Frýdeckomístecký expres

  • Zpravodajství z Frýdku-Místku od reportéra Jiřího Cilečka a kameramana Lukáše Durčáka
  • Nová koalice chce jako tým posunout město kupředu
  • Jedním z hlavních cílů bude snížit dluh města
  • Ve městě už probíhá jarní úklid

Nová koalice chce jako tým posunout město kupředu

Audit majetku, hospodaření a investic. Takové jsou první plány nového vedení Frýdku-Místku. To chce dále nastavit správné kontrolní mechanismy a zajistit maximální transparentnost magistrátu. Nová koalice chce pracovat především jako jeden tým a posunout tak město kupředu.

V čele města Frýdek-Místek nově stojí primátor Petr Korč. Vystudoval Vysokou školu ekonomickou v Praze a poté se vrátil zpátky do rodného města. Založil tady antikvariát a galerii, znovu vytvořil filmový klub v kině Vlast, obnovil letní kino a je ředitelem a duchovním otcem benefičního festivalu Sweetsen fest.

Petr Korč, primátor Frýdku-Místku: "V okamžiku, kdy ve Frýdku-Místku v rámci festivalu v roce 2018 probíhala prezentace studie paní architekty Evy Jiřičné, tak v tom okamžiku, když jsme ji pozvali na festival, aby tu studii osobně představila, tak jsem si uvědomil ten obrovský potenciál a nebo to, co jsme jako kdyby nastartovali."

V té době se ještě jako nestraník postavil do čela hnutí Naše město F-M, které skončilo ve volbách v roce 2018 těsně druhé.

Petr Korč, primátor Frýdku-Místku: "Po volbách jsme pořád říkali, že chceme zahájit spolupráci se všemi relevantními stranami, se kterými jsme i jednali předtím, než došlo k té změně, která se stala teď. Čili mým cílem bylo jako kdyby zmobilizovat místní patrioty, demokratickou část volebního spektra, dosáhnout nějakého spojení, a to co se teď stalo, já vnímám jako určitý bod, kdy by město mělo fungovat jinak."

Hnutí Naše město, Piráti a hnutí ANO už mají dohodnuty základní body, kterým by se nyní chtěli společně věnovat.

Petr Korč, primátor Frýdku-Místku: "Provést jakýsi audit majetku, hospodaření, investic a podívat se na to, co všechno město je schopné unést. Na co všechno má město sílu, aby zůstalo zdravé, aby zvládalo ty své normální činnosti, že jsou opravené chodníky, že funguje městská policie, že se odváží odpad a tak dále, protože je doba, kdy opravdu je třeba počítat s tím, že těch financí nebude hodně a my musíme hlavně zajistit to, aby to město zdravě fungovalo."

Druhou zásadní oblastí je také transparentnost úřadu.

Petr Korč, primátor Frýdku-Místku: "Ta cesta, kterou musíme ještě ujít je velká. Dělají se pokroky, nicméně obecně je to jedno, kdo byl na té radnici, ale pokud někdo ovládá město 20 až 25 let, tak je dobré se podívat na to, jak jsou nastavené všechny ty kontrolní vnitřní mechanismy a tak dále. A na tom se shodneme my, Piráti i ANO, že musíme občanům ukázat, že chceme být transparentní, občané nám musí vidět pod ruce a musí se to nastavit tak, aby kdokoliv přijde po nás, aby ta transparentnost byla systémová a aby se neměnila s tím, když se změní politická garnitura, ale aby to bylo nastaveno systémově."

Nová trojkoalice chce především pracovat jako jeden tým a je připravena naslouchat i dobrým podnětům ze strany opozice.

Petr Korč, primátor Frýdku-Místku: "Vnímáme to jako týmovou hru a chceme vlastně tím, že jsme každý někde jinde i na tom politickém spektru, vykrýt vlastně všechny, všechny části těch voličů, občanů, abychom slyšeli všechny ty hlasy a společně dosáhnout toho, abychom to město posunuli někam kupředu."

Nový primátor má v gesci vnitřní věci a správu, kontrolní činnosti, komunikaci, ale také například oblast školství, mládeže, tělovýchovy a sportu, a ještě několik dalších kompetencí.

---

Jedním z hlavních cílů bude snížit dluh města

Až 400 milionů korun. Taková je predikce na velikost dluhu města v letošním roce. To je jedna z nejdůležitějších věcí, které chce nová koalice na magistrátu řešit. Snížit dluh a udělat pořádek v majetku. Opravit co je potřeba a na rovinu říct, na co město má a na co naopak nemá.

Novým náměstkem primátora ve Frýdku-Místku pro rozpočet a investice se stal Jiří Kajzar. V minulosti působil jako ředitel nemocnice, ředitel polikliniky nebo také jako přednosta okresního úřadu. Veřejnost si ho ale především pamatuje z minulého volebního období. Od roku 2015 měl totiž stejně jako nyní na starosti investice.

