Frýdeckomístecký expres

  • Zpravodajství z Frýdku-Místku od reportéra Jiřího Cilečka a kameramana Lukáše Durčáka
  • Město postavilo dva nové mosty na obchvatu
  • Mateřské školy fungují opět v běžném režimu
  • Příborskou ulici čeká od pátku do neděle opět uzavírka

Město postavilo dva nové mosty na obchvatu

Frýdek-Místek dokončil dva nové mosty na obchvatu města. Ty zajistí především cyklistům a chodcům bezpečné spojení s rekreační oblastí Olešná. Výstavba stála 73 milionů korun a více než tři čtvrtiny pokryla státní dotace.

Slavnostní otevření jednoho ze dvou nových mostů je pro Frýdek-Místek opravdu významná událost. Oba totiž stojí nad nově budovaným obchvatem města a díky nim se tak výrazně zkrátí cesty do rekreační oblasti Olešná.

Petr Korč, primátor Frýdku-Místku: "Tyto mosty jsou velmi důležité hlavně z důvodů bezpečnosti, protože umožní pěším, cyklistům i autům vyhnout se té tranzitní dopravě, těm čtyřem proudům a spojí organicky město s tou rekreační oblastí."

Původně byly součástí plánů ŘSD na stavbu obchvatu. V roce 2010 byly ale kvůli úsporným opatřením vyřazeny.

Petr Korč, primátor Frýdku-Místku: "Město v roce 2017 stálo před rozhodnutím, jestli ty mosty postaví samo. Naštěstí to rozhodnutí bylo správné a město se rozhodlo ty mosty postavit, nakonec se podařilo na ně sehnat i dotace."

Jiří Kajzar, náměstek primátora: "My jsme to vyhodnotili, že to je strategicky velmi důležité pro město, aby byly a spojily rekreační část s městem. Nakonec se to podařilo, příprava, pak následná realizace a dneska můžeme vidět výsledek."

Petr Lyko, zástupce zhotovitele: "Je to běžný most, který běžně děláme. V podstatě je tady jenom to prostorové zakřivení, to znamená, jak směrové, tak výškové. Je větší náročnost na bednění té konstrukce, ale samozřejmě díky zkušenostem našeho týmu, už tyto věci děláme běžně."

První z mostů stojí za sjezdem z dálnice D48 na Zelinkovice a Olešnou a ponese název Nad Přehradou.

Petr Mikulenka, vedoucí investičního odboru F-M: "Stavba byla složitá v tom, že je to stavba ve stavbě. Museli jsme se domlouvat s nadřazenou stavbou ohledně zahájení staveb, ohledně zavodňování stavby, takže bylo trošku komplikované dořešit vlastně zahájení samotné stavby. Já jsem rád, že to slavnostní otevřená máme v uvozovkách za sebou, protože použili jsme do stavby asi 1500 tun betonu, 150 tun železa a jsem rád, že už je to zabudováno a může se po mostě jezdit a užívat ho."

Druhý z mostů spojil ulici Palkovickou s přehradou Olešná a dostal jméno K Olešné. Zatím slouží v režimu „průjezd stavbou“.

Jiří Kajzar, náměstek primátora: "Celkové náklady byly 73 milionů korun s tím, že se podařilo městu získat dotaci 55 milionů korun. Takže ten výsledek je velmi slušný. Jsem velmi rád a je to skvělá zpráva pro občany města."

Město na most převede také většinu linek MHD, autobusy se tak vyhnou průjezdu přes vytíženou silnici I/48.

---

Mateřské školy fungují opět v běžném režimu

Na začátku týdne se mohly ty nejmenší děti opět vrátit do školky. Mateřinky tak jedou už v běžném režimu, a dokonce i bez testování dětí. Děti se nemohly dočkat kamarádů a rodiče jsou rádi, že nemusejí být doma na ošetřovném a mohou opět chodit do práce.

