Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Frýdeckomístecký expres

Frýdeckomístecký expres

  • Zpravodajství z Frýdku-Místku od reportéra Jiřího Cilečka a kameramana Lukáše Durčáka
  • Vize novostaveb po Hotelu Centrum má dvě varianty
  • Český červený kříž vybírá oblečení pro potřebné
  • Tříkrálová sbírka má i během pandemie úspěch

Vize novostaveb po Hotelu Centrum má dvě varianty

Bydlení pro seniory, mladé rodiny, či matky samoživitelky. To by mělo vzniknout po demolici bývalého Hotelu Centrum. Byty budou dostupné za běžný městský nájem. Magistrát jednoznačně odmítá spekulace o tom, že by se s místem naložilo jinak. V novém moderním komplexu má být i Centrum denních služeb pro seniory Domovinka.

Bývalý Hotel Centrum by měl jít pravděpodobně k zemi. Tato zpráva doslova rozdělila veřejnost ve městě a na sociálních sítích začaly kolovat různé spekulace, podle kterých prý město plánuje pozemek prodat developerovi nebo tam údajně vystavět bydlení pro milionáře. To ale podle primátora není pravda.

Michal Pobucký, primátor Frýdku-Místku: "My jsme od začátku chtěli v dané lokalitě vybudovat byty, městské byty, které budou neustále v majetku města a budou sloužit primárně pro seniory a potom jako startovací byty pro mladé rodiny. Za městský nájem, který je nejnižší ve Frýdku-Místku, nedá se vůbec porovnat s tím, co nabízejí soukromé společnosti, takže za tento nízký městský nájem v městských bytech potom budou žít desítky nových lidí."

Město bývalý hotel koupilo v dražbě za 41 milionů korun. Důvodem bylo, aby se objekt nedostal do rukou soukromníka, který by z něj mohl udělat ubytovnu, do které by se mohli sestěhovat například nepřizpůsobiví. Nyní byla zpracována studie, která říká, jaké jsou možnosti, co s budovou udělat.

Ondřej Zdvomka, hlavní architekt Frýdku-Místku: "My máme od začátku tři možnosti, a to vlastně jedna je udělat to v tom stávajícím, druhá je tu část zbořit jednu nebo druhou, tu větší stravovací nebo tu ubytovací anebo to udělat celé znova."

Ze studie vyšla nejlépe kompletní demolice a úplně nová výstavba. To ale vadí opozici.

Jakub Tichý/Piráti/, opoziční zastupitel: "My dlouhodobě podporujeme přestavbu Hotelu Centrum na startovací byty, nicméně myslíme si, že varianta rekonstrukce je mnohem průchodnější. Ten hotel je dlouhodobě pohledovou dominantou města a myslíme si, že demolice není na místě. Existuje teď sice jakási studie, která demolici favorizuje, ale myslím si, že to je studie, která vyšla přesně tak jak měla vyjít, protože některé koaliční strany dlouhodobě demolici prosazují."

Ondřej Zdvomka, hlavní architekt Frýdku-Místku: "Pokud tam chceme mít kvalitní byty pro všechny sociální skupiny, aby tam byl nějaký mix, tak musíme se pouštět ve stávajícím objektu do velkých úprav, což se potom v té ověřovací studii ukazuje jako neekonomická varianta."

Michal Pobucký, primátor Frýdku-Místku: "Pokud máte na miskách vah jednu variantu, která stojí půl miliardy a druhou variantu, která je o 100 milionů levnější, na kterou získáte dotace, takže ta výsledná cena může být třeba ve výsledku ještě poloviční a porovnáváte 500 milionů nebo 200 milionů s tím, že i kdybyste ten Hotel Centrum chtěli přebudovat na byty, tak si uvědomte, každý, kdo tam byl, jaké tam jsou malé kóje."

Ondřej Zdvomka, hlavní architekt Frýdku-Místku: "Tam se nejde pouštět do velkých úprav, protože každý zářez do panelu narušuje celkovou statiku toho domu a je hodně těžké to udělat správně a taky drahé."

Michal Pobucký, primátor Frýdku-Místku: "Má to spoustu pro a proti a my jsme si proto nechali zadat odborníkovi, ať to posoudí, vypočte a jednoznačně z toho vzešlo, že než opravovat v uvozovkách starou pixlu, tak je lepší postavit nové moderní bydlení. Já rozumím tomu, že pro některé se to zdá, že to je nádherné supermoderní bydlení, ale proč bychom ve Frýdku-Místku nemohli budovat kvalitní bydlení pro občany města."

