Frýdeckomístecký expres

  • Zpravodajství z Frýdku-Místku od reportéra Jiřího Cilečka a kameramana Lukáše Durčáka
  • O Den urologické prevence v nemocnici byl zájem
  • Online se dá koupit už i dlouhodobý parkovací lístek
  • Na start všech závodů Hornické desítky ve Frýdku-Místku se postavilo 2 077 běžců

O Den urologické prevence v nemocnici byl zájem

Přibližně 7 000 mužů v Česku ročně onemocní rakovinou prostaty. Téměř polovina mužů ve věku nad 50 let má navíc prostatu výrazně zvětšenou. Lékaři proto nabádají k pravidelným preventivním prohlídkám.

Nemocnice ve Frýdku-Místku pořádala ve spolupráci s Nadačním fondem Pavla Novotného v pořadí už 6. ročník Dnů urologické prevence. Čekárnu zaplnilo už od rána plno zájemců.

Anketa: 1.) "Doslechl jsem se, že tady bude akce na ty preventivní prohlídky, tak jsem tady přišel." 2.) "Momentálně na to mě přivedly zdravotní problémy. Můj otec zemřel přímo na ten nádor, takže z toho důvodu."

Pavel Novotný, předseda správní rady Nadačního fondu Pavla Novotného: "Jsme rádi, že zájem tady ve Frýdku-Místku je dlouhodobý. A jsme mile překvapeni, jakým způsobem se lidé o té akci dozvěděli. Hodně nám pomohly sociální sítě, média, televize Polar."

Michal Buchta, lékař urologie Nemocnice ve Frýdku-Místku: "Vyšetřujeme jednak moč a jednak ultrazvukově, sonograficky. Záleží, jestli je to muž nebo žena. U žen vyšetřujeme ledviny a močový měchýř. A u mužů se k tomu přidává prostata a zevní genitál, kdy tedy u mužů mladších zhruba 35let ještě vyšetřujeme navíc varlata."

Preventivní prohlídky jsou podle lékařů velmi důležité. V Česku se ročně zachytí až 7 tisíc případů rakoviny prostaty. Z toho zhruba pětina mužů bohužel zemře.

Pavel Novotný, předseda správní rady Nadačního fondu Pavla Novotného: "Letošní rok je specifický v tom, že se objevily zhoubné nádory u mladých lidí. Není výjimkou, že onemocní zhoubným nádorem onkologického onemocnění chlapi ve věku 20 až 35 let. Takže já bych chtěl i tímto vyzvat mladé lidi. Pokud máte nějaké podezření, přijďte se nechat vyšetřit. Máme ještě letos čtyři akce do konce listopadu. Takže neváhejte a přijďte se nechat vyšetřit."

Michal Buchta, lékař urologie Nemocnice ve Frýdku-Místku: "V rámci této prevence my můžeme zavčas tuto rakovinu odhalit a v případně včas nařídit nějakou terapii. A tito pacienti se nadále dožívají dlouhého věku."

Anketa: 2.) Zatím z toho vyšetření vyplývá? – "Zatím dobré. Což je dobrý pocit." - Určitě byste to doporučil každému? – "Určitě jo. Je to sice trochu nepříjemné, ale dá se to přežít."

Michal Buchta, lékař urologie Nemocnice ve Frýdku-Místku: "Zejména muži se stydí chodit k urologovi. Je to pro ně něco nepohledného, což by ale tak nemělo být. Každý, kdo si to zkusí, tak pozná, že ty předsudky byly zbytečné."

Muži nad 50 let by měli tuto prohlídku absolvovat pravidelně každý rok.

---

Online se dá koupit už i dlouhodobý parkovací lístek

Frýdek-Místek přichází s další novinkou v oblasti rozvoje digitalizace kolem parkování. Řidič si budou moci koupit online už i dlouhodobý parkovací lístek. Stále také platí, že město dále sbírá připomínky občanů k novému systému parkování.

Lidé ve Frýdku-Místku si postupně zvykají na nový systém parkování. Město bylo rozděleno do tří zón s různými cenami za krátkodobé stání a také přibývají nové parkovací automaty. U nich je nejdůležitější, že tam řidiči musí zadat vždy registrační značku auta.

Vladimír Macura, předseda představenstva TS F-M: "Především se tam zadává registrační značka vozidla, takže kontrola pro případně městkou policii je potom jednodušší. Výhledově počítáme s tím, že se nebudou muset tisknout parkovací lístky, takže i na tom bude nějaká úspora."

Miroslav Bártek, náměstek primátora Frýdku-Místku: "Od října letošního roku je ve městě zaveden nový parkovací systém. Tento sytém je ve fázi zkušební. Víceméně na základě podnětů občanů se neustále ladí."

Lidé proto mohou stále zasílat městu podněty a připomínky. Součástí systému je také nová aplikace, která umožní zaplatit za parkování přímo z chytrého mobilního telefonu, nemusíte z auta chodit ani k automatu.