Mateřské školky jsou od pondělí 10. května opět plné dětí. Jak je vidět, návrat do školky si většinou všechny nesmírně užívají, některé se ho nemohly dočkat, jiné se zase těší pomalu na přípravu do školních lavic.

Anketa děti: 1.) Já jsem ráda, že chodím do školky a můžu tady být, protože já už jdu tady toto září do školy." 2.) "Dobrý, mě to nebavilo být doma." 3.) "Já jsem se chtěl už těšit do školy. Mě už to tady moc nebaví, tak jsem se chtěl těšit do školy." 4.) "Je to tady super a moc jsem ráda, že tady mám svoje přátele."

Mateřská škola Pohádka ve Frýdku-Místku nebyla během omezení úplně zavřená. Starala se totiž o děti rodičů pracujících v integrovaném záchranném systému.

Kateřina Dušková, zástupkyně ředitelky MŠ Pohádka F-M: "Přiznám se, že my už jsme se strašně moc těšili na děti, až se vrátí a že budeme mít zase plné třídy, protože doteď jsme jeli v naplněnosti 15 dětí na třídu. To znamená, že byli předškoláci a pár dětí z těch integrovaných záchranných složek, takže my jsme strašně rádi, že už jsou všechny děti zpátky ve školkách a že už jedeme tak, jak máme."

Zároveň si oddechla i většina rodičů, kteří museli být s dětmi například doma na ošetřovném a nyní se tak mohou vrátit zpátky do práce.

Anketa rodiče: 1.) "Jsme rádi, určitě už kvůli dětem, protože jsou zase s dětmi a mají velkou radost." 2.) "Hodně dobré, musím do práce, takže jsem musela dát dítě do školky."

A jak jste to řešila během té doby, co to bylo zavřené?

Anketa rodiče: 2.) "No nijak, musela jsem být na ošetřovném, protože žiju sama se synem, tatínek musel do práce." 3.) "Manželka je na mateřské, takže nás se to ani tak netýkalo." 4.) "Do školky, do školy, ať to otevřou všechno, protože to je super. Můžu do práce volně chodit, nijak mě to neomezuje, takže super. My jsme se s manželem střídali, takže celkem pohoda, vždycky jsme to nějak s rodinou vymysleli."

Zdejší mateřská škola má v 11 třídách 280 dětí a zpátky nastoupil téměř plný počet. Zároveň všichni uvítali, že se u dětí zrušilo testování.

Kateřina Dušková, zástupkyně ředitelky MŠ Pohádka F-M: "Zpočátku jsme se testovali 2x týdně, tak jak nám bylo nařízeno. Poté se testovalo už jenom jednou týdně a pedagogové jsou stále v režimu jednou týdně."

Během testování tady neznamenali žádný záchyt nakažených dětí, podobě jako tomu bylo i v řadě dalších mateřinek.

Kateřina Dušková, zástupkyně ředitelky MŠ Pohádka F-M: "Náročný možná byl první týden, kdy rodiče ještě úplně nevěděli, jak manipulovat s těmi testy, jak se testovat. Trošičku jsme měli obavy z toho, jak k tomu budou přistupovat děti, ale děti to vzaly úplně sportovně a naopak, když jsme teď to testování zrušily, tak samy se toho testování domáhají."

Pro děti, které nemohly v minulých měsících do školky, dokonce zdejší mateřinka připravila aktivitu nazvanou Za pohádkou do Pohádky, na kterou byl velký ohlas.

Kateřina Dušková, zástupkyně ředitelky MŠ Pohádka F-M: "Paní učitelky namalovaly pohádkové postavičky a vymyslely k nim úkoly, takové motivační. Děti, když chodily s rodiči na vycházky, ono těch aktivit moc se nenabízelo, když jsme byli zavření, tak se mohly podívat, prošly se kolem školky, podívaly se, co je nového a mohly si přečíst alespoň nějaký úkol s rodiči."

