Frýdeckomístecký expres

  • Zpravodajství z Frýdku-Místku od reportéra Jiřího Cilečka a kameramana Lukáše Durčáka
  • Dětské oddělení hospitalizovalo v dubnu 85 dětí
  • Po sídlišti Anenská pomaleji, chystá se zóna 30 km/h
  • Technické služby rozjely naplno sečení trávy

Dětské oddělení hospitalizovalo v dubnu 85 dětí

Záchranná služba už vozí děti jinam. Ty, které přivedou rodiče, nemusí Nemocnice ve Frýdku-Místku přijmout. Dětské oddělení zavřené není, ale omezilo akutní péči. Do původního stavu se už zřejmě nevrátí. Pomoci by mohlo alespoň obnovení lékařské pohotovosti nebo příchod kvalitních pediatrů.

Vedení Nemocnice ve Frýdku-Místku a zástupci kraje informovali o aktuálním stavu na tamním dětském oddělení. Vyvrátili informace o tom, že oddělení je zavřené. Od dubna nefunguje pouze režim akutní péče.

Tomáš Stejskal, ředitel Nemocnice ve Frýdku-Místku: "My jsme o tom rodiče informovali, já jsem prosil i prostřednictvím médií, aby tuto situaci pochopili, takže většina z nich tady volá dopředu, jestli mají jet k nám nebo jestli mají jet někde jinde. Tato komunikace probíhá. Samozřejmě se objeví i děti, které přijdou přímo na urgent. Pokud ten stav je takový, že přijdou triáží, tak je přijmeme a řešíme je tady u nás."

Lucie Hradečná, maminka hospitalizované holčičky: "My jsme přišli do nemocnice s tím, že dcera měla úraz. Upadla na chodník, udeřila se do hlavy. Nebylo jí dobře. Takže jsme přišli tady do frýdecké nemocnice na vyšetření. Příjem byl perfektní. Já si nemůžu stěžovat na nic. Pan doktor byl příjemný. S tím, že nás teda hospitalizovali a uvidíme, co bude dál. Je 24 hodin na pozorování v tuto chvíli."

Naproti tomu maminka z Palkovic měla u infekce trávícího traktu komplikaci s přijetím dítěte i do dalších tří nemocnic. Pomoci musela praktická lékařka.

Petra Kučová, maminka z Palkovic: "Řekli, že mají plný stav, takže nemůžou přijmout další dítě. A dovolala se až potom do Jičína, kde se s paní primářkou domluvily, že mi to dítě přijmou. Já jsem jela ráno do práce, z práce do Jičína, tam jsem byla s dítětem do půl deváté, než usnula, pak jsem jela domů za druhým dítětem, s tím jsem byla přes noc. Ráno jsem ji zavedla do školky, do práce a zase potom do Jičína za dítětem."

Tomáš Stejskal, ředitel Nemocnice ve Frýdku-Místku: "Pro nás by byl velký problém, kdyby tady chodili všichni rodiče právě díky tomu, že není zajištěna ta LPS, abychom museli dělat triáž, jestli je ten pacient k přijetí nebo k hospitalizaci anebo není. To je zásadní. Toto má dělat praktický lékař, takže věříme, že se s nimi dohodneme."

Kraj i nemocnice s praktiky jedná, ale zajistit nepřetržitou službu Lékařské pohotovostní služby není jednoduché.

Tomáš Stejskal, ředitel Nemocnice ve Frýdku-Místku: "Musím říct, že paní doktorka Nováková, jako koordinátor byla vstřícná a zajistila ty pátky. Věřím, že postupně, když ne každý měsíc, tak se nám podaří vždycky navýšit jeden den. A pokud všechno dobře dopadne, tak někdy v říjnu bychom mohli jet na plnou LPS a tím pádem obnovu toho provozu."

Za měsíc a půl bylo z nemocnice přesměrováno jinam zhruba 7 desítek dětí. Hospitalizováno bylo v dubnu 85 dětí, z toho 13 na jednotce intenzivní péče.

Tomáš Stejskal, ředitel Nemocnice ve Frýdku-Místku: "Procentuálně je to pokles asi na 80 procent. To je právě to, že jsme odklonili rychlou záchrannou službu. Že jezdí do jiných zdravotnických zařízení. Nicméně tady třeba 15 převozů rychlé skončilo u nás v nemocnici. Dokonce byly převozy z jiné nemocnice k nám."

Nemocnice zároveň požádala město, aby nešířilo informace o tom, že dětské oddělení je zavřené. Město naopak hledá způsob, jak pomoci obnovit plné fungování oddělení a nemocnici dál podporuje.

Petr Korč (NMFM), primátor Frýdku-Místku: "Předali jsme kontakt na jednoho lékaře, který by rád oddělení posílil a zároveň jsem zopakoval informaci, že pokud nastoupí nový lékař, tak město je schopno nabídnout ubytování. Za sebe osobně budu stále opakovat to, že snahou města a věřím, že si snahou nemocnice a kraje by mělo být obnovení té péče do stavu 24 hodin denně 7 dnů v týdnu přítomnost pediatra, aby každý rodič, který do té nemocnice přijede, tak přesně věděl, co se s jeho dítětem bude dít. Včetně pohotovostní služby, kterou nemocnice nyní nezajišťuje v plném rozsahu a měli by ji zajišťovat pediatři."

