Frýdeckomístecký expres

  • Zpravodajství z Frýdku-Místku od reportéra Jiřího Cilečka a kameramana Lukáše Durčáka
  • Prostor na Růžovém pahorku by mohl projít úpravou
  • Zástupci vedení města navštívili světového výrobce dortů
  • Ve městě bude nový lesopark a možná i autobusová zastávka

Prostor na Růžovém pahorku by mohl projít úpravou

Veřejný prostor u bývalého obchodního centra Růžový pahorek by mohl projít úpravou. Městský architekt navrhl záměr zrušit rozsáhlou betonovou plochu, částečně ji nahradit zelení a prosvětlit. Město teď připravuje projektovou dokumentaci a první práce by mohly začít příští rok.

Frýdek-Místek přišel s nápadem upravit veřejný prostor kolem bývalého obchodního centra Rýžový Pahorek. Místní rozhodně nejsou proti a jakoukoliv změnu k lepšímu vítají.

Anketa: 1.) "Bylo by fajn, kdyby se to tady opravilo, je to staré." 2.) "Jestli bude tady něco pěkného, tak budeme jenom rádi." 3.) "To by určitě mělo být, protože viděli jste tady to zábradlí, já vůbec nevím k čemu to je." 4.) "Bylo by jenom dobře, je to už moc dlouho, most by chtělo trošku osvítit a pravidelně ho udržovat čistý."

Prostor z dob dávno minulých, kdy se betonem a betonovými dlaždicemi nešetřilo, je v plánu minimalizovat, nahradit větším množstvím zeleně a prosvětlit.

Karel Deutscher, náměstek primátora Frýdku-Místku: "Je to takové nechtěné dědictví minulosti, které bylo postaveno poměrně megalomanským způsobem a zároveň město tady vlastní průchod kolem těch obchodních prostor, které jsou navrženy velmi velikážsky, zbytečně velké a kdybychom to měli udržovat do budoucna v té velikosti jaká je, tak je to velmi neefektivní a není to vůbec hospodárné."

Zpočátku by mělo dojít ke zbourání okolních zídek a prvků, které vytvářejí stinné koutky a u lidí mohou vzbuzovat pocit nebezpečí.

Ondřej Zdvomka, hlavní architekt města: "Cílem je ty plochy opravdu jenom omezit, a udělat tam jenom jednu páteřní komunikaci, která bude třeba široká dva, tři metry, tak aby se tam lidi dostali, ale abychom prostě neměli šestimetrové dlouhé bulváry na místě, kde to není potřeba."

 Karel Deutscher, náměstek primátora Frýdku-Místku: "My bychom radši byli, kdyby třeba ten červený most do budoucna mohl být nahrazen nějakým úrovňovým přechodem pro chodce, aby ty bariéry v tom městě byly co nejnižší, zároveň je zbytečné udržovat ten průchod s dvojicí schodišť, s těmi obrovskými dlážděnými, popřípadě asfaltovanými plochami."

Záměr město projednalo i s majiteli okolních nemovitostí, kteří s úpravami také souhlasí.

Ondřej Zdvomka, hlavní architekt města: "Tam jsou vlastně takové konstrukce, které jsou z jedné nemovitosti na druhou, jako na barák, ale ten pozemek pod tím patří nám. Dneska už to není tak používané, takže věříme, že nebude nikomu vadit, když to necháme zbořit a zároveň to prosvětlí ten prostor. Třeba teďka jsou tam pod těmi přístavky místa, kde chodí psi si značkovat a kde prostě lidi odhazují odpadky a teď už bude méně možností, protože tam už bude světlo."

Aktuálně se bude k tomuto stavebnímu záměru zpracovávat projektová dokumentace a první práce by mohly začít už během příštího roku.

---

Zástupci vedení města navštívili světového výrobce dortů

Gevorg Avetisyan, majitel světové firmy na výrobu dortů pozval zástupce vedení Frýdku-Místku na prohlídku nového návštěvnického centra. Potvrdil, že jeho firma, která zaměstnává stovky lidí tuto nelehkou dobu zvládá, nastínil plány do budoucna a zároveň požádal vedení města o pomoc v otázce názoru na válku v jeho rodné zemi, Arménii.

Příjemně překvapení byli zástupci vedení Frýdku-Místku z návštěvy světového výrobce dortů, který se před lety usídlil ve městě a postupně dal práci několika stovkám lidí. Nyní totiž delegaci z magistrátu představil úplně nové návštěvnické centrum.

Gevorg Avetisyan, majitel Marlenky: "My takový malý akt nachystali, poprvé celému našemu vedení města jsme chtěli ukázat naše nové návštěvnické centrum, které už za chvíli bude fungovat, které ještě více bude přijímat turisty, ze strany, kterých je velký zájem. Staré centrum už nám nestačí. Chceme být více komfortní, mít to ve stylovém interiéru, aby to vypadalo jako v medovém království člověka."

Michal Pobucký, primátor Frýdku-Místku: "Marlenka je společnost, která proslavuje Frýdek-Místek nejenom v České republice, po Evropě, ale i po celém světě. Vyváží značku města Frýdku-Místku a díky tomu jsme i známí za hranicemi. Proto se snažíme v Marlenkou spolupracovat a dneska jsme se byli podívat na její novou prodejnu a novou kavárnu, kterou Marlenka nám představila."

