Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Frýdeckomístecký expres

Frýdeckomístecký expres

  • Zpravodajství z Frýdku-Místku od reportéra Jiřího Cilečka a kameramana Lukáše Durčáka
  • Řidiči ve Střelniční ulici nedodržují čtyřicítku
  • Stromy dostávají vaky na vodu, aby přežily vysoké teploty
  • Děti prošly bradavickou školou čar a kouzel

Řidiči ve Střelniční ulici nedodržují čtyřicítku

Ve čtyřicítce jel skoro sedmdesát. Obyvatelé ulice Střelniční ve Frýdku-Místku si dlouhodobě stěžují na porušování předpisů ze strany řidičů, kteří ulicí projíždějí. Město se proto domluvilo s policií, která provedla měření rychlosti, obavy místních z nedisciplinovaných řidičů se tak zcela potvrdily.

Horní části ulice Střelniční ve Frýdku-Místku je průjezd zakázán. A od druhé poloviny zase jednosměrka s maximální povolenou rychlostí 40 kilometrů za hodinu. Pro některé řidiče to ale podle místních není zeď, ani složité omezení.

Anketa: 1.) "Všichni, všichni do jednoho, nikdo nedodržuje žádnou tu čtyřicítku a hlavně ten průjezd tady, to nedodržuje žáden, to odsud je každý jeden za druhým jede." 2.) "No jezdí se tu jak na nějaké závodní dráze." 3.) "Když jede rychle, tak třeba když jedou hyundaisti ráno do práce, tak jedou víc jak padesát, to je normální tady a taxikáři běžně nahoru a co vozí pizzu taky."

Město proto požádalo o pomoc dopravní policisty, ti provedli dole v ulici před výjezdem na kruhový objezd namátkové měření rychlosti.

Karel Deutscher, náměstek primátora Frýdku-Místku: "Podle těch závěrů, které jsme se byli na místě podívat, tak to vypadá, že opravdu hodně řidičů nerespektuje čtyřicítku, která tam je a ty stížnosti těch občanů, kteří bydlí kolem té cesty a pokouší se ji přejít nebo se po ní pohybují, tak jsou oprávněné."

Karolína Bělunková, mluvčí PČR Frýdek-Místek: "Na základě upozornění obyvatel v dané lokalitě, které byly adresovány také na Policii České republiky jsou prováděny kontroly na dodržování zákonem stanovené rychlosti. Jedna z těchto kontrol byla prováděna v dopoledních hodinách, při níž policisté zjistili 3 přestupky porušení rychlosti. U jednoho řidiče byla překročena rychlost dokonce o více než 20 kilometrů v hodině."

Karel Deutscher, náměstek primátora Frýdku-Místku: "My jsme byli překvapení, že za tu dobu, kdy jsem se tam byli podívat, tak tou ulicí projížděl řidič, který jel 68 kilometrů v hodině a to už teda opravdu ve čtyřicítce je opravdu velmi vysoká rychlost."

Anketa: 3.) "Vždycky je vidím tady v rohu a jsou vidět až shora. To je naprd takové měření. Kamera, chce to kameru, jezdí tady aj v protisměru běžně, dva, tři kousky denně." 1.) "Jsou tady lajdáci, kteří to projíždí rychlostí, která je strašná, jo, u první odbočky je problém vyjet ven, aniž by nedošlo k nějakému já nevím k nějaké kolizi, jo, ale jsou na místech dolů, kde oni ví… třeba tady ten, to je zrovna ono a dolů už ho budou chytat."

Možností, jak eliminovat rychlou jízdu by mohla být také instalace retardérů.

Karel Deutscher, náměstek primátora Frýdku-Místku: "Bohužel tato ulice je poměrně úzká a v momentě, kdy přistoupíte k nějakým fyzickým zabezpečením, tak tu pohodu bydlení dál budete ničit, protože půjdeme naproti tomu hluku a dalším vlastně sekundárním jevům jako je brzdění, rozjíždění, které to naopak ještě budou dál zhoršovat."

Policisté by se tak mohli v lokalitě objevovat s radarem zřejmě častěji.

---

Stromy dostávají vaky na vodu, aby přežily vysoké teploty

Velká vedra stromům i květinovým záhonům ve městě vůbec nesvědčí. Potřebují pravidelně vodu. Frýdek-Místek tak v horkých dnech vysílá do ulic zavlažovací čety. Stromům navíc pořídilo další speciální vaky na vodu. Ta v nich po naplnění vydrží až 24 hodin a postupně udržuje mladé stromy plné vláhy.

