Frýdeckomístecký expres

  • Zpravodajství z Frýdku-Místku od reportéra Jiřího Cilečka a kameramana Lukáše Durčáka
  • Oprava estakády uzavře sjezd a nájezd u haly polárka
  • Penzion pro seniory rekonstruuje bytová jádra
  • Po zimě začaly opět provizorní opravy komunikací

Oprava estakády uzavře sjezd a nájezd u haly Polárka

V pondělí se uzavře sjezd a nájezd na estakádu u haly Polárka ve Frýdku-Místku. Důvodem je pokračování rekonstrukce severních ramp. MHD už kvůli tomu najela od března na výlukový jízdní řád. Opravy jsou naplánovány do konce letošního roku, je ale možné, že stavbaři je stihnou dřív, podobně jako tomu bylo u jižních ramp.

V pondělí 15. března se stavbaři pustí naplno do druhé části oprav sjezdů a nájezdů na estakádu. Rekonstrukce začala už loni opravou jižní části. Po zimní přestávce se tak nyní plynule přejde na severní stranu.

Jan Rýdl, mluvčí ŘSD: "Harmonogram stavby do konce roku obsahuje úplné uzavírky sjezdu i výjezdu silnice I/48, tím pádem nebude možné sjet od Frýdku směrem ke sportovní hale Polárka a nebude umožněn ani výjezd od této haly ve směru na Místek. Značená objížďka povede stejně jako loni přes třídu T. G. Masaryka a ulici Nádražní."

Karel Deutscher, náměstek primátora Frýdku-Místku: "Firma avizovala, že od 15. března začne stavební práce. Do té doby bude dělat přípravné práce, to znamená v okolí, bude se připravovat staveniště a my jsme na to už reagovali. V tuto chvíli jezdí autobusy po objízdné trase, jezdí podle výlukových jízdních řádů, které jsou zveřejněny a my jsme vlastně tím pádem nachystáni na tuto opravu."

Jan Rýdl, mluvčí ŘSD: "Rekonstrukce spočívá ve výměně mostního svršku včetně hydroizolace, dále projekt počítá se sanací opěr, křídel a poškozených povrchů nosné konstrukce. Před dokončením budou osazeny nové zádržné systémy, takzvaná svodidla. Celková cena oprav jižních i severních ramp ve Frýdku-Místku vychází na 49 milionů korun."

Výlukové jízdní řády zavedlo město už na začátku března, byly totiž zapracovány do tištěných jízdních řádů platných od začátku letošního roku, nemusely se tak vydávat zvlášť a lidé by v tom neměli mít zmatek.

Karel Deutscher, náměstek primátora Frýdku-Místku: "Autobusy, které dneska jezdily směrem na Místek a vyjížděly od vlakového nádraží, popřípadě z autobusového nádraží vyjížděly nahoru na estakádu a pokračovaly buď nahoru na 8. pěší pluk nebo do nějaké jiné části Místek, tak jet nemohou a budou všechny vyjíždět přes ulici T. G. Masaryka a tady lze očekávat teda mnohem větší zatížení, stejně jako v loňském roce a tím bych apeloval na řidiče, aby si na to dávali pozor, popřípadě volili objízdné trasy a této ulici se vyhýbali."

Výlukové jízdní řády mají platit do konce října, samotnou opravu severních ramp má pak Ředitelství silnic a dálnic pro jistotu rozplánovanou do konce roku. Hotovo by ale mohlo být právě mnohem dřív, podobně jako v případě jižní strany.

---

Penzion pro seniory rekonstruuje bytová jádra

Penzion pro seniory na Lískovecké ulici ve Frýdku-Místku dokončil už předposlední etapu rekonstrukce bytových jader. Ta poslední by se měla realizovat v letošním roce. Byty dostávají nové koupelny, toalety a také kuchyňské linky s elektrickými sporáky. Celkem do oprav město investuje za čtyři roky přes 34 milionů korun.

V Penzionu pro seniory Frýdek-Místek je celkem 158 bytů. 118 z nich už má za sebou kompletní rekonstrukci bytových jader.

Jaroslav Chlebek, ředitel Penzionu pro seniory F-M: "Z těch 118 bytových jednotek je 85 bytových jednotek na bloku A, loni a letos se dokončovala první etapa na bloku B, to znamená 33 bytových jednotek a zbývá nám letos dokončit posledních 40 bytových jednotek, rekonstrukce bytových jader."

Marcel Sikora, náměstek primátora Frýdku-Místku: "V Penzionu pro seniory na ulici Lískovecká byla dokončena třetí etapa bytových jader, a to v celkem 33 bytových jednotkách. Jsem rád, že tato rekonstrukce proběhla, tímto zbývá již jen poslední etapa, která by měla být dokončena v tomto roce."

Michal Pobucký, primátor Frýdku-Místku: "My rekonstruujeme bytová jádra v našich penzionech, každým rokem se snažíme minimálně 30 bytových jednotek nových opravit."

Původní konstrukční stav bytových jader, která spadají do výstavby z přelomu osmdesátých a devadesátých let už svým konstrukčním řešením nevyhovoval zdejším obyvatelům, kteří jsou převážně senioři ve vyšším věku.

Jaroslav Chlebek, ředitel Penzionu pro seniory F-M: "Musely se ty jádra kompletně vybourat. Zabudovaly se bezbariérové vstupy, madla, toaleta vyvýšená, místo na pračku. Současně se dělaly i kuchyňské linky, stávající plechové linky se daly pryč, i ty původní sporáky, které už byly velice poruchové. Sami vidíte, že to jsou elektrické sporáky, moderní, i kuchyňské linky, které už i svým estetickým vzhledem splňují náročné podmínky."

