Frýdeckomístecký expres

  • Zpravodajství z Frýdku-Místku od reportéra Jiřího Cilečka a kameramana Lukáše Durčáka
  • David Stypka získal in memoriam Cenu města F-M
  • Ve Skalici se dokončuje propustek přes Skaličník
  • FM City Fest je dalším velkým festivalem ve městě

David Stypka získal in memoriam Cenu města F-M

David Stypka získal in memoriam Cenu města Frýdek-Místek. Aby mu mohla být udělena, musel mu být ještě předtím symbolicky předán od města i klíč. Slavný umělec, kterého potkal smutný osud, byl totiž původem z Dobré. Cenu převzala jeho maminka a klíč nejstarší syn.

Frýdek-Místek zažil od čtvrtku do neděle velkolepý festival Sweetsen Fest. Celý byl letos zasvěcen Davidovi Stypkovi, který loni bohužel předčasně opustil tento svět. Právě na festivalu, se kterým byl David neodmyslitelně spjat, mu byla udělena Cena města.

Petr Korč (NMFM), primátor Frýdku-Místku: "Chtěl bych Davidovi symbolicky předat klíč od města, protože tady vždycky bude s námi. A poté i Cenu města. A já bych teďka strašně moc chtěl pozvat na pódium dva důležité lidi, které určitě přivítáte. Tak, jak si zaslouží. Davidova nejstaršího syna Matyáše a maminku Marii Stypkovou."

Protože byl David původem z Dobré, musel mu být nejprve in memoriam předán klíč od města a následně mohl získat Cenu města.

Petr Korč (NMFM), primátor Frýdku-Místku: "Já symbolicky předám tady tento klíč. Matyáši, tady ho máš."

Marie Stypková, maminka Davida Stypky: "Chtěla bych aby tady David byl a mohl toho strašně moc udělat. Ta bolest je nesdělitelná a já jsem šťastná, že tolik lidí na něj myslí. A že dostává tolik ocenění za to, co dělal."

Petr Korč (NMFM), primátor Frýdku-Místku: "Pořád je to velmi silný zážitek. David je člověk, který byl součástí festivalu. Osobně jsme k sobě měli blízko. Oba dva jsme stejně staří, máme tři děti. A spousty nápadů, které na festivalu vznikly, byly z jeho hlavy a já si myslím, že největší radost by měl z toho, že dneska je tady historicky největší návštěvnost a jedeme dál. Jeho kapela má skvělou zpěvačku a pokračuje se. A to je myslím to nejsilnější, co asi dneska je tím poselstvím a je tady David s námi."

Frýdek-Místek je považován za líheň hudebních talentů, o čemž svědčí také výsledek letošního udílení Andělů, ze kterého si právě frýdecko-místečtí umělci odnesli 7 cen, z toho tři Anděly získal David Stypka. Mnozí z úspěšných muzikantů začínali právě na Sweetsen Festu.

Marie Stypková, maminka Davida Stypky: "Já jsem strašně překvapená, kolik je tady lidí. Já bych chtěla říct, že jsem byla na všech ročnících Sweetsen Festu, jenom na jednom ne, kdy Davídek hrál tady v hale Polárka se symfonickým orchestrem. A to jsem tehdy málem nepřežila, protože jsem tady nemohla být. Takže já jsem byla odjakživa jeho obrovská fanynka."

Po předání následovalo vystoupení Davidovy původní kapely Bandjeez, která dnes koncertuje se zpěvačkou Kateřinou Marií Tichou.

---

Ve Skalici se dokončuje propustek přes Skaličník

Ve Skalici se dokončuje přemostění přes potok Skaličník. Propustek, který zkomplikoval výstavbu kanalizace, výrazně navýší nosnost. Kanalizace v této části Frýdku-Místku už je také hotová a lidé se pomalu mohou administrativně připravovat na připojení, které by mělo proběhnout v příštím roce.

Ve Skalici probíhají intenzivní práce na dokončování přemostění přes potok Skaličník.

Jiří Kajzar (NMFM), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Dokončil se tady propustek číslo 11, jako naše noční můra. Myslím si, že teďka během 14 dnů už bude všechno hotovo. Jak sami vidíte, tak tady už jsou připraveny kameny na dodělání té hráze. Přijde ještě zábradlí dodělat a další věci."

Původní přemostění totiž bylo nevyhovující a Frýdek-Místek musel kvůli výstavbě kanalizace postavit rychlé provizorní řešení. Jde totiž o jedinou plnohodnotnou přístupovou cestu k domům za potokem. Nyní se vše vrací do původního stavu.

