Frýdeckomístecký expres

  • Zpravodajství z Frýdku-Místku od reportéra Jiřího Cilečka a kameramana Lukáše Durčáka
  • Lidé přispěli do sbírek na Sweetsen Festu 85 tisíc
  • Internetové stránky města dostaly novou podobu
  • Hala Polárka zažije přímý přenos finále NHL

Lidé přispěli do sbírek na Sweetsen Festu 85 tisíc

Téměř 85 tisíc korun letos vynesly sbírky na festivalu Sweetsen Fest. Lidé přispívali na Charitu Frýdek-Místek, Dobrovolnické centrum ADRA, Podané ruce a Strom života. Festival tím za svou osmnáctiletou historii překonal magickou metu, přes jeden milion korun vybraných v rámci benefice.

Festival Sweetsen Fest, který bavil návštěvníky ve Frýdku-Místku od čtvrtku do neděle si letos připsal několik velkých úspěchů. Počet vybraných peněz v rámci sbírek i rekordní návštěvnost.

Kamil Rudolf, organizátor festivalu Sweetsen Fest: "Branami areálu prošlo téměř 15 tisíc lidí. A jelikož na Sweetsen Festu se neplatí vstupné, tak se snažíme motivovat lidi, ať přispějí na nějakou charitativní sbírku. Celkem se vybralo zhruba 85 tisíc korun. A v celkovém součtu za ročníky Sweetsen Festu je už to přes milion. Konkrétně nějakých 1 milion 22 tisíc."

Každý den vybíraly na festivalu peníze různé organizace.

Irena Blablová, ADRA Frýdek-Místek: "Vybrali jsme ve čtvrtek při zahájení festivalu 22.195 korun. Taková hezká částka. I přes tu nepřízeň počasí jsme moc rádi, že nás návštěvníci podpořili, protože je to Frýdek-Místek sobě, takže podpořili dobrovolnické programy, které jsou tady ve Frýdku-Místku, které dobrovolnické centrum ADRA organizuje. Je jich celkem 16, působí v nich asi 190 dobrovolníků a ti právě pomáhají dětem, třeba v dětském domově nebo na dětském oddělení nemocnice, lidem s mentálním postižením, potom jsou to děti s poruchou autistického spektra, pak jsou to senioři."

Martin Hořínek, ředitel Charity Frýdek-Místek: "Vybrali jsme nějakých 21 tisíc, které chceme použít na rekonstrukci tréninkového bytu, ve kterém právě jsme. Od srpna ho chceme otvírat a bude určen pro s duševním onemocněním, které se vrací po dlouhodobější hospitalizaci v Psychiatrické nemocnici v Opavě. A které bude doprovázet Centrum duševního zdraví, které máme tady ve Frýdku-Místku spolu s nemocnicí."

Helena Fejkusová, předsedkyně sdružení Podané ruce: "Náš výběrový den byl opravdu zúročen. 31.660,- korun, které se vybraly na oba projekty. To znamená na osobní asistenci i na canisterapii nám v mnohém pomůžou. Pomůžou nám realizovat službu osobní asistence. Pomáhat lidem tady ve Frýdku-Místku a v nejbližším okolí právě tou terénní sociální službou. Ale pomohou nejenom ty peníze, ale i to, že lidé o nás vědí. I ta propagace je strašně důležitá."

Trojice organizací z Frýdku-Místku získala šek na vybranou částku v sobotu večer. Po festivalu si ještě dodatečně dopočítal sbírku Mobilní hospic Strom života z Nového Jičína.

Marie Ryšková, ředitelka Mobilního hospice Strom života: "Jsme strašně rádi, že jsme se poprvé stali součástí festivalu Sweetsen Fest. I když se na našem stanovišti vybralo plus mínus 10 tisíc korun, tak je to pro nás významná částka, která nám pomáhá, abychom mohli nakoupit potřebné věci pro pacienty, o které se staráme nejenom ve Frýdku-Místku. A nejedná se jen o pacienty hospicové, ale i o poradenské a odlehčovací služby."

Festival byl letos výjimečný i tím, že na něm získal cenu města a klíč od města in memoriam i hudebník David Stypka.

---

Internetové stránky města dostaly novou podobu

Frýdek-Místek má nové internetové stránky. Staré a nepřehledné byly zrušeny a vystřídaly je lepší, moderní a uživatelsky příjemnější. Lidé na nich snadnou najdou, co potřebují. S novým systémem město navíc ušetří ročně statisíce korun na technické podpoře.

Nová digitální podoba, která splňuje předpoklady moderní prezentace v 21. století. Tak by se daly popsat nové internetové stránky Frýdku-Místku.

Igor Juriček (Piráti), náměstek primátora Frýdku-Místku: "My jsme k tomu kroku přistoupili proto, že ten původní web z roku 2010 byl už funkčně velmi zastaralý. Neodpovídal moderním standardům prezentace na webových stránkách. Šlo tam o různé drobné detaily, ať už to o zadávání příspěvků ze strany úředníků, načítání miniatur v náhledech, když jsme sdíleli odkazy. A takové podobné věci, které nám tady zevnitř komplikovaly tu práci."

Nový web je mnohem přehlednější a lidé tam snadněji najdou informace, které potřebují.

Igor Juriček (Piráti), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Velký rozdíl oproti tomu původnímu webu je, že na tom původním to vyhledávání moc nefungovalo. My jsme se na toto zaměřili. Čili teďka občané, když zadají správné klíčové slovo, tak opravdu najdou ty potřebné informace, které hledají. To je zásadní rozdíl pro komfort toho uživatele. 

