Frýdeckomístecký expres

  • Zpravodajství z Frýdku-Místku od reportéra Jiřího Cilečka a kameramana Lukáše Durčáka
  • Část dětí se opět vrátila do školních lavic
  • Hospic hledá lékaře i vedoucí sociálního úseku
  • V městských pískovištích probíhá výměna písku

Část dětí se opět vrátila do školních lavic

První stupeň základních škol opět zahájil výuku. Do lavic ale usedla pouze polovina dětí, protože budou rotovat ve výuce po týdnu. Stejně tak mohly přijít do školek i děti, které plní povinné předškolní vzdělávání. Podmínkou všech k návratu bude ale pravidelné testování přímo ve škole.

Na 5. Základní škole ve Frýdku-Místku usedlo do lavic v pondělí ráno zhruba 200 žáků. Do školy přišli kvůli povinnosti se testovat už před půl osmou ráno.

Anketa: 1.) "Testy probíhaly dobře, zvládla jsem to a jsem negativní." 2.) "Já jsem se dneska testovala před školou a jsem negativní." 3.) "Otestoval jsem se sám a jsem negativní." – A co říkáš na to, že ses mohl zase vrátit do školy? – "Že dobré." 4.) "Je to lepší."

Otestovat 18 dětí tady ve II.B trvalo zhruba 30 minut.

Marcela Veselková, třídní učitelka II.B; 5. ZŠ Frýdek-Místek: "Protože jsou to malé děti, jsou to druháčci, tak jsme to udělali po skupinkách, po řadách, všechno jsme si vysvětlili, ukázali a celé nám to trvalo zhruba tu půlhodinku. Myslím si, že napoprvé byly děti šikovné. Samotnou mě to překvapilo."

Martin Macháč, ředitel 5. ZŠ Frýdek-Místek: "Děti máme rozdělené do několika skupin, vcházejí jinými vchody, aby se nepotkávaly s tím, že třídní učitelka si je odvede do třídy, kde je otestuje. Rodiče, kteří nesouhlasí s testováním pomocí testů, které provádějí zaměstnanci, tak si mohou přinést své testy a otestovat si děti. Ale byla jenom jedna maminka, která tohle žádala. Jinak nebyl žádný problém."

Do škol v České republice přišly dva druhy testů, oba jsou neinvazivní a liší se ve stylu zpracování odebraného vzorku. V obou případech platí, že školáci si setřou sliznici přiloženou vatovou tyčinkou v obou nosních dírkách.

Martin Macháč, ředitel 5. ZŠ Frýdek-Místek: "Testy jsou trošku horší, ta manipulace s nimi, čekali jsme, že dostaneme testy, které jsme používali pro děti IZS, ty lepu testy, které jsou takové jednodušší, nicméně dostali jsme bohužel ty trošku složitější, ale jinak si myslím, že jsou stejné."

Děti se budou testovat dvakrát týdně, vždy v pondělí a ve čtvrtek. Zároveň byl v rámci návratu do škol zaveden systém rotace tříd, kdy jeden týden bude polovina dětí z prvního stupně ve škole a druhý doma na distanční online výuce. Všeobecně jsou alespoň za částečné zahájení výuky všichni rádi.

Marcela Veselková, třídní učitelka II.B; 5. ZŠ Frýdek-Místek: "To si myslím, že je dobré, protože ta online výuka pro ty malé děti není zrovna ideální, takže jsme rádi, že se setkáme alespoň tak."

Martin Macháč, ředitel 5. ZŠ Frýdek-Místek: "Je polovina dětí, ať nám to vyjde i vzhledem k družině, takže máme momentálně 9 tříd, během příštího týdne přijde dalších 8 tříd. Druhý stupeň momentálně nechodí, máme ale spuštěn takový projekt, kdy chodí děti, které jsou ohroženy neúspěchem a těm umožňujeme připojení do online výuky."

V podobném duchu za režimu testování se mohly otevřít také mateřské školky.

Martin Macháč, ředitel 5. ZŠ Frýdek-Místek: "Školka funguje pro předškoláky a zaměstnance IZS a je de se ve stejném stylu, jako tady u prvního stupně."

Všeobecně dál platí také pravidlo časté dezinfekce a u dětí na prvním stupni nošení alespoň chirurgických roušek.

---

Hospic hledá lékaře i vedoucí sociálního úseku

Hospic hledá lékaře, který by vypomohl s péčí o tamní klienty. Současný lékař se totiž rozhodl po mnoha letech dokonce i přesluhující praxe odejít do zasloužené penze. Péče o klienty hospice je mimořádným posláním, jehož kvalitu chtějí v zařízení díky všem službám, včetně lékaře, zachovat.

Hospic Frýdek-Místek zajišťuje podobně jako ostatní, péči o klienty v terminální fázi jejich onemocnění. Poskytuje paliativní péči a provozuje pobytové odlehčovací služby i sociálně zdravotní služby. Aktuální období pandemie koronaviru tady tak pro všechny není jednoduché, ale zvládají ho velmi dobře.

