Frýdeckomístecký expres

  • Zpravodajství z Frýdku-Místku od reportéra Jiřího Cilečka a kameramana Lukáše Durčáka
  • Frýdek-Místek by se měl rozvíjet ku prospěchu všech obyvatel
  • Zastupitelstvo města zažilo nezvykle dlouhé jednání
  • V Aquaparku Olešná se mohou lidé nechat zdarma otestovat

Frýdek-Místek by se měl rozvíjet ku prospěchu všech obyvatel

Frýdek-Místek by se měl rozvíjet ku prospěchu všech obyvatel. Taková je hlavní vize koalice stran Naše město, hnutí Ano a Pirátů. Trojice partnerů se shodla na prioritách, které chce společně naplňovat.

Rozvoj města bez dalšího zadlužování, řádná péče o majetek, dobudování chybějící infrastruktury. Ale také revitalizace nefunkčních a chátrajících průmyslových oblastí, podpora investorů i udržení fungujících sociálních programů. To je část z mnoha priorit, které si dala za cíl nová koalice ve Frýdku-Místku.

Petr Korč, primátor Frýdku-Místku: "Našimi společnými cíli, které nejsou tradičním programovým prohlášením, které ale taky budeme chtít zpracovat a mělo by mít přesah dále, než na jedno volební období jsou zejména změny přístupu k novým nápadům, novým řešením, k novým investorům. Rádi bychom město začali prezentovat jako místo, kde vítáme nové investory, kde vítáme nové nápady a kde vítáme neotřelá řešení."

V tomto ohledu jde například o rozvoj území po bývalých textilních továrnách Slezan.

Petr Korč, primátor Frýdku-Místku: "Je to obrovské dědictví, hodnot a příležitost, které naše město má a pokud se nám podaří tyto areály začlenit do živé struktury města, tak nás čeká opravdu zajímavá budoucnost a moc rád bych se toho nebo alespoň naše děti, dožil, aby opravdu všechny ty areály, které tady jsou, se staly součástí města a byli jsme na ně tak jako jsou třeba v Ostravě, na některá revitalizovaná území."

Dalším z projektů je snaha rekonstruovat Národní dům tak, aby nebyl pouze opraven, ale aby vznikla nová hodnota.

Petr Korč, primátor Frýdku-Místku: "Abychom získali nová místa, abychom získali nový divadelní multifunkční sál, který zoufale ve městě schází. Pokud spojíme dohromady rekonstrukci Národního domu, získané bývalé Moravia Banky a spojíme to funkčně s přístavbou, kterou navrhla světová architektka paní Jiřičná, tak nejenom, že získáme obrovskou hodnotu pro město, ale zároveň máme velkou šanci získat velké dotace na tu samotnou stavbu, protože se bude jednat o samotný sál a ve výsledku to může být pro město zajímavější než pouze rekonstrukce Národního domu."

Radovan Hořínek, náměstek primátora Frýdku-Místku: "Pokračují práce na přípravě Alzheimer centra, dále se pokračuje v tom, co už bylo započato, a to je nové sídlo městské policie. To jsou asi jedny z těch nejvýznamnějších věcí. Samozřejmě do toho nám vstoupila poměrně turbulentně záležitost s hotelem Centrum a s naložením s tou budovou hotelu, k čemuž byla zřízena pracovní skupina zastupitelstva města."

Jakub Tichý, neuvolněný radní Frýdku-Místku: "Mezi naše gesce patří doprava, životní prostředí, pak se zabýváme sociálními službami, sociální prací a také kulturou a památkovou péčí, takže je tam celá řada témat. Od systematického plánu drobných kulturních památek, drobných uměleckých památek, péče o veřejný prostor. Chceme naplno realizovat manuál stran regulace vizuálního smogu. Pak máme spousty menších dopravních projektů."

Důležité je dobudování kanalizace v okrajových částech města včetně vybudování nových cest i výstavba cyklostezek. Také systematická modernizace bytového fondu včetně bytů pro seniory.

Jakub Tichý, neuvolněný radní Frýdku-Místku: "Chceme se zabývat situací po dokončení obchvatu města, kdy se tady nabízí celá řada úprav na průtahu na ulici Hlavní, stejně tak na Beskydské a Ostravské. Chceme se soustředit také na prorodinnou politiku. Připravujeme vznik Alzheimer centra mimo jiné a průhlednější, transparentnější systém dotací, jak v sociálních službách, tak v kultuře a sportu."

Jedním z mnoha bodů je také zavedení participativního rozpočtu, díky kterému by lidé mohli podávat vlastní projekty ke zlepšení života i trávení volného času. Podrobnější přehled o dalších prioritách najdou lidé na webu města.

---

Zastupitelstvo města zažilo nezvykle dlouhé jednání

Zastupitelé města zažili nezvykle dlouhé jednání. Trvalo celý den a během dlouhých diskuzí koaličních i opozičních zastupitelů se stihlo schválit i několik důležitých bodů. Změna územního plánu, rozšíření programu Daruj F-M, návrh na udělení cen města a mnoho dalšího.

