Frýdeckomístecký expres

  • Zpravodajství z Frýdku-Místku od reportéra Jiřího Cilečka a kameramana Lukáše Durčáka
  • Město finančně podporuje i profesionální hasiče
  • Park Jižní svahy už nehyzdí zničená lávka
  • Školáci navštívili magistrát, provedl je primátor

Město finančně podporuje i profesionální hasiče

Frýdek-Místek i v letošním roce finančně podpoří profesionální hasiče. Na opravy stanice, zabezpečení i snížení energetické náročnosti přispěl magistrát hasičům částkou 750 tisíc korun. Kromě toho město intenzivně pracuje na dostavbě nové hasičské zbrojnice pro dobrovolné hasiče.

Profesionální hasiči v Moravskoslezském kraji patří mezi nejlepší v zemi. Často jsou dáváni za vzor. Kromě techniky a zkušeností mají také velmi dobře propracované systémy spolupráce s ostatními složkami i samosprávou. Ve Frýdku-Místku proto schválili i na rok 2023 finanční podporu pro místní profesionální hasiče.

Petr Korč (NMFM), primátor Frýdku-Místku: "Město Frýdek-Místek nepodporuje systematicky pouze dobrovolné hasiče, jejíž je zřizovatelem. Kterým nyní opravujeme hasičskou zbrojnici frýdeckou. Na cestě věřím, je už nové hasičské vozidlo, cisterna. Ale také město z rozpočtu přispívá Hasičskému záchrannému sboru Moravskoslezského kraje, tedy profesionálním hasičům. A tak jako loni to bude částka 750 tisíc korun."

Vojtěch Nezval, ředitel ÚO HZS MSK Frýdek-Místek: "Musím poděkovat hned na začátku statutárnímu městu Frýdek-Místek za finanční podporu. Stejně, jako v minulých letech, tak i pro rok 2023 nás statutární město Frýdek-Místek podpořilo."

Příspěvek pomohou při rekonstrukci budov hasičské stanice, revitalizaci vnitřních prostor, zvýšení úrovně zabezpečení objektů, snížení energetické náročnosti budov, včetně vypracování projektové dokumentace.

Vojtěch Nezval, ředitel ÚO HZS MSK Frýdek-Místek: "Bude sloužit pro opravu a rekonstrukci zázemí hasičské stanice ve Frýdku-Místku. Na této stanici slouží 45 hasičů ve třech směnách a tato stanice je tady už více než 50 let."

Petr Korč (NMFM), primátor Frýdku-Místku: "Myslím si, že infrastruktura, bezpečnostní, ta základní, do které patří hasiči, je velmi potřebná. A mnohokrát jsme se přesvědčili, nejenom při požárech, při povodních, ale i při situacích, které způsobila epidemie a tak dále, že hasiči jsou velmi potřební a nasazují svoje životy."

Vojtěch Nezval, ředitel ÚO HZS MSK Frýdek-Místek: "Co se týče výjezdové činnosti na této stanici ve Frýdku-Místku, tak ta výjezdová činnost je velice pestrá. Od klasických požárů, přes požáry lesní, až po vyprošťování zraněných osob z havarovaných vozidel, případně úniky nebezpečných látek. Takže tato stanice je v rámci okresu Frýdek-Místek centrální hasičskou stanicí a opravdu pojímá veškeré portfolio hasičských činností."

V uplynulém roce řešili zdejší profesionální hasiči 1 284 zásahů, při kterých zachránili 321 lidí.

Vojtěch Nezval, ředitel ÚO HZS MSK Frýdek-Místek: "Rok 2022 byl rokem pro nás turbulentním. Musím říct, že už od začátku roku, kdy covid pomaličku utichl, dostávalo se nám další činnosti. Spojené s humanitární pomocí a s válkou na Ukrajině. A musím také říci, že sněhová nadílka, která byla v prosinci, byla enormní. Takže počet výjezdů byl na toto období vyšší než v ostatních letech."

Jakub Kozák, velitel čety HZS MSK Frýdek-Místek: "Řešili jsme požáry od bytových po lesní a nedávno v prosinci nás zaměstnala sněhová nadílka. Tam se jednalo o vyprošťování autobusů nebo nákladních automobilů. Prakticky na denní bázi, několikrát, používali jsme těžkou techniku, vyprošťovací automobily a podobně."

Ve Frýdku-Místku se aktuálně pracuje také na dostavbě rozšíření zdrojnice dobrovolných hasičů.

---

Park Jižní svahy už nehyzdí zničená lávka

Frýdek-Místek nechal odstranit poničenou lávku v parku Jižní svahy pod Hasičskou ulicí ve Frýdku. Mostek už delší dobu nesloužil svému účelu. Práce vyšly na 63 tisíc korun a provedly je technické služby. Magistrát nyní pracuje na plánech k dalšímu zvelebení lokality.