Igor Juriček (Piráti), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Pro uživatelský komfort jsme rozdělili sekci aktualit na celkově aktuality a potom samostatně na aktuality odborů. Protože se nám stávalo, že například když odbor životního prostředí často zveřejňuje stav znečištění ovzduší ve městě Frýdku-Místku, tak potom v těch aktualitách na tom starém webu nám to posouvalo ty jiné aktuality pořád dozadu, u kterých jsme třeba chtěli, aby zůstaly spíše nahoře. Takže samostatně tady jsou aktuality, aktuality odborů a potom úplně samostatně je tady hned na viditelném místě úřední deska, která je velmi důležitá, na webu ji máme ze zákona."

Pořízení i správa nového webu vyjde město paradoxně mnohem levněji, než tomu bylo u předchozích stránek.

Igor Juriček (Piráti), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Původní web stál 1,2 milionu korun a ročně město platilo takzvanou technickou podporu 240 tisíc korun. My jsme nový web vysoutěžili za celkem 450 tisíc korun a technická podpora je teďka už jenom 13 tisíc korun ročně."

V rámci digitalizace zvládlo město za rok přinést občanům už čtvrté moderní řešení.

Igor Juriček (Piráti), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Nejprve jsme přinesli aplikaci Munipolis, původně Mobilní Rozhlas. Poté jsme přivedli chytrý zpravodaj online s interaktivními odkazy, který teďka mají všichni obyvatelé v mobilu. Potom jsme na jaře spustili platební portál, ať občané nemusí chodit platit poplatky na magistrátní pokladnu. A teď spouštíme nový moderní web města."

Magistrát teď žádá obyvatele o zpětnou vazbu a připomínky k funkčnosti nových internetových stránek.

---

Hala Polárka zažije přímý přenos finále NHL

Frýdek-Místek zažije akci, která tady ještě nebyla. Přímý přenos pátého finálového utkání NHL. Organizátoři věří, že velkoplošná projekce přiláká fanoušky nejen Ondřeje Paláta, ale především dobrého hokeje. Přenosem ožije v noci z pátku na sobotu hokejová hala Polárka.

Tampa Bay s hokejistou Ondřejem Palátem bojuje potřetí za sebou o Stanleyův pohár. Ve Frýdku-Místku se proto rozhodli nabídnout fanouškům živý přenos pátého finálového utkání proti Coloradu.

Jakub Mikulík, HC Frýdek-Místek: "Chtěli jsme udělat akci, která tady ve Frýdku-Místku ještě nebyla. Už třetím rokem se podařilo našemu rodákovi Ondrovi Palátovi se dostat do finále Stanley Cupu."

Ondřej Palát, hokejista Tampy Bay Lightning: "Ahoj tady Ondra Palát, zdravím z Tampy. Chtěl bych vás všechny pozvat na přímý přenos pátého utkání v hale Polárka z pátku na sobotu ve 2:00 hodiny ráno. Určitě přijďte si zafandit a doufám, že se mi podaří zase přivézt Stanley Cup do Frýdku-Místku. Ahoj"

Pavel Palát, otec Ondřeje Paláta: "Teď jak jsme doma, tak se mi strašně líbí ta věc, jak celé Toronto, tam někdo to náměstí povzbuzovalo. V Tampě před halou je neustále skoro stejný počet, jak na hale. A právě proto se mi strašně líbil ten Kubův projekt, kdy to tady zkusil zorganizovat."

Jakub Mikulík, HC Frýdek-Místek: "Akce bude probíhat z pátku na sobotu. Bude to hned navazovat po FM City Festu, který končí kolem 1:00 hodiny ráno. Nám se hala Polárka právě v 1:00 otevře a ve 2:00 začíná hokejové utkání. Takže když lidé přijdou, mohou si dát nějaké občerstvení."

V Polárce chtějí fanouškům nabídnout hlavně nezapomenutelnou atmosféru, podobně jako tomu je pravidelně u zápasů v Americe.

Pavel Palát, otec Ondřeje Paláta: "Já pevně věřím, že kdy to tady nabídneme těm lidem, tak přijdou a budeme společně fandit. Společně fandit tak, jak umí Američani, kdy to tam prožívají na tom náměstí. No a teď je jenom otázka, že už v pátek se může stát, že budeme slavit vítězství Avalanche. Oni už možná získají ten titul a pak všichni tady budeme všichni vidět, jak tam Tampa brečí. To je jedna z těch možností a s tím rizikem do toho jdeme. A budeme fandit, aby se to nestalo."

Jakub Mikulík, HC Frýdek-Místek: "Za hokejový klub bychom moc chtěli poděkovat městu Frýdek-Místek, Kultuře F-M, protože oni nám s tímto hodně pomohli. Poskytnou nám letní kino, které je obrovské, má to opravdu kvalitu toho obrazu."

Pavel Palát, otec Ondřeje Paláta: "V Americe teď strašně moc lidí nechápe, proč nějaký Frýdek-Místek skoro celý fandí Tampě, takže s Kubou jsme to celkem rozebírali v těch novinách. Tam se ukázalo, že tady většina Frýdku fandí tak, jak po Kubinovi, tak po Ondrovi Tampě a doufám, že mu v pátek pomůžeme."

Hokej bude s českým komentářem a vstup na akci je zdarma. Rozehráno bude v sobotu 25. června ve 2:00 hodiny v noci.

---Mohlo by Vás také zajímat


Dnešní premiéry