Frýdeckomístecký expres

  • Zpravodajství z Frýdku-Místku od reportéra Jiřího Cilečka a kameramana Lukáše Durčáka
  • Ve F-M byly slavnostně odhaleny Kameny zmizelých
  • Taneční skupině Funky Beat začala nová sezona
  • Házenkáři SKP se letos chtějí probojovat do play off

Ve F-M byly slavnostně odhaleny Kameny zmizelých

První Kameny zmizelých už se objevily v ulicích Frýdku-Místku. Mosazné destičky s údaji o významných osobnostech, které se staly obětí nacistického režimu. Radnice nechala kameny instalovat na místa, kde lidé v minulosti žili nebo působili. V plánu je tuto formu památky rozšiřovat.

Zástupci města, Židovské obce i přihlížející se sešli na Zámeckém náměstí ve Frýdku-Místku před domem číslo 25. Před 2. světovou válkou tady totiž žili manželé, kteří se stali oběťmi nacistického režimu. Teď je budou připomínat Kameny zmizelých.

Milena Slaninová, předsedkyně Židovské obce v Ostravě: "Já to vím podle své rodiny, protože moji prarodiče a moji příbuzní nemají hroby. Není místo, kde by člověk jim vzdal vzpomínku nebo si na ně vzpomněl. Případně, my nedáváme květiny, položíme kamínek. Nebo zapálíme svíčku."

Jana Musálková Jeckelová, mluvčí Frýdku-Místku: "Jedná se o prvotní položení těchto kamenů. Ve městě je ještě nemáme. Je to slavnostní událost pro město, jsme rádi, že jsme se mohli připojit k této tradici, která je rozšířena po celé Evropě."

Stolpersteiny jsou v překladu kameny, o které je třeba klopýtnout, zavadit. Destičky v místech, kde tito lidé žili nebo dříve působili, jsou alespoň malým zadostiučiněním a faktem, že se na ně nezapomnělo. Kolemjdoucí se tak mohou symbolicky uklonit jejich tragickým osudům.

Milena Slaninová, předsedkyně Židovské obce v Ostravě: "To byl ten nápad, že i co jsem říkala před chvílí, že se člověk skloní a dívá se, co to v tom chodníku je. A tam je ten nápis a dozví se, že jsou to oběti, zahynuli v Treblince, zahynuli v Osvětimi. Čímž řekněme se do toho povědomí běžných občanů dostane, že tady žili lidé, protože my máme místa v Ostravě, kde jsou celé rodiny. Kde jsou rodiče, děti, třeba dvě, tři malé děti. Tam čtete rok narození 1939, zahynul 1942 v Terezíně a takhle."

Jana Musálková Jeckelová, mluvčí Frýdku-Místku: "Celkem město Frýdek-Místek nechalo uložit do chodníků 5 kamenů zmizelých. Zrovna dnes na frýdeckém náměstí jsme odhalili dvojici kamenů. Dvojici, protože šlo o manžele Huppertovy. Tito zde žili, zde v domě. Přímo v jejich domě byla kdysi prodejna firmy Baťa. A tato dvojice se podílela významně na rozkvětu života židovské obce."

Kameny zmizelých je projekt německého umělce Güntera Demniga. První kámen věnovaný jedné oběti holokaustu nechal položit v roce 1992 v Kolíně nad Rýnem, od té doby umělcova nadace nechává kostky, věnované obětem nacistického režimu obecně, instalovat po celé Evropě. Další se chystají i ve Frýdku-Místku.

---

Taneční skupině Funky Beat začala nová sezona

Mistři Evropy i České republiky. Loňská sezóna byla pro Taneční skupinu Funky Beat z Frýdku-Mísstku jako z pohádky. Ta nová už začala a o jejich kurzy je velký zájem. Některé už jsou obsazené, ale stále se ještě najdou volná místa v některých kategoriích. Zajímavostí jsou i taneční lekce pro dospělé.

Taneční skupina Funky Beat z Frýdku-Místku už zahájila novou sezónu. Pro velký zájem otevřela 13 tanečních kurzů. Skupina má za sebou totiž neuvěřitelně úspěšnou uplynulou sezónu.

Tina Smutková, tanečnice Funky Beat: "Teďka budu tancovat dva roky. Strašně mě to baví a tančila bych asi deset let klidně."

Eliška Čubová, tanečnice Funky Beat: "Tancuju už asi 4 roky a mám za sebou hodně soutěží a moc mě to baví." – A jaký byl tento rok? – "Letos to bylo úplně super, vyhráli jsme hodně medailí a soutěží. To bylo super."

Kristýna Blahutová, vedoucí TS Funky Beat: "Uplynulá sezóna byla úžasná, stali jsme se mistry České republiky, stali jsme se mistři Evropy, stali jsme se druzí vicemistři v duu na mistrovství Evropy. A dokonce jsme vyhráli absolutní vítěze celé dětské kategorie, takže pro nás tato sezóna byla úplně neskutečná, skvělá. A musím pochválit všechny děti, všechny trenéry, opravdu se nám dařilo."

Pohybová školička pro děti od 3 do 5 let už je obsazena. Pro větší děti, starší, a dokonce nově i pro dospělé, místa ještě jsou.

Kristýna Blahutová, vedoucí TS Funky Beat: "Zveme všechny rodiče. V loňském roce se nám povedlo vytvořit krásnou choreografii S tebou mě baví svět. A dokonce byli na mistrovství České republiky. Byla to úžasná sestava, je tam skvělá banda lidí, takže maminky, babičky, klidně mohou přijít za námi a tancovat s námi."

