Frýdeckomístecký expres

  • Zpravodajství z Frýdku-Místku od reportéra Jiřího Cilečka a kameramana Lukáše Durčáka
  • Historické slavnosti představily život zbojníků
  • Jesle mají plno, ale rodiče mohou děti dál přihlašovat
  • Vladimír Svačina přijel s extraligovým pohárem

Historické slavnosti představily život zbojníků

Šermířské souboje, jízdy na koních, střelba z historických zbraní. Nejen to měli možnost tradičně o víkendu vidět návštěvníci Historických slavností ve Frýdku-Místku. Letošní ročník měla téma Po zbojnických chodníčcích. Představil tak hlavně život zbojníků na moravské i slovenské straně Beskyd.

Historické slavnosti začaly v sobotu večer průvodem z frýdeckého náměstí do Parku pod zámkem. Následovala ohňová show, reje tanců a šermířské turnaje.

Lenka Vašková, mluvčí Kultury F-M: "Letošní Historické slavnosti mají téma Po zbojnických chodníčcích. A je to téma příznačné i pro město Frýdek-Místek, vzhledem k historii zbojníků Ondráše a Juráše. A celý program je laděný do období od Marie Terezie, to znamená od 16. do 18. století."

Marek Tichý, koordinátor historických souborů: "Kdy tady na tomto místě řádili bandy lumpů a loupežníků. A to jak z jedné strany Beskyd, myslím tím pověstného Ondráše a Juráše, ale i z druhé strany Jura Jánošíka. A tak jsme prakticky tento ročník vystavěli tak, ať se lidé podívají na vojáčky, kteří honili tyto nešťastníky po horách. Máme tady soubory i ze Slovenska, z druhé strany Beskyd."

Návštěvníci mohli vidět rytířské a vojenské tábory, dobové zbraně i zbroj.

Lenka Vašková, mluvčí Kultury F-M: "Uvidí zde ukázky hulánů a husarů na koních v dobových kostýmech, přehlídka kostýmů nejrůznějších zbojníků z moravské i slovenské strany Beskyd, šermířská klání a spousta dalšího tematického programu. Jako například práskání bičem, mluví se tady o portáších, což jsou strážci hranic. Povídání o ovečkách na Salaši a podobně. Součástí jsou také různé hry pro malé i velké. Jako házení klády a podobně, přeskakování na konících a tak dále."

Anketa: 1.) "Libí se nám, děkujeme." 2.) "Já jsem tady nikdy na tom nebyl, i když bydlím tady kousek. Ale prostě mě to nějak nelákalo, ale piráti byli úplně úžasní." 3.) "Určitě, moc se mi líbí. Byla jsem kdysi, ale je vidět, že se hodně změnilo, taková modernizace." – Co se vám zatím nejvíce líbilo? – "Asi, jak tady byli předtím ti piráti, ten šermířský souboj, to bylo fajn." 4.) "Jízdy na koních, střelba ze starověkých zbraní a já si myslím, že je to zasloužené ta popularita."

Nechybělo bohaté občerstvení, ukázky lidových řemesel i regionální gastronomie. Vstup na akci byl tradičně zdarma a pořádalo ji město Frýdek-Místek prostřednictvím Kultury F-M.

---

Jesle mají plno, ale rodiče mohou děti dál přihlašovat

Jeslím Frýdek-Místek se v poslední době velmi daří. Prošly rekonstrukcí, našly novou ředitelku a navázaly spolupráce se vzdělávacími institucemi u nás i v zahraničí. Zároveň se zcela naplnila jejich kapacita. Rodiče mohou ale děti dál bez problémů do jesliček přihlašovat. Jen musí počkat, až se uvolní místo.

Jesle Frýdek-Místek jsou příspěvkovou organizací města. Tvoří ji 3 dětské skupiny s celkovou kapacitou 54 míst.

Jana Kocichová, ředitelka, Jesle Frýdek-Místek: "V současné době je naplněná kapacita jeslí. Každá dětská skupina má 18 dětí, kterým se věnují pečující osoby s odborným vzděláním. A vždy v každé dětské skupině jsou tři pečující osoby."

I když je kapacita plná, rodiče mohou v případě zájmu dál své děti přihlašovat.

Jana Kocichová, ředitelka, Jesle Frýdek-Místek: "My si je zavedeme do evidence a opravdu přijímáme i během školního roku. Často se nám uvolní místo, z důvodů toho, že babička začne v rámci rodiny hlídat děti nebo se narodí mamince další dítě a tím pádem ukončí docházku u nás. A my rádi vždycky kontaktujeme potom ty rodiče, kteří mají zájem. Máme je v evidenci a administrativě a následně je oslovíme, a to místo jim nabídneme."