O dalším osudu hotelu se bude ještě rozhodovat, nová výstavba má dvě varianty. První, kde by bylo ve dvou typech domů 115 moderních bytů, z toho 88 o velikosti 1+kk a 27 o velikosti 2+kk. Druhá varianta pak počítá se třemi typy domů, ve kterých by bylo 102 až 105 bytů. Obě varianty počítají se vznikem Centra denních služeb pro seniory Domovinka. Vybudováním více než stovky parkovacích míst i podzemních garáží pro více než 50 aut.

---

Český červený kříž vybírá oblečení pro potřebné

Tuhé mrazy dávají pořádně zabrat lidem bez domova. Pomocnou ruku jim ale nabízí řada organizací, mezi kterými je i Český červený kříž. Ten teď prosí veřejnost o čisté oblečení. Přinést ho můžete každý všední den přímo na pobočku ve Frýdku-Místku. Organizace ho pak rozdá potřebným.

Máte doma nepotřebné oblečení? Nemusíte ho vyhazovat do koše, ani do sběrných boxů. Ale můžete ho odnést přímo na pobočku Českého červeného kříže.

Jana Stanovská, ředitelka ČČK Frýdek-Místek: "Přituhlo, takže víceméně jsme žádali občany města, zda mají doma nějaké nepotřebné zimní oblečení, aby byli tak laskaví a přinesli je k nám tady na Červený kříž. Každý týden v pátek vždy vydáváme sociálně slabým občanům samoživitelům, matky s dětmi, samozřejmě osobám bez přístřeší teďka zimní ošacení."

Lenka Stanovská, ČČK Frýdek-Místek: "Více klientů nás navštěvují pánové, tudíž chlapi požadují mikiny, rifle, spodní prádlo, když je teďka zima, tak samozřejmě podvlíkačky, teplé boty, samozřejmě těch je nedostatek, protože boty, když opotřebujete, tak automaticky vyhodíte do kontejneru, takže s botama máme trošku větší problém."

Každý zájemce může poté od organizace získat pouze pět druhů oblečení.

Lenka Stanovská, ČČK Frýdek-Místek: "Víc jim nemůžeme samozřejmě dát. Veškeré špinavé oblečení nám odhazují do pytle a my ten potom špinavý materiál dáváme do spalovny."

Jen ve Frýdku-Místku má Český červený kříž v evidenci zhruba 300 lidí, kteří si sem chodí pro pomoc.

Lenka Stanovská, ČČK Frýdek-Místek: "Každý pátek jich přijde tak kolem padesáti. Otvírací dobu mají od 8 do 11, samozřejmě nesmí přijít pod vlivem alkoholu, vlivem drog a samozřejmě se v této době veškerá opatření hygienická dodržujeme, takže máme tady jednu ženu vevnitř a jednoho muže."

Kromě vydávání oblečení tady rozjeli také projekt mobilní ošetřovací jednotky, díky kterému kontroluje zájemce v případě potřeby zdravotní sestra.

Lenka Stanovská, ČČK Frýdek-Místek: "Pokud má sociálně slabý nějaký problém, udělá základní ošetření a doporučí mu další postup k lékaři, aby mohl jít."

Jana Stanovská, ředitelka ČČK Frýdek-Místek: "Tyto služby, které provádíme, tak nás v tom směru podporuje město Frýdek-Místek, sociální odbor, kde máme vlastně tady na toto dotační program."

Podrobnosti o tom, kdy a kam přinést například oblečení nebo případně jak pomoc v jiných záležitostech najdete vždy na webu i facebooku každé pobočky Českého červeného kříže.

---

Tříkrálová sbírka má i během pandemie úspěch

Tříkrálová sbírka má i v době pandemie poměrně úspěch. Charita Frýdek-Místek už má výsledky výběru z fyzických pokladniček. Lidé do nich v celém okrese přispěli téměř 900 tisíc korun. Letošní sbírka ale ještě neskončila, do konce dubna mohou zájemci dál přispívat do online kasičky.

Letošní Tříkrálová sbírka zatím podle zástupců charity předčila očekávání. Přitom ještě zcela neskončila, vyhodnocena je zatím pouze část výběru z fyzických pokladniček, kterých se na Frýdecko-Místecku podařilo rozmístit na 336 míst.

Martin Hořínek, ředitel Charity Frýdek-Místek: "Ten výnos z nich je už dneska spočítán. Celkově za Charitu Frýdek-Místek to bylo necelých 900 tisíc korun, což vzhledem k tomu, jak to vypadalo v lednu a tak, tak je hodně pěkné."

Nejvíce peněz se vybralo přímo ve Frýdku-Místku, kde bylo 84 pokladniček a lidé do nich naházeli téměř 168 tisíc korun.

