Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Frýdeckomístecký expres

Frýdeckomístecký expres

  • Zpravodajství z Frýdku-Místku od reportéra Jiřího Cilečka a kameramana Lukáše Durčáka
  • Gymnázium Petra Bezruče zvítězilo v soutěži Eurorebus
  • Budova Fitensscentra se vydražila za 8 milionů
  • Zástupci vedení města navštívili basketbalovou halu

Gymnázium Petra Bezruče zvítězilo v soutěži Eurorebus

Studenti Gymnázia Petra Bezruče z Frýdku-Místku si připsali velkolepý úspěch. Vyhráli totiž zeměpisnou soutěž Eurorebus, do které se každoročně zapojují tisíce žáků i studentů z celého Česka. Frýdecko-Místečtí gymnazisté letos získali už počtvrté za sebou putovní pohár pro nejúspěšnější školu.

Zaplněná aula Gymnázia Petra Bezruče ve Frýdku-Místku. Zdejší studenti se sešli na slavnostním ceremoniálu předávání velkého putovního poháru. Vyhráli totiž 27. ročník zeměpisné soutěže Eurorebus.

Šimon Švarný, student 6. ročníku: "Ta soutěž je vlastně řekl bych ne přímo na zeměpis, jak na obecný přehled. Je tam část zeměpisu, část dějepisu, část sociálních nebo sociologických věcí a celkem dost se tam i počítá."

Soutěží se ve třech věkových kategoriích. Navíc se sčítají body nejúspěšnějších tříd. Gymnazisté díky tomu vybojovali pro svou školu už čtvrté celkové vítězství za posledních sedm let.

Daniel Kozák, ředitel soutěže Eurorebus: "Zdejší gymnázium patří k těm nejlepším a nejúspěšnějším školám v rámci celé republiky. A dlužno říct, že ten úspěch je mimořádný i s ohledem na množství žáků a studentů, kteří se každoročně vědomostní soutěže Eurorebus zúčastňují."

Olga Onderková, ředitelka Gymnázia Petra Bezruče, Frýdek-Místek "Je to velký úspěch, i když si někdo řekne, že je to počtvrté. Ale to úsilí těch studentů vyústilo v zisk tohoto poháru a jak už jsem řekla. Je to o to cennější, že ten pohár studenti získávali během distanční výuky. Kdy většina soutěží byla zrušena a skutečně i v té distanční výuce se do toho zapojili a ten pohár vyhráli."

Někteří studenti se do soutěže zapojují pravidelně. Například už šestým rokem, co chodí na zdejší gymnázium.

Kateřina Lasotová, studentka 6. ročníku: "Hrajeme ji pořád ve stejném složení s mými kolegy. A Velmi si ji užíváme, každý rok jsme se těšili na závěrečné finále, do kterého se nám teda podařilo pokaždé dostat a byla to úžasná atmosféra."

Filip Zikeš, student 6. ročníku: "Vždycky se to dalo nějakým způsobem zvládnout a jsme rádi, že nám podařilo dostat se až tady do krajského a následně do celostátního kola."

Olga Onderková, ředitelka Gymnázia Petra Bezruče, Frýdek-Místek: "Část studentů je stejných, ale v podstatě vždycky do toho zapojujeme mladší a mladší ročníky, tak aby ta kontinuita pokračovala dál."

Pavel Kváš, učitel zeměpisu a vedoucí týmu: - Čím to je? Že se jim tak pokaždé daří? - "To rozhodně poděkování patří všem kolegům. Tohle je taková ta třešnička na tom dortu, ale ten základ je v tom vzdělávání na naší škole. A to poděkování patří všem kantorům."

Petr Korč, primátor Frýdku-Místku/NMFM/: "Gymnázium Petra Bezruče mělo vždycky vysokou úroveň. Jak na pedagogické úrovni, tak i mezi studenty a absolventy. A jsem rád, že jako absolvent to mohu konstatovat i teď a vidím ty úspěchy a přeju to našim studentům z Frýdku-Místku a věřím, že ten pohár, který získali, dneska není poslední."

Do soutěže se každoročně zapojuje přes 20 tisíc žáků z 500 škol v celé České republice.

---

Budova Fitensscentra se vydražila za 8 milionů

8 milionů korun. To je částka, kterou byli ochotní zaplatit v dražbě zájemci o budovu Fitnesscentra ve Frýdku-Místku. Budou ji muset opravit a předělat. Chtěli by tam totiž provozovat zřejmě restauraci. Město pro budovu nemělo využití, navíc by do ní muselo hodně investovat, za bylo rozhodnuto o jejím prodeji.

