Frýdeckomístecký expres

  • Zpravodajství z Frýdku-Místku od reportéra Jiřího Cilečka a kameramana Lukáše Durčáka
  • Další sbírka Daruj F-M vynesla přes 244 tisíc korun
  • Město prodá vilku po bývalé školní družině v licitaci
  • DISTEP zdraží letos teplo o zhruba 9,5 procenta

Další sbírka Daruj F-M vynesla přes 244 tisíc korun

Lidé opět ve velkém podpořili oblíbenou sbírku Daruj F-M. Ta letos i s příspěvky města pro dvojici projektů vynesla dohromady téměř 245 tisíc korun. Peníze půjdou na pořízení auta pro Mobilní hospic Charity Frýdek-Místek a také na opravu stodoly střechy ve Faunaparku.

V malé zasedací místnosti magistrátu se sešli zástupci Faunaparku a Charity Frýdek-Místek, aby podepsali předávací protokoly ze sbírky Daruj F-M. Další ročník této oblíbené akce se setkal i v této nelehké době s poměrně slušnou finanční podporou.

Jakub Míček, náměstek primátora Frýdku-Místku/ANO/: "Tento již třetí ročník hodnotím velmi kladně. Podařilo se realizovat další dva projekty z projektu Daruj FM, kdy se jednalo o stodolu ve Faunaparku a vozidlo pro mobilní hospic od Charity. V obou dvou případech se vybralo přes 100 tisíc korun. Doufám, že tyto peníze poslouží svému účelu."

Charita i s příspěvkem města získala přes 141 tisíc korun a Faunapark přes 103 tisíc korun.

Petr Dvořáček, předseda Spolku pro Faunapark ve F-M: "V prvé řadě velké poděkování všem spoluobčanům, kteří nám na záchranu stodoly přispěli. Finanční částka bude využita pro uhrazení faktury za střechu. Ale se stodolou, jak už jsem říkal, máme velké plány. Chceme ji omítnout, chceme tam udělat hromosvod, chceme tam udělat další věci, které by to trošku zvelebili. Jako je nové plátno, jako jsou nové dveře nebo nové vrata respektive."

Martin Hořínek, ředitel Charity Frýdek-Místek: "My jsme moc rádi za to, že jsme se mohli zapojit do projektu Daruj FM s naším záměrem, kterým je pořízení vozidla pro mobilní hospic, který provozujeme v rámci naší ošetřovatelské služby Salvia. Pro nás to mělo dva velké efekty. Za prvé se vybrala částka, která pomůže na pořízení vozidla, které je pro mobilní hospic nezbytně nutné. A druhá věc je, že se vůbec toto téma veřejně otevřelo, protože vnímáme, že to je věc, která je hodně aktuální a ty statistiky ukazují, že stále více lidí chce dožít závěr svého života doma a my jsme moc rádi, že jim to můžeme i díky podpoře Daruj FM umožnit."

Petr Korč, primátor Frýdku-Místku/NMFM/: "Projekt Daruj FM je hodnotný zejména tím, že ukazuje vedení města, o které projekty je skutečný zájem a je na nich důležitá právě participace občanů. A v tomto je projekt cenný a věřím, že dnešní předání šeku zdaleka není poslední a tento projekt má před sebou velkou budoucnost."

Jakub Míček, náměstek primátora Frýdku-Místku/ANO/: "V současné době sbíráme projekty další do projektu Daruj FM. Takže pokud jsou případní zájemci, kteří by se chtěli zapojit do tohoto programu, tak určitě mohou zaslat svou žádost a rada města ji potom vyhodnotí a případně zařadí."

Zapojit se mohou organizace, které působí na území města a chtějí peníze použít na prospěšný účel. Ve většině případech město peníze vybrané od lidí po ukončení sbírky zdvojnásobí. Maximálně dává však vždy částku 200 tisíc korun. V loňském roce šlo takto díky sbírce na opravu věže kostela svatého Martina ve Skalici přes 513 tisíc korun.

---

Město prodá vilku po bývalé školní družině v licitaci

Frýdek-Místek chystá prodej dalšího nepotřebného majetku. V licitačním řízení nabídne zájemcům téměř 85 let starou vilku, kterou ještě nedávno využívaly děti ze Základní školy Petra Bezruče jako družinu. Licitace proběhne 19. ledna a zájemci se mohou přihlásit za splnění podmínek ještě den před jejím začátkem.

Malá vilka v ulici Národních mučedníků ve Frýdku-Místku hledá nového majitele. Původně byla vybudována jako rodinná, následně do konce 80. let sloužila jako jesle. Poté, až téměř do současnosti v ní byla školní družina 1. Základní školy.

Dagmar Horinová, technik oddělní správy budov: "Původně v plánech, které jsme dohledali, je z roku 1937. Jedná se o zděný objekt, vybavení zůstalo bohužel původní, jak se to kdysi postavilo. Je to suterén, první patro, podkroví. Bohužel všechno je v původním stavu a už to absolutně nevyhovuje provozu školní družiny. Byly takové snahy o nějakou rekonstrukci. Byla vypracovaná studie proveditelnosti přestavby na provoz školní družiny."

