Frýdeckomístecký expres

  • Zpravodajství z Frýdku-Místku od reportéra Jiřího Cilečka a kameramana Lukáše Durčáka
  • Děti mají výuku na faře a v hasičské zbrojnici
  • Věž kostela ve Skalici ukrývala texty z 19. století
  • Benefiční festival Sweetsen fest opět oživil město

Děti mají výuku na faře a v hasičské zbrojnici

Žáci první třídy se učí v prostorách požární zbrojnice a třeťáci mají třídu na půdě fary. Netradiční a dočasné řešení pro výuku zvolili na Základní a mateřské škole v Chlebovicích. Budova školky totiž prochází rekonstrukcí a do školních tříd musely být z nařízení hygieny umístěny děti z mateřinky.

Hned první školní den usedli netradičně prvňáčci z Chlebovic do improvizovaných lavic v prostorách hasičské zbrojnice. Ta stojí vedle základní školy a s případným přesunem tak děti nemají žádný problém. Podobně jsou na tom i třeťáci. Ti docházejí do budovy fary, která stojí také vedle školy.

Anketa Děti: 1.) "Je to tady strašně moc hezké a moc se mi to tady líbí." 2.) "Je to tu dobré a mám to kratší do školy." 3.) "Je to dobré a je tady dobře."

Důvodem dočasné náhrady tříd je rekonstrukce mateřské školky.

Ilona Martínková, ředitelka ZŠ a MŠ Frýdek-Místek – Chlebovice: "Navyšovali jsme kapacitu mateřské školy, protože dětí je tady stále převis a ještě jsou další zájemci. A vzhledem k tomu, že za námi mateřská škola je v rekonstrukci. Dělala se v létě elektřina, bude se dodělávat ještě i voda. Tak jsme museli školní děti z hygienických důvodů převézt."

Ze dvou tříd tady na základní škole vznikly prostory pro děti z mateřské školky, kam celkem dochází 36 dětí.

Anketa: "Jsme moc rádi, že teďka ta možnost je. Máme ještě mladšího sourozence, který díky tomu bude mít také možnost nastoupit do místní školky."

Petr Korč, primátor Frýdku-Místku/NMFM/: "Naším cílem je, aby občané nejenom v centru, ale i v okrajových částech měli dostupné všechny služby. A proto jsme v Chlebovicích přistoupili k tomu, že pro velký zájem jsme přidali jednu třídu mateřské školky, aby nemusely děti z Chlebovic dojíždět do města. Myslím si, že ta situace. Zejména pro děti, je asi zajímavá, pokud jsou na půdě na faře a v hasičské zbrojnici, tak si myslím, že to drobné nepohodlí bude nakonec to, na co budou vzpomínat až budou dospělí, že to bylo zajímavé."

Dalším otazníkem je situace s výstavbou nové tělocvičny, která má stát nad budovou mateřské školky.

Jiří Kajzar, náměstek primátora Frýdku-Místku/NMFM/: "Přesto, že je to naše hlavní priorita pro investiční rok, tak to stojí všechno na nekompletní projektové dokumentaci, kterou naši předchůdci rok nebyli schopni zkompletovat a celou dodat k zadávacímu řízení. Dneska jsme po dvou měsících, máme 95 procent dokumentace a teď probíhají ještě složitá jednání s projektantem na dodání zbytků technických zprav, tak abychom mohli zahájit zadávací řízení na zhotovitele stavby."

Nová tělocvična má sloužit dětem ze základní a mateřské školy a také místním obyvatelům. Rozpočet na ni je 60 milionů korun.

---

Věž kostela ve Skalici ukrývala texty z 19. století

Text v němčině pravděpodobně ze 40. let 19. století. To byl zřejmě nejstarší nález v makovici věže kostela ve Skalici. Našly se ale i další zajímavé dokumenty. Věž nyní prochází kompletní rekonstrukcí, na kterou přispěli také lidé ve sbírce Daruj F-M.

Příjemně překvapení byli zástupci farnosti Skalice i památkáři při otevírání obsahu makovice věže kostela svatého Martina. Objevili tam totiž více než 100 let staré dokumenty.

Paweł Grodek, duchovní správce farnosti Skalice: "Jsem úplně překvapen tomu obsahu, který jsme tam našli. Celá ta dokumentace v češtině a v němčině, i ten dopis osobní, toho člověka, který byl zastoupený tím panem farářem."

Stanislava Žižková Vítová, členka farnosti: "No je to úžasná věc, že na nás mysleli předci a poskytli nám takové svoje zážitky, ale musíme to ještě všechno přečíst, protože už to časem změnilo podobu a je to jednou v češtině a jednou v němčině, takže se budeme moc těšit, až si ty celé dopisy přečteme."

Andrea Stanieková, Národní památkový ústav Ostrava: "Oni tam vložili do schránky brožurku o dějinách farnosti, to jsem ještě nikde neviděla. Musím říct, nebývá to tak obvyklé. Vizitku stavitele z Místku, což je taky zajímavé. To je také zajímavý dobový doklad. No a legitimaci klempíře, který to prováděl."

Mezi nejstarší artefakty patří právě německy psaný dokument ze 40. let 19. století.