V penzionu se loni zpočátku báli, že by mohla rekonstrukci výrazně omezit pandemie koronaviru, kvůli riziku zvýšeného pohybu pracovníků stavební firmy v jednotlivých budovách. Vše se ale zvládlo na výbornou.

Jaroslav Chlebek, ředitel Penzionu pro seniory F-M: "Nakonec jsme stanovili taková hygienická opatření, v souladu se všemi možnými předpisy, ve spolupráci s firmou, s investičním odborem, aby to riziko bylo minimální. Akce se spustila v srpnu loňského roku a první etapa se dokončila v únoru letošního roku."

Byty se rekonstruovaly vždy nad sebou, kvůli stoupačkám a tři týdny tak byly neobyvatelné. Senioři proto museli k příbuzným nebo jim penzion zajistil náhradní ubytování.

Marcel Sikora, náměstek primátora Frýdku-Místku: "Obyvatelé těchto bytů si velmi chválí proběhlou rekonstrukci, kdy se jim zvýšil komfort v bydlení. Pro město Frýdek-Místek je důležité zlepšování kvality v zařízeních sociálních služeb."

Michal Pobucký, primátor Frýdku-Místku: "Snažíme se našim seniorům neustále zlepšovat životní podmínky. Stejně tak se snažíme investovat i do ostatních městských bytů."

Marcel Sikora, náměstek primátora Frýdku-Místku: "Můžu vzpomenout poslední investiční akce, jedna z nich je například klimatizace v hospici, v domově pro seniory se realizoval protipožární systém, aktuálně také probíhá instalace zařízení Sestra-Pacient a ještě v letošním roce budou vybudovány nové společenské prostory. Nezapomínáme ani na naše nejmenší, kdy v zařízení Jesle byla dokončena modernizace posledního pavilonu, kde byla provedena nová elektroinstalace, nové osvětlení a lepší zabezpečení."

Kompletní rekonstrukce bytových jader v penzionu pro seniory vyjde město v průběhu čtyř let na zhruba více než 34 milionů korun.

---

Po zimě začaly opět provizorní opravy komunikací

Zima dává cestám každoročně pořádně zabrat. Ve Frýdku-Místku proto postupně začínají s opravami nejvíce poškozených komunikací. Zatím pouze studenou směsí, ty horké přijdou na řadu, až spustí obalovny výrobu. Lidé mohou mezitím dávat městu podněty, které cesty je potřeba opravit.

Letošní zima byla pro technické služby ve Frýdku-Místku poměrně náročná. A i když už je březen, tak ještě úplně neskončila. Údržba eviduje velkou spotřebu posypových materiálů i počet zásahů. Střídající plusové a mínusové teploty se bohužel silně podepsaly na cestách.

Jaromír Kohut, ředitel TS F-M: "Naši zaměstnanci provozu komunikace už od února začali postupně vyspravovat některé komunikace takzvanou studenou balenou směsí. Do těchto dnů na zhruba pětadvaceti místech už proběhly nějaké provizorní opravy, nicméně s těmi řádnými, my si je dneska mapujeme a s těmi řádnými počítáme se zahájením od dubna, kdy začnou fungovat obalovny."

Karel Deutscher, náměstek primátora Frýdku-Místku: "V tuto chvíli dochází opravám, k těm nejnutnějším opravám, protože se zatím provádí takzvanou studenou obalovanou směsí, a to je opravdu nouzová oprava. Budeme čekat až na konci března, ale spíš začátkem dubna najedou obalovny, aby mohlo dojít ke klasickým opravám výtluků už pořádnou obalovanou směsí, která už potom vydrží mnohem déle."

Důležité teď bude postupně zmapovat všechny poškozené úseky cest ve městě a vytvořit podle závažnosti a nebezpečnosti výtluků časový harmonogram oprav.

Jaromír Kohut, ředitel TS F-M: "Budeme sestavovat plán, který budeme předkládat vedení města, odboru dopravy silničního hospodářství tak, abychom ho měli schválený a jak říkám, od toho dubna zahájili opravy řádné. To znamená se zařezáním, vyčištěním, položením nového asfaltu, zaválcováním."

Karel Deutscher, náměstek primátora Frýdku-Místku: "Pracovníci úřadu, ale i technických služeb i městské policie a v podstatě i občanů nám dneska podávají podněty k opravám a my to postupně procházíme a snažíme se udělat takový harmonogram oprav."

Podněty na opravy mohou lidé posílat přes formulář pro hlášení poruch, který najdou na internetových stránkách technických služeb.

Jaromír Kohut, ředitel TS F-M: "Chtěl bych apelovat na ně, že samozřejmě to bude chvilku trvat, nějaký měsíc, dva, než všechna ta místa budou opravena, ale postupně by k těm opravám mělo dojít."

Karel Deutscher, náměstek primátora Frýdku-Místku: "Začínáme samozřejmě od těch nejdůležitějších úseků, kde nám jezdí městská hromadná doprava, kde jsou úseky nejintenzivněji využívané a potom třeba až o prázdninách se dostaneme na místa, která jsou mnohem méně využívaná a kde ty opravy třeba vydržely."

Na opravy komunikací je letos v rozpočtu města vyčleněno přes 22 milionů korun. Dalších téměř 21,5 milionu by pak mělo jít na opravy chodníků.

---Mohlo by Vás také zajímat