Frýdeckomístecký expres

  • Zpravodajství z Frýdku-Místku od reportéra Jiřího Cilečka a kameramana Lukáše Durčáka
  • Nemocnice ve Frýdku-Místku má novou hemodialýzu
  • SVČ Klíč se připravuje na letní akce pro děti
  • Areál Sokolíku zažije opět Muzikantské žně

Nemocnice ve Frýdku-Místku má novou hemodialýzu

Hemodialyzační středisko Nemocnice ve Frýdku-Místku prošlo celkovou modernizací. Téměř sedmiměsíční rekonstrukce vyšla na 35 milionů korun. Díky ní se navýší počet pacientů, kteří tak nebudou muset jezdit na dialýzu v noci, jako tomu bylo před modernizací.

Velká a náročná rekonstrukce, díky které se proměnila celková tvář hemodialýzy Nemocnice ve Frýdku-Místku. Změnilo se dispoziční uspořádání dialyzačních sálů i pracoviště sester a o polovinu se navýšila kapacita.

Petr Buček, vedoucí lékař hemodialýzy: "Kapacita našich pacientů je zhruba 70 pacientů, ale tato rekonstrukce vedla především k tomu, že můžeme současně dialyzovat 14 až 15 pacientů v krajním případě a předtím jenom 10."

Vybudovány byly i tři speciální lůžka navíc pro případné infekční pacienty.

Tomáš Stejskal, ředitel Nemocnice ve Frýdku-Místku: "Covid nás poučil, takže víme, že i pro tyto pacienty musíme mít určená místa, která musí být izolovaná. Velkou výhodou dneska je, že máme speciální míchací zařízení, které míchá dialyzační roztok tak, že se dávkuje přesné množství toho roztoku a nedochází k žádným ztrátám."

Petr Buček, vedoucí lékař hemodialýzy: "Naši pomoc potřebují všichni, kterým selhávají ledviny. Nezbavují je všech zplodin v metabolismu a toto jim právě umožňuje dialyzační léčba. Není to samozřejmě žádné štěstí podstupovat tuto léčbu, protože to představuje 3x týdně navštívit dialyzační středisko, ale na druhé straně bez této léčby by prostě nebyl ten život dál možný."

Nové hemodialyzační středisko umožní snížit počet zdejších směn ze tří na dvě. To znamená, že pacientu jsem nebudou muset jezdit v noci.

Petr Buček, vedoucí lékař hemodialýzy: "Některým to skutečně vadilo, prostě jezdit na noční, takzvanou noční dialýzu, která začíná ve 20. hodin. Dialýza pak končí mezi 1. a 2. hodinou ranní. Když jsou pak odvážení sanitními vozy domů, tak jim to naruší celý den."

K dispozici jsou bezbariérové šatny, sociální zařízení, vyšetřovna, pracovna hlavního lékaře a staniční sestry. Sklady roztoků, sterilizačního materiálu, přístrojů a další.

Tomáš Stejskal, ředitel Nemocnice ve Frýdku-Místku: "Investice do hemodialýzy byla téměř 35 milionů korun. On to vlastně téměř celé financoval kraj. Takže jsme na tom dostali dotaci krajskou. Rekonstrukce trvala půl roku. Začala 12. listopadu a skončila na konci května letošního roku."

Jaroslav Kania, náměstek hejtmana MSK: "Je to signál pro občany, že Moravskoslezský kraj se o své nemocnice stará a tady ve Frýdku-Místku rovněž. Protože připravujeme další, a to velkou investici, která by měla být zahájena do dvou až tří let a představovala by částku kolem 400 milionů korun."

Půjde o rekonstrukci pavilonu T, který bude možné ze standardní lůžkové části do 24 hodin překlopit pro použití při hospitalizaci pacientů zasažených případnou pandemií.

---

SVČ Klíč se připravuje na letní akce pro děti

S postupným rozvolněním se opět rozjely i kroužky ve střediscích volného času. Jejich termíny se ale chýlí ke konci a SVČ Klíč ve Frýdku-Místku se postupně připravuje na letní program. Děti čeká řada příměstských i pobytových táborů.

Každý všední den odpoledne mohou od konce května fungovat kroužky pro děti. Ty se už nemohly dočkat a jakmile to bylo možné, opět začaly nejen různě kreativně tvořit, ale také sportovat.

Anketa: 1.) "Vyrábím korálky a je to tady super." 2.) "Mám to tady moc ráda a moc jsem se těšila a jsem moc šťastná, že tady chodím." 3.) "Mám tady ten kroužek hrozně moc ráda a když byla ta pandemie, tak jsem byla polovičně smutná, protože mě chybělo hrozně vyrábění."

Marie Kopidolová, pedagog volného času: "Holky dělají náramky a náhrdelníky. Poté si budou ještě malovat krabičky, ve kterých si to odnesou domů."

Jana Michalíková, pedagog volného času: "Tvoříme papírové panáčky, princezny, prince z papíru. Děti si to ještě domalovávají a jsme moc rádi, že jsme mohli konečně otevřít a já si myslím, že maminky a děti jsou taky moc rády."

Několik malých nadšenců navštěvuje pravidelně i judo. Trenér ale kladl zpočátku velký důraz právě na rozhýbání dětí.