Poslední část budovy bývalého komerčního centra na ulici 8. pěšího pluku ve vlastnictví Frýdku-Místku. Město se rozhodlo ji prodat v dražbě, do které se přihlásilo 7 zájemců.

Radovan Hořínek, náměstek primátora Frýdku-Místku/ANO/: "Je poměrně náročná na dodržení těch zákonných podmínek. Proto se spíše volí ty méně náročné formy, ale my jsme se obrátili i na Ministerstvo pro místní rozvoj, které nám doporučilo prodávat ty nemovité věci té vyšší hodnoty právě formou této dražby."

Pro budovu z roku 1975 už město nemělo využití a neměla o ni zájem ani žádná městská organizace. Navíc potřebuje opravit střechu, okna a zateplit. Tyto opravy by přišly na několik milionů korun. Znalec odhadl cenu budovy na zhruba 5 150 000 korun, což byla také vyvolávací cena. Vítěz za ni nakonec dal přesně 8 milionů.

Masoud Abdullah, vítěz aukce: "Samozřejmě jsme spokojení. Máme dobré místo ve Frýdku-Místku. Máme plán, uděláme tam nějaký velký obchod a uvidíme, jak to půjde." - Máte něco konkrétního? O čem uvažujete? - "Nějakou velkou restauraci, dělali bychom tam naše jídlo. My jsme cizinci, tak bychom tam dělali naše jídlo."

Radovan Hořínek, náměstek primátora Frýdku-Místku/ANO/: "Vítám tu cenu dosaženou vydražením, protože je to příjem pro městský rozpočet. A ty peníze budou využity pro jiné potřebné akce na městě. S tím, že ten objekt nebyl v ideálním stavebně-technickém stavu a v nejbližších letech by tam město muselo investovat. Čili pokud bude doplacena cena dosažená vydražením, tak už to bude věcí nového soukromého vlastníka."

Dražbu vyhráli Syrští Kurdové, kteří ve Frýdku-Místku dlouhodobě provozují síť rychlého občerstvení a rádi by v budově udělali jejich tradiční restauraci.

Masoud Abdullah, vítěz aukce: "Máme tady rychlé občerstvení, kebab. Jsme tady od roku 2012, funguje to dobře. Akorát potřebujeme ještě něco jiného, něco speciálního, než co máme. Něco speciálního, aby to bylo chutné a kvalitní."

Celý komplex bývalého komerčního centra je rozdělen na tři části a v současnosti má tři majitele.

---

Zástupci vedení města navštívili basketbalovou halu

Nová basketbalová hala ve Frýdku-Místku už slouží dětem a sportovcům. Nyní se byli v jejich prostorách podívat i zástupci vedení magistrátu. Město na výstavbu přispělo částku 17 milionů korun. Aktuálně se také jedná o tom, že by halu mohly využívat i okolní školy.

Unikátní basketbalovou halu postavenou po vzoru japonských školních tělocvičen už naplno využívají stovky dětí. Chodí sem trénovat a hrát zápasy. Dokonce si ji nedávno vyzkoušela i mladá česká basketbalová reprezentace.

Anketa: 1.) "Celý klub je rád, že máme konečně nějaké prostředí, že nemusíme pendlovat po školách, takže můžeme tady, máme vlastně takové naše zázemí, takže je to velmi super." 2.) "Je dobrá, jsou tu dvě hřiště, takže můžou hrát dva týmy najednou, máme tam i šatny a v šatně televizi." 3.) "Je super, mám to od domu kousek, takže tu můžu chodit i dříve nebo tu můžu i déle zůstat."

Na halu se nyní přišli podívat také zástupci vedení Frýdku-Místku. Provedl je osobně předseda klubu Basketpoint a zároveň autor nápadu toto zázemí pro děti vybudovat.

Zdeněk Navrátil, předseda klubu Basketpoint Frýdek-Místek: "Já jsem rád, že se tady nové vedení města ukázalo, po v podstatě dvou letech, kdy tady ještě jako zástupci opoziční formace klepali na základní kámen."

Petr Korč, primátor Frýdku-Místku/NMFM/: "Jsem moc rád, že ta hala vypadá tak, jak vypadá. Bezesporu má světová měřítka a já jsem rád, že něco takového máme ve Frýdku-Místku a myslím si, že ta významná částka, kterou město investovalo do té haly se určitě vrátí v tom, jaký prostor budou mít děti a co jim to přinese do budoucna."