Martin Hořínek, ředitel Charity Frýdek-Místek: "Z čeho máme určitě velkou radost, tak jsou dvě věci. Jedna z nich je to, že se nám podařilo rozmístit tolik statických pokladniček a že lidi byli ochotní si je brát různě do obchodů, na pošty, úřady, do lékáren a tak podobně. A že o to ten zájem byl, stejně tak ten zájem veřejnosti, který jsme zaznamenali právě o ty statické pokladničky, o tu možnost přijít, hodit si ten příspěvek tak, jak byli zvyklí, odnést si cukřík a odnést si sebou i ten pocit, který je s tím spojený."

Podle ředitele Charity to vypovídá o tom, že lidé v regionu nejsou lhostejní a že jim opravdu záleží na svém okolí.

Martin Hořínek, ředitel Charity Frýdek-Místek: "To si myslím, že je jedna z věcí, která se letos krásně ukázala, že Tříkrálová sbírka opravdu zapustila své kořeny, že ji lidi mají zafixovanou a spojenou se začátkem roku, stejně tak to vnímáme jako pozitivní zpětnou vazbu na to, co Charita dělá, že lidé ví o těch službách, ví o tom, že pracujeme pro region, a i tímto způsobem to jsou schopni reflektovat."

Oficiálně sbírka ale ještě neskončila. Letos se kvůli pandemii koronaviru přesunula, podobně jako většina akcí, do online prostředí.

Martin Hořínek, ředitel Charity Frýdek-Místek: "Nadále je možnost přispívat do online pokladničky, ať už prostřednictvím platební brány na a nebo na našich webových stránkách je možné najít QR kód, je možné najít variabilní symbol pod kterým přímo je možné přispět v rámci tříkrálové sbírky nadále Charitě Frýdek-Místek a podpořit tak ty záměry, které tam máme zveřejněné."

Marcel Sikora, náměstek primátora Frýdku-Místku: "Moc prosím všechny, kteří mají tu možnost a mohou dle svých možností přispět. Pomůžete tím dobré věci, zejména uživatelům Charity Frýdek-Místek, což jsou senioři, zdravotně, ale i duševně nemocní spoluobčané Frýdku-Místku."

Tříkrálová sbírka coby největší dobročinná sbírková akce v České republice bude pokračovat v online podobě až do 30. dubna.

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Frýdeckomístecký expres
15. února 2021, 16:30

Vize novostaveb po Hotelu Centrum má dvě varianty

Bydlení pro seniory, mladé rodiny, či matky samoživitelky. To by mělo vzniknout po demolici bývalého Hotelu Centrum. Byty budou dostupné za běžný městský nájem. Magistrát jednoznačně odmítá spekulace o tom, že by se s místem naložilo jinak. V novém moderním komplexu má být i Centrum denních služeb pro seniory Domovinka.

Bývalý Hotel Centrum by měl jít pravděpodobně k zemi. Tato zpráva doslova rozdělila veřejnost ve městě a na sociálních sítích začaly kolovat různé spekulace, podle kterých prý město plánuje pozemek prodat developerovi nebo tam údajně vystavět bydlení pro milionáře. To ale podle primátora není pravda.

Michal Pobucký, primátor Frýdku-Místku: "My jsme od začátku chtěli v dané lokalitě vybudovat byty, městské byty, které budou neustále v majetku města a budou sloužit primárně pro seniory a potom jako startovací byty pro mladé rodiny. Za městský nájem, který je nejnižší ve Frýdku-Místku, nedá se vůbec porovnat s tím, co nabízejí soukromé společnosti, takže za tento nízký městský nájem v městských bytech potom budou žít desítky nových lidí."

Město bývalý hotel koupilo v dražbě za 41 milionů korun. Důvodem bylo, aby se objekt nedostal do rukou soukromníka, který by z něj mohl udělat ubytovnu, do které by se mohli sestěhovat například nepřizpůsobiví. Nyní byla zpracována studie, která říká, jaké jsou možnosti, co s budovou udělat.

Ondřej Zdvomka, hlavní architekt Frýdku-Místku: "My máme od začátku tři možnosti, a to vlastně jedna je udělat to v tom stávajícím, druhá je tu část zbořit jednu nebo druhou, tu větší stravovací nebo tu ubytovací anebo to udělat celé znova."

Ze studie vyšla nejlépe kompletní demolice a úplně nová výstavba. To ale vadí opozici.

