Frýdeckomístecký expres

  • Zpravodajství z Frýdku-Místku od reportéra Jiřího Cilečka a kameramana Lukáše Durčáka
  • Plánovací den přinesl nápady k proměně Nároží na TGM
  • Světoví umělci podpořili koncertem Lumpíkov
  • Děti a mládež mají ve městě řadu možností vyžití

Plánovací den přinesl nápady k proměně Nároží na TGM

Frýdek-Místek pokračuje v další fázi participativního rozpočtu. Aktivně zapojuje občany do návrhů proměny nároží na třídě T.G.M. Plánovací den přinesl velké množství podnětů, které se nyní budou vyhodnocovat. Zároveň bude ještě dodatečně spuštěn internetový dotazník.

Na Nároží na třídě T.G.M. ve Frýdku-Místku se postupně střídali studenti zdejších středních škol, kteří přinášeli své návrhy, jak by se dala tato plocha proměnit.

Anketa: 1.) "Já bych tady ve Frýdku určitě chtěla více zeleně. Více stromů, nějakých květin a nějak to zvelebit." - Takže konkrétně to je tvoje představa tady na toto místo. Co bys navrhla? - "Já tady mám takový menší parčík a hodně stromů, abychom to tady měli krásné." 2.) "Přijde mi, že poslední dobou ve Frýdku-Místku mizí hodně laviček a míst kde si lze sednout. Tak mě napadlo udělat tady něco ve stylu posezení, místo, kde si člověk může sednout, odpočinout, samozřejmě s nějakou zelení. Chybí to tady." 3.) "No já bych sem dal možná nějaké malé náměstí, možná sochu T.G.M. něco menšího, to je asi všechno." 4.) - Máte taky nějaký nápad kluci? Na čem tady pracujete teďka? - "Na malém parku, s nějakým stánkem s občerstvením: např. párky v rohlíku, které jsou třeba všude."

Dvojice architektů zároveň oslovovala kolemjdoucí obyvatele, kteří se mohli také vyjádřit.

Anketa: 5.) "Když se na to dívám nyní z mého pohledu, tak bych to viděla, aby to bylo tady více nasázeno do přírody. Aby tu byla tráva, květiny, samozřejmě tu vidíme, že lidé tudy chodí do města, takže chodník tady."

Lucie Šidlová, hlavní architektka Frýdku-Místku: - Jaké jsou zatím návrhy veřejnosti? - "Tak nejčastější návrhy jsou přidat zeleň – nižší, květinové záhony, vodní prvky – kašnu, nebo jiné. Potom také chodníky tam, kde jsou vyšlapaná místa. Lavičky. Někteří chtějí zvětšit parkoviště. Okrasné keře. Někteří dokonce i původní stánek nějaký, nebo občerstvení."

Nároží vybrali lidé ve druhém ročníku participativního rozpočtu. Na jeho proměnu dá město milion korun.

Petr Korč (NMFM), primátor Frýdku-Místku: "Toto místo je složité v tom, že přes něj vedou snad všechny myslitelné inženýrské sítě, které ve městě máme a jsme tady velmi limitovaní, a právě proto je to výzva co tady zrealizovat tak, aby to bylo příjemnější místo. Objevují se tady podněty jako drobný vodní prvek. Bývá zde v létě horko, proto třeba i osvěžení s pitnou vodou. Jsou tady návrhy na drobnou zeleň, posezení. Uvidíme, jak celý ten proces dopadne."

Všechny náměty budou nyní postupně zhodnoceny. Veřejnost dostane také možnost vyjádřit se k proměně ještě formou internetového dotazníku.

---

Světoví umělci podpořili koncertem Lumpíkov

Velký sál Národního domu ve Frýdku-Místku rozezněly klasické operní melodie i oblíbená pop opera se známými písněmi. Známé hity přivezli do města světoví umělci. Zaujala je totiž nezisková organizace Lumpíkov, která pomáhá hlavně matkám samoživitelkám. A rozhodli se ji podpořit formou společného koncertu.

Národní dům ve Frýdku-Místku se stal dějištěm koncertu světových operních melodií v podání světových umělců. Sopranistka Olga Koblížková přijela společně s tenoristou Matějem Kocourkem a přizvali si rakousko-brazilského barytonistu a sólistu Opery Národního divadla Maestra Miguelangela Cavalcantiho spolu s italskou klavíristkou Silvií Magagni.

Olga Koblížková, sopranistka: "V prvním půli zazní hned na začátku „Nella fantasia“ od Ennia Morriconeho, pak například z muzikálu „Muž z La Mancha“ „Impossible dream“ nádherná píseň, kterou zazpívá Maestro Miguelangelo Cavalcanti. V druhé půlce se posluchači můžou těšit na árie od Giaccoma Puccini nebo George Bizeta. A na závěr na ně čeká takové menší překvapení."

