Frýdeckomístecký expres

  • Zpravodajství z Frýdku-Místku od reportéra Jiřího Cilečka a kameramana Lukáše Durčáka
  • Na 2. ZŠ se odstraní staré a nevyužívané hřiště
  • Opravy cest a chodníků jsou v plném proudu
  • TS Funky Beat ovládla MS Evropy i České republiky

Na 2. ZŠ se odstraní staré a nevyužívané hřiště

U 2. Základní školy ve Frýdku-Místku by měla vzniknout nová tělocvična. Primárně se ale musí odstranit původní nevyužívané hřiště a opravit šatny. Na novou tělocvičnu pak bude potřeba sehnat peníze a zhotovitele. Město by chtělo s realizací začít nejlépe v příštím roce.

Staré a dlouhodobě nevyužívané hřiště u 2. Základní školy ve Frýdku-Místku. Dlouhodobě je ve špatném stavu, proto ho tady ani nepoužívají.

Barbora Knopp, ředitelka 2. základní školy Frýdek-Místek: "Hřiště už je nevyhovující. Je asi 5 let zavřené. Opravdu i ten tartan je v nevyhovujícím stavu, děti tam vůbec nesmějí. Proto bych byla ráda jednak za odstranění hřiště a navezení zeminy, kde bychom potom dali nějaké prvky pro využití ve školní družině."

S likvidací vyjde město škole vstříc. Práce mají proběhnout během letních prázdnin. Na této škole se navíc uvažuje o výstavbě nové tělocvičny.

Petr Korč (NMFM), primátor Frýdku-Místku: "Cesta k té nové tělocvičně určitě nebude ve dnech ani v týdnech. A budou jí předcházet nějaké práce. A nyní jsme se byli podívat na venkovních prostorách na bývalém hřišti a ve sprchách, které k hřišti náleží. A ty by měly být opraveny nejdříve."

Barbora Knopp, ředitelka 2. základní školy Frýdek-Místek: "Co se týče tělocvičny, tak tam jsou v původním stavu sprchy a šatny. Takže i za to bychom byli rádi, kdyby to se obnovovalo tak, ať i pronajímatelé mohou mít ty vyhovující podmínky."

Petr Korč (NMFM), primátor Frýdku-Místku: "Chceme upravit prostor bývalého hřiště tak, aby ho mohly používat děti a zároveň opravit šatny tak, aby poté mohly navazovat na tu přístavbu, která by se měla rozjet v dalších měsících, případně v příštím roce."

Město má už několik let v šuplíku studii pro výstavbu tělocvičny. Byla to totiž alternativa k minulosti plánované výstavbě haly Krystal, která měla být na 11. základní škole.

Jiří Kajzar (NMFM), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Pokud se nám podaří na to získat odpovídající prostředky, tak můžeme po volbách začít se stavbou a upřednostnit 2. základní školu. A pak se musí na vedení domluvit na tom, jestli bude realizovat halu Krystal nebo ne. Která samozřejmě je ve značném cenovém nárůstu Ten bude asi o dalších 20 až 30 procent. To znamená někde kolem 280 až 300 milionů. Což je daleko víc, než jsme předpokládali."

Výstavba tělocvičny u druhé základní školy by měla podle odhadů vyjít na zhruba 120 milionů korun.

Jiří Kajzar (NMFM), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Dneska je těžko říct, protože ty ceny rostou z různých důvodů a není vůbec možno plánovat nic. Ale nemůžeme to samozřejmě zastavit, protože bychom nebyli schopni investovat. Takže investujeme dál do našeho majetku, do nových investic a vždycky ten cenový vývoj se nedá přesně předpokládat."

Petr Korč (NMFM), primátor Frýdku-Místku: "My jsme si udělali takovou inventuru toho, jak jsou školy vybaveny. Že chceme, aby měly jak stejné technické zázemí, tak samozřejmě i vybavení. A co se týče zázemí pro sport a tak dále, tak máme vytipovány 4 školy, kde by mělo dojít k přístavbě nebo úpravě tělocvičen a aktuálně tedy se připravuje nové výběrové řízení na chlebovickou tělocvičnu, poté by měla následovat tady 2. základní škola."

V rámci dlouhodobých plánů je ve hře stále i přístavba tělocvičny nebo haly u 11. základní školy a úprava tělocvičny u 6. základní školy.

---

Opravy cest a chodníků jsou v plném proudu

Celoplošná oprava parkoviště u nemocnice ve Frýdku-Místku, komunikace na Panských Nových Dvorech nebo příjezdový cesta k jednomu ze supermarketů. To je jen malý výčet oprav cest, které už má město za sebou. Aktuálně se připravují další opravy v hodnotě za zhruba šest milionů korun.

Největší počet oprav cest pravidelně každý rok provádí ve Frýdku-Místku Technické služby. Standardně se po zimě se už od začátku jara najíždí hlavně na výtluky, kterých bývá nejvíce.

