Frýdeckomístecký expres

  • Zpravodajství z Frýdku-Místku od reportéra Jiřího Cilečka a kameramana Lukáše Durčáka
  • Na protest za bezplatnou dálnici zablokovali v Žabni silnici
  • Od nového roku se bude ve F-M jezdit na kolech Nextbike
  • Městská knihovna prochází velkou rekonstrukcí

Na protest za bezplatnou dálnici zablokovali v Žabni silnici

Obcím kolem dálnice D56 z Ostravy do Frýdku-Místku došla trpělivost. Ministerstvo dopravy jim totiž petici za zrušení poplatku na dálnici smetlo ze stolu a ministr dopravy na jejich žádost o jednání vůbec nereagoval. Rozhodli se proto k nekompromisnímu řešení – blokádě vedlejší silnice.

Početná skupina místních i přespolních zablokovala ve čtvrtek ve 13:00 hodin přechod pro chodce v centru obce Žabeň. Z každé strany jim pomohly traktory a lidé chodili po přechodu sem a tam. Důvod je jasný, volají po zrušení poplatku na dálnici mezi Ostravou a Frýdkem-Místkem. Obcí totiž projede tisíce aut denně, jejichž řidiči nechtějí platit za průjezd po dálnici.

Anketa: 1.) "Čekali jsme mnoho let, že se nám tady umožní normálně žít a chodit přes silnici a uvítali jsme vybudování té boční silnice a nějaká chytrá hlava to prostě zpoplatnila a tak my tady stojíme, místo abychom si šli do obchodu a zpátky, tak musíme vždycky čekat dlouho." 

Anketa: 2.) "Vemte si, tady mám 4 vnuky na té straně, tam je škola na té straně, jak se teď děcka dostávají přes tu cestu, no to je něco náročného, že, vždyť tu jde o život. To už jsme říkali starostovi, tady se čeká na mrtvolu. A to všechno lítá tady a to je jedna hodina, to není žádná špička."

Blokáda přechodu trvala patnáct minut, vždy s pětiminutovými přestávkami.

David Hejneš, starosta Žabně: "My jsme dlouho uvažovali, jestli svoláme to dnešní shromáždění, protože doba je nejednoduchá, akorát jsme se rozhodli, že nám to stojí za to a 8 000 podpisů na petičních arších nám dávají za pravdu, že lidi se zajímají o to, co se kolem děje a není jim lhostejná dopravní situace v Žabni a dalších obcích."

K petici za zrušení poplatku se připojilo 25 obcí, ministerstvo dopravy ji ale smetlo ze stolu a ministr na ni nereagoval.

Karel Deutscher, náměstek primátora Frýdku-Místku: "Proto se obce rozhodly, že přitvrdí v těch svých požadavcích, udělat takové protestní shromáždění, které znova upozorní pana ministra, aby s obcemi na té trase jednal."

David Hejneš, starosta Žabně: "Ta dnešní akce byla především vzkaz panu ministrovi, protože za 4 roky se nám nepodařilo s panem ministrem setkat, ať už to byl pan ministr Ťok, pan ministr Kremlík nebo pan ministr Havlíček, proto je to jasný vzkaz do Prahy. Pane ministře, sejděte se s námi a řešte tu situaci, která je pro nás kritická."

Karel Deutscher, náměstek primátora Frýdku-Místku: "Kalich přetekl a obce jsou skutečně odhodlány dělat blokádu třeba každý měsíc a vydržet velmi dlouho."

Někteří řidiči ustáli blokádu v klidu, většinu ale naštvala a další to rovnou otočili.

Anketa: 3.) "Je to špatná akce, protože je tu spoustu lidí, kteří potřebují jet někam a teď tady musíme stát, až nás někdo pustí dál. A jestli mají kvůli něčemu protestovat, tak ať protestují jinak, ať si jdou někde stěžovat, ale ne tímto stylem, že já vůbec tady nemám s tím nic společného, tak proč tady stojím, že?"

Anketa: 4.) "Tady jde o život, já musím jet na dialýzu do nemocnice. Jak to mám udělat, řekněte mi. Já je chápu, ale co mám dělat? Mě to za chvilku zabije s takovouhle." 

Anketa: 5.) "Koho volili, když volili debily, tak volili debily, tak trpí za své rozhodnutí. To už dávno tady měli zakázat jezdit a tam volnou cestu. Kde pokračuje tam ta dálnice, že musí byt tam dálniční známka? To je bordel. 

Anketa: 6.) "Zrušit dálniční známky, aby se jezdilo po dálnici. Ať jde doprava na hlavní cesty a v obci ať se jezdí jenom ti, kdo tady bydlí třeba nebo nejnutnější."

V návaznosti na mimořádná vládní opatření vyslaly obce do blokády pouze pár svých zástupců. Další protesty mohou být ale mnohem větší.

---

Od nového roku se bude ve F-M jezdit na kolech Nextbike

Frýdek-Místek změní barvu sdílených kol. Od nového roku se mohou obyvatelé těšit, místo současných růžových Rekol, na kola modrá od společnosti Nextbike. Ta totiž vyhrála výběrové řízené na nového poskytovatele, a to na dva roky. Nextbike počítá, že hned ze začátku dodá do města ještě více kol, než bylo doposud, a to minimálně 160. Zjednoduší se i způsob výpůjček.

Sdílená kola jezdí po Frýdku-Místku a jeho okolí už od roku 2018. Doposud byli lidé zvyklí na růžová kola společnosti Rekola. Od nového roku převezme štafetu nový provozovatel, společnost Nextbike, která vyhrála výběrové řízení.