Radovan Hořínek, náměstek primátora Frýdku-Místku/ANO/: "Město se rozhodlo budovu této bývalé školní družiny prodat. Ten stav se zhoršoval a zdálo se nám, že už neodpovídá takovému stavu, v jakém by měla být školní družina. Současně pro děti ze školní družiny budou zajištěny od 1. února nové, lepší prostory. Dále máme vyčísleny předběžné náklady na opravu 3,5 milionu korun. Čili to byly dva hlavní faktory, které vedly k rozhodnutí o prodeji."

Dagmar Horinová, technik oddělní správy budov: "Poté, co město nabylo budovu jinou, která mnohem lépe vyhovuje provozu školní družiny, tak se rozhodlo, že tady tento objekt už družina nebude potřebovat a přestěhuje se do jiného objektu."

Ze strany městských odborů a organizací o budovu také nikdo neprojevil zájem. Nabídka obsahuje zastavěnou plochu a nádvoří o výměře 143 m a tři pozemky o celkové výměře 1 684 m. K prodeji je vše jako celek.

Radovan Hořínek, náměstek primátora Frýdku-Místku/ANO/: "Zatím se zdá, že o tu budovu s pozemkem bude velký zájem, dorazilo několik desítek zájemců. Uvidíme samozřejmě až na té licitaci samotné, kdo se do ní zapíše. Vyvolávací cena je ve výši znaleckého posudku, což činí 2 690 000,- Kč."

Licitace proběhne 19. ledna v 15. hodin ve velké zasedací místnosti Magistrátu města Frýdek-Místek.

Radovan Hořínek, náměstek primátora Frýdku-Místku/ANO/: "Na sociálních sítích i na webu jsou vyvěšeny ty licitační podmínky. Požadujeme tam složení jakési jistoty, takže doporučuji všem se seznámit s těmi podmínkami, aby pak třeba nebyli překvapeni."

Do 18. ledna musí zájemci odeslat na účet města takzvanou jistotu ve výši deseti procent z vyvolávací ceny nemovitosti.

---

DISTEP zdraží letos teplo o zhruba 9,5 procenta

Dodavatel tepla ve Frýdku-Místku, společnost DISTEP, se snaží dlouhodobě držet ceny na přijatelné úrovni. Letos se přesto nevyhne zdražování. Lidé se ale nemusejí bát, že by se do něj promítl například nákup hotelu Centrum. Na vině je především prudké a výrazné zdražení emisních povolenek.

Zdražování není pro domácnosti všeobecně příjemné téma. Nebývale rychlý nárůst cen ovšem postihl celý svět. V rámci energií prudce zdražila elektřina i plyn. A pozadu nezůstane ani teplo. Frýdecko-místecká společnost DISTEP ale dělá co může, aby nebyl nárůst cen za teplo tak enormní.

Jiří Čuda, předseda představenstva společnosti DISTEP: "Aktuální ceny tepelné energie se pro příští rok zvednou cca o 9,5 procenta s tím, že toto navýšení je především z důvodů zvýšení cen emisních povolenek, které se razantním způsobem zvýšily. Pro ilustraci v předchozím období tyto povolenky stály 25 euro. S tím, že v tuto chvíli se pohybují až kolem hranice 90 euro za tunu. Což je ten hlavní důvod tohoto navýšení, který my bohužel nedokážeme žádným způsobem ovlivnit."

Teplo se v současnosti vyrábí především spalováním černého uhlí. S tím souvisí právě emisní povolenky, za které musejí výrobci energií platit, aby mohly jejich podniky fungovat.

Petr Korč, primátor Frýdku-Místku/NMFM/: "Městská společnost DISTEP má na starosti distribuci tepla do velké části domácností, ale i firem ve městě a dobrá zpráva je, že městu a městské společnosti se daří držet jeden z nejnižších nárůstů cen tepla v kraji a troufám si říct i v republice."

Jiří Čuda, předseda představenstva společnosti DISTEP: "Jiná města se pohybují v řádech, když se podíváme na ty nejbližší, třeba Ostrava 22,5 procenta. Jiné společnosti, které se zabývají dodávkami tepelné energie, mají navýšení mnohdy 30, 40 až 60 procent."

Zmíněný nárůst až o 60 procent čeká například obyvatele Děčína. DISTEP naopak hledá cesty, jak dlouhodobě cenu tepla udržet. Tomu by například měl pomoci i nákup hotelu Centrum, kam chce podnik centralizovat všechny své roztříštěné provozy po městě a dále ho po rekonstrukci plně využít.

Petr Korč, primátor Frýdku-Místku/NMFM/: "Věřím, že společnost dokáže centralizovat svůj provoz, dokáže zefektivnit ty čtyři budovy, dostat pod jednu střechu a využitím toho výměníku, který je v hotelu, získá možnost nejenom zásobovat ten hotel, ve kterém v budoucnu věřím vzniknou byty, ale zásobovat i okolí a získat další odběratele tak, aby se snížily ty režijní náklady a město mohlo pořád garantovat nějakou snesitelnou míru cen za tepelnou energii."

Hotel Centrum prodalo město své společnosti za 44 milionů korun. Plán a vývoj oprav, včetně získání všech potřebných povolení, chce DISTEP rozvrhnout do následujících sedmi let.

---Mohlo by Vás také zajímat