Jiří Kajzar, náměstek primátora Frýdku-Místku/NMFM/: "Já jsem hrál basketbal, házenou, volejbal, takže mě se to strašně líbí. Je to krásná hala. Myslím si, že každý, kdo sem přijde, tak se musí cítit velmi inspirativně a musí se tady báječně trénovat. A hrát ty zápasy musí být úplně úžasné. Za město můžu říct, že jsme se tady podíleli investicí 17 milionů korun, které jsme schvalovali. Byli jsme při položení základního kamene. Dneska vidíme, že ten objekt je hotový a slouží dětem. O to šlo, takže ten cíl byl splněn."

Hala stála zhruba 80 milionů korun. Kromě Frýdku-Místku přispěly 17 milionů kraj, 30 milionů ministerstvo školství a zbytek zaplatil pan Navrátil.

Zbyněk Šostý, radní Frýdku-Místku/NMFM/: "Hala je to krásná, přiznám se, že jsem tady poprvé a vím, že některé městské organizace jednají tady s majiteli o využití pro školské účely. Věřím, že třeba školy, které jsou tady nejblíž, tady najdou nějakou dohodu a bude to nejen k prospěchu basketu, ale také k prospěchu městských škol a hlavně dětí. Že se budou mít kde hýbat."

Předseda klubu Basketpoint zároveň otevřel diskuzi na téma celkové koncepce sportu ve městě.

Zdeněk Navrátil, předseda klubu Basketpoint Frýdek-Místek "Ne našeho basketbalu, ne našeho klubu, ne naší haly, ale celková koncepce. To mě bude dneska hodně zajímat."

Zdeněk Navrátil, předseda klubu Basketpoint Frýdek-Místek: "Když jsem začínal, tak mi lidé vysvětlovali, že děti chtějí být u počítačů. Že si chtějí hrát doma, že chtějí ležet na gauči, že nechtějí chodit ven, že nechtějí sportovat. Ale děti chtějí sportovat. Potřebují k tomu, ale kvalitní prostředí a potřebují k tomu kvalitní profesionály. A myslím si, že role města je taková, aby se postaralo, aby ti kvalitní profesionálové se starali právě z toho daného města."

Magistrát už mobilizoval všechny kluby a v létě je zapojil do projektu Vraťme dětem pohyb. Dále vylepšil systém čerpání dotací pro sport ve městě a hledá i další cesty, jak podpořit sport hlavně u dětí.

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Frýdeckomístecký expres
14. října 2021, 16:40

Gymnázium Petra Bezruče zvítězilo v soutěži Eurorebus

Studenti Gymnázia Petra Bezruče z Frýdku-Místku si připsali velkolepý úspěch. Vyhráli totiž zeměpisnou soutěž Eurorebus, do které se každoročně zapojují tisíce žáků i studentů z celého Česka. Frýdecko-Místečtí gymnazisté letos získali už počtvrté za sebou putovní pohár pro nejúspěšnější školu.

Zaplněná aula Gymnázia Petra Bezruče ve Frýdku-Místku. Zdejší studenti se sešli na slavnostním ceremoniálu předávání velkého putovního poháru. Vyhráli totiž 27. ročník zeměpisné soutěže Eurorebus.

Šimon Švarný, student 6. ročníku: "Ta soutěž je vlastně řekl bych ne přímo na zeměpis, jak na obecný přehled. Je tam část zeměpisu, část dějepisu, část sociálních nebo sociologických věcí a celkem dost se tam i počítá."

Soutěží se ve třech věkových kategoriích. Navíc se sčítají body nejúspěšnějších tříd. Gymnazisté díky tomu vybojovali pro svou školu už čtvrté celkové vítězství za posledních sedm let.

Daniel Kozák, ředitel soutěže Eurorebus: "Zdejší gymnázium patří k těm nejlepším a nejúspěšnějším školám v rámci celé republiky. A dlužno říct, že ten úspěch je mimořádný i s ohledem na množství žáků a studentů, kteří se každoročně vědomostní soutěže Eurorebus zúčastňují."

Olga Onderková, ředitelka Gymnázia Petra Bezruče, Frýdek-Místek "Je to velký úspěch, i když si někdo řekne, že je to počtvrté. Ale to úsilí těch studentů vyústilo v zisk tohoto poháru a jak už jsem řekla. Je to o to cennější, že ten pohár studenti získávali během distanční výuky. Kdy většina soutěží byla zrušena a skutečně i v té distanční výuce se do toho zapojili a ten pohár vyhráli."

Někteří studenti se do soutěže zapojují pravidelně. Například už šestým rokem, co chodí na zdejší gymnázium.

