Frýdeckomístecký expres

  • Zpravodajství z Frýdku-Místku od reportéra Jiřího Cilečka a kameramana Lukáše Durčáka
  • Horská Chata Prašivá slaví 100 let od svého otevření
  • SSMSK bude opravovat Koloredovský most
  • Komorní divadlo Arté zve na hru Ostře sledované vlaky

Horská Chata Prašivá slaví 100 let od svého otevření

Horská Chata Prašivá pod stejnojmenným beskydským vrcholem slaví 100 let. Stavět se sice měla už počátkem minulého století, kvůli I. světové válce však byla otevřena až v září 1921. V posledních letech prochází díky nadšencům a sponzorům také řadou oprav, i proto je turisticky velmi vyhledávaná.

Mezi turisty je chata Prašivá velmi oblíbená. Snadno dostupná je z několika směrů. Lidé oceňují dobrou kuchyni, klasické turistické ubytování i možnost vystoupat na rozhlednu. Podoba chaty je přitom věrná době jejího vystavění v roce 1921.

Jaromír Polášek, Muzeum Beskyd: "Práce šly velice rychle. V létě už byly vykopané sklepy, vodojem, začalo se roubit, stavět a v září chata byla připravená na slavnostní otevření. Přišlo tehdy více jak 2500 lidí."

Jan Havelka, čestný předseda Klubu českých turistů: "Já jsem tady teď dvě noci spal a v té chatě je všechno bezvadně opraveno. A jelikož jsem tady byl, když se to dělalo, tak vím, že tady chyběly kusy vnějších trámů, které byly shnilé a všechny ty trámy nahradili, nikde to nezáplatovali něčím moderním, jiným."

Celodřevěné stavení prošlo v minulých sedmi letech průběžnými opravami. Potřebné peníze se podařilo získat díky sbírkám i štědrosti radnic v okolí.

Martin Stiller, provozovatel Chaty Prašivá: "Ale samozřejmě je důležité zdůraznit ta podpora veřejnosti. Ty stovky a stovky dobrovolníků, kteří tady pomohli. Odpracovalo se tady 15 tisíc hodin dobrovolnických prací, tak to musí samozřejmě musí být někde vidět. Zmíníme třeba kompletně celé interiéry, ať už je to Valečkův sál, historická Bezručova jizba nebo ta nová banketka, které teď říkáme klubovna Klubu českých turistů. Samozřejmě kuchyň, výčep, chodby pro hosty jsme zrekonstruovali, taky ve dvou etapách pokoje."

Petr Korč, primátor Frýdku-Místku/NMFM/: "Já jsem rád, že se mohu dneska zúčastnit oslav stého výročí založení chaty na Prašivé a zároveň jsem rád, že město Frýdek-Místek, i když chata není na jeho katastru, podpořilo několikrát i v rámci projektu Daruj F-M rozvoj této chaty, protože nejeden občan města je její pravidelný návštěvník a co popřát. Snad další úspěšné stovky k existenci a ukázněné turisty a hodně štěstí."

Anketa: 1.) "Opravovat se to opravovalo pěkně. Není to jak na Slaviču, jak nám to tam teď zburali." 2.) "Jsme tu poprvé vůbec. Jsme ze Vřesiny u Hlučína a přijeli jsme se podívat jen na takový krátký výlet. Nevěděli jsme, že teda je dneska takový vzácný den."

Prašivá je přitom první vrchol navštěvovaný turisty.

Jaromír Polášek, Muzeum Beskyd: "Už hluboko na rozhraní středověku a novověku v 16. a 17. století. Přesně na tomto místě stála salaš. Byly zde stany a na začátku 17. století majitel frýdeckého panství hrabě Bruntálský z Vrbna zde vždycky na jaře odpočíval a dělal takovou ozdravnou kúru."

Významným poutním místem je okolí od roku 1640, kdy tady byl vystavěn dřevěný kostel svatého Antonína Paduánského.

---

SSMSK bude opravovat Koloredovský most

V pondělí začne oprava Koloredovského mostu. Ten nebude naštěstí zcela uzavřený, ale doprava se podle potřeby svede vždy do jednoho směru. Stejně tak nebude možné používat ani chodník na straně, která se bude opravovat. Hotovo by mělo být maximálně za měsíc a půl.

Řidiči ve Frýdku-Místku by se měli na další týdny obrnit větší trpělivostí. Do různých oprav cest totiž zasáhne ještě Správa silnic Moravskoslezského kraje.

Leonard Varga, náměstek primátora Frýdku-Místku/Piráti/: "Další drobné dopravní omezení čeká řidiče ve Frýdku-Místku na Koloredovském mostě. Kdy 20. září začne oprava dvou jízdních pruhů ve směru do Frýdku."

Jan Lukšo, obchodně- investiční náměstek SSMSK: "Je to další část opravy, kterou jsme už prováděli v loňském roce. A týká se to především kovových částí toho mostního objektu. Má se opravit jedna část mostních závěrů. Což jsou v podstatě dilatace. Mají se vyčistit nějaké žlaby, které odvádějí vodu z mostní konstrukce. Mají doopravit nějaké žlaby pod mostem. V podstatě projít ještě i odvodnění celé konstrukce mostu."

