Frýdeckomístecký expres

  • Zpravodajství z Frýdku-Místku od reportéra Jiřího Cilečka a kameramana Lukáše Durčáka
  • S očkováním v domovech seniorů pomohl ve Frýdku-Místku mobilní tým sester z nemocnice
  • Město pomůže seniorům nad 80 let s registrací k očkování
  • Město hledá místo pro velké očkovací centrum

S očkováním v domovech seniorů pomohl ve Frýdku-Místku mobilní tým sester z nemocnice

Minulý týden začalo očkování v domovech pro seniory. Frýdku-Místku s ním pomohla nemocnice, která zajistila mobilní očkovací tým. Ten navštívil jednotlivá zařízení a naočkoval zaměstnance i klienty. O očkování byl mezi všemi velký zájem.

Sobota po osmé hodině ráno. V jídelně Domova pro seniory Frýdek-Místek je pořádně rušno. Stojí se tady doslova fronta zaměstnanců na očkování, na které přišla řada jako první.

Zaměstnankyně domova pro seniory: 1.) "Ano, šla jsem hned, dobrovolně, bez mučení." 2.) "Je to důležité i pro moji práci i pro moji rodinu." 1.) "Vůbec mě to nebolelo, prozatím mi ruka nebrní."

Každý nejprve prošel pohovorem s lékařem a poté se přesunul na očkování.

Eva Šprlová, vrchní sestra Gynekologicko-porodního oddělení Nemocnice ve Frýdku-Místku: "Všichni dostanou takový vakcinační průkaz o očkování, kde je zaznamenáno, kterou vakcínou jsme je očkovali, samozřejmě den, kdo očkoval a potom odcházejí tady do těch prostor budovy, kde ještě je zapotřebí, aby ještě 15 nebo 20 minut počkali, pokud by se objevila nějaká alergická reakce."

Petr Kuchta, ředitel Domova pro seniory Frýdek-Místek: "Očkování se teď provádí vakcínou Moderna, aktuálně za námi vidíte zaměstnance, jsou to vesměs přímá obslužná péče, tam byl ten zájem největší, cirka 80 procent zájemců je právě z přímé obslužné péče."

Očkování měl na starosti mobilní očkovací tým složený ze sester z Nemocnice ve Frýdku-Místku.

Eva Šprlová, vrchní sestra Gynekologicko-porodního oddělení Nemocnice ve Frýdku-Místku: "My jsme se přihlásily dobrovolně a jsme tady z chirurgie, z oddělení ORL, z očního a z centrálních operačních sálů."

Michal Pobucký, primátor Frýdku-Místku: "Chtěl bych poděkovat řediteli nemocnice ve Frýdku-Místku, který nám vyšel vstříc, se kterým jsem to řešil a zajistil nám své zaměstnance, zajistil nám injekční stříkačky a bude očkovat naše seniory v našich zařízeních."

Po očkování zaměstnanců se mobilní tým přesunul očkovat klienty, z nichž 140 projevilo o očkování zájem.

Petr Kuchta, ředitel Domova pro seniory Frýdek-Místek: "Ten zájem je skoro devadesátiprocentní, výjimku mají ti, kteří opravdu prodělali Covid-19 v posledních dnech. Ptali se, viděli to ve zprávách, takže tam mě to opravdu mile překvapilo, že oni byli ti aktivní, kteří se ptali, kdy už teda to očkování bude. Myslím si, že opravdu na doba, kdy byli zavření v tom domově, museli nosit třeba i roušky, neviděli své rodinné příslušníky."

Ve Frýdku-Místku se s očkováním v domovech seniorů začalo už ve čtvrtek, kdy bylo jako první naočkováno 42 seniorů v Domově svatého Jana Křtitele v Lysůvkách. V domově pro seniory na ulici 28. října pak naočkovali i se zaměstnanci 216 lidí.

Marcel Sikora, náměstek primátora Frýdku-Místku: "V neděli proběhlo očkování v zařízení Charity v Domě pokojného stáří, tam je ten zájem o něco nižší, je to zhruba okolo padesáti procent, ale je to dáno i tím, že toto zařízení ve velkém prodělalo onemocnění Covid-19 a tedy spousty jak uživatelů, tak zaměstnanců bude naočkováno v té další vlně."

Většina seniorů doufá, že se jim díky očkování nemoc vyhne a budou moci opět žít normální život.

---

Město pomůže seniorům nad 80 let s registrací k očkování

Lidé starší osmdesáti let pomou požádat město Frýdek-Místek o pomoc s registrací k očkování. Pracovníci sociálního odboru jim poradí buď telefonicky, osobně na magistrátu a za imobilními seniory budou schopni přijet i osobně. Podrobné informace o způsobu pomoci dostanou lidé také přímo do schránek.

Centrální rezervační systém k očkování proti koronaviru byl spuštěn v pátek 15. ledna. Zatím jen pro seniory starší osmdesáti let. Zpočátku se potýkal zřejmě kvůli přetížení s řadou problémů. Přesto se do něj už v Česku registrovalo přes 140 tisíc seniorů. Ne všichni jsou ale natolik zruční, aby to zvládli sami. Právě těm se ve Frýdku-Místku rozhodli pomoct.