Dohromady má taneční skupina přibližně 120 členů v různých kategoriích.

Marie Anna Košařová, tanečnice Funky Beat: "Trenéři jsou velmi hodní. Máme tady trénera Fifu, který je už pošesté choreograf roku a jsou tady navíc hodně milí trenéři, například Natka, Bára, Maruška a další a naučí vás všechno, co třeba vám nejde, tak vám s tím pomůžou a jsou velmi hodní."

Filip Růžička, choreograf, lektor a tanečník TS Funky Beat: "Určitě je důležité vézt děti k nějakému pohybu, protože právě potom covidu a všem jsou děti takové líné bych řekl. A je fajn, když něco dělají, mají se potom třeba i lépe psychicky a určitě je vedeme k všestrannému pohybu, učíme je více stylů a rozvíjíme je i po freestylové stránce, takže jezdí i na battly a snažíme se je dávat i na soutěže choreografií."

Podrobnosti o kurzech a přihlášky najdete na webu Taneční skupiny Funky Beat.

---

Házenkáři SKP se letos chtějí probojovat do play off

Házenkáři Frýdku-Místku během léta výrazně posílili. Tým má na začátku sezony velmi dobře našlápnuto a chce promluvit do bojů o horní příčky. Cílem extraligového týmu je postup do play off. Pomoci získávat body by měla hlavně čtveřice nových a zkušených hráčů.

Extraligoví házenkáři Frýdku-Místku už vstoupili do nové sezony. Vzhledem k tomu, že v té předchozí se nedostali do play off, začali se na novou připravovat mnohem dříve než ostatní družstva.

Daniel Valo, trenér hlavního týmu Pepino SKP Frýdek-Místek: "Pevně věříme, že bude úspěšnější než ta loňská sezona. Nám se nějakým způsobem podařilo doplnit kádr o zkušené hráče. Takže věřím, že budeme silnější a jednoznačný cíl je playoff. A pak se uvidí, v jakém budeme rozpoložení, ale uděláme pro to všechno. A zároveň chceme hrát hezkou házenou, abychom bavili naše fanoušky. A prezentovali se hezkou házenou."

Lubomír Kavka, předseda klubu SKP Pepino Frýdek-Místek: "Je fakt, že nám tři zkušení hráči odešli, tři zkušení přišli. Ale ti mladí, co loni začínali hrát, tak už jsou zase o rok zkušenější, takže ten tým bude podle mě silnější."

Daniel Valo, trenér hlavního týmu Pepino SKP Frýdek-Místek: "Došel Slávek Mlotek z Karviné, zkušený borec, který má něco odehráno. Hrál v zahraničí, takže od toho si my slibujeme na rozehrávce, že se doplní s Tomášem Sklenákem. Honza Zbránek křídlo, také jeden zkušený hráč, který nám pomůže jak v útoku, tak v obraně. Tomáš Mlotek se vrátil po delší odmlce, po roční pauze, ale zapadl hodně dobře a pevně věřím, že bude posilou."

Do týmu přišel také další zkušený odchovanec Karviné Nicolas Noworyta a velký talent mládeže Alexandr Moješčik. Nové posily skvěle zapadly do družstva a dál pomáhají mladým odchovancům růst.

Jan Zbránek, nová posila týmu SKP Pepino Frýdek-Místek: "Já jsem přišel vyloženě s tím, že byla trochu změna v rodinném životě. A potřeboval jsem asi více času doma, takže na dojíždění pro mě daleko lepší. A hlavně jsem viděl, že ten klub pracuje s mládeží, což se mi strašně líbilo. Protože taky už jenom ten sportovní důchod se časem blíží. Takže s tímto. A hlavně dostat se do playoff, tak jak asi nastínil předseda a trenér a posunout to někam výš, než kde to bylo. Naučit mladé vyloženě vyhrávat a tak, aby nás to bavilo, a hlavně chodili fanoušci."

Tomáš Sklenák, hráč hlavního týmu SPK Pepino Frýdek-Místek: "Kluci zapadli, ta nová sestava se projevila dobře. Hlavně jsme to viděli v přípravě proti těžkým soupeřům, takže si to sedlo."

Slavomír Mlotek, nová posila týmu SKP Pepino Frýdek-Místek: "Určitě bych chtěl do playoff a pak podle zdravotního stavu, formy. Podle toho, jak se za ten čas umístíme, tak bych asi chtěl víc, ale to se teprve uvidí. Jsem tady teprve měsíc, tak se musíme sehrát a uvidíme, jak to všechno dopadne. Trenér je tady Dan, který to hrával celý život, takoví trenéři podle mě jsou nejlepší, jako je i Michal v Karviné. A znám tady hodně kluků, je to blízko, takže pro mě to byla taková první volba, dá se říct."

Tomáš Sklenák, hráč hlavního týmu SPK Pepino Frýdek-Místek: "Jasně ten cíl máme do toho playoff, protože si myslím, že ten tým je trošku silnější, než byl. Je to zkušenější a jestli se nám budou vyhýbat zranění doufám, tak ten cíl je jasný. Je to playoff."

Minulou sezonu týmu play off těsně uteklo, skončil 9. místě. Trápila ho hodně marodka. Letos se bojí vysokých cen energií, které mohou snížit počet tréninkových hodin v halách.

---Mohlo by Vás také zajímat