Ve frýdeckém parku Jižní svahy už nestojí dřevěná lávka. Mostek spojující dva prudké kopce byl dlouhodobě devastován a ve velmi špatném stavu. Od roku 2019 byl proto i z bezpečnostních důvodů uzavřen.

Jiří Kajzar (NMFM), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Ten stav už nevyhovoval, stahovali se tam různí lidé, kteří tam dělali nepořádek a brali nějaké psychotropní látky. Bylo to předmětem kritiky občanů, takže jsme ji odstranili. Udělali jsme tam dočasné zábrany."

Práce vyšly na 63 tisíc korun a provedly je technické služby. V rámci dalších úprav mají vzniknout nové chodníky, které budou navazovat na stávající stezky parku.

Jiří Kajzar (NMFM), náměstek primátora Frýdku-Místku: Trasa bude jenom nepatrně změněna a bude zkulturněna a zušlechtěna. S lávkou další už nepočítáme, protože ten prvek se tam nehodí, je drahý. Myslíme, si, že ta úprava, která bude, tak splní veškerá očekávání. Tak, jak to je v parku. Teď jsme to ještě probírali s památkářkou, protože je to v městské památkové zóně."

Celý projekt se postupně připravuje na to, aby se v budoucnu vytvořilo spojení až s Těšínskou ulicí. Součástí trasy mají být i znovuobjevené kamenné schody nad slezanským stadionem. Město tam ještě řeší se soukromníkem černou stavbu.

Jiří Kajzar (NMFM), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Má tam nějaké drobné stavby, které chceme, aby odstranil, aby to celé uvolnil. Tak, aby se ten vstup zprovoznil a my bychom potom mohli dále tu trasu upravit pro občany. Tak, aby se dostali až k území skateparku. A navázali na systém stávajících tras. Všechno se to dostane až k budoucímu podchodu, který správa železnic by měla během dvou let začít stavět. A potom bychom se měli dostat pod kolejemi k Faunaparku a dále přes Koloredov až do Místku."

Pěší trasa mezi Frýdkem a Místkem se tak výrazně zkrátí.

---

Školáci navštívili magistrát, provedl je primátor

Jak vypadá kancelář primátora? Kde zasedají zastupitelé a o čem všem rozhodují. To se dozvěděli opět malí školáci, kteří dostali možnost absolvovat prohlídku na magistrátu ve Frýdku-Místku. V závěru nechyběla diskuze s primátorem a děti si odnesly i drobné dárky.

Malí školáci opět dostali příležitost podívat se na magistrát ve Frýdku-Místku. V nabitém programu si ně našel prostor sám primátor, který je provedl svou kanceláří, pověděl jim něco o historii města a vzal je i do velkého zasedacího sálu zastupitelstva.

Vlasta Bystroňová, učitelka 1. ZŠ Frýdek-Místek: "Přišli jsme tady na návštěvu na magistrát, protože jsme se v prvouce učili o našem městě. A tak jsme si chtěli dokreslit, kdo nám to tady řídí. A jsme rádi, že nám pan primátor umožnil tuto návštěvu."

Petr Korč (NMFM), primátor Frýdku-Místku: "Čas od času proběhne na magistrátu návštěva některé ze tříd základních škol, které zřizuje město. Myslím si, že je to oboustranně velmi příjemná záležitost, protože musím uznat, že pro mě osobně je to velmi osvěžující. Dostávám dotazy nebo informace, které jsou úplně jiné, než které dostávám například na jednání zastupitelstva. A mnohdy to velmi správně koriguje pohled na to, jak funguje město. A je to velmi inspirativní. A myslím si, že i děti, když uvidí, kdo řídí město a jak se řídí město, tak k němu získají větší vztah."

Děti měly na primátora také spoustu různých otázek. Mnohé z nich nebylo vůbec snadné vysvětlit.

Anketa: 1.) "Zaujal mě ten obraz, protože je tam spoustu přírody. A ne tolik věcí, jako teď průmyslová zóna a tak." 2.) "Nejvíce mě zaujala tady ta místnost, že je to tady takové obrovské." 3.) "Tam je ten znak. Tam je frýdecký a tam je místecký znak?" – A co kancelář primátora? Byli jste tam? Jaká byla? – "Byla hezká."

Petr Korč (NMFM), primátor Frýdku-Místku: "Děti se ptají na různé věci. Samozřejmě to, co slyší doma. Proč se zdražuje? Co může udělat město? Kolik bude stát oběd? A často v těch bezelstných dotazech si člověk spojí některé věci, uvědomí si souvislosti. A myslím si, že nám politikům to velmi pomáhá. A měli bychom poslouchat všechny, i ty děti."

Děti totiž často říkají věci tak, jak jsou. Co se jim líbí nebo nelíbí a podobně. Při odchodu pak dostaly na památku i drobné dárky.

---Mohlo by Vás také zajímat


Dnešní premiéry