Andrea Stanieková, Národní památkový ústav Ostrava: "Tam je datace 1847 nebo 6 nebo tak nějak, nepamatuju si to úplně přesně. A to odpovídá vlastně té fázi přestavby kostela, kdy dostal tu klasicistní podobu. A tady ta listina v češtině, co je normálně psaná latinkou, tak ta už je z 1890, kdy se tady zřejmě zase dělala oprava střechy a úpravy věže."

Farnost chce po digitalizaci a úpravě obsah nálezů zpřístupnit i veřejnosti. Makovice i kříž půjdou pozlatit a vrátí se zpátky na věž s přidaným novým obsahem pro budoucí generace.

Paweł Grodek, duchovní správce farnosti Skalice: "Cheme tam přidat z naší strany i nějaký flash disk, abychom tam dali možná fotky, náš dopis. Vytvořili jsme takovou informaci, kdo by chtěl něco napsat, abychom to mohli v takové podobě dopisu připravit."

Kostel starý více než 400 let už potřeboval opravit kompletně celou věž, proto se přistoupilo k otevření makovice.

Paweł Grodek, duchovní správce farnosti Skalice: "Budeme dělat komplet celou věž z toho důvodu, že jsme našli poškozené trámy a potřebujeme to všechno opravdu nově zrekonstruovat."

Na rekonstrukci kostela se vybíraly peníze také ve sbírce Daruj F-M, kam lidé poslali přes 313 tisíc korun. Město Frýdek-Místek pak přidalo podle pravidel sbírky maximální možnou částku 200 tisíc. Další peníze sháněla farnost i jinde. Rekonstrukce totiž vyjde na více než 1 milion korun. Předpokládaný termín dokončení opravy věže kostela naplánován na první týden v říjnu.

---

Benefiční festival Sweetsen fest opět oživil město

Frýdek-Místek zažil 17. ročník benefičního festivalu Sweetsen Fest. I letos byl především o domácích kapelách, divadle, a hlavně dobročinné sbírce. Za necelé tři dny se podařilo vybrat téměř 73 tisíc korun.

Frýdek-Místek opět ožil oblíbeným festivalem Sweetsen fest. Ten začal už ve čtvrtek odpoledne na scéně Hudba u Arnošta. Jak už bývá zvykem, atmosféru si přišli užít místní i přespolní a každý se těšil na něco jiného.

Anketa: 1.) "Na Slepé křováky, zítra, 21:50." – A všeobecně na Sweetsen chodíte pravidelně? – "Chodíme pravidelně." – Jak vnímáte atmosféru? – "Velmi dobře." 2.) "My jsme odsud, tak my to máme kousek. My jsme domácí." – Tak co to pro vás znamená, když se řekne Sweetsen fest? – "Taková srdcová záležitost." 3.) "My jsme přišli na Jakuba Tichého, to bude velká pecka za chviličku. Chodíme pravidelně, ano." 4.) "Po dlouhé době jsem na Sweetsen festu." 5.) "Jo, zaujalo, že se snaží hoši. Jsem tady poprvé vůbec na tom Sweetsenu."

Letošní 17. ročník proběhl v omezeném a menším režimu na třech scénách. Kromě hudby obsáhl tradičně divadlo. Festival cílí tradičně na domácí interprety.

Kamil Typovský, dramaturg festivalu Sweetsen fest: "Aby alespoň jeden z interpretů v té skupině byl rodák z Frýdku-Místku nebo resident ve Frýdku-Místku a musí se hrát vlastní tvorba. Tak to je a jsme rádi, že každý rok se objevují nové a nové kapely. Letos v podstatě i když máme omezený rozpočet a nemáme jedno pódium, tak je i tak sedm nových kapel a jsme rádi, že to podhoubí tady funguje."

Součástí je také pravidelná benefice, kdy se vybírají peníze na různé dobročinné organizace ve městě. Ty si připravují na festivalu i drobný program, především pro děti.

Lucie Zelinková, Charita Frýdek-Místek: "Celé takové velké téma je cirkus, takže děti si mohou vyzkoušet různé cirkusové aktivity, udělat různé vlastní náramky, máme tu i malování na obličej. Před vstupem do areálu máme umístěnou takovou velkou kulisu, u které se mohou vyfotit. K dispozici jim je i klaun, který pro ně vyrábí různá zvířátka z balónků a podobně."

Jakub Tichý, neuvolněný radní Frýdku-Místku/Piráti/: "Jsem rád samozřejmě, že to probíhá po loňské pauze. Je to 17. ročník, myslím si, že skoro každý, kdo ve Frýdku-Místku žije, tak na Sweetsenu někdy byl nebo o něj alespoň i zavadil. Mnozí z nás na měl i vystupují vcelku pravidelně. A tak jsem rád, že se to pořád daří táhnout dál. I když bez těch velkolepých úvodů, jaké byly v minulých letech u řeky, na Olešné, ale ono je to možná lepší, že to zase dostane trochu komornější atmosféru."

Ve sbírce se letos vybíralo na Charitu, ADRU a Podané ruce. V závěru festivalu byl jejich zástupcům předán šek na téměř 73 tisíc korun.

---Mohlo by Vás také zajímat