Do Frýdku-Místku přijeli umělci cíleně. Zaujala je totiž nezisková organizace Lumpíkov a rozhodli se ji podpořit formou koncertu a bez nároku na honorář.

Olga Koblížková, sopranistka: "Za to může Matěj Kocourek a náhoda, i když náhody neexistují. Matěj Kocourek viděl krásnou reportáž o Lumpíkovu a protože nás spojuje tématika dětí a podpora matek s dětmi. Jak samoživitelek, tak matek pracujících, tak jsme se rozhodli, že bychom rádi Lumpíkov podpořili našim uměním."

Petra Petrušková, ředitelka Centra pro rodinu Lumpíkov: "No já jsem moc vděčná, protože jsem to fakt nečekala a když mi volali, že by pro nás chtěli udělat koncert, tak jsem si myslela opravdu ze začátku, že je to nějaký joke a že si z nás někdo dělá srandu. Ale když jsem zjistila, že je to pravda, tak jsme všichni v Lumpíkovi byli rádi, že nás přijeli podpořit."

Olga Koblížková, sopranistka: "Snažíme se pomáhat a zároveň je nám to blízké i osobně. Tím, že už máme velké děti a jsme pracující rodiče, není nám ta situace jedno. Zvláště situace pracujících matek, ta jejich pozice, jak k nim přistupuje třeba současná společnost a jsou různě znevýhodněné."

Petra Petrušková, ředitelka Centra pro rodinu Lumpíkov: "Obecně bych řekla, že jsme tady pro ženy s malými dětmi a ve všech situacích kdy ony potřebují pomoc a potřebují pomocnou roku. Nejsme schopni to za ně úplně vyřešit, ale jsme schopni jim tu pomocnou ruku podat a pomoct jim, aby si to vyřešily samy."

Petr Korč (NMFM), primátor Frýdku-Místku: "Já jsem rád, že ve F-M vznikla taková společnost, skupina pozoruhodných dam, které začaly dělat věci, které nějakým způsobem chyběly. Našly je a věnují se svým kolegyním, které buďto se vracejí po mateřské, nebo mají jiné problémy a já jsem moc rád, že mě oslovily, abych symbolicky převzal záštitu nad touto dnešní akcí, protože obecně si myslím, že je velice přínosné podporovat obecně všechny aktivity, které vzniknou spontánně, které nejsou nikde naplánované v kanceláři. Opravdu, když se spojí lidé, kteří mají společný zájem a vyznávají stejné hodnoty a pustí se do něčeho co obecně ve společnosti pomáhá."

Výtěžek z koncertu půjde na aktivity spojené s chodem centra Lumpíkov.

---

Děti a mládež mají ve městě řadu možností vyžití

Frýdek-Místek nabízí různé možnosti vyžití pro děti a mládež. Zájmové kroužky, sport, tanec i jiné aktivity. Různé využití volného času nabízejí také nízkoprahová zařízení. Cílem je nasměrovat mládež správným směrem. Ať se nesrocují u obchodních center.

Ve Frýdku-Místku se nedávno začali řešit problém kolem srocování mládeže v obchodním centru. Údajně popíjejí alkohol, obtěžují návštěvníky a objevily se i rvačky. Do situace se preventivně vložila i policie.

Petr Korč (NMFM), primátor Frýdku-Místku: "Město F-M se mládeži a jeho volnočasovým aktivitám věnuje dlouhodobě. Nicméně i přesto jsme mohli zaregistrovat, že kolem velkých obchodních center se srocuje mládež a není to problém jen F-M. U nás tato situace mírně vygradovala kolem Obchodního centra Frýda a v jeho útrobách a my bychom rádi ukázali dětem, že jsou i aktivity, které jsou mnohem zajímavější než trávit čas v obchodním centru."

Město proto připomnělo přehled možností různého vyžití pro děti a mládež.

Petr Korč (NMFM), primátor Frýdku-Místku: "My jako vedení města vnímáme velmi intenzivně, že je třeba nabízet řadu volnočasových aktivit našim dětem. Proto město F-M nejenom zřizuje celou řadu organizací, které se dětem věnují, ale velice systematicky podporuje různé spolky a aktivity, ať už sportovní, kulturní, volnočasové. A my věříme, že pokud děti dostanou nabídku, která bude dostatečně pestrá, tak nebudou mít čas přemýšlet o věcech, které nepotřebují řešit ještě jako děti. Věřím, že pokud budou mít dostatek pohybu a intelektuálního vyžití, tak to přispěje k jejich zdravému rozvoji a my proto jako město uděláme maximum. Ať už na našich školách, které zřizujeme, tak podporou spolků: sportovních, kulturních a volnočasových."

V březnu přišlo podle vedení obchodního centra mírné zklidnění situace. Město pro jistotu nyní vysílá každé odpoledne do okolí i strážníky, kteří dohlížejí na pořádek.

---Mohlo by Vás také zajímat