Vladimír Macura, předseda představenstva TS F-M: "Ta aplikace je velice intuitivní. Buď si načtete QR kódem stránku, kde se vám objeví ta aplikace. A zadáváte oblast, dobu parkování, registrační značku, přijde vám potvrzení o zaplacení. Můžete v té aplikaci se také trvale zaregistrovat, to znamená, že vám chodí jednak upozornění, že doba parkování se blíží ke svému konci."

Další zapracovanou novinkou do této aplikace je možnost nákupu dlouhodobého parkovacího lístku.

Miroslav Bartek, náměstek primátora Frýdku-Místku: "To znamená, že občané nebo řidiči nebudou muset chodit na úřad, popřípadě na Technické služby, ale mohou si vyřídit dlouhodobý parkovací lístek z pohodlí domova. Popřípadě kdykoliv přes mobilní aplikaci, přes mobilní telefon."

Město se chce v novém volebním období na problematiku parkování více zaměřit. Aktuálně se připravuje Studie proveditelnosti rezidentního parkování na sídlišti Slezská.

---

Na start všech závodů Hornické desítky ve Frýdku-Místku se postavilo 2 077 běžců

S obrovským zájmem běžců všech věkových kategorií se setkal 35. ročník Hornické desítky. Vedle prestižního desetikilometrového závodu byly připraveny tratě pro běhy mládeže, běh zdraví nebo běh mílařů o délce 3320 metrů.

I přes mírně nepříznivé počasí se na starty jednotlivých závodů Hornické desítky postavilo celkově 2 077 běžců. Kdo nevyhrál přímo na trati, mohl získat pěknou cenu v losované tombole.

Josef Nejezchleba, ředitel závodů: “Je to 35. ročník, takže jubilejní ročník Hornické desítky s tím, že se běhají všechny tratě od nejmenších děti, takže rodiče s dětmi běží 80 metrů, potom 150 a postupně běhají všechny děti s tím, že 836 metrů je nejdelší trať pro děti. Je to po ročnících, protože ta účast je samozřejmě vysoká. Dětí běželo zhruba 700. Potom byl nesoutěžní běh pro zdraví na jeden kilometr, tak nám došla trička, kterých jsme měli 750. U mílařů a desítky ještě přesný počet neznám. Nevěděli jsme, jak to bude vypadat po vlastně tříleté pauze. Dvě roky nám to covid znemožnil, ale je vidět, že je Hornická desítka se zapsala výborně, že ti lidé to vnímají jako skvělý závod a určitě naše poděkování patří hlavnímu sponzorovi, což je město Frýdek-Místek, bez toho by to nebylo možné.”

Mezi mílaři byli nejrychlejší mladí a nadějní běžci.

Tomáš Janíček, vítěz závodu mílařů: “Běželo se celkem fajn. Myslel jsem, že to bude hroší v té zimě. Jsem ze Slovenska a tady jsem závodil poprvé.”

Pavla Štoudková, vítězka závodu mílařů: “Běželo se mi celkem těžko, protože jsme se ve čtvrtek vrátili ze soustředění a je tam znát ještě ta únava. Ale trenér říká, že je to trénink, tak to tak beru i já. A to vítězství je takový bonus.” - Co říkáš na tyto tradiční závody? - “Já sem jezdím už od přípravky, mám to tady strašně ráda, takže se sem ráda vracím a je to tady vážně skvělé.”

Petr Korč (NMFM), primátor Frýdku-Místku: "Hornická desítka patří k tomu, čemu se říká rodinné stříbro pro Frýdek-Místek. A myslím si, že tak, jako jsou kulturní akce, které neodmyslitelně patří k městu, tak tato sportovní akce poté, co oslavila 35. ročník, tak patří k tomu, co město identifikuje, co je s ním srostlé a jsem moc rád, že Tělovýchovná jednota Slezan takhle profesionálně zvládá organizaci a my jako město samozřejmě budeme vždycky stát po boku a věřím, že Hornická desítka a všechny přidružené závody a motivační běhy pro děti a pro rodiny budou pokračovat dál.”

Do hlavního závodu na 10 kilometrů vyběhlo 514 závodníků.

Anketa: 1.) “Já jsem domácí z Frýdku-Místku, takže závod na domácí půdě a už se moc těším a doufám, že padne minimálně osobáček. Účastním se pravidelně běžeckých závodů, ale vinou covidu byl tento závod 2x zrušen, takže toto je moje premiéra.” 2.) "Pravidelně nechodím, protože jsem začala více běhat až když byl covid a to byly tyto závody zrušené. Přihlásila jsem se až teď, když už to jde. Bydlíme kousek, takže tento okruh je naše srdcovka.” 3.) "Jsem tady podruhé, před x lety jsem tady byl a teď je to podruhé. Ale teď už budu muset jít…”

Mužskou kategorii ovládl Dmytro Didovodivk z Ukrajiny a ženskou kategorii jeho krajanka Maryna Nemchenko.

---Mohlo by Vás také zajímat