Frýdeckomístecký expres

  • Zpravodajství z Frýdku-Místku od reportéra Jiřího Cilečka a kameramana Lukáše Durčáka
  • Lidé vyberou místo, které se upraví za milion korun
  • Ocenění hasičů za pomoc v tornádem zasažené oblasti
  • Mladí šachisté získali 5. místo na světovém turnaji

Lidé vyberou místo, které se upraví za milion korun

Lidé ve Frýdku-Místku dostanou jedinečnou možnost vybrat místo, které projde úpravou. Sami si navíc navrhnou, co by tam podle nich mělo vzniknout. Hlasovat se bude v aplikaci Mobilní Rozhlas a na úpravu jedné z devíti lokalit dá město jeden milion korun.

Vedle zažitého projektu Daruj F-M startuje ve Frýdku-Místku novinka v podobě participativního rozpočtu.

Igor Juriček, náměstek primátora Frýdku-Místku/Piráti/: "Je to nástroj, kterým zapojíme občany do rozhodování o investicích ve městě. Občané budou pomocí Mobilního Rozhlasu hlasovat o výběru jedné z devíti lokalit, které po městě vybrala komise pro územní plánování a architekturu."

Parčík u knihovny ve Frýdku, dva prostory na Anenské, vnitroblok Komenského, odpočívadlo K Lesu, Lokality na Štěpnici a na Aleji nebo prostor u Ještěra. Lidé si sami vyberou, kterou lokalitu a jak by chtěli upravit.

Anketa: "Lepší zastávku, lavičky, možná nějakou houpačku pro děti a je to. Takovou nějakou, když čekají na autobus třeba."

Ondřej Zdvomka, hlavní architekt Frýdku-Místku: "My jsme nechali komisi architektury a územního plánování vybrat nejvhodnější místa k zásahu, ať už jsou třeba zanedbané nebo důležité pro veřejný prostor nebo pro občany."

Jednou z lokalit, která bude usilovat o hlasy občanů v participativním rozpočtu bude například zdejší malý park za kostelem Všech svatých.

Ondřej Zdvomka, hlavní architekt Frýdku-Místku: "Mělo by to skončit tak, že vybrané místo potom ve spolupráci s občany se navrhne nově a upraví. To znamená, když si to představíme kus parku, lidé si tam navrhnou třeba místo pro čtení, necháme to naprojektovat a na podzim bude postavená čítárna v parku."

Igor Juriček, náměstek primátora Frýdku-Místku/Piráti/: "Mobilním rozhlasem zahlasují, vyberou tu jednu lokalitu, poté na té lokalitě proběhne setkání s architekty a se zástupci města. A z částky jeden milion korun, který na to máme vyhrazený, tak na tom místě poté vznikne nějaký projekt, kterým to místo zvelebíme."

Podrobnosti najdou lidé na webu města nebo přímo v aplikaci Mobilní Rozhlas. Hlasovat tam půjde od 22. ledna do 14. února.

---

Ocenění hasičů za pomoc v tornádem zasažené oblasti

Jednotka sboru dobrovolných hasičů Frýdek-Místek byla oceněna za pomoc v tornádem zasažené oblasti na jižní Moravě. Jihomoravský hejtman nyní obeslal děkovným listem všechny, kteří vyjeli pomáhat a k oficiálnímu poděkování a ocenění se přidalo i město.

Šestice dobrovolných hasičů z Frýdku-Místku se sešla se zástupci vedení města. Byli totiž zpětně oceněni za to, že vyjeli v létě pomáhat likvidovat škody po tornádu na jižní Moravě.

Radim Lojkásek, velitel SDH Frýdek-Místek: "Naše jednotka společně s celým třetím odřadem, který vyslal Moravskoslezský kraj, zasahovala v Hodoníně, v areálu základní školy. Kde jsme pomáhali s kácením stromů, které byly nakloněné, hrozily pádem. Anebo už byly prakticky popadané na cesty a vypomáhali jsme i v nedalekém areálu dětského tábora, který bohužel byl srovnán tím tornádem kompletně se zemí. A tam jsme vyprošťovali i zbytky chatek a takové záležitosti." - Jaké to pro vás bylo? Předpokládám velmi silné, emotivní. Jaké byly ty pocity na místě? - "Emoce na místě byly takové, že člověk nevěřil svým očím. Byla tam strašně viditelná zkáza a síla toho tornáda. To myslím nikdo z naší jednotky ještě v životě neviděl něco takového."

Předávání ocenění se účastnil i ředitel územního odboru hasičů ve Frýdku-Místku.

Vojtěch Nezval, ředitel ÚO HZS MSK Frýdek-Místek: "To ničivé tornádo se prohnalo jižní Moravou večer 24. června. Já jsem to tady dnes již zmínil, 25. června bylo na místě připraveno více jak 500 profesionálních hasičů, kteří byli připraveni na vyhledávání osob a na ty prvotní úkony a na záchranné práce, které nás tam všechny čekaly. To, co jsme dneska zmínili a to, co je podstatné říct o dobrovolných hasičích, i oni byli nasazeni na tornádu na jižní Moravě, byli součástí celé záchranářské pomoci."