Jednání zastupitelstva ve Frýdku-Místku začalo v 8 hodin ráno a skončilo před půl devátou večer. Zastupitelé tak včetně přestávek strávili na jednání téměř 12,5 hodiny. Po dlouhých diskuzích, kdy se především současná opozice ptala na většinu detailních kroků nového vedení města, se podařilo schválit také několik důležitých bodů, jako je například změna územního plánu města, v čemž vidí nová koalice velký potenciál.

Petr Korč, primátor Frýdku-Místku: "V tento okamžik se nám otevírají velké možnosti související se změnou územního plánu, a to je rozvoj území po bývalých textilních továrnách Slezan, které já vnímám jako velmi zásadní."

Schvalovaly se změny v rozpočtu, drobné dotace pro oblast školství mládeže a tělovýchovy i do sociální oblasti. Také prošel návrh na rozšíření sbírkového programu Daruj F-M.

Jakub Míček, náměstek primátora Frýdku-Místku: "Další dva projekty byly podpořeny ze sbírkového programu Daruj F-M, jedná se o podporu pořízení automobilu pro Charitu Frýdek-Místek. Dalším projektem podpořeným z programu Daruj F-M je oprava střechy ve Faunaparku."

V rámci hospodaření s majetkem bylo schváleno například prominutí nájemného za užívání městských nebytových prostor, což je další pomoc například pro provozovatele obchodů a služeb, kteří byli během covidu omezeni. Jedním z mnoha dalších bodů jednání bylo také schválení pěti kandidátů, kterým bude udělena Cena města Frýdku-Místku za rok 2020.

---

V Aquaparku Olešná se mohou lidé nechat zdarma otestovat

Aquapark Olešná zřídil ve svých prostorách oficiální testovací stanoviště. Lidé se tady mohou nechat zdarma otestovat před vstupem na letní i krytý aquapark. Po dalších rozvolněních se zároveň navýšila kapacita vnitřního bazénu.

S prvním velkým rozvolněním se na Olešné otevřel letní i krytý aquapark. To ale byla podmínka vstupu pouze s testem z oficiálního testovacího zařízení. V aquaparku se proto rozhodli zřídit testovací centrum.

Dagmar Ugvicová, administrativní pracovnice: "Lidé tady chodili, co hodinu, byly tady fronty a bylo tady dost lidí si myslím na začátek, přes stovku si myslím."

Anketa: 1.) "My jdeme na letní koupaliště Olešná a přijde mi to jako fajn možnost, že si takhle bez objednání může člověk jít nechat se otestovat." 2.) "Chodím na základní školu, kde se testujeme jednou týdně, a právě chceme jít na bazén, takže jsem ráda, že máme tu možnost se testovat tady."

Jan Damek, jednatel Sportplex F-M: "Podařilo se nám rozjet testovací centrum pro naše klienty aquaparku a vůbec všeobecně pro všechny klienty, kteří se chtějí otestovat. Funguje to tak, že si můžete rezervovat čas, na který se přijdete otestovat a v případě toho, že jdete na aquapark a nemáte platné testy nebo vám propadly testy, tak můžete zde přijít, na recepci vás pošlou tady do testovacího centra, za 15 minut máte test a poté můžete s tím testem jít klidně na aquapark, jak krytý, tak letní."

I když byly později podmínky pro vstup ještě rozvolněny a lidé mohou na bazén s platným testem z práce nebo například i se samotestem, testování na aquaparku zatím zůstane.

Jan Damek, jednatel Sportplex F-M: "Určitě je to pro nás výhoda, můžeme takto akceptovat i testy z práce, nicméně v případě, že by někdo ty testy neměl nebo neměl prodělaný covid a tak dále, tak to testovací centrum tady bude, bude k dispozici pro ty klienty, takže ač nemáte test, tak se nemusíte bát a můžete sem přijít, a to potvrzení se vám udělá na místě."

Dagmar Ugvicová, administrativní pracovnice: "Přijdou, dají nám kartičku pojištěnce, my to zapíšeme do papírů a poté se jdou testovat. Já to pak napíšu do tabulky a pak se to dá do systému, kde nám vyjede karta pak jim pošleme zprávu SMSkou, že jsou negativní nebo pozitivní."

Tereza Hruboňová, administrativní pracovnice: "Vystavíme potvrzení o absolvování testu, kdy napíšu jméno, příjmení a rodné číslo a jestli je negativní nebo pozitivní."

Po jednotlivých vlnách rozvolnění se také navýšila kapacita návštěvníků, kteří mohou do prostor aquaparku.

Jan Damek, jednatel Sportplex F-M: "Ta kapacita se změnila na krytém aquaparku v jeden okamžik na 100 osob a v letím aquaparku je to až 1 500 osob."

K dalšímu navýšení kapacity dojde od července. Zároveň byla také zrušena povinnost nosit v prostorách koupališť mimo bazén roušky nebo respirátory.

---Mohlo by Vás také zajímat