Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Frýdeckomístecký expres

Frýdeckomístecký expres

  • Zpravodajství z Frýdku-Místku od reportéra Jiřího Cilečka a kameramana Lukáše Durčáka
  • Ostravská ulice ve Frýdku-Místku by měla mít méně pruhů i kruhový objezd
  • TIC F-M získalo v soutěži TURISTPROPAG 3. místo
  • Gymnázium Petra Bezruče i další organizace ve Frýdku-Místku učí Ukrajince česky

Ostravská ulice ve Frýdku-Místku by měla mít méně pruhů i kruhový objezd

Nový kruhový objezd, místo čtyř pruhů jen dva i nová parkovací místa. Takový je plán Frýdku-Místku na zklidnění dopravy v Ostravské ulici. Hlavním cílem je zajištění větší bezpečnosti pro chodce, kteří přecházejí přes čtyřproudou silnici. Zatím byla zpracována pouze studie plánovaných úprav.

860 metrů dlouhý úsek ulice Ostravská ve Frýdku-Místku by měl projít významnou změnou dopravního řešení.

Leonard Varga (Piráti), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Celá ulice Ostravská, od křižovatky u Rady, až po křižovatku s ulicí Hlavní je v nevyhovujícím stavu a potřebuje opravit. My víme, že ta silnice je naddimenzovaná a chceme tam tu dopravu zklidnit. A hlavně a prioritně nám jde o bezpečnost chodců. Na této ulici je několik přechodů v režimu 2 + 2 a v posledních letech bylo na těchto přechodech několik smrtelných úrazů."

Silnice by neměla mít 4 pruhy. Názory chodců na provoz jsou ale různé. Někdo problémy zažil, jiní nevidí k úpravám důvod.

Anketa: 1.) "Stojím tu i dvě minuty, než mě pustí. Tady je nevýhoda, že tu jsou dva semafory a když to spustí, tak nejde projít. Tu máte jeden pomník, tam je druhý pomník na přechodu." 2.) "V zimě nebo kdy to bylo, tady na tom přechodu, po tmě nějaká ženská přejela chlapa tady. Ale jinak mám dojem, že jsou ti šoféři tady ukáznění na těch přechodech." 3.) "Já jsem tu ještě nezažil, že by byl nějaký problém. Nebo že by auta jela rychle, takže si myslím, že to takto stačí."

Město zadalo zakázku na projekční studii, která navrhla, jak by ulice mohla v budoucnu vypadat.

Leonard Varga (Piráti), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Potvrdily se všechny předpoklady, krásně to vyšlo. Ulice se zklidní a z toho režimu 2 + 2 pruhy se na Ostravské z autobusových zastávek Anenská, se z každého pruhu stanou autobusové zálivy. Přechod pro děti na 8. Základní školu bude mnohem bezpečnější a celou dopravu by to mělo zklidnit."

Anketa: 1.) "Možná, že by to pomohlo, já nevím. Řidiči jsou bezohlední. To je ta hlavní příčina." 2.) "Aut je všude hodně, takže těžko člověk může říct, jestli je to lepší, dobré nebo zlé. Ale pokud tady jedu, tak bez problémů."

Zásadní proměnou má projít také křižovatka ulic 8. pěšího pluku a Ostravská.

Leonard Varga (Piráti), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Jsme se všichni shodli na tom, že nejlepším řešením bude kruhový objezd, který zde vznikne. A také přibyde několik nových parkovacích míst po celé délce té ulice Ostravská."

Realizace projektu by měla být rozdělena do tří etap a město bude usilovat, aby alespoň první etapa byla hotová do konce tohoto roku.

---

TIC F-M získalo v soutěži TURISTPROPAG 3. místo

Turistické informační centrum Frýdek-Místek získalo další ocenění v soutěži TURISTPROPAG. Nový materiál s názvem Vyplň≈Vystřihni≈Poskládej se umístil na 3. místě v kategorii Tištěné propagační materiály určené pro děti nebo rodiče.

Novinka, která je na pultech od konce února, je určená převážně dětem. Zábavnou formou je provede Frýdkem-Místkem a díky ní budou poznávat a objevovat jeho atraktivity.