Z nemocnice odešlo postupně sedm lékařů. Údajně kvůli obavám o další vzdělávání.

---

Po sídlišti Anenská pomaleji, chystá se zóna 30 km/h

Na sídlišti Anenská ve Frýdku-Místku má dojít ke zklidnění dopravy. Město připravuje úpravu dopravního režimu na zónu s nejvyšší povolenou rychlostí 30 km/h. Zároveň bude omezeno i parkování vozidel nad 2,5 tuny. Úprava by měla začít platit během června.

Na sídlišti Anenská ve Frýdku-Místku začnou v průběhu června platit nová pravidla pro řidiče. Ulicí se bude moci projíždět rychlostí pouze 30 kilometrů za hodinu.

Leonard Varga, náměstek primátora Frýdku-Místku (Piráti): "Zóna 30 je jedním z důležitých prvků, jak zajistit větší bezpečnost provozu. Zejména zvýšit komfort pro pěší a cyklisty. Je to nástroj, který se v Německu používá od roku 1983. Třeba v Holandsku zóny tvoří více než polovinu všech komunikací vůbec. My jsme se rozhodli ji rozšířit ve Frýdku-Místku o další sídliště, tuto zónu 30."

V lokalitě se změní také pravidla pro parkování. V době od 18:00 do 7:00 ráno zde nebudou moci parkovat vozidla, jejichž okamžitá hmotnost přesahuje 2,5 tuny.

Leonard Varga, náměstek primátora Frýdku-Místku (Piráti): "Tím chceme najít nové místo pro parkování lidí, kteří tady opravdu bydlí a kteří tady opravdu potřebují mít to auto zaparkováno."

Do zóny 30 bude patřit pouze Anenská. Ulice Malý Koloredov a Riegrova tam zahrnuta nebude, protože to nakonec nedoporučila dopravní komise.

Leonard Varga, náměstek primátora Frýdku-Místku (Piráti): "Na ulici Malý Koloredov platí 40. Tuto ulici máme v plánu letos rekonstruovat a pravděpodobně tam přidáme cyklistický pruh, aby se ten profil ulice snížil a opět jsme vyšli vstříc i těm cyklistům."

Podobné zóny by se v budoucnu mohly objevit i v dalších částech města. Jde především o zajištění bezpečnosti přebíhajících dětí i dospělých.

Leonard Varga, náměstek primátora Frýdku-Místku (Piráti): "Podle dostupných dopravních analýz a expertíz vyplývá, že v případě střetu vozidla s chodcem při rychlosti 30 km/h, oproti 50 km/h, je riziko úmrtnosti nižší až o 90 procent. Samozřejmě městský policie bude konat zvýšený dohled tady v této zóně."

Instalace dopravního značení by se měla realizovat v polovině června. Musí se totiž dodržet harmonogramy pro možné připomínky. Samotná úprava provozu je pak platná až 15. den po vyvěšení veřejné vyhlášky.

---

Technické služby rozjely naplno sečení trávy

Miliony metrů čtverečních travnatých ploch udržuje každoročně Frýdek-Místek. Do ulic v těchto dnech opět vyjely sekačky na trávu posílené pracovníky s křovinořezy. Začalo totiž pravidelné sečení trávy. Hotové by mělo být do poloviny června.

Od začátku měsíce se ulicemi města rozléhá opět zvuk sekaček na trávu. Město totiž musí udržovat na 1 750 tisíc metrů čtverečních travnatých ploch.

Radim Svoboda, vedoucí provozu zeleň TS: "Používáme tady na tyhle seče flotilu sekaček. Používáme sekačky Gianni Ferrari Turbo 2 v doprovodu se sekačkami Kubota G23. Na této akci se podílí cirka 25 pracovníků, ať už pracovníci obsluhy sekaček, tak pak i doprovod k dokosování křovinořezy. To znamená dokosování kolem překážek v zeleni, ať už to jsou lavičky, sloupy, stromy. A tak dále."

V rámci intenzivní údržby se provádí během sezóny kolem 5 sečí. V extenzivní stačí zhruba dvě seče za rok.

Radim Svoboda, vedoucí provozu zeleň TS: "Hlavní plochou jsou parkové a parterové trávníky. To jsou především ty intenzivně využívané plochy. Tam těch sečí je 3 až 5 až 7. U parterů 5 až 7. U parkových 3. To znamená, je to taky největší plocha té zeleně, kterou udržujeme jsou právě ty parkové trávníky, takzvaná sídlištní zeleň, kde se jedná bezmála asi o 1 050 tisíc metrů čtverečních, které udržujeme."

Město je při údržbě rozděleno do několika částí. S pracemi se letos začalo v části Frýdek-Jih.

Radim Svoboda, vedoucí provozu zeleň TS: "To znamená sídliště Slezská, Hlavní, ČD, a ta oblast na jihu města. Budeme pokračovat částí Místek-Jih, to znamená asi s největšími sídlišti Riviera a Bezručovo. Pak se přesuneme tady na Místek-Sever, kde se zrovna nacházíme a tady asi největším sídlištěm je Kolaříkovo. A seče chceme ukončit v části Frýdek-Sever, to znamená asi s největším sídlištěm Nad Lipinou."

První seče parkových trávníků by měly být hotové přibližně do 10. června. V případě parterových ploch by se měla do té doby stihnout i seč druhá.

---Mohlo by Vás také zajímat