Teď už si děti užívají plno aktivit přímo ve školkách.

---

Příborskou ulici čeká od pátku do neděle opět uzavírka

Řidiče projíždějící Frýdkem-Místkem čeká opět další dopravní omezení. V pátek odpoledne bude opět až do konce víkendu uzavřen hlavní tah na Příbor. Stavbaři se totiž potřebují opět posunout ve výstavbě mostu, který je součástí obchvatu. Připravena je objízdná trasa, u které se opět očekává delší zdržení, dopravu budou ale pomáhat řídit i policisté.

Měsíc uplynul jako voda a hlavní tah na Příbor čeká už dopředu avizovaná druhá uzavírka. Přemostění nad ulicí Příborská už stojí, beton nad podpůrnou konstrukcí zatuhl a stavbaři se opět potřebují ve výstavbě obchvatu města zase posunout o kousek dál.

Jan Rýdl, mluvčí Ředitelství silnic a dálnic: "Plánovaná uzavírka Příborské ulice mezi 20. a 22. listopadem navazuje na podobné dopravní opatření, které proběhlo zhruba před měsícem. Od pátku do neděle tohoto týdne bude provedena demontáž bednění i podpěrné konstrukce mostu. Následně dojde k přesunu betonových svodidel a také bude upraveno provizorní dopravní značení. Nová podjezdová výška se zvýší o 70 centimetrů. Tedy ze 4 metrů 10 centimetrů na 4,80 m."

Kompletní uzavírka pro veškerou dopravu začne v pátek v 18 hodin a skončí v neděli ve 24 hodin.

Objízdné trasy, které stanovil Moravskoslezský kraj, budou stejné jako minulý měsíc. Byly rozděleny na tři úseky, podle směru, ze kterého budou vozidla přijíždět. Od Ostravy jednosměrně na ulici 17. listopadu a zpátky na Příborskou. Z Frýdlantu a od Těšína pak obousměrně po Beskydské, Pod Puklí, Palkovické a Kvapilově. Na provoz budou opět dohlížet policisté.

Karolína Bělunková, mluvčí PČR Frýdek-Místek: "Policisté budou na vyznačených stanovištích provádět zvýšený dohled na bezpečný a plynulý průjezd uvedených tras. Žádáme řidiče, aby respektovali pokyny policistů řídících provoz, také přechodnou úpravu provozu, dopravní značení a především dbali zvýšené opatrnosti a byli ohleduplní k ostatním účastníkům silničního provozu."

Před měsícem způsobila uzavírka poměrně velké dopravní komplikace, dá se proto očekávat, že podobná situace se může opakovat.

Karel Deutscher, náměstek primátora Frýdku-Místku: "Sledoval jsem to, na Kvapilové ulici před odbočkou na Palkovickou se tvořily docela dlouhé kolony, samozřejmě lidé se snažili to objíždět různými způsoby a hlavně večer, ten pátek, to byla ta situace taková náročná, protože ti lidé se dostali do míst, kde obvykle nejezdili. Zrovna ten večer i pršelo, takže byla ta viditelnost taková horší, takže proto i na té Kvapilové ulici byly ty kolony poměrně dlouhé."

Řidiči by tak při průjezdu měli raději počítat s možným zpožděním a obecně zachovat klidnou hlavu a pevné nervy.

Karel Deutscher, náměstek primátora Frýdku-Místku: "Doporučení je tady tomuto místu se vyhnout, i těm objízdným trasám se vyhnout a pokud možno vůbec tudy neprojíždět a pak už pokud tady musíte projíždět, tak se teda vybavte trpělivostí, protože dá se říct, že ta cesta průjezdná je, ale v určitých špičkách to bude velmi náročné."

Stavba obchvatu Frýdku-Místku dál probíhá podle plánu a bez komplikací. První etapa by měla být hotová na začátku roku 2022 a druhá pak o půl roku později.

---Mohlo by Vás také zajímat