Kde je voda, tam je život. A o krásných rozkvetlých květinových záhonech ve městě to platí dvojnásob. V horkých letních dnech ale teploty v městské zástavbě stoupají do extrémních hodnot a velmi rychle tak dochází k vysušování nejen záhonů, ale i stromů. Město proto musí pravidelně zavlažovat.

Jaromír Kohut, ředitel TS F-M: "V posledních letech jsme byli zvyklí na docela intenzivní zalévání, jak květinových záhonů, tak výsadeb stromů. Letošní léto je trošičku specifičtější na dešťové přeháňky. Dá se říct, že nějaké zalívky už byly v průběhu června i července, ale takové ty dlouhodobé několik dní po sobě jsme zahájili až teď počátkem té druhé dekády měsíce srpna. Jezdíme dvěma až třemi vozidly, zalévá se od časných ranních hodin, od 5 hodin především květinové záhony, s tím, že postupně během toho dopoledne přecházíme na výsadby, které jsme realizovali, ať už v podzimních měsících loňského roku, což bylo zhruba 150 stromů. Letos na jaře zhruba 50 stromů."

U stromů se letos zkouší nový typ speciálních vaků, do kterých se napustí voda, která postupně udržuje strom plný vláhy.

Jaroslav Krpec, pracovních technických služeb: "Instaluje se to na stromy, které jsou špatně zalévatelné, instaluje se to suchým zipem a vleze se tam 55 litrů vody."

Jaromír Kohut, ředitel TS F-M: "Výhoda je relativně rychlé naplnění a pak postupně v několika hodinách ten vak propouští tu vodu, pomaličku se ta voda dostává do toho kořenového systému a není možné, aby tam ta voda stekla při tom klasickém zalévání u té vyprahlé půdy, takže z hlediska technického určitě obrovská výhoda."

Jaroslav Krpec, pracovních technických služeb: "24 hodin ta voda tam vydrží a zavlažuje strom."

Původní vaky zakoupilo město už před třemi lety. Zkušenost s nimi byla výborná, jenže měly vysoké pořizovací náklady, kvůli kterým bylo od dalších nákupů upuštěno.

Jaromír Kohut, ředitel TS F-M: "My jsme letos zajistili nebo zjistili dodavatele tady z blízkého okolí. Ta cena pořizovací je výrazně nižší, takže jsme teď pořídili nějakých 10 kusů, abychom to vyzkoušeli v terénu, jak to bude fungovat. A pokud se to osvědčí, tak je reálný předpoklad, možná i letos, pravděpodobně v příštím roce, pak výraznější nákup."

Na zavlažování se používá užitková voda, kterou se také kropí cesty. Její průměrná spotřeba ve městě je zhruba 5 až 6 tisíc kubíků ročně. Letos se ale kvůli počasí předpokládá, že spotřeba by mohla být mnohem menší.

---

Děti prošly bradavickou školou čar a kouzel

Létání na koštěti, bylinkaření i vaření kouzelného lektvaru. To byla jen část úkolů, které si mohli ve Frýdku-Místku vyzkoušet budoucí malí čarodějové v rámci akce Prázdniny ve městě. Své brány totiž jedno dopoledne dětem otevřela Škola čar a kouzel v Bradavicích.

Sady Bedřicha Smetany se na jedno dopoledne proměnily v ráj malých čarodějů. Desítky dětí si totiž přišly vyzkoušet, co všechno musí poctivý čaroděj kromě kouzlení umět.

Anketa Děti: 1.) "Zrovna tady vyrábíme takový lektvar a tady dostaneme karty a podle toho tady musíme najít ty přísady a pak je dat do kotlíku a pak to pojmenovat." 2.) "Nejvíc se mi líbilo to lovení klíčů a pak jsme tu lítali na koštěti a pak jsme dělali lektvary, pak jsme dělali přívěšek na klíče." 3.) "Takový odznáček takový dá se říct pro štěstí."

Jana Opluštilová, Charita Frýdek-Místek: "Pracovnice centra Pramínek, což je středisko Charity Frýdek-Místek si dnes pro děti připravily dopoledne plné Čar a kouzel a zavedly je do světa Harryho Pottera. Děti si zde můžou vyzkoušet jaké je to létat na koštěti, uvařit si vlastní lektvar a nebo vytvořit kouzelný amulet. Je tady také připraveno pro ně bylinkaření, kde mohou poznat nejčastější bylinky."