Kateřina Lasotová, studentka 6. ročníku: "Hrajeme ji pořád ve stejném složení s mými kolegy. A Velmi si ji užíváme, každý rok jsme se těšili na závěrečné finále, do kterého se nám teda podařilo pokaždé dostat a byla to úžasná atmosféra."

Filip Zikeš, student 6. ročníku: "Vždycky se to dalo nějakým způsobem zvládnout a jsme rádi, že nám podařilo dostat se až tady do krajského a následně do celostátního kola."

Olga Onderková, ředitelka Gymnázia Petra Bezruče, Frýdek-Místek: "Část studentů je stejných, ale v podstatě vždycky do toho zapojujeme mladší a mladší ročníky, tak aby ta kontinuita pokračovala dál."

Pavel Kváš, učitel zeměpisu a vedoucí týmu: - Čím to je? Že se jim tak pokaždé daří? - "To rozhodně poděkování patří všem kolegům. Tohle je taková ta třešnička na tom dortu, ale ten základ je v tom vzdělávání na naší škole. A to poděkování patří všem kantorům."

Petr Korč, primátor Frýdku-Místku/NMFM/: "Gymnázium Petra Bezruče mělo vždycky vysokou úroveň. Jak na pedagogické úrovni, tak i mezi studenty a absolventy. A jsem rád, že jako absolvent to mohu konstatovat i teď a vidím ty úspěchy a přeju to našim studentům z Frýdku-Místku a věřím, že ten pohár, který získali, dneska není poslední."

Do soutěže se každoročně zapojuje přes 20 tisíc žáků z 500 škol v celé České republice.

---

Budova Fitensscentra se vydražila za 8 milionů

8 milionů korun. To je částka, kterou byli ochotní zaplatit v dražbě zájemci o budovu Fitnesscentra ve Frýdku-Místku. Budou ji muset opravit a předělat. Chtěli by tam totiž provozovat zřejmě restauraci. Město pro budovu nemělo využití, navíc by do ní muselo hodně investovat, za bylo rozhodnuto o jejím prodeji.

Poslední část budovy bývalého komerčního centra na ulici 8. pěšího pluku ve vlastnictví Frýdku-Místku. Město se rozhodlo ji prodat v dražbě, do které se přihlásilo 7 zájemců.

Radovan Hořínek, náměstek primátora Frýdku-Místku/ANO/: "Je poměrně náročná na dodržení těch zákonných podmínek. Proto se spíše volí ty méně náročné formy, ale my jsme se obrátili i na Ministerstvo pro místní rozvoj, které nám doporučilo prodávat ty nemovité věci té vyšší hodnoty právě formou této dražby."

Pro budovu z roku 1975 už město nemělo využití a neměla o ni zájem ani žádná městská organizace. Navíc potřebuje opravit střechu, okna a zateplit. Tyto opravy by přišly na několik milionů korun. Znalec odhadl cenu budovy na zhruba 5 150 000 korun, což byla také vyvolávací cena. Vítěz za ni nakonec dal přesně 8 milionů.

Masoud Abdullah, vítěz aukce: "Samozřejmě jsme spokojení. Máme dobré místo ve Frýdku-Místku. Máme plán, uděláme tam nějaký velký obchod a uvidíme, jak to půjde." - Máte něco konkrétního? O čem uvažujete? - "Nějakou velkou restauraci, dělali bychom tam naše jídlo. My jsme cizinci, tak bychom tam dělali naše jídlo."

Radovan Hořínek, náměstek primátora Frýdku-Místku/ANO/: "Vítám tu cenu dosaženou vydražením, protože je to příjem pro městský rozpočet. A ty peníze budou využity pro jiné potřebné akce na městě. S tím, že ten objekt nebyl v ideálním stavebně-technickém stavu a v nejbližších letech by tam město muselo investovat. Čili pokud bude doplacena cena dosažená vydražením, tak už to bude věcí nového soukromého vlastníka."

Dražbu vyhráli Syrští Kurdové, kteří ve Frýdku-Místku dlouhodobě provozují síť rychlého občerstvení a rádi by v budově udělali jejich tradiční restauraci.

Masoud Abdullah, vítěz aukce: "Máme tady rychlé občerstvení, kebab. Jsme tady od roku 2012, funguje to dobře. Akorát potřebujeme ještě něco jiného, něco speciálního, než co máme. Něco speciálního, aby to bylo chutné a kvalitní."

Celý komplex bývalého komerčního centra je rozdělen na tři části a v současnosti má tři majitele.