Jiří Kajzar, nový náměstek primátora Frýdku-Místku: "Musíme tam udělat teď revizi všech staveb, musíme udělat priority, protože spousta těch věcí není úplně dobře nastavená. No a s financemi samozřejmě musíme zamezit dalšímu zadlužování města, které teďka se dostává do docela hrozivých čísel. Na letošní rok je predikováno zhruba dluh téměř 400 milionů korun, což bychom teda měli nějakým způsobem urychleně řešit."

Změna ve vedení Frýdku-Místku byla podle nového náměstka nutná, protože město podle něj nešlo správným směrem. Společně s kolegy v nové koalici teď chtějí řešit ty nejpalčivější problémy.

Jiří Kajzar, nový náměstek primátora Frýdku-Místku: "Je tady spousta staveb, které teďka chátrají, protože je tady příliš majetku, který není bych řekl dobře nastaven. To znamená, je tady třeba Hotel Centrum, Kino Petra Bezruče, Národní dům a jsou to stavby, které vyžadují velké investice, na které město prostě nemá, takže musíme si opravdu říct, jak to budeme řešit."

Zároveň se všichni drží pravidla, že na rozvoji města musí pracovat jako jeden tým.

Jiří Kajzar, nový náměstek primátora Frýdku-Místku: "Je to týmová práce, koaliční, vzájemně se samozřejmě informujeme, a především je důležité programové prohlášení, které samozřejmě chceme naplnit a chceme ho prostě v co nejširším slova smyslu splnit. To, co se dá za ten rok a půl."

V dalších zpravodajských relacích vám postupně představíme i ostatní nové členy vedení města.

---

Ve městě už probíhá jarní úklid

Minulý týden začal pravidelný jarní úklid Frýdku-Místku. Pomáhá s ním i řada sezónních zaměstnanců, které najímají technické služby z úřadu práce. Spolu s úklidem města postupně odstartovalo také blokové čištění ulic, lidé by tak měli myslet na dočasné zákazy parkování ve svých lokalitách.

V ulicích města už se od minulého týdne pohybují početné úklidové čety.

Jana Matějíková, mluvčí Frýdku-Místku: "Jarní úklid zahrnuje čištění komunikací, chodníků, lávek i schodišť a také úklid veřejné zeleně. Uklízet se bude nejenom v centru města a na sídlištích, ale taky v parcích a krajových částech města."

Technické služby na úklid tradičně najímají i sezónní zaměstnance. I oni se nyní zapojují do pravidelného testování na koronavirus. První pracovní den odhalil dva nakažené, takže práce nebyly nějak výrazně omezeny.

Jaromír Kohut, ředitel TS F-M: "V návaznosti na pandemickou situaci v loňském roce, kdy ty práce byly zahájeny zhruba o měsíc později, tak se nám podařilo zrealizovat i v této těžké době nábor těch pracovníků. Máme dneska 40 nových zaměstnanců s tím, že 25 je sezónních, 15 je z úřadu práce na veřejně prospěšné práce."

Čety jsou rozděleny na dvě části. Jedna se stará o úklid zeleně a druhá je na komunikacích.

Jaromír Kohut, ředitel TS F-M: "Budeme postupovat jak ve frýdecké, tak v místecké části. Konkrétně třeba na tom jarním úklidu jsme zahájili práce na tom Růžovém pahorku, budeme pokračovat dál, po Velikonocích zhruba přejdeme asi do místecké části. Jarní vyhrabání teď tady okolí náměstí Svobody plus sídliště Anenská, Spořilov a zase podle harmonogramu budeme postupovat dál."

Jana Matějíková, mluvčí Frýdku-Místku: "Pokud vše půjde dobře a koronavirus výrazně nezasáhne do pracovní činnosti společnosti, tak by měly být práce spojené s úklidem veřejné zeleně hotovy zhruba do konce dubna a s úklidem komunikací zejména na sídlištích do poloviny června."

Jaromír Kohut, ředitel TS F-M: "Samozřejmě jede se podle schválených harmonogramů, ať už odborem dopravy, silničního hospodářství, případně odborem životního prostředí. Ty práce v průběhu té zimní sezóny jsme připravovali techniku na to."

Do terénu vyjedou i sekačky. Technické služby je používají na úklid velkých travnatých ploch. Sekačky v těchto případech nesekají trávu, ale sbírají do košů zbytky listí a další materiál, který je z trávníků po zimě nutné odstranit.

Jana Matějíková, mluvčí Frýdku-Místku: "Připomínáme taky, že spolu s jarním úklidem města odstartovalo také tradiční blokové čištění ulic, to je spojené s dočasným zákazem parkování v dané lokalitě."

Blokové čištění bude probíhat podobně jako minulý rok, každé úterý a čtvrtek, výjimečně o víkendech.

---Mohlo by Vás také zajímat