Každé stanoviště bylo zaplněné dětmi, největší ohlas ale sklidilo právě létání na koštěti.

Dobrovolník: "Určitě víte, jak se sedí na koštěti, tak kdo mi to předvede? No? Tak a teď je to taková překážková dráha, takže se začíná tam jak je to auto, potom jde se po té čáře, tady uděláte otočku, jedete po té čáře, kde se skáče snožmo, potom je tam takový slalom mezi kuželama a co nejrychleji zpátky do cíle, jo?"

Anketa Děti: 1.) "Nejvíc se mi líbilo tady lítání na koštěti a už jsem tady udělala ještě hledání nějakých bylinek a ještě svůj přívěšek." 3.) "Dělal jsem překážky na koštěti, míchal lektvar, poznával bylinky." – A co se ti nejvíc líbilo? – "Létání na koštěti." – A proč? – "Protože to byla zábava." 2.) "Lítali jsme na koštěti, potom jsme hledali bylinky, potom jsme dělali lektvary a potom jsme si ještě vyráběli přívěšky." – A co se ti nejvíc líbilo? – "Asi to bylinkaření." – A proč? – "Protože to bylo zajímavé."

Michaela Čárková, dobrovolnice: "Děti se snaží najít bylinky podle obrázků a podle toho, co tady vlastně najdou. Slouží to k tomu, aby trošku poznali bylinky, které tady máme, můžou si k nim přivonět, můžou si o nich něco přečíst, pokud je to zajímá a na konci, když splní to stanoviště, tak si odnesou levandulový pytlíček, kde můžou si ho dát třeba pod polštář nebo do skříně, kamkoliv, ono to hezky voní."

Jana Opluštilová, Charita Frýdek-Místek: "Po splnění všech úkolů děti od našich pracovnic dostanou balíček, ve kterém jsou sladkosti, omalovánky, fotorámeček a další věci."

V rámci akce Prázdniny ve městě se můžou děti těšit například na MInivolejbal, aktivity ha hřišti, Dovádivé dopoledne se psy nebo Dopoledne s roboty.

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Frýdeckomístecký expres
17. srpna 2020, 16:30

Řidiči ve Střelniční ulici nedodržují čtyřicítku

Ve čtyřicítce jel skoro sedmdesát. Obyvatelé ulice Střelniční ve Frýdku-Místku si dlouhodobě stěžují na porušování předpisů ze strany řidičů, kteří ulicí projíždějí. Město se proto domluvilo s policií, která provedla měření rychlosti, obavy místních z nedisciplinovaných řidičů se tak zcela potvrdily.

Horní části ulice Střelniční ve Frýdku-Místku je průjezd zakázán. A od druhé poloviny zase jednosměrka s maximální povolenou rychlostí 40 kilometrů za hodinu. Pro některé řidiče to ale podle místních není zeď, ani složité omezení.

Anketa: 1.) "Všichni, všichni do jednoho, nikdo nedodržuje žádnou tu čtyřicítku a hlavně ten průjezd tady, to nedodržuje žáden, to odsud je každý jeden za druhým jede." 2.) "No jezdí se tu jak na nějaké závodní dráze." 3.) "Když jede rychle, tak třeba když jedou hyundaisti ráno do práce, tak jedou víc jak padesát, to je normální tady a taxikáři běžně nahoru a co vozí pizzu taky."

Město proto požádalo o pomoc dopravní policisty, ti provedli dole v ulici před výjezdem na kruhový objezd namátkové měření rychlosti.

Karel Deutscher, náměstek primátora Frýdku-Místku: "Podle těch závěrů, které jsme se byli na místě podívat, tak to vypadá, že opravdu hodně řidičů nerespektuje čtyřicítku, která tam je a ty stížnosti těch občanů, kteří bydlí kolem té cesty a pokouší se ji přejít nebo se po ní pohybují, tak jsou oprávněné."

Karolína Bělunková, mluvčí PČR Frýdek-Místek: "Na základě upozornění obyvatel v dané lokalitě, které byly adresovány také na Policii České republiky jsou prováděny kontroly na dodržování zákonem stanovené rychlosti. Jedna z těchto kontrol byla prováděna v dopoledních hodinách, při níž policisté zjistili 3 přestupky porušení rychlosti. U jednoho řidiče byla překročena rychlost dokonce o více než 20 kilometrů v hodině."