---

Zástupci vedení města navštívili basketbalovou halu

Nová basketbalová hala ve Frýdku-Místku už slouží dětem a sportovcům. Nyní se byli v jejich prostorách podívat i zástupci vedení magistrátu. Město na výstavbu přispělo částku 17 milionů korun. Aktuálně se také jedná o tom, že by halu mohly využívat i okolní školy.

Unikátní basketbalovou halu postavenou po vzoru japonských školních tělocvičen už naplno využívají stovky dětí. Chodí sem trénovat a hrát zápasy. Dokonce si ji nedávno vyzkoušela i mladá česká basketbalová reprezentace.

Anketa: 1.) "Celý klub je rád, že máme konečně nějaké prostředí, že nemusíme pendlovat po školách, takže můžeme tady, máme vlastně takové naše zázemí, takže je to velmi super." 2.) "Je dobrá, jsou tu dvě hřiště, takže můžou hrát dva týmy najednou, máme tam i šatny a v šatně televizi." 3.) "Je super, mám to od domu kousek, takže tu můžu chodit i dříve nebo tu můžu i déle zůstat."

Na halu se nyní přišli podívat také zástupci vedení Frýdku-Místku. Provedl je osobně předseda klubu Basketpoint a zároveň autor nápadu toto zázemí pro děti vybudovat.

Zdeněk Navrátil, předseda klubu Basketpoint Frýdek-Místek: "Já jsem rád, že se tady nové vedení města ukázalo, po v podstatě dvou letech, kdy tady ještě jako zástupci opoziční formace klepali na základní kámen."

Petr Korč, primátor Frýdku-Místku/NMFM/: "Jsem moc rád, že ta hala vypadá tak, jak vypadá. Bezesporu má světová měřítka a já jsem rád, že něco takového máme ve Frýdku-Místku a myslím si, že ta významná částka, kterou město investovalo do té haly se určitě vrátí v tom, jaký prostor budou mít děti a co jim to přinese do budoucna."

Jiří Kajzar, náměstek primátora Frýdku-Místku/NMFM/: "Já jsem hrál basketbal, házenou, volejbal, takže mě se to strašně líbí. Je to krásná hala. Myslím si, že každý, kdo sem přijde, tak se musí cítit velmi inspirativně a musí se tady báječně trénovat. A hrát ty zápasy musí být úplně úžasné. Za město můžu říct, že jsme se tady podíleli investicí 17 milionů korun, které jsme schvalovali. Byli jsme při položení základního kamene. Dneska vidíme, že ten objekt je hotový a slouží dětem. O to šlo, takže ten cíl byl splněn."

Hala stála zhruba 80 milionů korun. Kromě Frýdku-Místku přispěly 17 milionů kraj, 30 milionů ministerstvo školství a zbytek zaplatil pan Navrátil.

Zbyněk Šostý, radní Frýdku-Místku/NMFM/: "Hala je to krásná, přiznám se, že jsem tady poprvé a vím, že některé městské organizace jednají tady s majiteli o využití pro školské účely. Věřím, že třeba školy, které jsou tady nejblíž, tady najdou nějakou dohodu a bude to nejen k prospěchu basketu, ale také k prospěchu městských škol a hlavně dětí. Že se budou mít kde hýbat."

Předseda klubu Basketpoint zároveň otevřel diskuzi na téma celkové koncepce sportu ve městě.

Zdeněk Navrátil, předseda klubu Basketpoint Frýdek-Místek "Ne našeho basketbalu, ne našeho klubu, ne naší haly, ale celková koncepce. To mě bude dneska hodně zajímat."

Zdeněk Navrátil, předseda klubu Basketpoint Frýdek-Místek: "Když jsem začínal, tak mi lidé vysvětlovali, že děti chtějí být u počítačů. Že si chtějí hrát doma, že chtějí ležet na gauči, že nechtějí chodit ven, že nechtějí sportovat. Ale děti chtějí sportovat. Potřebují k tomu, ale kvalitní prostředí a potřebují k tomu kvalitní profesionály. A myslím si, že role města je taková, aby se postaralo, aby ti kvalitní profesionálové se starali právě z toho daného města."

Magistrát už mobilizoval všechny kluby a v létě je zapojil do projektu Vraťme dětem pohyb. Dále vylepšil systém čerpání dotací pro sport ve městě a hledá i další cesty, jak podpořit sport hlavně u dětí.

---

Zdroj: https://polar.cz/porady/frydeckomistecky-expres/frydeckomistecky-expres-14-10-2021-16-44