Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Frýdeckomístecký expres

Frýdeckomístecký expres

  • Zpravodajství z Frýdku-Místku od reportéra Jiřího Cilečka a kameramana Lukáše Durčáka
  • Lidé mohli připomínkovat návrh na nový bulvár
  • Město je připraveno na další dražbu Českého domu
  • Cílem házenkářů Frýdku-Místku je opět play off

Lidé mohli připomínkovat návrh na nový bulvár

Architekt seznámil veřejnost ve Frýdku-Místku s návrhem na podobu nového bulváru. V rámci participačního setkání se mohli lidé zeptat na vše co je k budoucí podobě zajímá. Zároveň padla spousta dotazů týkajících se například parkování, zeleně nebo podoby bezbariérového chodníku.

Budova bývalé tkalcovny v Těšínské ulici ve Frýdku-Místku se stala místem participačního setkání k projektu budoucího sousedního bulváru Adolfa Ladsbergera.

Petr Korč (NMFM), primátor Frýdku-Místku: "Ten by měl být součástí nové páteřní komunikace mezi Frýdkem a Místkem, která by měla vzniknout od sídliště Slezská, přes právě zmíněný bulvár, kolem nového dopravního terminálu, bývalého hotelu Centrum do Místku, kde vznikne nové kulturní centrum. A myslím si, že tahle nová trasa by měla celá vznikat ve spolupráci s občany. A právě proto jsme se tady dneska sešli."

Jan Beneš, architekt petit atelier: "Naším cílem je zpřístupnit území, které doposud bylo nepřístupné pro veřejnost. Tak, aby měla do něj možnost vstoupit. A hlavně ho adekvátně užívat. Takže proto tam vzniká bulvár, veřejné prostranství, které bude lemováno na jedné straně nepochybně nějakými službami, aby bulvár žil. V centru potom vzrostlou zelení. Tak, aby byl adekvátně zastíněn a bylo v něm příjemně. Právě těm, kteří ho budou používat."

Anketa: "Mě se to líbí ten projekt. Nejsem odborník. Vypadá to dobře a těším se na to, jestli to dopadne. Kéž by."

Zájemci byli seznámeni s historií lokality a aktuálním stavem spolupráce mezi městem a společností Slezan Holding. Lidé se také mohli vyjádřit k architektonické studii pro přípravu bulváru.

Tomáš Čech, odborný poradce pro participaci: "Jedná se o bulvár. O pěší prostor, který má být významným propojením v rámci města. Takže se občané nejčastěji ptali právě na tento aspekt. Jakým způsobem bude místo přístupné, kudy budou chodit pěší, kudy se mohou pohybovat cyklisté, kde bude existovat bezbariérový přístup pro starší občany, pro maminky s kočárky."

U bulváru bude zřízena retenční nádrž na zachycování dešťové vody, která bude využívána k zalévání zeleně. Boční komunikace pro pěší směřující ke schodišti budou tvořit zelenou oázu s lavičkami.

Jiří Kajzar (NMFM), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Současně řešíme odvod dešťových vod. Přihlásili jsme se k adaptační strategii, takže musíme ty vody použít tak, abychom je dostali k zálivce na zeleň. A abychom je smysluplně využili. Ta situace není bilančně dobrá. Nastávají suché měsíce, takže musíme se naučit hospodařit s vodou. A využít ji. Takže si myslím, že dnešní jednání bylo užitečné, občané přišli, kladli dotazy. Pro nás to bude podnět tak, ať je zapracujeme a dále se je snažíme využít. Tak, aby byli všichni spokojeni."

Po dokončení sídla městské policie v letošním roce začnou práce na výstavbě a úpravách bulváru. Město by ho chtělo mít hotový do dvou let.

---

Město je připraveno na další dražbu Českého domu

Český dům ve Frýdku-Místku půjde opět do dražby. Město se do ní plánuje zapojit, ale koupě nemovitosti negarantuje. Záležet bude na průběhu dražby. Vyvolávací cena se sníží o několik milionů. Pravděpodobně reflektuje znalecký posudek, který si město nechalo vypracovat.

Město Frýdek-Místek má už několik měsíců zájem o Český dům. Na červnovém zastupitelstvu požádalo vedení města zastupitele o možnost účastnit se veřejné elektronické dražby. V té se dům ale neprodal. U posledního zastupitelstva se scénář opakoval, protože dražba se bude opakovat.

Radovan Hořínek (ANO), náměstek primátora Frýdku-Místku: "My bychom na to patrně měli být připraveni. Čili dostáváme se znovu do té situace jako před předchozí dražbou. Chystáme se, připravujeme se. A pokud to pro nás bude průchozí, zajímavé, možná i výhodné, tak chystáme všechny kroky, abychom se té dražby účastnit mohli. Neříkám museli, ale mohli. Tak, aby nám ten majetek za určité situace definitivně neutekl."