Petr Korč, primátor Frýdku-Místku/NMFM/: "Já jsem rád, že naše jednotka dobrovolných hasičů byla účastna těch zákroků na jižní Moravě. A hrdost, kterou jsem zjistil, ta propukla v tom okamžiku, kdy mě jako primátorovi přišlo poděkování od hejtmana Jihomoravského kraje. A říkal jsem si, že to poděkování nepatří mi, ale patří právě chlapům, kteří tam byli."

Hasiči získali pamětní a děkovné listy od jihomoravského hejtmana i dárky za město Frýdek-Místek.

Petr Korč, primátor Frýdku-Místku/NMFM/: "Já si myslím, že nebudu přehánět, když řeknu, že tato naše jednotka patří k těm, které mají velmi dobré jméno. Nejenom v rámci města, ale i kraje. A má ve svém plánu zásahy, které nemají některé další jednotky, a proto takto k nim přistupujeme."

ASYN 04

Město nyní kompletně opravuje hasičům zbrojnici a letos by měli získat i nové zásahové vozidlo.

---

Mladí šachisté získali 5. místo na světovém turnaji

Mladí šachisté z Gymnázia Petra Bezruče ve Frýdku-Místku si připsali obrovský úspěch. Dostali totiž možnost poměřit v Dubaji síly se třemi stovkami družstev z celého světa. Nakonec se během několika dní probojovali do závěrečného turnaje mezi ty nejlepší. A domů přivezli krásné 5. místo.

Gymnázium Petra Bezruče ve Frýdku-Místku má neuvěřitelně talentované studenty. Vyhrávají jednu soutěž za druhou a nedávno dokonce sestavili tým šachistů, který odjel jako jediný z Česka na mezinárodní turnaj do Dubaje a rovnou neskromně cílili na mety nejvyšší.

Marek Miča, účastník turnaje: "Jsem velmi rád, že jsme se umístili na pátém místě, sice můj osobní cíl bylo uhrát trochu více bodů, než jsem uhrál, skončit na medaili. Páté místo na světě je taky skvělý výsledek."

Lucie Fizerová, účastnice turnaje: "Já to neberu jako osobní úspěch, protože to byl úspěch celého týmu a moje osobní partie nebyly na takové úrovni, jako jsem chtěla předvést. Ale zážitek to byl úžasný, nenapadá mě nic, co by se mi tam nelíbilo. Byl to jeden z nejlepších zážitků v životě."

Jakub Rabatin, trenér Beskydské šachové školy: "Myslím, že je to fantastické, chtěli jsme skončit co nejlépe. Lepší to být nemohlo, jsme spokojení s tímto výsledkem. Původně jsme se chtěli probojovat mezi nejlepší čtyřku, ale hráči z celého světa byli silní. Mongolové, Indové, takže páté místo je taky pěkné."

Olga Onderková, ředitelka Gymnázia Petra Bezruče Frýdek-Místek: "Úspěch už je to, že se vůbec dostali do finále mistrovství světa do Dubaje. Protože v tom turnaji bylo 300 družstev a oni postoupili mezi 12 nejúspěšnějších. Ta příprava celého turnaje byla velice složitá, ale myslím si, že i kdyby skončili na 12. místě, tak úspěch i toho 12. místa na světě je velký úspěch."

Andrea Čmielová, vedoucí výpravy: "Z pohledu školy je to velký úspěch, studenti měli možnost získat také mezinárodní zkušenost ve světě a mohli porovnat své výsledky i s ostatními studenty na mezinárodní úrovni."

K úspěchu šachistům přijel osobně pogratulovat z Abú Dhabí český velvyslanec. Turnaj pro ně byl také jedinečnou možností, jak se setkat se světovými šachovými velmistry.

Adam Frank, účastník turnaje: "Určitě na to do konce života nezapomenu, byl to pro mě neskutečný zážitek. Viděli jsme mistry světa, Magnuse Carlsena, ale i Viši Ananda, který tam komentoval. Společně s Annou Muzyčuk. Takže byly tam i nejlepší hráčky na světě a se spoustou z nich máme i fotky."

Většina studentů pochází z Beskydské šachové školy, kde trénují už odmalička.

Jakub Rabatin, trenér Beskydské šachové školy: "Zájem je velký, děti hrají od školky. V Beskydské šachové škole máme program, kde učíme děti už od školky, tady máme největší základnu v České republice."

Lucie Fizerová, účastnice turnaje: "Dlouhodobý cíl nemám, chtěla bych vyhrát letošní mistrovství České republiky do šestnácti let a hrát nejlíp, jak to půjde. Podle mě jsou holky v šachu zvýhodněné v tom, že jich je méně. Mají větší šanci na úspěch ve svých kategoriích, ale je těžší hrát proti klukům jako holka."

Adam Frank, účastník turnaje: "Cíl nemám, hraju to tak pro zábavu, ale velmistra bych chtěl určitě získat."

Studenti už díky úspěchu v Dubaji získali pozvánky na další velké světové turnaje.

---

Redakčně upraveno / zkráceno.Mohlo by Vás také zajímat