Lucie Talavašková, mluvčí TIC Frýdek-Místek: "Hra děti zavede na čtyři zajímavá místa ve Frýdku-Místku, kde na ně čekají úkoly. Správné odpovědi zaznamenají do pracovního listu, a pak už je čeká poslední, pátý úkol, navštívit některou z poboček našeho informačního centra, kde si nechají správné odpovědi potvrdit. Tím se mohou zařadit do slosování o ceny, které věnují partnerské subjekty. A co víc, třeba za nepříznivého počasí si mohou z tohoto pracovního listu vystřihnout a slepit kostku, kterou si vystaví doma na poličce."

Letos se v soutěži TURISTPROPAG posuzovalo na 300 přihlášených materiálů od 98 subjektů. Hodnotilo se například v kategoriích Propagační spot, Zpravodaj roku 2022, Turistické noviny, Mapy a podobně. Verdikt poroty nebyl vůbec jednoduchý. Rozhodovaly jemné nuance, takže se téměř stíraly rozdíly mezi prvním, druhým a třetím místem. Materiál z Frýdku-Místku získal právě 3. místo v kategorii Tištěné propagační materiály určené pro děti nebo rodiče.

Jakub Míček (ANO), náměstek primátora Frýdku-Místku: "V minulosti si Turistické informační centrum ve Frýdku-Místku z této soutěže odneslo již několik ocenění. Vyhrál například propagační spot k turistickému produktu Objev 4 tajemství Frýdku-Místku, propagační materiál Vstupte do Beskyd nebo mapa Lysé hory. Jsem moc rád, že aktivity našeho informačního centra nesou ovoce a jejich práce je ohodnocena i v prestižních soutěžích. Navíc velmi oceňuji spolupráci, která při tvorbě tohoto propagačního materiálu pro děti vznikla právě mezi zaměstnanci informačního centra a magistrátu města."

Pracovní list Vyplň≈Vystřihni≈Poskládej si mohou zájemci vyzvednout zdarma na pobočkách turistického informačního centra ve Frýdku a v Místku.

---

Gymnázium Petra Bezruče i další organizace ve Frýdku-Místku učí Ukrajince česky

Gymnázium Petra Bezruče ve Frýdku-Místku otevřelo kurzy češtiny pro obyvatele Ukrajiny. Uprchlíci se chtějí naučit jazyk, sehnat si práci a dočasně se začlenit do společnosti. Než dostanou možnost se vrátit zpět do své rodné země. Kapacita kurzů se téměř okamžitě naplnila.

S orientací ve Frýdku-Místku pomáhá obyvatelům z Ukrajiny především kontaktní centrum v Národním domě, které zřídilo město.

Yana Stupak, koordinátorka kontaktního centra: " Pomáháme tady se všemi informacemi. Co se týká registrace, vyřízení dávek, pomoc s prací. Hlídání dětí, kroužky, školy, školky. Zkrátka všechno, co potřebují. Doktory."

Postupně se začaly přidávat různé organizace a školy, které rozjely kurzy češtiny.

Ludmila, účastnice kurzu češtiny: "Já jsem Ludmila. Jsem z Ukrajiny. Z Charkova. Já jsem byla doktorka na Ukrajině."

Bohdan, účastník kurzu češtiny: "Já jsem Bohdan, já jsem z města Charkov, já jsem byl student medicíny na Ukrajině."

Petra Petrušková, ředitelka Centra pro rodinu Lumpíkov: "Oni hodně rozumí, ale méně mluví, takže je důležité se naučit teďka ty slovíčka a trošku se rozmluvit. Ale na to, že máme třetí lekci, tak už zvládají v pohodě tu základní komunikaci a rozumí, že mají něco přečíst, něco vysvětlit, něco napsat."

Kurzy českého jazyka pro Ukrajince otevřeli také na Gymnáziu Petra Bezruče, kde kromě češtiny komunikují učitelky anglicky nebo rusky.

Radmila Vaňková, učitelka češtiny a výtvarné výchovy: "Probíhá prostřednictvím ruského jazyka, který jsem musela po třiceti letech oprášit. Myslím, že se mi to celkem podařilo na té první lekci. Pomáhají mi k tomu i oni, protože jsme na takové stejné rovině."

Olga Onderková, ředitelka Gymnázia Petra Bezruče Frýdek-Místek: "Z kapacitních důvodů jsme otevřeli jedem kurz, který se těsně před otevřením naplnil. A v den, kdy měl být zahájený, tak přišlo více dospělých Ukrajinců a museli jsme otevřít druhý kurz a oba kurzy už máme plné."

