Frýdeckomístecký expres

  • Zpravodajství z Frýdku-Místku od reportéra Jiřího Cilečka a kameramana Lukáše Durčáka
  • Sociální pracovníci se školí na práci s LGBT+ komunitou
  • Vezměte děti a pojďte do Polárky hrát hokej
  • Legorobotika děti baví, účastní se i soutěží

Sociální pracovníci se školí na práci s LGBT+ komunitou

Centrum nové naděje se začalo ve Frýdku-Místku věnovat problematice LGBT+. Uspořádalo k tomu dobrovolné školení sociálních pracovníků, aby případně věděli, jak s takovými lidmi pracovat. Do kurzů se přihlásily na čtyři desítky zájemců.

Do Frýdku-Místku přijeli předávat zkušenosti odborníci na práci se zranitelnou skupinou genderově vztahově sexuálně rozmanitých lidí.

Karel Pavlica, mentor LGBT+, Prague Pride: "Jo to akreditovaný osmihodinový kurz a součástí je teorie i cvičení, kde máme připraveno cvičení zaměřeno třeba na hraní rolí, kde se člověk vžije do situace těch lidí. Máme cvičení, které je zaměřené třeba na zkušenost s coming outem, pokud to člověk nezažil, tak aby si získal nějakou osobnější zkušenost a pak z ní mohl vycházet ve své praxi v sociální práci."

Akci uspořádalo Centrum nové naděje, které tím chce odborné i laické veřejnosti umožnit načerpat informace k tématu LGBT+.

Martina Damková, ředitelka Centra nové naděje F-M: "Na školení, které pořádáme 9. listopadu a 23. listopadu se celkově přihlásilo 40 účastníků a účastnic. Povětšinou ze sociálních služeb, ale také ze školství, z domova s pečovatelskou službou, ale i s nízkoprahových zařízení pro děti."

V sociálních službách se dostává tato problematika teprve do povědomí. Velký zájem je podle přednášejících nyní hlavně ve školství.

Karel Pavlica, mentor LGBT+, Prague Pride: "Váže se k tomu mnoho různých mýtů a stereotypů a podobně. My tady přijdeme to reflektovat a konfrontovat. A jeden z těch nejčastějších, které se ke mně dostávají, že to je nějaká móda v dnešní době. Tak jako musím říct, že rozhodně ne, že to je něco, co by si člověk nevybral. Člověk se nějakým způsobem narodí, ať už je to sexuální orientace nebo genderové identity. To je prostě jedna z charakteristik člověka, ke které dospěje nebo zjistí, jak na tom je, v rámci toho vnitřního coming outu."

Jolana Novotná, koordinátorka PROUD programu LGBT+ stárnutí: "Chtěla bych s lidmi ze sociálních služeb mluvit o jedné skupině, která bývá opomíjena trošku v rámci komunity nebo komunit LGBT+ lidí, a to jsou senioři a seniorky. Což bývá skupina, o které se příliš v domovech pro seniory nebo v klubech nebo zařízeních jako je tady to, neuvažuje. Že by mohli být i klienti a klientky a o tom bych chtěla mluvit. A pak mě hrozně zajímá ten terén, jak lidé o tom uvažují."

Martina Damková, ředitelka Centra nové naděje F-M: "Centrum nové naděje se od září rozšířilo o tuto cílovou skupinu LGBT osob a využíváme k přenosu informací hlavně naši webovou stránku, kde za pomoci duhové vlaječky každý může najít relevantní informace k dané tematice."

Centrum nové naděje se stalo jedním ze šesti vybraných poraden v Česku, které s těmito lidmi pracuje. Jde o projekt Ministerstva práce a sociálních věcí Férové a inkluzivní sociální služby pro LGBT.

---

Vezměte děti a pojďte do Polárky hrát hokej

Všechny děti bez rozdílu věku si mohou vyzkoušet, jaké je to být opravdovým hokejistou. HC Frýdek-Místek se totiž příští týden zapojí do akce Týden hokeje. Kromě zážitků v podobě prvních krůčků na ledě si každé dítě odnese domů zajímavý hokejový dárek.

Český hokej pořádá napříč celou republikou akci pro děti nazvanou Týden hokeje. Zapojil se do něj i hokejový klub Frýdek-Místek.

Michal Bobok, manažer mládeže HC Frýdek-Místek: "U nás bude probíhat ve čtvrtek 24. listopadu, od 15:30, kde si děti mohou vyzkoušet veškeré možnosti, co se týče hokeje. Nějaké dovednosti na suchu, slalom, hokej a potom přecházejí postupně na led, kde uvidí i ukázku hokeje. A budou mít stanoviště, kde budou plnit nějaké úkoly."

Týden hokeje je série sportovních akcí pro děti ve věku 4 až 8 let a jejich rodiče, kterým se naskytne unikátní příležitost seznámit se s hokejovým prostředím. Pro děti je připraven zábavný program na ledě i mimo něj.

