Frýdeckomístecký expres

  • Zpravodajství z Frýdku-Místku od reportéra Jiřího Cilečka a kameramana Lukáše Durčáka
  • F-M spolukandiduje na Evropské hlavní město kultury
  • Na Sweetsen Festu se vybralo téměř 73 tisíc korun
  • Ve Faunaparku bude umělecký Beskydský Montmartre

F-M spolukandiduje na Evropské hlavní město kultury

Frýdek-Místek spolukandiduje na titul Evropské hlavní město kultury 2026. Usilovat o titul bude společně s městy Žilina a Bielsko-Biala. Úspěch by mohl otevřít možnosti na získání evropských dotací pro velké projekty. Jako je například rekonstrukce Národního domu a přístavba Nové scény.

Frýdek-Místek žije během roku řadou velkých kulturních akcí. I díky tomu se město rozhodlo spolukandidovat na titul Evropské hlavní město kultury. Zastupitelé na svém posledním zasedání schválili Memorandum o spolupráci s Žilinou, která díky dalším spolukandidátům v Česku a Polsku zvětšuje šanci na úspěch.

Petr Korč, primátor Frýdku-Místku/NMFM/: "Schválení memoranda o spolupráci při kandidatuře na Evropské město kultury je velká příležitost pro město. Dokázala to i ta široká podpora, kterou toto memorandum v zastupitelstvu našlo."

Jakub Míček, náměstek primátora Frýdku-Místku/ANO/: "Spolupráce s partnerskými městy Žilinou a Bielsko-Biala je dlouhodobě dobrá. Rozhodli jsme se proto i dále pokračovat, a to ve formě memoranda o kandidatuře na Evropské město kultury 2026, do kterého se Žilina hlásí. Podporujeme tak, že projekty, které by měly vznikat na území Žiliny, budou vznikat i na území Frýdku-Místku. Z našeho rozpočtu budou hrazeny pouze projekty, které budou realizovány na našem území."

Petr Korč, primátor Frýdku-Místku/NMFM/: "Já osobně to vnímám jako velkou příležitost pro město. A zejména je to příležitost pro to, abychom opravili Národní dům, opravili Moravia Banku, ze které může vzniknout městská galerie a otevřeli cestu přístavbě nového objektu dvousálového divadelního sálu u Národního domu. A v případě, že to memorandum by bylo naplněno a my bychom uspěli spolu s Žilinou a městem Bielsko-Biala, tak se otevírají obrovské příležitosti k získání dotací na tyto investiční akce."

Jakub Míček, náměstek primátora Frýdku-Místku/ANO/: "Evropské město kultury je zajisté velkým přínosem pro město, protože na něj může navázat řada dlouhodobých projektů. Hlavně co se týče uměleckého vyžití ve městě, kulturních projektů, divadelních představení, a tak dále."

Jakub Tichý, neuvolněný radní Frýdku-Místku/Piráti/: "Připravujeme i další projekty, například zprovoznění prostor Přádelny Osmičky pro sezónní kulturní provoz, textilní online muzeum a dočasné výstavy textilního umění, Letní školu architektury, rezidentní platformu Art and science zaměřenou na projevy a působení vody v Beskydech, Zero waste festival týkající se recyklace, instalace a performance ve veřejném prostoru a další akce, na kterých se budou podílet Kultura FM, Městská knihovna, Turistické informační centrum a místní partnerské organizace."

Frýdek-Místek se také zapojí do přeshraničního programu, např. prezentace udržitelného designu z regionu Beskydy, přehlídky animovaných filmů a koncertů živé hudby k nim nebo mobilního festivalu fotografie.

---

Na Sweetsen Festu se vybralo téměř 73 tisíc korun

Hudební festival Sweetsen Fest tradičně podpořil tři dobročinné organizace ve městě. Podané ruce, ADRA a Charita Frýdek-Místek hodnotí akci velmi pozitivně. Lidé totiž dohromady přispěli na jejich dobročinné projekty téměř 73 tisíc korun.

Vstup zdarma, kapely nebo jejich členové z Frýdku-Místku, vystupující bez nároku na honorář a také dobročinná sbírka. To jsou hlavní symboly tradičního festivalu Sweetsen Fest. Letošní 17. ročník po roční odmlce proběhl a radost z toho mají i dobročinné organizace, které na akci vybíraly peníze na svoji podporu.

Martin Hořínek, ředitel Charity Frýdek-Místek: "Pozitivně, protože byl po tom přerušení, které bylo. A myslíme si, že to je akce, která ve městě má svůj význam. My jsme rádi, že jsme mohli být součástí Sweetsenu, stejně jako v minulých letech. Některé z našich služeb měly připravené aktivity pro děti."

Helena Fejkusová, předsedkyně sdružení Podané ruce: "Sweetsen Fest, na ten jsme se opravdu hodně těšili. Byli jsme vlastně naposledy v roce 2019, tehdy se vybralo krásných mnoho peněz. A letos to nebylo o nic menší."

Stanislav Staněk, vedoucí centra ADRA Frýdek-Místek: "My jsme nesmírně rádi, že ten Sweetsen fest v takové zvláštní době proběhl. Protože jsme pořád nevěděli, jestli bude nebo nebude. Ta situace byla docela příznivá, že se podařilo všechno zorganizovat. Myslím si, že ta úroveň byla vynikající."

Místo platby za vstupenku tak mohli návštěvníci přispět do kasiček jednotlivých organizací. Kdo dal například stokorunu, měl i pivo zdarma. A platit se dalo i prostřednictvím QR kódů přes mobilní bankovnictví.

