrostlo cokoliv anebo nic, ale skutečně zařízení pro tu sociální službu. Jedná se o tu lokalitu Nová Osada, protože tam má město ucelený soubor pozemků o rozloze několika desítek tisíc metrů čtverečních. Tam se poměrně dobře takové zařízení umísťuje. Samozřejmě jsme pouze na začátku té cesty. Tam je třeba opravdu dořešit ještě ty komunikační trasy, příjezd, přístup a podobně, ale to je samozřejmě otázka studií, projektu. Všechno se musí zpracovat."

Nabídky ke koupi je možné zasílat do 31. října na adresu magistrátu v zalepené obálce označené textem „Výběrové řízení Nová Osada – Neotvírat.“

Radovan Hořínek (ANO), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Vycházíme také z toho, že na území města je po takových sociálních službách poptávka ve výši přesahující 310 míst. Čili ani výstavbou tohoto domova se zvláštním režimem nebude ta poptávka ve městě zcela uspokojena. Ale někde musíme začít, abychom postupně začali uspokojovat ty klienty, kteří na takové zařízení čekají."

Město počítá s tím, že prodejem pozemku získá do rozpočtu přibližně 20 milionů korun.

Radovan Hořínek (ANO), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Ta cena byla zjištěna na základě posudku znalce, takže tam vycházíme z posudku znalce, z obvyklé ceny. Neuvažujeme zatím o nějaké slevě."

Město zároveň usiluje, aby budoucí alzheimer centrum mělo vysoký komfort. Má mít kapacitu minimálně 80 osob a pokoje mají být jednolůžkové, případně dvoulůžkové. Součástí mají být i místnosti pro rehabilitaci, cvičení a volnočasové aktivity.

---

Zdroj: https://polar.cz/porady/frydeckomistecky-expres/frydeckomistecky-expres-10-10-2022-16-34