Jde o práce údržbového charakteru, které mají zajistit, že most bude v dobré kondici opět další roky bez problémů sloužit svému účelu.

Jan Lukšo, obchodně- investiční náměstek SSMSK: "Samozřejmě tam bude docházet k určitému dopravnímu opatření. A to v záležitosti na tom, na které té části toho mostního objektu se bude momentálně pracovat. Budou tam v podstatě dva režimy. V každém případě ten mostní objekt bude pro automobilovou dopravu průjezdný. Vždycky se bude jezdit po jedné čtvrtině toho mostního objektu anebo po jedné polovině."

Leonard Varga, náměstek primátora Frýdku-Místku/Piráti/: "Na mostě bude snížená rychlost na 30 kilometrů v hodině a v místě oprav nebude možné použít ani chodník. Proto bych znovu poprosil chodce i řidiče o zvýšenou pozornost a opatrnost."

Jan Lukšo, obchodně- investiční náměstek SSMSK: "Ta oprava by neměla trvat dlouho. Počítáme, že by měla být za měsíc, až měsíc a půl hotová."

Během dopravních špiček může na ulici Revoluční docházet k menší tvorbě kolon, řidiči by s tím proto měli počítat. Chodci budou využívat chodník na druhé straně mostu, který bude vždy od patřičných přechodů označen. Práce na opravě jsou naplánovány nejpozději do 27. října.

---

Komorní divadlo Arté zve na hru Ostře sledované vlaky

Profesionální herci i nadšenci z Komorního divadla Arté připravili další divadelní lahůdku. V sobotu 25. září odehrají v premiéře na Nové scéně Vlast představení Ostře sledované vlaky. Hořkou komedii podle stejnojmenné novely Bohumila Hrabala a oscarového filmu Jiřího Menzela.

Komorní divadlo Arté funguje ve Frýdku-Místku už sedmým rokem. Jde o spojení profesionálních herců i nadšenců, kteří jednou za čas připraví unikátní představení. Tentokrát se rozhodli dostat na divadelní prkna slavné dílo Ostře sledované vlaky.

Jakub Vašek, Komorní divadlo Arté Frýdek-Místek: "Oproti té filmové verzi jsme o trošku více vtipnější. Trošku jsme využili ten humor, který je v té novele a ten film je takový vážnější. Je to spíš taková černá komedie, než ten film, který je spíš drama. Já hraji hlavní postavu Miloše Hrmu, a ještě to režíruji a taky jsem to zdramatizoval."

Jakub Vašek si na pomoc přizval významné herce.

Lucie Okonová, hostující herečka pražského divadla KALICH: "Já hraju tři postavy. Hraju hraběnku, to je taková postava, která káže vodu a pije vínu. Poté hraji Viktorii Frei, což je německá partyzánka, velká bojovnice za svobodu a také Zdeničku, která je známou telegrafistkou, která se tedy nechá orazítkovat."

Roli výpravčího Hubičky přijal Marek Zahradníček.

Marek Zahradníček, člen divadla Tramtárie Olomouc: "To dojíždějí je takové mírně komplikované, ale ta nabídka opravdu se neodmítá a je to jedna z nejkrásnějších rolí, se kterou se můžete v českém divadle potkat. Protože ta čeština, ta dá se říct hrabalovština, je nesmírně poetická, je dvojsmyslná, je prostě úžasná a hraje se to samo."

Miroslav Rataj se výborně zhostil role přednosty stanice.

Miroslav Rataj, stálý host Národního divadla Moravskoslezského: "Hlavně by se nejradši staral o holuby a ta práce už ho trošku štve. Ale má tam Hubičku, který je starší a záškoláka Hrmu, který přichází jako mladý po nějakých životních peripetiích. No, ale je válka a přes naši stanici jezdí vojenské transporty a musím dbát na to, abych nevystoupil proti režimu."

Další tři postavy ztvární během vystoupení ve hře také René Šmotek.

René Šmotek, bývalý člen Komorní scény Aréna: "Hraju na začátku tatínka od Miloše Hrmy, poté zedníka, který ho najde, když si podřeže ty žíly. Ale co je hlavní, tak je Zedníček, toho hrál pan Brodský v tom filmu."

Marek Zahradníček, člen divadla Tramtárie Olomouc: "Ta hra má veliké poselství, té osobní zodpovědnosti, toho mužství, a té dospělosti, kterou v sobě každý sám objevuje."

Jakub Vašek, Komorní divadlo Arté Frýdek-Místek: "Je to pořád stále aktuální téma, které se nezměnilo. Stejně jako charaktery, které v té hře jsou. Tak ty charaktery českých lidí se také nezměnily."

Premiéra bude v sobotu 25. září v Nové scéně Vlast, poté představení zavítá 7. října do Zlína. A ještě jednou se vrátí do Vlasti, a to 23. října.

---Mohlo by Vás také zajímat


Dnešní premiéry