Iva Jurenková, učitelka angličtiny a ruštiny: "Konkrétně moje skupina jsou osoby, které se dříve věnovaly zdravotnickým profesím. Jsou tam třeba zdravotní sestřičky nebo je tam paní z lékárny a podobně. Takže se snažím už od začátku trošičku směřovat i tu slovní zásobu k tomu, co chtějí vykonávat za profese a čím by tady chtěli být platní u nás."

Druhý kurz je všeobecnější. Jsou v něm lidé různých profesí.

Iva Jurenková, učitelka angličtiny a ruštiny: "Rozhodně se věnujeme oblastem běžného života. Od toho se začíná, tak aby dokázali říct něco o sobě, aby se dokázali zorientovat ve městě, aby se dokázali domluvit v základních komunikačních situacích. No a potom už se budeme taky snažit jim dávat nějakou slovní zásobu a možnosti komunikační právě proto, aby mohli pracovat. A aby se domluvili i v těchto oblastech."

Marina Lubomirchenko, účastnice kurzu: "Dozvěděli jsme se, že tady na gymnáziu otevírají kurz češtiny a hned jsme se přihlásili. Musíme se naučit aspoň základy češtiny, bez toho tady nemůžeme fungovat. Chtěla bych tady pracovat, ale i pro nákupy a další potřeby se musíme dorozumět. Češi nás přijali velmi dobře, moc za to děkujeme. Chceme se ale každopádně vrátit domů. Přejeme si konec války, návrat a to, aby naše děti mohly zase klidně spát."

Iva Jurenková, učitelka angličtiny a ruštiny: "Oni si tu situaci nevybrali, my jsme si to taky nevybrali, že to takto bude. Ale prostě je to tady a teď takto. A tito lidé tady nechtějí sedět někde na ubytovně na kufru a nic nedělat. Ale chtějí být platní, chtějí se zapojit a já třeba sama jako člověk z této země zase chci udělat něco pro to, aby i naše země mohla tyto lidi zapojit, abychom i my si s nimi poradili."

Gymnázium navíc přijalo do běžné výuky také několik studentů, kteří studovali podobnou školu na Ukrajině.

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Frýdeckomístecký expres
23. května 2022, 16:30

Ostravská ulice ve Frýdku-Místku by měla mít méně pruhů i kruhový objezd

Nový kruhový objezd, místo čtyř pruhů jen dva i nová parkovací místa. Takový je plán Frýdku-Místku na zklidnění dopravy v Ostravské ulici. Hlavním cílem je zajištění větší bezpečnosti pro chodce, kteří přecházejí přes čtyřproudou silnici. Zatím byla zpracována pouze studie plánovaných úprav.

860 metrů dlouhý úsek ulice Ostravská ve Frýdku-Místku by měl projít významnou změnou dopravního řešení.

Leonard Varga (Piráti), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Celá ulice Ostravská, od křižovatky u Rady, až po křižovatku s ulicí Hlavní je v nevyhovujícím stavu a potřebuje opravit. My víme, že ta silnice je naddimenzovaná a chceme tam tu dopravu zklidnit. A hlavně a prioritně nám jde o bezpečnost chodců. Na této ulici je několik přechodů v režimu 2 + 2 a v posledních letech bylo na těchto přechodech několik smrtelných úrazů."

Silnice by neměla mít 4 pruhy. Názory chodců na provoz jsou ale různé. Někdo problémy zažil, jiní nevidí k úpravám důvod.

Anketa: 1.) "Stojím tu i dvě minuty, než mě pustí. Tady je nevýhoda, že tu jsou dva semafory a když to spustí, tak nejde projít. Tu máte jeden pomník, tam je druhý pomník na přechodu." 2.) "V zimě nebo kdy to bylo, tady na tom přechodu, po tmě nějaká ženská přejela chlapa tady. Ale jinak mám dojem, že jsou ti šoféři tady ukáznění na těch přechodech." 3.) "Já jsem tu ještě nezažil, že by byl nějaký problém. Nebo že by auta jela rychle, takže si myslím, že to takto stačí."

Město zadalo zakázku na projekční studii, která navrhla, jak by ulice mohla v budoucnu vypadat.