Igor Juriček (Piráti), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Městská příspěvková organizace Jesle Frýdek-Místek má od ledna tohoto roku novou paní ředitelku, paní magistru Janu Kocichovou. Paní ředitelka se své nové role ujala dle mého soudu velmi dobře. Svědčí o tom mimo jiné i to, že se jí podařilo kapacitu našich tří dětských skupin tady v Jeslích zcela naplnit. Jesle jsou ve velmi dobrém, jak technickém stavu, můžeme vidět, že budovy jsou zrekonstruovány, máme tady velkou zahradu s herními prvky a stejně tak kvalitní je i personál našich jeslí."

Jana Kocichová, ředitelka, Jesle Frýdek-Místek: "Spolupracujeme mimo jiné se Střední zdravotnickou školou a nově jsme zahájili spolupráci i s jeslemi a odbornou školou v Německu. Cílem této spolupráce je inspirace a výměna odborných zkušeností."

V jesličkách se starají o děti ve věku od jednoho do tří let.

Jana Kocichová, ředitelka, Jesle Frýdek-Místek: "Děti mohou navštěvovat dětskou skupinu každý den. Nebo v určité dny, ale nabízíme také rodičům službu 92 hodin v měsíci. A to těm rodičům, kteří pobírají rodičovský příspěvek, aniž by o tento příspěvek přišli. V našich prostorách se realizuje také veškeré stravování. Vaří se dětem a je poskytnuta strava celý den."

Hlavním cílem organizace je kvalitní péče o děti a podpora všestranného rozvoje dětí. Zároveň chtějí v jeslích rodičům pomoci skloubit jejich rodinný i profesní život.

---

Vladimír Svačina přijel s extraligovým pohárem

Hokejista Vladimír Svačina přivezl do Frýdku-Místku ukázat pohár extraligových šampionů. Výrazně pomohl Třinci k extraligovému titulu v uplynulé sezóně. V nové sezóně se má stát posilou Rysů a být zároveň mentorem, který bude předávat zkušenosti mladším hráčům.

Kancelář primátora Frýdku-Místku byla jednou ze zastávek hokejového útočníka Vladimíra Svačiny. Přivezl sem Masarykův pohár a podělil se o své pocity z jeho zisku v dresu třineckých Ocelářů.

Vladimír Svačina, útočník HC Oceláři Třinec: "Byl jsem součástí toho, že jsme vyhráli pohár do třetice, že to byl hattrick. A já jsem si to strašně užil a celá ta sezóna pro mě byla jako jedna velká pohádka."

Osminásobný český reprezentant a dvojnásobný extraligový šampion posílí v nové sezóně právě Rysy a měl by zároveň předávat zkušenosti mladším hráčům.

Vladimír Svačina, útočník HC Oceláři Třinec: "Je tam hodně mladých kluků. Já tam jsem nejstarší teďka, takže bych tam měl být takový ten zkušenější mezi nimi. Trošku je tam ukočírovat a na konci sezóny zase děj se vůle boží a může se stát úplně cokoliv, ale nechci předbíhat, protože v této chvíli potřebujeme nahnat nějaké body ve Frýdku, ať je ta sezóna klidnější, než byla ta loňská. Můj takový cíl je, abychom udělali playoff, abychom hráli minimálně ten střed tabulky."

Pavel Palát, trenér dětí a mládeže HC Frýdek-Místek: "Jak jsme se dozvěděli, že tady nastoupí, tak jsme byli všichni rádi. Ondra taky tady přijde si za chvíli si zatrénovat a bude rád, že tady má „Sváču“, se kterým se znají. A doufám, že oni dva pomůžou rozjet kluky na tréninku, trenér bude také doufám rád z toho, že uvidí i přístup těch starých zkušených, kteří umí trošku jinak přistupovat k tomu puku, silově a podobně a dají tomu trošku fazónu do toho začátku sezony."

Všichni zároveň velmi ocenili perfektní provázanost extraligy a první ligy.

Pavel Palát, trenér dětí a mládeže HC Frýdek-Místek: "Role Frýdku-Místku je připravit ty hráče pro tu nejvyšší soutěž a být u toho, a to je ta radost. Vidět tady hráče, kteří jednou budou získávat ty medaile a poháry."

Petr Korč, primátor Frýdku-Místku: "Je vidět, že spolupráce Frýdku-Místku s Třincem funguje a zároveň funguje ve všech úrovních tak, že opravdu od těch nejmenších kluků, kteří začínají hrát, až po tu největší soutěž na světě, po NHL, tam máme ty zástupce a zároveň jsou si vzory a postupně ty z těch nižších pater, kde začínají, tahají nahoru a myslím si, že takový komplexní přístup je velmi správný a věřím, že bude přinášet i výsledky do budoucnosti."

S Masarykovým pohárem se pak mohli fanoušci vyfotit na přípravném utkání právě s Třincem.

---Mohlo by Vás také zajímat