Jakub Tichý/Piráti/, opoziční zastupitel: "My dlouhodobě podporujeme přestavbu Hotelu Centrum na startovací byty, nicméně myslíme si, že varianta rekonstrukce je mnohem průchodnější. Ten hotel je dlouhodobě pohledovou dominantou města a myslíme si, že demolice není na místě. Existuje teď sice jakási studie, která demolici favorizuje, ale myslím si, že to je studie, která vyšla přesně tak jak měla vyjít, protože některé koaliční strany dlouhodobě demolici prosazují."

Ondřej Zdvomka, hlavní architekt Frýdku-Místku: "Pokud tam chceme mít kvalitní byty pro všechny sociální skupiny, aby tam byl nějaký mix, tak musíme se pouštět ve stávajícím objektu do velkých úprav, což se potom v té ověřovací studii ukazuje jako neekonomická varianta."

Michal Pobucký, primátor Frýdku-Místku: "Pokud máte na miskách vah jednu variantu, která stojí půl miliardy a druhou variantu, která je o 100 milionů levnější, na kterou získáte dotace, takže ta výsledná cena může být třeba ve výsledku ještě poloviční a porovnáváte 500 milionů nebo 200 milionů s tím, že i kdybyste ten Hotel Centrum chtěli přebudovat na byty, tak si uvědomte, každý, kdo tam byl, jaké tam jsou malé kóje."

Ondřej Zdvomka, hlavní architekt Frýdku-Místku: "Tam se nejde pouštět do velkých úprav, protože každý zářez do panelu narušuje celkovou statiku toho domu a je hodně těžké to udělat správně a taky drahé."

Michal Pobucký, primátor Frýdku-Místku: "Má to spoustu pro a proti a my jsme si proto nechali zadat odborníkovi, ať to posoudí, vypočte a jednoznačně z toho vzešlo, že než opravovat v uvozovkách starou pixlu, tak je lepší postavit nové moderní bydlení. Já rozumím tomu, že pro některé se to zdá, že to je nádherné supermoderní bydlení, ale proč bychom ve Frýdku-Místku nemohli budovat kvalitní bydlení pro občany města."

O dalším osudu hotelu se bude ještě rozhodovat, nová výstavba má dvě varianty. První, kde by bylo ve dvou typech domů 115 moderních bytů, z toho 88 o velikosti 1+kk a 27 o velikosti 2+kk. Druhá varianta pak počítá se třemi typy domů, ve kterých by bylo 102 až 105 bytů. Obě varianty počítají se vznikem Centra denních služeb pro seniory Domovinka. Vybudováním více než stovky parkovacích míst i podzemních garáží pro více než 50 aut.

---

Český červený kříž vybírá oblečení pro potřebné

Tuhé mrazy dávají pořádně zabrat lidem bez domova. Pomocnou ruku jim ale nabízí řada organizací, mezi kterými je i Český červený kříž. Ten teď prosí veřejnost o čisté oblečení. Přinést ho můžete každý všední den přímo na pobočku ve Frýdku-Místku. Organizace ho pak rozdá potřebným.

Máte doma nepotřebné oblečení? Nemusíte ho vyhazovat do koše, ani do sběrných boxů. Ale můžete ho odnést přímo na pobočku Českého červeného kříže.

Jana Stanovská, ředitelka ČČK Frýdek-Místek: "Přituhlo, takže víceméně jsme žádali občany města, zda mají doma nějaké nepotřebné zimní oblečení, aby byli tak laskaví a přinesli je k nám tady na Červený kříž. Každý týden v pátek vždy vydáváme sociálně slabým občanům samoživitelům, matky s dětmi, samozřejmě osobám bez přístřeší teďka zimní ošacení."

Lenka Stanovská, ČČK Frýdek-Místek: "Více klientů nás navštěvují pánové, tudíž chlapi požadují mikiny, rifle, spodní prádlo, když je teďka zima, tak samozřejmě podvlíkačky, teplé boty, samozřejmě těch je nedostatek, protože boty, když opotřebujete, tak automaticky vyhodíte do kontejneru, takže s botama máme trošku větší problém."

Každý zájemce může poté od organizace získat pouze pět druhů oblečení.

Lenka Stanovská, ČČK Frýdek-Místek: "Víc jim nemůžeme samozřejmě dát. Veškeré špinavé oblečení nám odhazují do pytle a my ten potom špinavý materiál dáváme do spalovny."

Jen ve Frýdku-Místku má Český červený kříž v evidenci zhruba 300 lidí, kteří si sem chodí pro pomoc.