Leonard Varga (Piráti), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Potvrdily se všechny předpoklady, krásně to vyšlo. Ulice se zklidní a z toho režimu 2 + 2 pruhy se na Ostravské z autobusových zastávek Anenská, se z každého pruhu stanou autobusové zálivy. Přechod pro děti na 8. Základní školu bude mnohem bezpečnější a celou dopravu by to mělo zklidnit."

Anketa: 1.) "Možná, že by to pomohlo, já nevím. Řidiči jsou bezohlední. To je ta hlavní příčina." 2.) "Aut je všude hodně, takže těžko člověk může říct, jestli je to lepší, dobré nebo zlé. Ale pokud tady jedu, tak bez problémů."

Zásadní proměnou má projít také křižovatka ulic 8. pěšího pluku a Ostravská.

Leonard Varga (Piráti), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Jsme se všichni shodli na tom, že nejlepším řešením bude kruhový objezd, který zde vznikne. A také přibyde několik nových parkovacích míst po celé délce té ulice Ostravská."

Realizace projektu by měla být rozdělena do tří etap a město bude usilovat, aby alespoň první etapa byla hotová do konce tohoto roku.

---

TIC F-M získalo v soutěži TURISTPROPAG 3. místo

Turistické informační centrum Frýdek-Místek získalo další ocenění v soutěži TURISTPROPAG. Nový materiál s názvem Vyplň≈Vystřihni≈Poskládej se umístil na 3. místě v kategorii Tištěné propagační materiály určené pro děti nebo rodiče.

Novinka, která je na pultech od konce února, je určená převážně dětem. Zábavnou formou je provede Frýdkem-Místkem a díky ní budou poznávat a objevovat jeho atraktivity.

Lucie Talavašková, mluvčí TIC Frýdek-Místek: "Hra děti zavede na čtyři zajímavá místa ve Frýdku-Místku, kde na ně čekají úkoly. Správné odpovědi zaznamenají do pracovního listu, a pak už je čeká poslední, pátý úkol, navštívit některou z poboček našeho informačního centra, kde si nechají správné odpovědi potvrdit. Tím se mohou zařadit do slosování o ceny, které věnují partnerské subjekty. A co víc, třeba za nepříznivého počasí si mohou z tohoto pracovního listu vystřihnout a slepit kostku, kterou si vystaví doma na poličce."

Letos se v soutěži TURISTPROPAG posuzovalo na 300 přihlášených materiálů od 98 subjektů. Hodnotilo se například v kategoriích Propagační spot, Zpravodaj roku 2022, Turistické noviny, Mapy a podobně. Verdikt poroty nebyl vůbec jednoduchý. Rozhodovaly jemné nuance, takže se téměř stíraly rozdíly mezi prvním, druhým a třetím místem. Materiál z Frýdku-Místku získal právě 3. místo v kategorii Tištěné propagační materiály určené pro děti nebo rodiče.

Jakub Míček (ANO), náměstek primátora Frýdku-Místku: "V minulosti si Turistické informační centrum ve Frýdku-Místku z této soutěže odneslo již několik ocenění. Vyhrál například propagační spot k turistickému produktu Objev 4 tajemství Frýdku-Místku, propagační materiál Vstupte do Beskyd nebo mapa Lysé hory. Jsem moc rád, že aktivity našeho informačního centra nesou ovoce a jejich práce je ohodnocena i v prestižních soutěžích. Navíc velmi oceňuji spolupráci, která při tvorbě tohoto propagačního materiálu pro děti vznikla právě mezi zaměstnanci informačního centra a magistrátu města."

Pracovní list Vyplň≈Vystřihni≈Poskládej si mohou zájemci vyzvednout zdarma na pobočkách turistického informačního centra ve Frýdku a v Místku.

---

Gymnázium Petra Bezruče i další organizace ve Frýdku-Místku učí Ukrajince česky

Gymnázium Petra Bezruče ve Frýdku-Místku otevřelo kurzy češtiny pro obyvatele Ukrajiny. Uprchlíci se chtějí naučit jazyk, sehnat si práci a dočasně se začlenit do společnosti. Než dostanou možnost se vrátit zpět do své rodné země. Kapacita kurzů se téměř okamžitě naplnila.