Martin Hořínek, ředitel Charity Frýdek-Místek: "Vybralo se přes 18 tisíc, za což těm, kteří přispěli moc děkujeme. Budou použity právě pro ty střediska, které se podílely na tvorbě programu, který byl účastníkům Sweetsenu nabízen. To znamená ve smyslu střediska Aktivity pro děti, Doučování, Nezbeda, Rebel. Stejně tak se na tom podíleli aktivně dobrovolníci, takže podpoříme i rozvoj dobrovolnického hnutí v rámci Charity Frýdek-Místek."

Helena Fejkusová, předsedkyně sdružení Podané ruce: "Dohromady pro Podané ruce osobní asistenci i canisterapii to bylo 34 tisíc 143 korun. Pro osobní asistenci, kde nám pracuje spousty osobních asistentek a asistentů a potřebujeme jako nezisková organizace podpořit nejenom ty asistenty a potřebujeme jim nakoupit ochranné pomůcky. Potřebujeme jim proplatit cestovní náklady a ty penízky využijeme krásně právě v rámci veřejné sbírky na osobní náklady osobních asistentů a asistentek. Děkujeme moc."

Stanislav Staněk, vedoucí centra ADRA Frýdek-Místek: "Jsme nesmírně vděční, protože se nám podařilo vybrat 20 344 korun, což je si myslím pro tu návštěvnost adekvátní. Všechny ty peníze, které nám občané Frýdku-Místku darovali, tak jsou použity na rozvoj dobrovolnictví na Frýdecko-Místecku a část těch peněz jde také na to, abychom mohli provozovat program, který jsme rozjeli s podporou města, a to je pomoc autistickým dětem."

Za celou historii konání festivalu se dohromady vybralo už přes 937 tisíc korun. Pomyslný milion by tak mohl Sweetsen fest překonat zřejmě příští ročník.

---

Ve Faunaparku bude umělecký Beskydský Montmartre

Faunapark ve Frýdku-Místku zažije v sobotu historicky první ročník Beskydského Montmartru. Akce má za cíl přivézt na jedno místo všechny milovníky výtvarného umění bez omezení věku a žánru. Umělci mohou představit svá díla a návštěvníci se na ně mohou nejen podívat. Připraven bude i program pro děti.

Beskydský Montmartre, aneb den lásky k umění. Taková je vize malíře Alexandra Mosia, který se rozhodl uspořádat ve Faunaparku ve Frýdku-Místku akci pro umělce a zájemce o umění.

Alexander Mosio, malíř a organizátor Beskydského Montmartre: "Chtěl jsem tady přenést akci, kterou dělá Honza Severa v Brandýse nad Labem. Jmenuje se to Polabský Montmartre. Jde o obrovskou, krásnou akci, plno výtvarníků, galeristů."

V sobotu 25. září se tak mohou všichni sejít do Faunaparku a ukázat kolegům i návštěvníkům svá díla.

Alexander Mosio, malíř a organizátor Beskydského Montmartre: "Mezi 8. a 10. hodinou, přijdou-li, si postavili tady nějaké stoly, stánky, štafle anebo si natáhli mezi stromy šňůry a pověsili nějaké své umění anebo tady prostě jenom dělali plenér, jak je normální, když je pěkné počasí."

Petr Dvořáček, předseda Spolku pro Faunapark ve F-M: "Prakticky každá akce, která se ve Faunaparku provádí je přínosem. A je to většinou dílo srdcařů jako je pan Mosio. My spolu spolupracujeme už několik let. Nejdříve to byly malířské plenéry a pak i mě nadchla myšlenka udělat Beskydský Montmartre."

Instalace děl bude na libovolné fantazii v celém areálu. Umělci ani návštěvníci nebudou platit žádné vstupné ani zápisné.

Alexander Mosio, malíř a organizátor Beskydského Montmartre: "Já bych chtěl pozvat všechny výtvarníky, amatéry, profíky. Aby se přišli alespoň podívat. Samozřejmě, že by se chtělo, aby se tady ukázali i šperkaři, smaltéři, barviči látek klidně, to je úplně jedno, kdo tady přijde. Prostě je to o výtvarném umění a žánr, věk ani stupeň vzdělání výtvarného není omezen. Tak doufejme, že sestoupí ze svých piedestalu i ti akademičtí a že alespoň se přijdou podívat."

Program bude připraven i pro děti.

Alexander Mosio, malíř a organizátor Beskydského Montmartre: "Budeme mít tady Klauny z Balónkova. Bude tady znít muzika. Francouzské šansony, snad se nám podaří vytvořit atmosféru francouzskou. Takže Edith Piaf nám zazpívá, Jacque Brel a tak. A večer rock. Večer tvrdá tečka jižanského rocku."

Jakub Tichý, neuvolněný radní Frýdku-Místku/Piráti/: "Vítáme všechny nové projekty, takže i Beskydský Montmartre jsme velice rádi podpořili. Je to zase něco, co tady v portfoliu kulturní nabídky ve městě trochu chybí. Dlouhodobě se přemýšlí o vzniku městské galerie, ale obecně tady chybí výstavní prostory a prezentace výtvarného umění, takže myslím si, že i tato akce k tomu může přispět. Tak, abychom tady mohli vidět díla současných malířů."

Beskydský Montmartre proběhne ve venkovním areálu Faunaparku. V případě, že by mělo výrazně pršet, akce se pravděpodobně neuskuteční.

---Mohlo by Vás také zajímat


Dnešní premiéry