Petr Korč (NMFM), primátor Frýdku-Místku: "Není to jenom o tom, abychom koupili ten dům, ale už víme, že do budoucna máme náplň, kdy bychom chtěli do tohoto objektu u parku centralizovat aktivity pro děti a pro rodiny s dětmi. A zase v budoucnu jsme se mohli zbavit některých budov, které jsou třeba zanedbané, budou znamenat náklady. A postupně bychom takto chtěli opravdu zefektivnit chod města. A získávat do rozpočtu další prostředky, které potom v tom dlouhodobém hledisku umožní opravdu občanům poskytovat kvalitní služby."

Původní vyvolávací cena Českého domu byla 25 milionů korun. Do dražby ale nikdo nepřihodil, ani město. To navíc nechalo zpracovat vlastní znalecký posudek na cenu nemovitosti.

Radovan Hořínek (ANO), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Na minulém zasedání zastupitelstva opozice žádala znalecký posudek. Já jsem jej nechal vyhotovit. Ten úkol jsem zadal správě obecního majetku v červnu. V podstatě po konání zastupitelstva. A já mohu konstatovat, že jsem rád, že tím znaleckým posudkem disponujeme. To je pak věcí znalce, do jaké míry podrobností se pouštěl při posuzování té hodnoty. Ale já opravdu nemám žádné indicie a nejsem schopen ten znalecký posudek vyvrátit. A ani to nechci činit. Znalec odhadl hodnotu toho majetku na 22 milionů 600 tisíc korun."

Opětovná dražba proběhne v pátek dopoledne a vyvolávací cena byla stanovena na 22,5 milionu korun. Pokud se městu podaří nemovitost pořídit, bude muset připravit její ještě nákladnější rekonstrukci.

---

Cílem házenkářů Frýdku-Místku je opět play off

Házenkáři Frýdku-Místku jsou na letošní sezónu dobře připraveni. Tým sice opustilo několik špičkových hráčů, ale přišly další významné posily. Cílem je opět zaútočit na nejvyšší příčky a dostat se do vyřazovacích bojů v play off. Podobně jako tomu bylo v loňské sezóně.

Frýdecko-Místečtí házenkáři vstoupili do nové sezony s jasným cílem. Probojovat se znovu do play off a uhrát co nejlepší výsledek. Dokonce si věří, že mají tým, který může porážet i favority.

Daniel Valo, trenér hlavního týmu Pepino SKP Frýdek-Místek: "Byli bychom rádi, kdybychom zopakovali výsledky a umístění z posledního ročníku. To znamená, chceme být v play off, to je základní cíl. A pak se uvidí, protože play off je nová soutěž. Tam bude záležet na různých věcech. Zdravotní stav hráčů, momentální forma. Takže ten základní cíl je play off."

Kádr prošel výraznou obměnou. Odešli čtyři zkušení hráči. Tři ukončili hráčskou kariéru a jeden přestoupil.

Daniel Valo, trenér hlavního týmu Pepino SKP Frýdek-Místek: "To jsou Tomáš Sklenák, Víťa Pyško, Tomáš Motek a Kuba Ondrušík. Další kluci zůstali. Já pevně věřím, že se posunuli za ten rok a budeme schopni je nahradit. Zároveň do týmu přibyli dva zahraniční hráči. Adrian Chełmiński z Polska, který působil už v Holandsku. Takže to je zkušený hráč, který nám, pevně věřím, pomůže jak v obraně, tak v útoku. A Marian Hajko, člen reprezentačního týmu Slovenska, který má také za sebou působení v Německu a v Novém Veselí, takže zná extraligu."

Odešla zkušenost, ale přišlo dravé mládí. A nové posily se velmi dobře zapracovaly. Tým má také nového kapitána, kterým je zkušený pivot Adam Gřešek.

ADAM GŘEŠEK, Adam Gřešek, kapitán týmu Pepino SKP Frýdek-Místek: "Určitě je to pro mě čest být kapitánem extraligového týmu. Zvlášť po tom, kdy to přebírám po Tomáši Sklenákovi. Což byla legenda frýdecké házené. O to víc to je pro mě taková čest, že tu důvěru ve mně vložili kluci, celá kabina. Když se rozhodovalo o tom, kdo bude kapitán, tak řekli mě. Hrálo asi i to, že jsem tady v podstatě služebně nejstarší."

Na rok 2023 dalo město klubu už 1,9 milionu na profesionální sport a 2,6 milionu na práci s mládeží.

Petr Korč (NMFM), primátor Frýdku-Místku "Já jsem rád, že mohu říct, že za mého působení, když mám i sport v gesci, ta podpora obecně roste. A i když není v našich silách vybudování nové sportovní haly, tak samozřejmě se budeme snažit, aby ty kluby měly zázemí. A do budoucna plánujeme i s nějakou rekonstrukcí a vybudování zázemí na 6. Základní škole, které by podpořilo fungování těch klubů, které tam hrají. A zároveň, pokud se bude dařit, tak máme i halu Polárka. Už jsme si ověřili, že je možné, v době, kdy už není led, uspořádat i zápasy."

Klub si připsal velký úspěch ve 3. kole extraligy, kdy na palubovce obhájců titulu a jednoho z největších favoritů soutěže Talent týmu Plzeňského kraje uhrál remízu 32:32.

---

Mohlo by Vás také zajímat