Lenka Stanovská, ČČK Frýdek-Místek: "Každý pátek jich přijde tak kolem padesáti. Otvírací dobu mají od 8 do 11, samozřejmě nesmí přijít pod vlivem alkoholu, vlivem drog a samozřejmě se v této době veškerá opatření hygienická dodržujeme, takže máme tady jednu ženu vevnitř a jednoho muže."

Kromě vydávání oblečení tady rozjeli také projekt mobilní ošetřovací jednotky, díky kterému kontroluje zájemce v případě potřeby zdravotní sestra.

Lenka Stanovská, ČČK Frýdek-Místek: "Pokud má sociálně slabý nějaký problém, udělá základní ošetření a doporučí mu další postup k lékaři, aby mohl jít."

Jana Stanovská, ředitelka ČČK Frýdek-Místek: "Tyto služby, které provádíme, tak nás v tom směru podporuje město Frýdek-Místek, sociální odbor, kde máme vlastně tady na toto dotační program."

Podrobnosti o tom, kdy a kam přinést například oblečení nebo případně jak pomoc v jiných záležitostech najdete vždy na webu i facebooku každé pobočky Českého červeného kříže.

---

Tříkrálová sbírka má i během pandemie úspěch

Tříkrálová sbírka má i v době pandemie poměrně úspěch. Charita Frýdek-Místek už má výsledky výběru z fyzických pokladniček. Lidé do nich v celém okrese přispěli téměř 900 tisíc korun. Letošní sbírka ale ještě neskončila, do konce dubna mohou zájemci dál přispívat do online kasičky.

Letošní Tříkrálová sbírka zatím podle zástupců charity předčila očekávání. Přitom ještě zcela neskončila, vyhodnocena je zatím pouze část výběru z fyzických pokladniček, kterých se na Frýdecko-Místecku podařilo rozmístit na 336 míst.

Martin Hořínek, ředitel Charity Frýdek-Místek: "Ten výnos z nich je už dneska spočítán. Celkově za Charitu Frýdek-Místek to bylo necelých 900 tisíc korun, což vzhledem k tomu, jak to vypadalo v lednu a tak, tak je hodně pěkné."

Nejvíce peněz se vybralo přímo ve Frýdku-Místku, kde bylo 84 pokladniček a lidé do nich naházeli téměř 168 tisíc korun.

Martin Hořínek, ředitel Charity Frýdek-Místek: "Z čeho máme určitě velkou radost, tak jsou dvě věci. Jedna z nich je to, že se nám podařilo rozmístit tolik statických pokladniček a že lidi byli ochotní si je brát různě do obchodů, na pošty, úřady, do lékáren a tak podobně. A že o to ten zájem byl, stejně tak ten zájem veřejnosti, který jsme zaznamenali právě o ty statické pokladničky, o tu možnost přijít, hodit si ten příspěvek tak, jak byli zvyklí, odnést si cukřík a odnést si sebou i ten pocit, který je s tím spojený."

Podle ředitele Charity to vypovídá o tom, že lidé v regionu nejsou lhostejní a že jim opravdu záleží na svém okolí.

Martin Hořínek, ředitel Charity Frýdek-Místek: "To si myslím, že je jedna z věcí, která se letos krásně ukázala, že Tříkrálová sbírka opravdu zapustila své kořeny, že ji lidi mají zafixovanou a spojenou se začátkem roku, stejně tak to vnímáme jako pozitivní zpětnou vazbu na to, co Charita dělá, že lidé ví o těch službách, ví o tom, že pracujeme pro region, a i tímto způsobem to jsou schopni reflektovat."

Oficiálně sbírka ale ještě neskončila. Letos se kvůli pandemii koronaviru přesunula, podobně jako většina akcí, do online prostředí.

Martin Hořínek, ředitel Charity Frýdek-Místek: "Nadále je možnost přispívat do online pokladničky, ať už prostřednictvím platební brány na a nebo na našich webových stránkách je možné najít QR kód, je možné najít variabilní symbol pod kterým přímo je možné přispět v rámci tříkrálové sbírky nadále Charitě Frýdek-Místek a podpořit tak ty záměry, které tam máme zveřejněné."

Marcel Sikora, náměstek primátora Frýdku-Místku: "Moc prosím všechny, kteří mají tu možnost a mohou dle svých možností přispět. Pomůžete tím dobré věci, zejména uživatelům Charity Frýdek-Místek, což jsou senioři, zdravotně, ale i duševně nemocní spoluobčané Frýdku-Místku."

Tříkrálová sbírka coby největší dobročinná sbírková akce v České republice bude pokračovat v online podobě až do 30. dubna.

---

Zdroj: https://polar.cz/porady/frydeckomistecky-expres/frydeckomistecky-expres-15-02-2021-16-34