S orientací ve Frýdku-Místku pomáhá obyvatelům z Ukrajiny především kontaktní centrum v Národním domě, které zřídilo město.

Yana Stupak, koordinátorka kontaktního centra: " Pomáháme tady se všemi informacemi. Co se týká registrace, vyřízení dávek, pomoc s prací. Hlídání dětí, kroužky, školy, školky. Zkrátka všechno, co potřebují. Doktory."

Postupně se začaly přidávat různé organizace a školy, které rozjely kurzy češtiny.

Ludmila, účastnice kurzu češtiny: "Já jsem Ludmila. Jsem z Ukrajiny. Z Charkova. Já jsem byla doktorka na Ukrajině."

Bohdan, účastník kurzu češtiny: "Já jsem Bohdan, já jsem z města Charkov, já jsem byl student medicíny na Ukrajině."

Petra Petrušková, ředitelka Centra pro rodinu Lumpíkov: "Oni hodně rozumí, ale méně mluví, takže je důležité se naučit teďka ty slovíčka a trošku se rozmluvit. Ale na to, že máme třetí lekci, tak už zvládají v pohodě tu základní komunikaci a rozumí, že mají něco přečíst, něco vysvětlit, něco napsat."

Kurzy českého jazyka pro Ukrajince otevřeli také na Gymnáziu Petra Bezruče, kde kromě češtiny komunikují učitelky anglicky nebo rusky.

Radmila Vaňková, učitelka češtiny a výtvarné výchovy: "Probíhá prostřednictvím ruského jazyka, který jsem musela po třiceti letech oprášit. Myslím, že se mi to celkem podařilo na té první lekci. Pomáhají mi k tomu i oni, protože jsme na takové stejné rovině."

Olga Onderková, ředitelka Gymnázia Petra Bezruče Frýdek-Místek: "Z kapacitních důvodů jsme otevřeli jedem kurz, který se těsně před otevřením naplnil. A v den, kdy měl být zahájený, tak přišlo více dospělých Ukrajinců a museli jsme otevřít druhý kurz a oba kurzy už máme plné."

Iva Jurenková, učitelka angličtiny a ruštiny: "Konkrétně moje skupina jsou osoby, které se dříve věnovaly zdravotnickým profesím. Jsou tam třeba zdravotní sestřičky nebo je tam paní z lékárny a podobně. Takže se snažím už od začátku trošičku směřovat i tu slovní zásobu k tomu, co chtějí vykonávat za profese a čím by tady chtěli být platní u nás."

Druhý kurz je všeobecnější. Jsou v něm lidé různých profesí.

Iva Jurenková, učitelka angličtiny a ruštiny: "Rozhodně se věnujeme oblastem běžného života. Od toho se začíná, tak aby dokázali říct něco o sobě, aby se dokázali zorientovat ve městě, aby se dokázali domluvit v základních komunikačních situacích. No a potom už se budeme taky snažit jim dávat nějakou slovní zásobu a možnosti komunikační právě proto, aby mohli pracovat. A aby se domluvili i v těchto oblastech."

Marina Lubomirchenko, účastnice kurzu: "Dozvěděli jsme se, že tady na gymnáziu otevírají kurz češtiny a hned jsme se přihlásili. Musíme se naučit aspoň základy češtiny, bez toho tady nemůžeme fungovat. Chtěla bych tady pracovat, ale i pro nákupy a další potřeby se musíme dorozumět. Češi nás přijali velmi dobře, moc za to děkujeme. Chceme se ale každopádně vrátit domů. Přejeme si konec války, návrat a to, aby naše děti mohly zase klidně spát."

Iva Jurenková, učitelka angličtiny a ruštiny: "Oni si tu situaci nevybrali, my jsme si to taky nevybrali, že to takto bude. Ale prostě je to tady a teď takto. A tito lidé tady nechtějí sedět někde na ubytovně na kufru a nic nedělat. Ale chtějí být platní, chtějí se zapojit a já třeba sama jako člověk z této země zase chci udělat něco pro to, aby i naše země mohla tyto lidi zapojit, abychom i my si s nimi poradili."

Gymnázium navíc přijalo do běžné výuky také několik studentů, kteří studovali podobnou školu na Ukrajině.

---

Zdroj: https://polar.cz/porady/frydeckomistecky-expres/frydeckomistecky-expres-23-05-2022-16-34