Jiří Kajzar (NMFM), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Bude tady zvýšená nosnost na 32 tun, čímž tady projede veškerá technika, včetně nákladních aut a svozu komunálního odpadu. A bude to v pořádku. Já jsem rád, že se to podařilo v rámci kanalizace udělat. Kanalizace jsou hotové a chtěl bych využít tady této příležitosti a vyzvat občany, kteří se budou napojovat na kanalizaci, aby si už začali pomalu vyřizovat přípojky. Ať můžeme realizovat v příštím roce napojení na kanalizaci, která teďka bude postupně zkolaudován. A budeme vyzývat všechny občany k tomu, aby si zrealizovali přípojky k napojení."

Provizorní přemostění bude následně odstraněno.

Jiří Kajzar (NMFM), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Bude to uděláno hned, jak bude tento propustek uveden do provozu. Ještě bych chtěl poděkovat osadnímu výboru, který se velmi na tom podílel, i finančně. Celkové náklady byly 5,5 milionu korun."

V rámci výstavby kanalizace se ještě ve všech okrajových částech města dokončuje oprava cest, které byly vlivem stavby poškozeny.

---

FM City Fest je dalším velkým festivalem ve městě

Jeden festival skončil a další velkolepá akce už klepe na dveře. Po Sweetsen Festu ožije Frýdek-Místek FM City Festem, který bude letos opět velkolepý. Na třech scénách nabídne přes 30 interpretů a program pro celou rodinu. Kromě zábavy bude mít tradičně také benefiční charakter.

Po festivalu Sweetsen Fest, který měl historicky největší návštěvnost ze všech ročníků se Frýdek-Místek připravuje na další velkou festivalovou událost. V areálu Textilky Slezan proběhne v pátek a sobotu FM City Fest.

Mirai Navrátil, organizátor FM City Festu: "Ve Frýdku-Místku vedle Sweetsen Festu doplňuje tu mozaiku festivalové kultury v našem městě. A myslím si, že to je akce pro všechny. Pro rodiny s dětmi, pro ty nejmladší, pro i trošku starší. Myslím si, že každý si tam najde to svoje. Kromě toho se snažím na FM City Festu implementovat všechno, co mě po republice po festivalech baví."

Kamila Žídková, PR manažerka FM City Festu: "Návštěvníci se mohou těšit na více než 30 interpretů na třech stageích, které přivítají nejen české hudební hvězdy, ale i zahraniční. Zaznívají tam jména jako je Chinaski, No Name, Majk Spirit, Marpo, Mirai a i kapela z Velké Británie Leap. Samozřejmě se mohou těšit i na Stand Up zónu, kde mimo hudebních hostů přivítáme i to nejlepší z české Stand Up Comedy. A to show Na stojáka."

Festival bude letos slavit 4. narozeniny a jeho obliba mezi fanoušky neustále roste.

Anketa: 1.) "No mě se tady letos, jako zatím pokaždé, líbí. Je tady úžasná hudba, úžasné jídlo a pivo je výborné. Takže paráda." 2.) "Za mě tady každý rok potkám spousty nových lidí, které bych v životě neměla šanci poznat a skvěle se s nimi pobavím. Takže super."

Kromě hudebního zážitku je doprovodný program je koncipován tak, aby bavil celou rodinu, malé, i velké.

Kamila Žídková, PR manažerka FM City Festu: "Návštěvníci mohou vyzkoušet virtuální realitu, různé simulátory, budou připraveny taneční workshopy a vystoupení s místním tanečním studiem Dancepoint a mnoho dalšího."

Mirai Navrátil, organizátor FM City Festu: "My se budeme těšit, protože pro mě osobně to je vždycky svátek, protože je to náš srdcový festival. My jsme rádi, že máme ve Frýdku-Místku svůj fesťák a já si myslím, že jsem frýdecký patriot a vždycky se tam moc těším. Tak doufám, že opět roztančíme celé město a že si to užijí i lidé. Budu se těšit."

I FM City Fest se snaží tradičně pomáhat beneficí různým organizacím.

Kamila Žídková, PR manažerka FM City Festu: "Letos se tady opět objeví Nadační fond Helpínek a charita Podané ruce. A naši návštěvníci mohou tyto charity podpořit nejen tím, že si zakoupí festivalový merch, ale že přímo i těm charitám přispějí. Vybrané peníze a zisk z merche a se potom symbolicky předá charitám na konci festivalu."

Největší festival v podhůří Beskyd otevře své brány návštěvníkům v pátek po 13. hodině.

---Mohlo by Vás také zajímat


Dnešní premiéry