Jiří Žilka, trenér juda: "Jednak že byly dlouho bez pohybu, to je jedna věc a druhá věc, že celkově ty děti jsou hodně málo pružné. Veškerá ta přípravka dětí, které tady začínají v judu je na gymnastiku, to znamená pružnost, sami jste viděli, že ty děti teď jsou hodně tvrdé, ta pružnost prostě není."

Renáta Zahurská, zástupce ředitele pro provoz SVČ Klíč F-M: "Vláda nás dovolila otevřít na posledních 6 týdnů, děti chodí do kroužku, jsou rády, těšily se na nás. Rodiče nám sami volali, jestli kroužky otevřeme. Ze začátku mohly být pouze tři děti a jeden lektor, takže kroužky, které se daly takto otevřít, se otevřely. Teď máme účast asi 80 procent dětí."

Nyní může být v kroužku devět dětí a jeden lektor. Na začátku prázdnin odstartují letní programy, které lektoři připravovali během doby, kdy bylo středisko pro děti uzavřeno.

Renáta Zahurská, zástupce ředitele pro provoz SVČ Klíč F-M: "Máme 20 příměstských táborů, 7 pobytových táborů a do toho za finanční podpory statutárního města Frýdku-Místku pořádáme jako každý rok prázdniny ve městě."

Marie Kopidolová, pedagog volného času: "Tady v Klíči mám na starosti výtvarné tábory, mám pro mladší děti Mozaiku a pro starší děti Atrium. Bude to vlastně příměstský tábor, který probíhá od osmi ráno do čtyř odpoledne a v průběhu toho dne budeme dělat různé výtvarné aktivity a jinak samozřejmě nabízíme i pobytové tábory. Máme tam Špióny, máme tam Croodsovi, kteří jsou na konci srpna, a to se koná na Bílé."

Anketa: 2.) "Já pojedu na Croodsovi a taky pojedu na tu Mozaiku." 4.) "Jo, dobré, já taky pojedu na ty Croodsovi."

Jana Michalíková, pedagog volného času: "Já chystám na letní prázdniny příměstský tábor Týden s kuchtíkem, kde budeme s dětmi vařit, péct, připravovat různé dobroty no a potom mám indiánské dobrodružství pro děti od 5 do 7 let, kde si budeme hrát na indiány."

Na některé tábory jsou ještě volná místa a u většiny z nich se přijímají případní náhradníci.

---

Areál Sokolíku zažije opět Muzikantské žně

V pátek a sobotu ožije areál Sokolíku oblíbenou hudební akcí Muzikantské žně. Zorganizovat letošní ročník nebylo vůbec snadné, se štěstím se to podařilo a příznivci folk a country se mohou těšit na významné muzikanty jako je Vlasta Redl nebo Pavel Dobeš, ale i další kapely.

Pohodová hudba uprostřed Frýdku-Mísku, přitom v parku a kousek od řeky. Takový je každoroční festival Muzikantské žně. Loňský ročník vyšel pořadatelům tak tak, jen co akce skončila, přišla omezení. A letos je mu také přáno.

Pavla Walková, organizátorka festivalu: "Do poslední chvíle jsem nevěděla, zda bude nebo nebude. Nějaké kapely už jsem oslovila, hlavně ty hvězdy, protože ty se musí shánět hodně dopředu, ale s tím, že uvidíme, jak bude. Všichni byli tak celkem schopni se tomu přizpůsobit a ta možnost mít festival byla až na poslední chvíli."

Festival má ve městě už dvaadvacetiletou tradici a zažil pouze jedinou přestávku. Začínal v Národním domě a s Kočičí scénou v místeckém parku, později přesídlil do areálu Sokolíku.

Pavla Walková, organizátorka festivalu: "To je prostě ideální místo pro tuto akci. Tam si mohou lidé přijet s koly, se psy a sednout si i do trávy a je tam velké, obrovské hlediště, takže se mohou roztáhnout, i ke stolům si mohou sednout, tak je to si myslím takové přesně místo, které je pro nás."

Na pátek a sobotu je připraveno deset účinkujících, mezi kterými jsou i velká jména.

Pavla Walková, organizátorka festivalu: "Letošní ročník máme Vlastu Redla, to je moje srdcová záležitost, protože on má úžasnou kapelu. Myslím, že se lidé mohou těšit a v pátek je Pavel Dobeš, to je zase pro skupinu, která si ho pamatuje. Já myslím, že to není neznámé jméno, že to všichni vědí a jestli chceme k tomu ty ostatní, tak bych vyzdvihla ještě třeba Claymoore, protože ty jsou ve skotských kiltech a udělají takovou super muziku a super náladu."

Festival folk, country a jiné hudby je svým způsobem ve městě unikátní.

Pavla Walková, organizátorka festivalu: "Z oblasti hudby si myslím, že je to tady jediný široko daleko a je to škoda, protože ty festivaly našeho druhu postupně vymírají."

Akci je možné navštívit za dodržení platných hygienických nařízení.

Pavla Walková, organizátorka festivalu: "Pořád ještě není úplně jasné, jestli budeme mít roušky, ale já si myslím, že vzhledem k tomu, že je to venku a že my můžeme dodržet ty 4 metry kolem, takže to nebude třeba."

Organizátoři se zároveň pravidelně snaží, aby byl festival cenově dostupný pro všechny, zvláště pro rodiny s dětmi, kdy do patnácti let je vstup zdarma.

---Mohlo by Vás také zajímat