Karel Deutscher, náměstek primátora Frýdku-Místku: "My jsme byli překvapení, že za tu dobu, kdy jsem se tam byli podívat, tak tou ulicí projížděl řidič, který jel 68 kilometrů v hodině a to už teda opravdu ve čtyřicítce je opravdu velmi vysoká rychlost."

Anketa: 3.) "Vždycky je vidím tady v rohu a jsou vidět až shora. To je naprd takové měření. Kamera, chce to kameru, jezdí tady aj v protisměru běžně, dva, tři kousky denně." 1.) "Jsou tady lajdáci, kteří to projíždí rychlostí, která je strašná, jo, u první odbočky je problém vyjet ven, aniž by nedošlo k nějakému já nevím k nějaké kolizi, jo, ale jsou na místech dolů, kde oni ví… třeba tady ten, to je zrovna ono a dolů už ho budou chytat."

Možností, jak eliminovat rychlou jízdu by mohla být také instalace retardérů.

Karel Deutscher, náměstek primátora Frýdku-Místku: "Bohužel tato ulice je poměrně úzká a v momentě, kdy přistoupíte k nějakým fyzickým zabezpečením, tak tu pohodu bydlení dál budete ničit, protože půjdeme naproti tomu hluku a dalším vlastně sekundárním jevům jako je brzdění, rozjíždění, které to naopak ještě budou dál zhoršovat."

Policisté by se tak mohli v lokalitě objevovat s radarem zřejmě častěji.

---

Stromy dostávají vaky na vodu, aby přežily vysoké teploty

Velká vedra stromům i květinovým záhonům ve městě vůbec nesvědčí. Potřebují pravidelně vodu. Frýdek-Místek tak v horkých dnech vysílá do ulic zavlažovací čety. Stromům navíc pořídilo další speciální vaky na vodu. Ta v nich po naplnění vydrží až 24 hodin a postupně udržuje mladé stromy plné vláhy.

Kde je voda, tam je život. A o krásných rozkvetlých květinových záhonech ve městě to platí dvojnásob. V horkých letních dnech ale teploty v městské zástavbě stoupají do extrémních hodnot a velmi rychle tak dochází k vysušování nejen záhonů, ale i stromů. Město proto musí pravidelně zavlažovat.

Jaromír Kohut, ředitel TS F-M: "V posledních letech jsme byli zvyklí na docela intenzivní zalévání, jak květinových záhonů, tak výsadeb stromů. Letošní léto je trošičku specifičtější na dešťové přeháňky. Dá se říct, že nějaké zalívky už byly v průběhu června i července, ale takové ty dlouhodobé několik dní po sobě jsme zahájili až teď počátkem té druhé dekády měsíce srpna. Jezdíme dvěma až třemi vozidly, zalévá se od časných ranních hodin, od 5 hodin především květinové záhony, s tím, že postupně během toho dopoledne přecházíme na výsadby, které jsme realizovali, ať už v podzimních měsících loňského roku, což bylo zhruba 150 stromů. Letos na jaře zhruba 50 stromů."

U stromů se letos zkouší nový typ speciálních vaků, do kterých se napustí voda, která postupně udržuje strom plný vláhy.

Jaroslav Krpec, pracovních technických služeb: "Instaluje se to na stromy, které jsou špatně zalévatelné, instaluje se to suchým zipem a vleze se tam 55 litrů vody."

Jaromír Kohut, ředitel TS F-M: "Výhoda je relativně rychlé naplnění a pak postupně v několika hodinách ten vak propouští tu vodu, pomaličku se ta voda dostává do toho kořenového systému a není možné, aby tam ta voda stekla při tom klasickém zalévání u té vyprahlé půdy, takže z hlediska technického určitě obrovská výhoda."

Jaroslav Krpec, pracovních technických služeb: "24 hodin ta voda tam vydrží a zavlažuje strom."

Původní vaky zakoupilo město už před třemi lety. Zkušenost s nimi byla výborná, jenže měly vysoké pořizovací náklady, kvůli kterým bylo od dalších nákupů upuštěno.