Michal Rylko, místopředseda představenstva TS F-M: "Ty opravy výtluků se provádějí prakticky průběžně celý rok. S tím, že opravují opravdu jenom lokální záležitosti, kdy jinak ty cesty jsou ještě v pořádku a má význam opravit ten výtluk. S tím, že na místech, kde už ten význam není, tak se provádí celoplošná oprava, která spočívá ve výměně obrusné vrstvy, kdy tady tyto zakázky dostáváme přiděleny od města Frýdku-Místku."

Nejnověji byly provedeny opravy na ulici Heydukova, dále Horymírova, část komunikace na Panských Nových Dvorech nebo celoplošná oprava parkoviště u nemocnice ve Frýdku.

Michal Rylko, místopředseda představenstva TS F-M: "Tam byla provedena i obnova vodorovného dopravního značení. V Místku se to bude týkat, tam teprve opravy proběhnou. A budou se týkat ulice na Collo-loukách, ulice v části Bahno, poblíž přehrady Olešná a zároveň bude ještě v Místku v průběhu prázdnin provedena výměna povrchu před gymnáziem Petra Bezruče. To bude ale dlážděné."

Petr Korč (NMFM), primátor Frýdku-Místku: "Jsem rád, že město spolu s Technickými službami realizuje celou řadu dalších oprav cest, chodníků, prostranství. Určitě už si občané všimli, že probíhá oprava modré lávky v Riegrově ulici, která dlouho čekala na to, až na ni přijde řada. Dále projde revitalizací prostranství před kinem Petra Bezruče, opravuje se dětské hřiště a celá řada dalších drobných oprav."

Finanční rámec v rámci oprav komunikací je letos zhruba 12,5 milionu korun. Přibližně polovina prací v této hodnotě je už hotová a další budou následovat.

---

TS Funky Beat ovládla MS Evropy i České republiky

Taneční skupina Funky Beat z Frýdku-Místku si připsala historický úspěch. Nejprve vybojovala zlato na Mistrovství Evropy a vzápětí se jí podařilo vyhrát i Mistrovství České republiky. Ve svých úspěších chtějí pokračovat. Nyní už si brousí zuby na Mistrovství světa, které bude v Portugalsku.

Taneční skupina Funky Beat z Frýdku-Místku absolvovala od rozvolnění desítky nejrůznějších soutěží. Letos už její členové dohromady získali zhruba tisícovku medailí. Největším úspěchem je zlato z Mistrovství Evropy.

Sofie Kapitanov, taneční skupina Funky Beat: "Já už se tancování věnuju asi tak 7 let. Teďka jsme mistři Evropy a taky jsme vyhráli mistrovství České republiky." - Jaké to pro vás bylo na tom mistroství? - "Bylo to úplně super, jak jsme zjistili, že jsme první, protože jsme to vůbec nikdo nečekali."

Štěpán Ondroušek, taneční skupina Funky Beat: "Přináší mi to dobrý pocit. Tancuju teďka osmým rokem asi a je to super prostě." - A co ten úspěch, který máte teďka za sebou. - "Je to super, líbí se mi to."

Kristýna Blahutová, vedoucí TS Funky Beat: "To, že byli první, tak to byla pro nás obrovská radost. Mě se málem podlomily nohy, protože tam je obrovská konkurence. Takže pro nás je to největší úspěch, kterého jsme kdy dosáhli. Tady v naší taneční skupině."

Funky Beat fungují už 18 let, posledních pět let se jim daří pravidelně nominovat na Mistrovství světa i Evropy. Na Evropě letos ani jednou nezaváhali a ve třech kolech měli samé jedničky.

Kristýna Blahutová, vedoucí TS Funky Beat: "Já bych chtěla strašně moc i poděkovat všem našim trenérům. A hlavně hlavnímu choreografovi Filipu Růžičkovi, který tady tu sestavu připravil. Musím pochválit děti, protože před mistrovstvím Evropy měli tréninky třeba i dvoufázově. To znamená, že měli dopolední trénink, pak šli na chviličku domů a odpolední trénink. Takže si opravdu si myslím sáhli na dno."

Vzápětí následovalo zlato z Mistrovství České republiky. Tanečníci s velkou choreografií se stali dokonce absolutními vítězi v dětské kategorii.

Kristýna Blahutová, vedoucí TS Funky Beat: "Chtěli bychom si tyto úspěchy udržet. Budeme mít určitě pár nějakých nových změn. Pár nových trenérů, a hlavně musíme hodně zapracovat ještě na gymnastice, na akrobacii. Takže asi posilníme ty tréninky té gymnastiky. Což oni teda nemají vůbec rádi, ale bohužel budeme muset."

Další velká událost, která skupinu čeká bude Mistrovství světa v Portugalsku.

---Mohlo by Vás také zajímat