Michal Pobucký, primátor Frýdku-Místku: "Na posledním jednání krizového štábu města Frýdku-Místku jsem vydal pokyn, aby odbor sociálních služeb připravil pomoc seniorům starším osmdesáti let s registrací do nového systému pro očkování. V současné době začínají dobrovolně zaměstnanci města, kterých je více než tři desítky roznášet námi vytvořený vytištěný leták, který budou roznášet do schránek všem seniorům starším osmdesáti let, kterých se to týká. Ve městě Frýdku-Místku máme přes 2 200 těchto osob."

Marcel Sikora, náměstek primátora Frýdku-Místku: "Město zřídilo pro pomoc s registrací seniorů nad 80 let telefonní linku, která bude k dispozici od pondělí do pátku od 8 do 16 hodin, zde dostanou senioři informaci, jakým způsobem se mohou registrovat, popřípadě si domluví se zaměstnancem odboru sociálních služeb způsob, jakým způsobem jim můžeme s registrací pomoci."

Zájemci se mohou dostavit i osobně na odbor sociálních služeb na ulici Radniční ve Frýdku, kde jim pracovníci v úřední dny, v pondělí a středu, pomohou. Magistrát ale doporučuje, aby si nejprve dopředu zavolali a dohodli si termín návštěvy.

Marcel Sikora, náměstek primátora Frýdku-Místku: "Pro cestu na úřad mohou senioři využít službu taxislužba pro seniory, imobilním seniorům jsou sociální pracovníci připraveni pomoct s registrací přímo v místě jejich bydliště. Chtěl bych také poprosit všechny rodinné příslušníky seniorů starších osmdesáti let, zda by svým rodičům, prarodičům s registrací mohli pomoct právě oni."

Michal Pobucký, primátor Frýdku-Místku: "Chceme, aby všechny tyto osoby věděly o tom, že mají možnost se nechat očkovat. Pokud budou od nás potřebovat poradit, či pomoct, například s vyplněním toho online formuláře, jsme schopni to zajistit vlastními zaměstnanci odboru sociálních služeb a chceme všem pomoci tak, aby se nestalo, že existuje jeden jediný senior ve městě Frýdku-Místku, který nemá například rodinného příslušníka, případně nemá jakoukoliv jinou pomoc od někoho dalšího, kdo by mu s tím pomohl s tou registrací."

Až se spustí očkování zaregistrovaných seniorů, město se zřejmě pokusí zajistit imobilním zájemcům i dopravu nebo přímo samotné očkování.

Michal Pobucký, primátor Frýdku-Místku: "To znamená, buď bude existovat mobilní očkovací jednotka, která navštíví daného seniora přímo doma a nebo přijedeme, vyzvedneme seniora, zavezeme jej na očkování a následně jej odvezeme zpátky."

Termíny na očkování zatím dostala jen část seniorů, kterým se podařilo zaregistrovat, ostatní mají prozatím pravidelně kontrolovat systém, jestli v něm nepřibyly nové termíny. Ministerstvo ještě ladí možnost upozornění, která by zaregistrovaným mohla chodit například formou SMS.

---

Město hledá místo pro velké očkovací centrum

Frýdek-Místek hledá místo pro velké očkovací centrum. Jako jedna z variant se jeví možnost, že by mohlo vzniknout v hale Polárka. Má totiž ideální velikost a navíc spadá pod město. Magistrát bude během tohoto týdne procházet možnosti, definitivní slovo bude mít ale ve výběru krajská hygienická stanice.

Po očkování pracovníků ve zdravotnictví, ve školství i členů integrovaného záchranného systému, přicházejí na řadu klienti domovů pro seniory a nově už i senioři starší osmdesáti let. Postupně se tak vše připravuje na spuštění očkování i široké veřejnosti. Otázkou ale je, kde přesně se budou moci obyvatelé ve městě očkovat.

Michal Pobucký, primátor Frýdku-Místku: "V současné době řešíme i vznik očkovacího centra ve Frýdku-Místku, které by mělo být funkční pro širokou veřejnost. Jakmile se dostaneme v rámci České republiky do fáze, že každý občan České republiky se bude moci v systému, který ÚZIS připravil, zaregistrovat na očkování, tak by mělo fungovat očkovací centrum na území města Frýdku-Místku."

I Moravskoslezský kraj plánuje využít možností minimálně devíti obcí s rozšířenou působností, kde by vznikla velká očkovací centra pro veřejnost.

Michal Pobucký, primátor Frýdku-Místku: "V současné době to řešíme s ředitelem nemocnice ve Frýdku-Místku a docházíme k závěru, že asi nebude ideální, aby to očkovací centrum bylo přímo v areálu nemocnice, poněvadž se dá očekávat velký přísun občanů a hlavně je tam nedostatek parkovacích míst. Z toho důvodu jsme v minulých dnech vytipovávali různé lokality, kde by toto očkovací centrum mohlo být a jako číslo jedna se jeví hala Polárka. My v následujících dnech provedeme technický průzkum haly Polárka, zda vyhovuje, ať už zázemím, případně dalšími věcmi, které by tam měly být, poněvadž celý proces musí odsouhlasit krajská hygienická stanice."

Nemocnice ve Frýdku-Místku prozatím zřídila z pověření ministerstva zdravotnictví očkovací centrum pro registrované seniory nad 80 let, s jejich očkováním začala v pondělí.

---Mohlo by Vás také zajímat