Majitel podniku ujistil, že jeho firma současný rok, který je pro řadu podnikatelů kritický, zatím zvládá bez výrazných potíží, sice jí klesl obrat, ale na provozu se to nijak nepodepsalo.

Karel Deutscher, náměstek primátora Frýdku-Místku: "To je v podstatě dobrá zpráva, protože v tomto čase se nejvíce obáváme, že by firmy byly třeba na padesáti procentech svého výkonu, což by mělo vliv na zaměstnance, takže odtud přicházejí dobré zprávy, že nehrozí zatím nějaké propouštění, takže to je pro nás dobrá zpráva a zároveň firma Marlenka rozšiřuje svoje služby pro veřejnost, zvětšuje návštěvnické centrum, připravuje franšízy po celé republice a potom do Evropy a do světa, takže to si myslím, že jsou pro Frýdek-Místek dobré zprávy."

Během diskuze požádal majitel podniku vedení města o pomoc s problémem, který daleko přesahuje hranice města, a dokonce i státu.

Gevorg Avetisyan, majitel Marlenky: "Důležitý věc, co já chtěl otevřít. Víte, teď se dočasně zastavila strašná válka mezi Arménií a Ázerbájdžánem, Tureckem i Islámským státem, kdy bylo 2,5 milionu Arménů napadnuto státy o sto milionech teroristů."

Michal Pobucký, primátor Frýdku-Místku: "Protože pan Avetisyan, majitel Marlenky je z Arémie, tak ho velmi trápí situaci mezi Arménií a Ázerbajdžánem a vyzval radu města, aby se tím zabývala a případně k tomu dala nějaké stanovisko po vzoru jiných měst, případně jiných států."

Gevorg Avetisyan, majitel Marlenky: "Krvavá válka trvala 45 dní, dočasně je teď zastavena a Arménský národ vidí jedinou záchranu v tom, aby celý svět uznal nezávislost Náhorního Karabachu. A já tady dneska i v tom úvodu udělal tu akci, jestli naše město taky možná odsoudilo poprvé tu agresi a podruhé, jestli mohou také uznat Náhorní Karabach jako nezávislý."

Vedení města minimálně přislíbilo, že zkusí prověřit, za jakých okolností by se touto otázkou mohlo zaobírat a případně k tomuto zahraničnímu tématu vydat nějaké stanovisko.

---

Ve městě bude nový lesopark a možná i autobusová zastávka

Majitel firmy na výrobu dortů má ve Frýdku-Místku v plánu několik projektů, kterými by chtěl potěšit veřejnost. U svého podniku chce vybudovat veřejný odpočinkový lesopark a také by rád instaloval ve městě autobusovou zastávku s medovými motivy. Jednal o tom s vedením města.

Návštěva vedení města u pana Avetysiana se netýkala jenom vážných témat o rozvoji jeho společnosti nebo problémů, které hotrápí. S novým návštěvnickým centrem, chtěl městu představit ještě několik dalších projektů, které by mohly potěšit i samotné obyvatele a návštěvníky Frýdku-Místku.

Michal Pobucký, primátor Frýdku-Místku: "Zároveň jsme prodiskutovali další témata. Tím prvním je vznik lesoparku, které chce Marlenka vybudovat tady za svým závodem, další věc je vznik nové autobusové zastávky, která bude v designu Marlenky."

Gevorg Avetisyan, majitel Marlenky: "Já tady chtěl i seznámit naše vedení s tím, že my příští rok jestli stihneme, otvíráme náš lesopark, takový krásný, zajímavý pohádkový park, s jezírky, rybkami, labutěmi, budou tam i dřevěné sochy, aby veřejnost nebo i naši hosté se tam prošli a strávili pěkný čas."

Druhý z plánů se týká právě vybudování unikátní autobusové zastávky v centru města.

Gevorg Avetisyan, majitel Marlenky: "Chceme překvapit naše občany, chceme takovou krásnou komfortní zastávku v centru Místku, designový projekt už máme, fakt to je zajímavé, stylové, to bude takový klenot, i v noci bude hezky svítit stylově jako medový plást, všechno komplet i posezení, židličky, co tam lidé budou čekat na autobus, tak takový zajímavý, komfortní, tak aby se to našim občanům líbilo."

Karel Deutscher, náměstek primátora Frýdku-Místku: "My se teď rámcově bavíme o 8. pěším pluku a uvidíme, zda se domluvíme a firma Marlenka chce opravdu udělat zastávku ve tvaru plástve, opravdu velice krásnou zastávku, takovou prestižní záležitost, jako už mají i jiné velké firmy v rámci republiky, takže nám se ten koncept líbí a teď hledáme cestu, jak ho případně zrealizovat."

Setkání s majitelem jedné z významných firem ve městě, tak bylo pro vedení magistrátu velmi přínosné a všichni jsou už teď zvědaví, jestli se projekty podaří dotáhnout do zdárného konce a jak se budou líbit veřejnosti.

---Mohlo by Vás také zajímat