Lukáš Luňák, jednatel společnosti Nextbike Czech Republic: "Ty naše aktivity se takto rozšiřují již do pátého města v tomto regionu. Budeme nabízet nějakých 160 kol, uvažujeme i o zařezení elektrokol, ale to ještě necháváme otevřené. Zároveň by mělo dojít k nějakému rozšíření stanic, míst, kde si zákazníci mohou kola půjčit a vrátit."

Jakub Míček, náměstek primátora Frýdku-Místku: "Letos se nám do soutěže přihlásili dva uchazeči, jak současný dodavatel této služby Rekola, tak Nextbike, který nabídl cenu nižší. Dokonce nižší, než byla v předchozích letech a bude ji tedy poskytovat další dva roky. Rozhodli jsme se vyhlásit soutěž na dva roky, tak abychom mohli zajistit stabilnější službu pro občany. A tedy aby ten poskytovatel měl i větší možnost rozvoje na našem území."

Lukáš Luňák, jednatel společnosti Nextbike Czech Republic: "Věříme, že budeme postupovat podle našich standardů a péči, kterou tomu systému dáváme, to znamená servis kol, potažmo převážení, vybalancování, tak aby těch kol bylo byl neustále co největší dostatek."

Dvouletý závazek zároveň pomohl ke snížení ceny, kterou bude město za každé vypůjčení společnosti platit.

Jakub Míček, náměstek primátora Frýdku-Místku: "V současné době by to mělo být kolem 14 korun za výpůjčku, dříve to bylo kolem 19 korun, takže ta služba bude určitě levnější. Jako novinka je také to, že kola se nebudou muset zapínat do stojanu, mají elektronické zámky, odemykají se v aplikaci."

Michal Pobucký, primátor Frýdku-Místku: "Sdílená kola ve Frýdku-Místku se již stala tradicí a jsme velmi rádi, že si občané města tuto službu oblíbili. Kola změní barvu, ale věřím, že ta služba bude pokračovat i nadále a všichni občané budou spokojení."

Jakub Míček, náměstek primátora Frýdku-Místku: "Stejně jako v předchozích letech budou mít uživatelé 15 minut zdarma, dalších 45 minut bude za 20 korun."

Michal Pobucký, primátor Frýdku-Místku: "Je to určitý doplněk naší MHD zdarma a jelikož jde o dopravu na vlastní pohon, tak je mnohem ekologičtější a také zdravější."

Sezóna bikesharingu bude tradičně fungovat vždy od března do listopadu a kola bude možné opět parkovat v okolních obcích Sviadnov, Staré Město, Baška, Dobrá a Žabeň.

---

Městská knihovna prochází velkou rekonstrukcí

Jedna z budov knihovny na Hlavní třídě ve Frýdku-Místku už prochází od září kompletní rekonstrukcí. Dlouhodobá oprava je rozplánována na 14 měsíců, vyjde na 45 milionů korun s DPH a knihovna díky ní získá doslova úplně nové, moderní, a také větší prostory. Budova totiž dostane ještě nadstavbu.

Více než 100 let stará budova knihovny na Hlavní třídě už opravdu potřebovala rekonstrukci. Po kompletním vyklizení se do ní nastěhovala stavební firma, která chce v rámci možností zvládnout co nejvíce prací, dokud to ještě umožní počasí.

Luděk Kelecsény, stavbyvedoucí: "Momentálně probíhají na této stavbě bourací práce, které se už blíží k závěru, to znamená oklepávání omítek, bourání stávajících podlah a začínají se provádět zednické práce, přípravy zdění ve čtvrtém patře a přípravy pro montáž nového krovu. Dál tady probíhají železobetonářské práce na montáži nového stropu."

Pavel Machala, náměstek primátora Frýdku-Místku: "Jedná se v podstatě o totální rekonstrukci pobočky městské knihovny v Místku, kdy budou vyměněny okna, fasády, rozvody, budou rozšířeny prostory knihovny."

Po rekonstrukci získá město reprezentativní budovu s novým vybavením i moderními technologiemi.

Pavel Machala, náměstek primátora Frýdku-Místku: "Vznikne terasa, kde by mělo být zákoutí pro čtenáře, také bude prodloužen výtah, aby dosahoval až do vrchních pater, to znamená celá budova bude bezbariérová a my si od toho slibujeme kromě zkvalitnění prostor pro čtenáře také energetické úspory."

SYN – Michal Pobucký, primátor Frýdku-Místku: "Celá tato rekonstrukce stojí přibližně 45 milionů korun a my se ještě v současné době snažíme získat další dotace na snížení celkových nákladů pro město Frýdek-Místek. Takovou investiční akci jsme v městské knihovně snad nikdy v historii neměli. Ty práce budou trvat celkem 16 měsíců, investiční akce začala v září tohoto roku a plán je, aby skončila v lednu roku 2022."

Nové prostory využije knihovna například pro výuku jak veřejnosti, tak zaměstnanců a nová letní čítárna bude mít výhled do parku. Díky nadstavbě dojde u stojedenáctky také k dalšímu propojení s vedlejší budovou, což zajistí bezbariérový vstup do Modrého salonku.

Pavel Machala, náměstek primátora Frýdku-Místku: "V rámci rozšíření prostor dojde k dostavbě dvou dalších pater, takže knihovna bude moci tyto prostory využívat k rozšíření svých aktivit."

Na konečný výsledek si ale knihovna i čtenáři budou muset ještě něco málo přes rok počkat.

---Mohlo by Vás také zajímat