Jaromír Kohut, ředitel TS F-M: "My jsme letos zajistili nebo zjistili dodavatele tady z blízkého okolí. Ta cena pořizovací je výrazně nižší, takže jsme teď pořídili nějakých 10 kusů, abychom to vyzkoušeli v terénu, jak to bude fungovat. A pokud se to osvědčí, tak je reálný předpoklad, možná i letos, pravděpodobně v příštím roce, pak výraznější nákup."

Na zavlažování se používá užitková voda, kterou se také kropí cesty. Její průměrná spotřeba ve městě je zhruba 5 až 6 tisíc kubíků ročně. Letos se ale kvůli počasí předpokládá, že spotřeba by mohla být mnohem menší.

---

Děti prošly bradavickou školou čar a kouzel

Létání na koštěti, bylinkaření i vaření kouzelného lektvaru. To byla jen část úkolů, které si mohli ve Frýdku-Místku vyzkoušet budoucí malí čarodějové v rámci akce Prázdniny ve městě. Své brány totiž jedno dopoledne dětem otevřela Škola čar a kouzel v Bradavicích.

Sady Bedřicha Smetany se na jedno dopoledne proměnily v ráj malých čarodějů. Desítky dětí si totiž přišly vyzkoušet, co všechno musí poctivý čaroděj kromě kouzlení umět.

Anketa Děti: 1.) "Zrovna tady vyrábíme takový lektvar a tady dostaneme karty a podle toho tady musíme najít ty přísady a pak je dat do kotlíku a pak to pojmenovat." 2.) "Nejvíc se mi líbilo to lovení klíčů a pak jsme tu lítali na koštěti a pak jsme dělali lektvary, pak jsme dělali přívěšek na klíče." 3.) "Takový odznáček takový dá se říct pro štěstí."

Jana Opluštilová, Charita Frýdek-Místek: "Pracovnice centra Pramínek, což je středisko Charity Frýdek-Místek si dnes pro děti připravily dopoledne plné Čar a kouzel a zavedly je do světa Harryho Pottera. Děti si zde můžou vyzkoušet jaké je to létat na koštěti, uvařit si vlastní lektvar a nebo vytvořit kouzelný amulet. Je tady také připraveno pro ně bylinkaření, kde mohou poznat nejčastější bylinky."

Každé stanoviště bylo zaplněné dětmi, největší ohlas ale sklidilo právě létání na koštěti.

Dobrovolník: "Určitě víte, jak se sedí na koštěti, tak kdo mi to předvede? No? Tak a teď je to taková překážková dráha, takže se začíná tam jak je to auto, potom jde se po té čáře, tady uděláte otočku, jedete po té čáře, kde se skáče snožmo, potom je tam takový slalom mezi kuželama a co nejrychleji zpátky do cíle, jo?"

Anketa Děti: 1.) "Nejvíc se mi líbilo tady lítání na koštěti a už jsem tady udělala ještě hledání nějakých bylinek a ještě svůj přívěšek." 3.) "Dělal jsem překážky na koštěti, míchal lektvar, poznával bylinky." – A co se ti nejvíc líbilo? – "Létání na koštěti." – A proč? – "Protože to byla zábava." 2.) "Lítali jsme na koštěti, potom jsme hledali bylinky, potom jsme dělali lektvary a potom jsme si ještě vyráběli přívěšky." – A co se ti nejvíc líbilo? – "Asi to bylinkaření." – A proč? – "Protože to bylo zajímavé."

Michaela Čárková, dobrovolnice: "Děti se snaží najít bylinky podle obrázků a podle toho, co tady vlastně najdou. Slouží to k tomu, aby trošku poznali bylinky, které tady máme, můžou si k nim přivonět, můžou si o nich něco přečíst, pokud je to zajímá a na konci, když splní to stanoviště, tak si odnesou levandulový pytlíček, kde můžou si ho dát třeba pod polštář nebo do skříně, kamkoliv, ono to hezky voní."

Jana Opluštilová, Charita Frýdek-Místek: "Po splnění všech úkolů děti od našich pracovnic dostanou balíček, ve kterém jsou sladkosti, omalovánky, fotorámeček a další věci."

V rámci akce Prázdniny ve městě se můžou děti těšit například na MInivolejbal, aktivity ha hřišti, Dovádivé dopoledne se psy nebo Dopoledne s roboty.

---

Zdroj: https://polar.cz/porady/frydeckomistecky-expres/frydeckomistecky-expres-17-08-2020-16-34