Jan Jursa, ředitel Hospice Frýdek-Místek: "Zatím zvládáme, samozřejmě s různými omezeními. Bohužel i u nás se v minulém roce objevila nákaza, kterou jsme naštěstí docela rychle překonali. Paradoxně hospicovým pacientům nijak neublížila, i ti je překonali bez větších problémů."

Výhodou pro zdejší klienty je, že nejsou ošizeni o návštěvy. Platí ale dodržování nošení respirátorů, používání dezinfekce a samozřejmě rozestupů.

Jan Jursa, ředitel Hospice Frýdek-Místek: "Návštěvy jsou omezené v počtu, preferujeme počet jednoho návštěvníka k jednomu pacientovi, ideálně jednu návštěvu za den. Poskytujeme více služeb, jednak zdravotní a sociální. U těch sociálních samozřejmě požadujeme po návštěvách buďto testy nebo potvrzení o tom, že prodělali covid nebo že jsou očkovaní. U návštěv pacientů hospicové služby požadujeme respirátor a samozřejmě používání dezinfekce."

Ubytovaní klienti naštěstí situaci chápou, i když se tak jako všude, nemohou dočkat rozvolnění.

Jan Jursa, ředitel Hospice Frýdek-Místek: "Obecně jsou seznámeni se situací a musí se s ní vyrovnat. Samozřejmě, že by byli radši stejně jako my, kdyby stav byl normální a návštěvy tady mohly chodit v počtu a četnosti tak, jak by chtěly."

Hospic se aktuálně dostal do situace, že hledá nového lékaře, který by mohl pomoct s péčí o zdejší klienty.

Jan Jursa, ředitel Hospice Frýdek-Místek: "Hledáme nového lékaře, protože naši lékaři tady pracují jenom na částečný úvazek. Mají ještě závazky u jiných zaměstnavatelů nebo už jsou v důchodovém věku a stále si chtějí udržet kontakt s pacientem a obecně lidmi, takže nám pomáhají."

Současný lékař se rozhodl po dlouhodobé praxi, kdy dokonce i přesluhuje, odejít už do zasloužené penze.

Jan Jursa, ředitel Hospice Frýdek-Místek: "Právě proto hledáme dalšího lékaře. Budeme rádi, když se nám nějaký ozve. Další podrobnosti jsou na našich webových stránkách. Stejně tak jestli ještě mohu dodat, tak hledáme vedoucí sociálního úseku, sociální pracovnici. I o této pozici jsou informace na našich webových stránkách."

Ideální odbornost lékaře v hospici je samozřejmě paliativa nebo algeziologie, případně obecně interna, ARO a další. Důležitá bude komunikativnost a milý přístup ke zdejším pacientům, kteří ho nesmírně potřebují.

---

V městských pískovištích probíhá výměna písku

Spolu s jarním úklidem začala i výměna písku v dětských pískovištích. Město jich má ve správě celkem 114. Všechny projdou do konce května údržbou a dostanou nový písek, který má vysoké hygienické nároky a oproti běžnému písku i trochu jiné složení.

Dětská pískoviště ve Frýdku-Místku od poloviny března postupně obsazuje velký bagr. Po zimě je už totiž dlouhá léta ve městě zvykem, že původní písek musí projít obměnou.

Jaromír Kohut, ředitel TS F-M: "Pravidelná výměna písku začala stejně jako jarní úklid a vyhrabávání listí už 15. března v rámci možností klimatických podmínek, protože to počasí nám zatím moc nepřeje. Nicméně celkem až do konce května dojde k výměně na 114 pískovištích, 66 jich bude ve frýdecké částí, 48 v místecké části.

Přednost ve výměně mají pískoviště na certifikovaných dětských hřištích, který je ve městě zhruba 40. Na písek do pískovišť jsou navíc kladeny mimořádné nároky, musí splňovat speciální hygienické i obsahové normy.

Jaromír Kohut, ředitel TS F-M: "Ty práce spočívají v odtěžení toho stávajícího písku, návoz nového certifikovaného písku, což je podle vyhlášky 238/2011 písek, který musí splnit požadavky na zrnitost, chemický obsah i na obsah bakterií. S tím, že zhruba ta třetina pískovišť je v travnatých porostech, takže tam dochází k oddrnění tak, aby ta tráva nepřerůstala. Některé si zasluhují tu drobnou opravu těch posedových částí, takže do konce měsíce května by měla být tato výměna realizována."

K výměně je v průběhu roku použito zhruba 350 tun certifikovaného písku s atestem, aby vyhovoval stanoveným limitům.

Jaromír Kohut, ředitel TS F-M: "V létě pravidelně zase naši zaměstnanci provádějí kontrolu těch pískovišť a v průběhu měsíce srpna dochází k drobným opravám, případně doplnění stávajícího písku."

Pokud jsou některá pískoviště v rekonstrukci, písek se vymění až po dokončení oprav.

---Mohlo by Vás také zajímat