Michal Bobok, manažer mládeže HC Frýdek-Místek: "Proběhnou před touto akcí v hale Polárka dva zápasy mužského týmu a o přestávkách budou děti hrát tréninkově hokej mezi sebou. A bude to taková ukázka na ledě, plus si tady budou děti moct vystřelit na naší střelnici o přestávce nebo během zápasu toho A-týmu."

Filip Indrst, trenér dětí a mládeže HC Frýdek-Místek: "Máme různé programy, které nakonec vyústí v hodinový trénink na ledě se zkušenými trenéry profesionálními a mimo jiné tady máme přednášky pro rodiče a takové zábavné koutky pro děti."

Rodiče získají podrobné informace o tom, co obnáší mít doma malého hokejistu a jaký je přínos ledního hokeje pro fyzický a osobnostní rozvoj dětí.

Michal Bobok, manažer mládeže HC Frýdek-Místek: "Děti začínají v různém věku. Někteří už ve třech letech, spíše ve čtyřech, ale nabíráme děti i osmi, devítileté. Ti, kteří jsou šikovní, tak to doženou i později, i když mají třeba dva roky skluz."

V klubu aktuálně trénuje až 300 dětí ve čtrnácti kategoriích. Z toho téměř třetina je v přípravce.

Michal Bobok, manažer mládeže HC Frýdek-Místek: "Potřebujeme určitě nabírat nové děti, i když teď se nám v Polárce daří. Ty děti tady chodí rády, pan Palát trénuje a má opravdu velmi dobré výsledky, co se týče účasti na těch trénincích, takže se nám daří nabírat nové hráče."

Filip Indrst, trenér dětí a mládeže HC Frýdek-Místek: "Snažíme se apelovat nejen na děti, ale i na rodiče, že zdravý pohyb je klíčem dnešního života a zdravého životního stylu. A co se týká dětí, tak snažíme se je začlenit do kolektivu, socializovat a nějak naučit tomu, aby jim to do budoucna něco dalo."

Děti, které budou chtít na led by si měly přinést brusle, helmu a rukavice. Nejlépe i chrániče loktů a kolen. V případě zájmu se mohou rodiče obrátit na trenéry s dotazem zapůjčení bruslí. Akce Pojď hrát hokej odstartuje v Polárce ve čtvrtek 24. listopadu v 15:30.

---

Legorobotika děti baví, účastní se i soutěží

Rozvijí technické myšlení, učí základům mechaniky i programování. O tom všem jsou kroužky legorobotiky ve Středisku volného času Klíč ve Frýdku-Místku. Děti se navíc mohou každoročně účastnit mezinárodní soutěže First Lego League.

Postavili malé legoroboty a teď s nimi pro zábavu závodí. Kroužek legorobotiky má ve Frýdku-Místku už letitou tradici a pokaždé je o něj mezi dětmi velký zájem.

Anketa: 1.) "Protože mě baví programovat." 2.) "Já jsem tady kvůli tomu, že mě hrozně moc baví lego." – A jaký byl ten závod? Co jste se tady naučili a co jste vytvořili? – 1.) "Naučili jsme se tady to, že když dáš tady to kolečko takhle, tak je to rychlejší, než když by to bylo jedno." 2.) "Ještě vlastně ani nevím." 3.) "Jakože mě lego baví a programování, není zas tak špatné programovat." 4.) "Protože mě baví lego a rád stavím."

Jakub Madzia, vedoucí kroužku legorobotiky: "Děti se tady chodí hlavně naučit, jak programovat, hlavně roboty. Jak bych to řekl? Když máte něco, postavíte si, naprogramujete, hýbe se to nějak, můžete něco s tím dělat. To dítě vidí, že ten robot se hýbe."

Děti se seznámí se základními konstrukcemi strojů a naučí se také principy mechanismů. Zároveň se rozvijí jejich technické myšlení.

Jakub Madzia, vedoucí kroužku legorobotiky: "Je to docela hodně navštěvované, máme dohromady tři kroužky. Já vedu dva, máme jeden soutěžní tým, který také vedu. Tam většinou každý rok chodíme na First Lego League, což je taková soutěž celosvětová, kde děti soutěží na takovém stole, plní překážky s pomocí robotů. Kde ho jenom naprogramují a pustí a ten robot musí splnit celý ten stůl."

Do soutěže se Klíč přihlašuje každoročně, pokaždé s novým týmem malých lego nadšenců.

Jakub Madzia, vedoucí kroužku legorobotiky: "Je nějaký problém, který děti musí vyřešit. Ony si dělají ještě nějakou prezentaci ohledně toho problému. Třeba naposledy, pár let zpět bylo, že měly vyřešit nějaký problém ve vesmíru. Astronauti se třeba nudili, tak co dělat, aby se zabavili astronauti ve vesmíru a takové problémy. K tomu je vždycky stůl, který dostaneme předem a na něm si děti naprogramují a postaví toho robota, který bude plnit ty překážky na té soutěži, protože tam bude stejný ten stůl."

Téma letošního ročníku soutěže se bude točit kolem energií, jejich přeměny, skladování a využívání.

---Mohlo by Vás také zajímat